PODSUMOWANIENa zakończenie kilka zdań podsumowania i informacji praktycznych.
Dla kogo?Azory to nie jest raczej miejsce dla osób, które preferują "smażenie się" na pięknych, piaszczystych plażach nie z tego względu, że ich tam nie ma, lecz z powodu pogody. Latem średnia temperatura waha się między 23-28 stopniami, a zimą czyli od października do marca 13-18. Azory to miejsce dla tych, którzy kochają przyrodę, piękne widoki, wodospady i dzikie plaże. Wszystkie przewodniki wspominają o deszczu i wietrze. Ich położenie na Oceanie Atlantyckim powoduje, że wyspy stanowią naturalną przeszkodę dla chmur. Chmury zbierają się nad Azorami i często zdarzają się tu przelotne deszcze. No właśnie przelotne to słowo klucz. Sytuacja, kiedy pada cały dzień jest niezwykle rzadkim zjawiskiem. Praktycznie każdego dnia zdarzają się okresy słoneczne i przelotne deszcze.
Kiedy tam lecieć? Ano wtedy kiedy się wam zamarzy. Różnicą jest tylko długość dnia i temperatura. Ponadto, jeżeli chce się poobserwować wieloryby w ich naturalnym środowisku, najlepszym do tego okresem są miesiące kwiecień - maj.
Czym lecieć?
Na Sao Miguel latają takie linie, jak:
Azores Airlines (z Portugalii i Wielkiej Brytanii)
Ryanair (z Portugalii, Niemiec, Wielkiej Brytanii)
AirEuropa (z Hiszpanii)
TAP (z Portugalii)
Primera Air (z Danii)
My wybraliśmy opcję Ryanair z Modlina przez Londyn. Bilety kupiliśmy w listopadzie, kosztowały nas około 590 zł za osobę. Dodatkowo warto zajrzeć na
https://encaminhamentos.sata.pt/ SATA oferuje też darmowy przelot na dowolną z 9 wysp archipelagu dla tych podróżnych, którzy odwiedzają Azory przylatując z (lub odlatując z Azorów do) któregoś z trzech ww. portów w kontynentalnej Portugalii oraz w Funchal. Wystarczy wypełnić wniosek mieszczący się na tej stronie.
Jeżeli już zdecydujemy się na wyjazd i mamy bilety, to wypadałoby też zarezerwować nocleg. Basia znalazła wygodny i dobrze położony dom. Wynajem wyniósł 1300 zł (na 4 osoby). Zimą należy pamiętać, że wilgotność nie jest naszym sprzymierzeńcem i dobrze, gdyby na wyposażeniu były elektryczne grzejniki.
Komunikacja i auta.Transport to kolejna ważna rzecz. Transport publiczny na wyspie istnieje, ale jest dość słabo zorganizowany. Po stolicy poruszać się możemy czterema liniami autobusowymi oznaczonymi literami A, B, C i D. Busy jeżdżą co 15 minut od 7:30 do 19:30 . W soboty od 8:30 – 13:00. W niedziele nie kursują. Połączenia międzymiastowe także obsługiwane są przez autobusy. Z Ponta Delgada dojedziemy autobusem do niemal każdego większego miasta na wyspie ale połączenia są rzadkie, a lokalni mieszkańcy twierdzą, że i mało wiarygodne (opóźnienia). Autobusem nie dojedziemy niestety do największych atrakcji na wyspie, które położone są z dala od dużych miast, więc najlepiej wypożyczyć auto. Samochód to niezbędny środek transportu na wyspie. Wypożyczenie auta na tydzień kosztowało nas łącznie 180 euro z ubezpieczeniem.
https://gorentacar.pt/ ta wypożyczalnia oferuje auta bez wpłaty kaucji 1000 euro. Za Diesla płaciliśmy 1.22 EU/L
Jeżeli jesteśmy już przy samochodach to warto wspomnieć o drogach na wyspie. Stan głównych dróg jest na poziomie bardzo dobrym. Są też drogi podrzędne z mniejszymi i większymi nierównościami a także te szutrowe, które niekiedy prowadzą do atrakcji turystycznych.
JedzenieNo i tu można napisać na ten temat książkę. Ananasy to podstawowe owoce na Azorach. Są dosłownie wszędzie i smakują po prostu wspaniale, zupełnie inaczej niż ananasy, które znamy w Polsce. Sery. Każda wyspa ma własne serowe przeboje. Sery wytwarza się na Azorach głównie z mleka krowiego, surowego albo pasteryzowanego. Pojedyncze produkty zawierają domieszki mleka koziego i owczego. Wyspy na środku Atlantyku, więc i ryb dostatek, choć pierwsze miejsce zajmuje tu wołowina. Tak czy owak, ryby na Azorach są świetnie przyrządzane i zawsze świeże. spróbowaliśmy kilku gatunków i smakowało wyśmienicie. Mówi się, że azorskiej wołowiny trzeba spróbować, więc spróbowałem. Wołowina da się zjeść, ale nie rzuca na kolana. W menu wołowina często pojawia się również pod postacią burgera. Azorskie wina to unikaty, które poza wyspami kupić niezwykle trudno. Z uwagi na klimat wśród win z Azorów dominują szczepy białe (Verdelho, Fernao Pires, Terrantez do Pico, Arinto dos Acores, Sauvignon Blanc); świetnie komponują się z potrawami z ryb, owoców morza i twardymi serami. Szczepy czerwone uprawiane na wyspach to przede wszystkim Merlot, Cabernet Sauvignon i Syrah. W sklepach kosztują niewiele. Nawet za 2.5 Eu można kupić smaczne wino. Cozido to tradycyjny azorski gulasz z mięsa i warzyw, który na życzenie może być przygotowany również z samych warzyw, bez mięsa. Opisywany jest jako flagowa potrawa Azorów gotowana w wulkanie, której koniecznie trzeba spróbować. Czy faktycznie trzeba, można dyskutować. My nie próbowaliśmy. Mało finezyjny zestaw średniej jakości mięsa, najczęściej wołowiny i podstawowych warzyw typu ziemniaki, marchew, kapusta to po prostu wielka porcja relatywnie taniego jedzenia, którą można najeść się po uszy i to w zasadzie tyle. Za obiady w knajpkach trzeba zapłacić ok 12 - 15 EU ale są warte tej ceny. Koniecznie musicie spróbować bułeczek bolos levedos.
stek z miecznika

abrotea

cefal, płaszczka, beryks

Calderiada no Pao czyli gulasz rybny w chlebie

Mista Carne czyli micha mięs

Chicarros (fried mackerel)

mix of fried fishes


zestaw czwartkowy




Te trzy zestawy poniżej kosztowały ok 8eu a były obłędne a fryty domowej roboty - palce lizać



Jeszcze jedna istotna informacja ważna dla kierowców. W Portugalii można bowiem prowadzić auto, dopóki zawartość alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 promila tak więc po wypiciu lampki wina do obiadu śmiało można prowadzić.
Ludzie tam widać, że nie traktują człowieka jak maszynkę do zarabiania pieniędzy. Parkingi wszystkie darmowe oprócz tych w miastach. Wszyscy spotkani przez mnie ludzie byli mili i pomocni i zawsze uśmiechnięci.
Co warto zwiedzić.Chyba wszystkie ciekawe miejsca są dobrze oznakowane. Przy głównych drogach są strzałki kierujące zarówno do ciekawostek przyrodniczych jak i na punkty widokowe. My zwiedzanie podzieliliśmy na trzy części część zachodnią, środkową i wschodnią.
Część zachodnia:
Miradouro da Boca do Inferno
Miradouro da Vista do Rei
Aqueduto do Carvão
Miradouro do Pico do Carvão
Miradouro do Cerrado das Freiras
Lagoa das Sete Cidades
Miradouro da Ponta do Escalvado
Ponta Da Ferraria Natural Swimming Pool Gymnastics
Plaża w Mosteiros
Lagoa do Canario
Trąba słonia w Capelas
Miraduoro das Pedras Negras
Rocha da Relva
Miradouro da Lomba do Vasco
Port rybacki w Capelas
Moinho do Pico Vermelho
Jardim António Borges
Plantacja ananasów St. Anthony
Miraduoro das Cumeeiras
Mosteiros
Lagoa das Empadadas
Ponta Delgada
Część środkowa:
Viewpoint of Bela Vista
Caldeira Velha
Salto do Cabrito
Pico da Barrosa
Port w Caloura
Baixa d’Areia Beach
Miradouro de Santa Iria
Ponta do Ermo
Viewpoint of Ponta do Cintrão
Gorreana Tea Factory
Ribeira Grande
Praia Vinha D’Areia
Vila Franca do Campo
Widok na zatokę Ermo
Fabrica de Licores Mulher de Capote
Praia do Areal de Santa Bárbara
Część wschodnia:
Wodospad Salto da Farinha
Ribeira dos Caldeirões – wodospad i młyny wodne
Nordeste
Miradouro da Ponta do Arnel
Miradouro da Vista dos Barcos
Miradouro do Pico Bartolomeu
Jardim do Miradouro da Ponta do Sossego
Miradouro da Ponta da Madrugada
Povoação
Fumarolas da Lagoa das Furnas
Caldeiras Vulcânicas
Capela Nossa Senhora das Vitorias
Poca da Dona Beija
Parque Terra Nostra
To co zaznaczone tłustym drukiem to widzieliśmy
Na sam koniec mapka Sao Miguel i zaznaczone miejsca naszych atrakcji