Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 7:42 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: 10 godzin WF
PostNapisane: Pn cze 01, 2015 3:07 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Wyszło nam równe dziesięć godzin marszu, chociaż czas mapowy wskazywał 10 godzin i 10 minut. Jak tak dalej pójdzie to niedługo przegonimy Ueli Stecka na jakiejś północnej ścianie :wink: .
Ale wróćmy na łąkę. Generalnie mieliśmy jechać w Tatry, ale prognozy zapowiadały, że rano ma wiać, a po południu lać – pojechaliśmy więc w Wielką Fatrę.
Pierwsza godzina wycieczki, która odbyła się w sobotę 30 maja, upłynęła nam na podejściu przez Magury w stronę Sedla Ploskej. Druga objęła dalszy ciąg podejścia w kierunku Ploskej i krótki pobyt na jej płaskim wierzchołku. Co tu pisać - Pilsko to przy takiej Ploskej Mnich, albo Jastrzębia Turnia.

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Trzecia godzina to zejście do Chaty pod Borišovom. Po drodze mijamy jaszczurkę i żabę; nad naszymi głowami przelatują jakieś dwa duże, do orłów podobne ptaki. No i niebo się zajeżdża chmurami, niestety.

Obrazek

Obrazek

Czwarta godzina przynosi nam strome podejście na Borišov, gdzie urządzamy sobie dłuższą przerwę na podziwianie widoków. Fajnie prezentuje się Mała Fatra, ale wzrok głównie przyciąga Ploská. Jest też puszka szczytowa – niestety bez zeszytu.

Obrazek

Obrazek

Piątą godzinę marszu zabiera nam przetrawersowanie niebieskim szlakiem z powrotem na grań. Jak za trawersami nie przepadam, to ten bardzo mi przypadł do gustu. W dodatku niebo znowu wraca do swojej naturalnej barwy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W ten sposób docieramy na Chyžky, gdzie płoszymy pasące się owce i kozy. Na podejściu na Ostredok – najwyższy szczyt Wielkiej Fatry – mija nam godzina szósta. Tu już dłuższy popas i relaks na trawce. Aż chciałoby się skubnąć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nadlatujące, co raz to ciemniejsze chmury, skutecznie podrywają nas jednak do dalszej drogi przez Frčkov w stronę Križnej. Tu już mijamy się z wieloma innymi turystami, również z Polski. Przechodzimy przez Križną jak burza, która nieuchronnie nadciąga, a przed którą chcemy zdążyć na parking. Tak też mijają nam kolejne dwie godzinki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Docieramy do rozejścia szlaków na Rybovskim sedlu, a że czerwonym, graniowym już kiedyś szliśmy, tym razem wybieramy zielony. Co się okazuje – główną atrakcją na tym szlaku jest to, że trzeba go samemu rozdeptać :) . Znaki wprawdzie są, ale tak naprawdę to ścieżka jest widoczna tylko w niektórych miejscach. I to jest piękne.

Obrazek

Obrazek

Niżej szlak wiedzie już wygodną drogą wzdłuż rzeczki i po kolejnych dwóch godzinach doprowadza nas do punktu wyjścia. Jak pisałem czas mamy dobry, ale następnym razem go pobijemy i zrobimy tę trasę w 9 godzin i 50 minut!
Na koniec chciałbym jeszcze podziękować szanownym policjantom z Ružomberoka, że opuścili mi mandat o 20 euro. Dzięki temu zostało mi na Urpinera na drogę powrotną. No i niech ktoś napisze jak tam było w Tatrach: wiało rano? Lało po południu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 01, 2015 3:47 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
To już wiem, gdzie jechać za tydzień! :D
Piękna zieloność, daleko widać - super!

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 01, 2015 8:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3048
Śliczne zdjęcia :!: trafiliście super pogodę


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 01, 2015 11:27 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Co widzę jakiś Twój post - czy to w relacjach, czy w fotografiach - to ciągle z innego górskiego rejonu... Nudzić się chyba więc w życiu nie nudzisz ;) I tak trzymaj, bo robisz świetne zdjęcia, na które zawsze przyjemnie popatrzyć :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 02, 2015 4:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
w końcu muszę się tam wybrać :) już nie wiem która to zachęta ;) świetne zdjęcia :) bardzo naturalne :) czym pstrykasz?

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 02, 2015 5:32 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Kyjo napisał(a):
Nudzić się chyba więc w życiu nie nudzisz


Nie narzekam :wink: Jak jest pogoda to wolę jechać w góry niż siedzieć w domu, bo to z reguły do niczego dobrego nie prowadzi.

krank1 napisał(a):
Śliczne zdjęcia


Dzięki wszystkim

zephyr napisał(a):
czym pstrykasz?


Najtańszym body Nikona plus obiektyw 10-20mm Sigmy, który trochę słabo ostrzy, ale co zrobić - na droższy na razie mnie nie stać. Mam też stałkę Nikona 35mm, ale rzadko używam, głównie zimą.

anninred napisał(a):
To już wiem, gdzie jechać za tydzień!


zephyr napisał(a):
w końcu muszę się tam wybrać


Chyba będą musieli poszerzyć parking w Rewuczy :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 02, 2015 7:19 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Bajeczne krajobrazy!

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL