Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 10:14 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 6:28 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Czyli Mnich, Kopa Spadowa, trawersy wokół Moka i inne takie.... :)

http://wyrypy.blogspot.com/2012/08/morskie-oko.html

Obrazek

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 6:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Bardzo fajnie sobie poczynasz. Oby tak dalej. Ta droga na Kopie Spadowej to długa droga? Trza było napierać! Jeszcze na tym szczycie mnie nie było :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 7:42 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
kilerus napisał(a):
Bardzo fajnie sobie poczynasz. Oby tak dalej.

Dzięki :)

kilerus napisał(a):
Ta droga na Kopie Spadowej to długa droga?

W sumie miało być bodajże 6-8 wyciągów.

kilerus napisał(a):
Trza było napierać!

Chyba na prusach :mrgreen:

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 8:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Jeśli mogę coś wtrącić:
często w Twoich relacjach jest sporo topograficznych wątpliwości - wrażenie, że nie do końca wiecie jak iść może być mylne, ale takie mi przyszło. To pewnie mocno utrudnia zrobienie konkretnych wyciągów - bo jak z trójki robi się mocna piątka, albo wyżej, to zmienia postać rzeczy. Takie wnioski wyciągam również na podstawie pytań jakie chłopaki Ci zadają w relacjach Kasiu. Może warto przysiąść nad tym punktem, bo choć jestem tatrzańskim topograficznym członkiem, to mam wrażenie, że w górach gdzie wiele dróg jest obite można sobie ściśle wytyczyć trasę wspinaczki. Zazdroszczę tak przy okazji tego faktu, bo w Szkocji żelaza na drogach nie znajdziesz, a czasem mogłyby rozświetlić wątpliwości.
Pamiętam jak obserwowałem prowadzącego nas po Martinowce Kilera z Rohem, którzy non stop wyciągali wydrukowane opisy ze wspinaczkowych przewodników korygując drogę o pojawiające się charakterystyczne punkty terenu. Grań co prawda łatwiejsza, ale poszło jak ciepły nóż przez masło. Do tego wolałbym uczciwiej zrobić czwórki niż rzeźbić na piątkach (o ile na taką uwagę mogę sobie pozwolić jako zakochany w tym co robicie teoretyk, który nie przekroczył trójki). Mam nadzieję, że nie urazi Cię ta uwaga, ale jak już pisałem - przyjemnie patrzeć jak się rozwijasz, na bloga zaglądam regularnie przy każdej notce. Pzdr.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 9:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Niestety wyszukiwanie drogi to ciężka sprawa nie raz. faktycznie dobrze do tego przysiąść, też w ścianie niestety mam tendencję do wybierania "dziwnych" wariantów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 9:11 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr cze 01, 2011 6:17 am
Posty: 437
Lokalizacja: Kraków
Czasami faktycznie sie bladzi ale w ogolnosci jak sie czlowiek pilnuje to od razu czuc zapychem ;) Sa tacy ktorych do zapychu ciagnie, to chyba kwestia charakteru ;)

_________________
Jako pijesz, tako leziesz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 9:36 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Mazio napisał(a):
Jeśli mogę coś wtrącić:
często w Twoich relacjach jest sporo topograficznych wątpliwości - wrażenie, że nie do końca wiecie jak iść może być mylne, ale takie mi przyszło. To pewnie mocno utrudnia zrobienie konkretnych wyciągów - bo jak z trójki robi się mocna piątka, albo wyżej, to zmienia postać rzeczy. Takie wnioski wyciągam również na podstawie pytań jakie chłopaki Ci zadają w relacjach Kasiu. Może warto przysiąść nad tym punktem, bo choć jestem tatrzańskim topograficznym członkiem, to mam wrażenie, że w górach gdzie wiele dróg jest obite można sobie ściśle wytyczyć trasę wspinaczki. Zazdroszczę tak przy okazji tego faktu, bo w Szkocji żelaza na drogach nie znajdziesz, a czasem mogłyby rozświetlić wątpliwości.
Pamiętam jak obserwowałem prowadzącego nas po Martinowce Kilera z Rohem, którzy non stop wyciągali wydrukowane opisy ze wspinaczkowych przewodników korygując drogę o pojawiające się charakterystyczne punkty terenu. Grań co prawda łatwiejsza, ale poszło jak ciepły nóż przez masło. Do tego wolałbym uczciwiej zrobić czwórki niż rzeźbić na piątkach (o ile na taką uwagę mogę sobie pozwolić jako zakochany w tym co robicie teoretyk, który nie przekroczył trójki). Mam nadzieję, że nie urazi Cię ta uwaga, ale jak już pisałem - przyjemnie patrzeć jak się rozwijasz, na bloga zaglądam regularnie przy każdej notce. Pzdr.

Jeśli chodzi o topografię to akurat moja mocna strona, ale w ścianie czasem dosyć łatwo się zgubić. Na Mnichu chyba mieliśmy źle podpisane topo... :roll:

O takie: http://kuba.linuxpl.com/taternicki/topo ... syczna.gif

Myśmy poszli tak jak jest podpisane, a óźniej na taborze sprawdzaliśmy na mastertopo i faktycznie ten pierwszy wyciąg to było coś innego. Ten mój wariant to chyba było Zezwolenie na wiercenie VI+ :P Niestety nie wszystkie schematy są tak dokładne jakbyśmy tego chcieli a mastertopo nie mieliśmy ze sobą:wink:

Co do trudności dróg, to wygląda to tak: po pierwsze łatwe drogi zwykle są kruche, po drugie mam mocnego partnera który z łatwością prowadzi w Tatrach VI więc też nie chcę , żeby się ze mną męczył na jakichś parchach.... Po trzecie w Tatrach zwykle jest tak, że droga jest o trudności np. II-III z V miejscem, więc mi to jakoś specjalnie nie przeszkadza i dopóki jest pionowo do góry to zwykle daję radę :) VI to już za trudno dla mnie bo wtedy wiszę na linie... :/ A po piąte to faceci niestety są bardziej ambitni ode mnie bo jak mówię, żeby iść jakimś łatwiejszym obejściem/wariantem to zwykle protestują :lol:

ps. nie czuję się urażona, konstruktywna krytyka jest dobra :)

_________________
Keep calm and carry on.


Ostatnio edytowano Śr sie 22, 2012 10:08 pm przez Kasia86, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 9:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
No cóż pierwsze koty za płoty - czytanie tych topo przypomina plan ubrania choinki i może faktycznie dać czadu. Z pewnością idąc ponownie będziesz mogła skorygować te błędy i chyba powinnaś czasem trzymać zbyt ambitnego faceta aby asekurował. W końcu nie zawsze jest Pierwszy Maja, czasem powinien być Ósmy Marca, nie? ;)
Wiem jaki to ból szukać drogi - nasze są łatwiejsze, ale za każdym razem gdy brałem odpowiedzialność za ekipę na jakiejś trudniejszej drodze w Szkocji gryzło mnie okropnie. Faktem jest, że dla tego typu dróg jakie my robimy topo po prostu nie ma - jest jedynie to co znajdziesz w słownym opisie i obserwacja znaków na skale. Najczęściej sporo rys po rakach.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 10:17 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Mazio napisał(a):
No cóż pierwsze koty za płoty - czytanie tych topo przypomina plan ubrania choinki i może faktycznie dać czadu. Z pewnością idąc ponownie będziesz mogła skorygować te błędy i chyba powinnaś czasem trzymać zbyt ambitnego faceta aby asekurował. W końcu nie zawsze jest Pierwszy Maja, czasem powinien być Ósmy Marca, nie? ;)
Wiem jaki to ból szukać drogi - nasze są łatwiejsze, ale za każdym razem gdy brałem odpowiedzialność za ekipę na jakiejś trudniejszej drodze w Szkocji gryzło mnie okropnie. Faktem jest, że dla tego typu dróg jakie my robimy topo po prostu nie ma - jest jedynie to co znajdziesz w słownym opisie i obserwacja znaków na skale. Najczęściej sporo rys po rakach.

Nie lubię słownych opisów. Jestem typowym wzrokowcem i uwielbiam obrazki. Czytać topo już mniej więcej umiem, ale niektóre schematy (te łatwo dostępne w necie) są tak ch.jowo narysowane, że czasem nijak się mają do rzeczywistośći.
Tu muszę polecić topo Kardasia i Święcickiego, bo nie dość, że jest dokładnie narysowane to są do niego krótkie i treściwe opisy oddające esencję drogi :)

Facet czasem asekuruje, nawet mnie zachęca do tego, ale ja się drogi w Tatrach powyżej III jeszcze boję prowadzić... :roll:

_________________
Keep calm and carry on.


Ostatnio edytowano Cz sie 30, 2012 12:49 pm przez Kasia86, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 22, 2012 10:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Ładny wyjazd. Kaśka pnie się w górę :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 23, 2012 3:54 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Ale fajnie podziałałaś:D

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 23, 2012 9:07 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Te popierdólki są bardzo fajne i szacunek za konsekwentne podnoszenie poprzeczki "szeroki uśmiechu" :wink:

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 23, 2012 9:21 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt maja 29, 2012 3:05 pm
Posty: 50
Lokalizacja: Gdańsk
Super przygody :)

_________________
https://picasaweb.google.com/107642719845638641459


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2012 10:16 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Dzięki :)

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 28, 2012 10:56 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
a masz może pod ręką jakieś topo Skłodowskiego?

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 29, 2012 8:33 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Nie mam :(

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 29, 2012 9:12 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
Przyjemnie się czyta Twoje relacje :) Takie łażenie jeszcze jednak długooo poza moim zasięgiem... .

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 29, 2012 9:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
A jakie mieliście topo, że pomyliliście start Orłowskiego? :) Orłowski startuje w zasadzie przy zacięciu z odstrzeloną płytą. I w zasadzie tym zacięciem się dochodzi pod przewieszkę. Po prawej idzie Wacław z liniami spitów. To dosyć charakterystyczne miejsce :)
No i pierwszy wyciąg ma IV+ a drugi V-

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 29, 2012 10:05 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
tomek.l napisał(a):
A jakie mieliście topo, że pomyliliście start Orłowskiego? :) Orłowski startuje w zasadzie przy zacięciu z odstrzeloną płytą. I w zasadzie tym zacięciem się dochodzi pod przewieszkę. Po prawej idzie Wacław z liniami spitów. To dosyć charakterystyczne miejsce :)
No i pierwszy wyciąg ma IV+ a drugi V-


Takie: http://kuba.linuxpl.com/taternicki/topo ... syczna.gif
I tu pisze, że przewieszka jest za V... No chyba, że ja ślepa jestem :roll:
A opisu nie czytaliśmy :lol:
(ale chyba powinniśmy zacząć czytać, bo czasem się przydaje...)


A tak w ogóle ten Orłowski to taki spontan był, bo akurat tego dnia mieliśmy iść gdzie indziej... :)

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 29, 2012 10:50 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
To topo Dozenta. Skrócił trochę odległość miedzy Klasyczną i Orłowskim. Ale to schemat. Schematy tak czasem mają. Ale żebro po którym leci Alabama jest na schemacie. Nie zaznaczył zacięcia i odstrzelonej płyty. Ale to schemat Klasycznej więc może się na Orłowskim nie skupiał.
Ja tam widzę pierwszy wyciąg za IV, drugi za V :)

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 30, 2012 7:29 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
tomek.l napisał(a):
Ja tam widzę pierwszy wyciąg za IV, drugi za V :)

A na fototopo pierwszy wyciąg jest za V- a drugi za IV :wink:

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 30, 2012 8:02 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Nie mam teraz pod ręką fototopo, ale z tego co pamiętam nowe, niższe stanowisko po pierwszym wyciągu wypada pod przewieszką, więc jak się tam (źle) kończy ten wyciąg to trudności całe są na drugim. A to miejsce z przewinięciem "przewieszką" to może mieć i V- i IV+, więc jeden pies w sumie...

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 30, 2012 8:21 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn kwi 20, 2009 11:34 pm
Posty: 1491
Lokalizacja: zdecydowanie za daleko
Kasia86 napisał(a):
i inne takie

Kasiek, gratki za letnie akcje w Tatrach.
Pozdrowienia dla Kreta.

_________________
wiśnia jest wiśnia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 30, 2012 12:54 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
semow napisał(a):
Nie mam teraz pod ręką fototopo, ale z tego co pamiętam nowe, niższe stanowisko po pierwszym wyciągu wypada pod przewieszką, więc jak się tam (źle) kończy ten wyciąg to trudności całe są na drugim. A to miejsce z przewinięciem "przewieszką" to może mieć i V- i IV+, więc jeden pies w sumie...

Hmmm teraz pytanie czy my o tym samym :)
Jak się idzie po lewej of filara Alabamy to jest rysa+kominek jak się idzie po prawej to jest rysa w odstrzelonej płycie+przewieszka+kominek(ten sam kominek co w wariancie po lewej - bo przed nim się oba warianty łączą na takiej małej półce gdzie jest ten stan o którym piszesz :wink: )
(mi się zdecydowanie bardziej podobała wersja po prawej, chociaż ten kominek to mi się ani za pierwszym ani za drugim razem nie podobał :lol: )
Pierwszy stan mieliśmy powyżej tego kominka, tam gdzie jest ring zjazdowy.

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 30, 2012 1:18 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Muszę sobie na fototopo to obejrzeć, bo się pogubiłem :mrgreen:

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL