Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr maja 29, 2024 5:04 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N lis 09, 2008 12:13 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Długo zastanawiałem się gdzie ten temat umieścić, postanowiłem na ogólnym z dwóch powodów, po pierwsze, aby przestrzec tych którzy schodzą z ogólnie dostępnych szlaków, po drugie aby osoby wynajmujące przewodnika, dwa razy zastanowiły się nad wyborem odpowiedniej osoby ....
Nie ukrywam że ja i moi koledzy mieliśmy wątpliwą przyjemność poznania bohatera poniższego wątku i choć do rękoczynów nie doszło, nasze odczucia nie różniły się zbytnio z tymi opisanymi poniżej ...

cytując za: http://www.e-gory.pl/forum/viewtopic.php?t=3109

Cytuj:
Witam was akurat wczoraj bylem na Wysokiej dzien wczesniej weszlismy przez galerie na Ganek zeszlismy do doliny Rumanowej gdzie kimalismy w kolibie po czym z samego rana na Wysoka pod samym szczytem mielismy niemila przygode zooczyl nas przewodnik slowacki prowadzacy grupe baranow z Polski po czym doskoczyl do nas i pod samym szczytem uderzyl kolege piescia w twarz i zakomunikowal mu ze tu nie mozna chodzic dobrze ze kumpel chwycil sie skaly bo bylo by nie wesolo doskoczylismy do niego i generalnie przekazalem mu w delikatny sposob aby poszedl sobie ze swoimi owieczkami swoja droga a my swoja!a nazwalem naszych rodakow baranami bo zamiast zareagowac (bicie sie na scianie jedynkowej to raczej jakas wielka pomylka tymbardziej ze my wspinalismy sie bez asekuracji) to zaczeli krzyczec ze my to zawsze wstydu narobimy jednym slowem porazka wszystko dobrze sie skonczylo zeszlismy z Wagi i do domciu:) generalnie gora bardzo przyjemna a widoki miodzio wrzuce jakies fotki:) a co do przewodnika to jakis niezrownowazony psychicznie nastawiony na zarobek:D (nazywa sie Turjaník Róbert wlasnie znalazlem go na http://www.tatraguide.sk/index_soubory/Page306.htm )najbardziej drazni mnie w tatrach slowackich to ze powinna byc jakas konsekwencja albo zamykamy szczyty dla wszystkich albo nie zamykamy ich wogole na calym swiecie jest tak ze sam sobie czlowiek wybiera jak nie ma doswiadczenia to idzie z przewodnikiem a jesli poczuwa sie na silach idzie sam to tyle co mam do przekazania ogolnie goraco polecam i wystrzegajcie sie tego przewodnickiego ciemnogrodu


Turjaník Róbert (http://www.slovakia.travel/entitaview.a ... 6&idp=1765)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 12:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Widzę, że znalazłeś zdjęcie tego psychola. W sumie to szkoda, że nam nie przyje.bał. W czwórkę byśmy go zatłukli. Albo bardziej racjonalnie zadzwonili po policję i kolo by miał sprawę w sądzie. A może by nawet poszedł siedzieć. Byłoby jednego chwasta mniej w Tatrach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 12:54 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
golanmac napisał(a):
najbardziej drazni mnie w tatrach slowackich to ze powinna byc jakas konsekwencja albo zamykamy szczyty dla wszystkich albo nie zamykamy ich wogole na calym swiecie jest tak ze sam sobie czlowiek wybiera jak nie ma doswiadczenia to idzie z przewodnikiem a jesli poczuwa sie na silach idzie sam


Maćku - sprawdziłem datę na e-góry - post jest z 8 września a więc z okresu przed "zimowym zamknięciem a zatem z punktu widzenia przepisów TPN zarzut o nierównym traktowaniu jest niesłuszny - dura lex sed lex. Natomiast oceniając zdarzenie w kryteriach kultury osobistej to można tylko rozłożyć ręce i pomyśleć miło o przepisach TPN, które nie stwarzają dla przewodników monopolu w zakresie dróg 0+ i I, czyli praktycznie jedynych dostępnych dla "szarego" turysty z odrobinę większymi ambicjami. Niestety - monopol zawsze był czymś demoralizującym.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 1:02 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Rohu napisał(a):
W sumie to szkoda, że nam nie przyje.bał


Jest takie opowiadanie Marc'a Twain'a o podobnej sytuacji - należy sobie samemu przyłożyć w nos lub pod oko i pójść na policję. Mając trzech świadków to wg. Twaina przegrywa przed każdym sądem. Tylko... problem narodowościowy... Ale zawsze można do Strasburga.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 1:09 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Markiz napisał(a):
a zatem z punktu widzenia przepisów TPN zarzut o nierównym traktowaniu jest niesłuszny

Odniosłem wrażenie że autor cytatu miał na myśli właśnie monopol przewodnicki na drogi 0+ I a nie zamykanie szlaków zimą ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 1:22 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Cytuj:
Odniosłem wrażenie że autor cytatu miał na myśli właśnie monopol przewodnicki na drogi 0+ I a nie zamykanie szlaków zimą ...


Ja też, ale dla pełnej jasności. Inna sprawa, że jakoś nie mogę doszukać się jednoznacznego stanowiska urzędowego co z usługami przewodnickimi w okresie zimowym? Ma vodca prawo poprowadzić na Gierlach np. przez Wielicką Próbę czy nie? Szczególnie przy warunkach śniegowych takich jak kilka dni temu i pewnie dziś też, czyli prawie letnich lub wręcz letnich.

Tu i ówdzie nawołują aby upublicznić opis tego wydarzenia na forach słowackich i czeskich. Jestem za ale... bez dawania cytatu z e-góry. Boję się, że to "stado baranów" od razu spowoduje reakcję, że autor niewiarygodny. Inna sprawa, że opis zachowania tej polskiej grupy jest wręcz modelowy - kiedyś zmęczony po całym dniu jazdy na kiepsko oświetlonym rondzie w Czerniowcach pojechałem "pod włos" a za mną jak gęsi za matką pięć polskich samochodów. Zatrzymał nas ruski milicjant powiedział - każdy po 5 rubli (dawne czasy) a te "barany" zaczęły się bronić tym, że "ja ich zmyliłem". Nie udało się im to.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 1:27 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Markiz napisał(a):
jakoś nie mogę doszukać się jednoznacznego stanowiska urzędowego co z usługami przewodnickimi w okresie zimowym?

Nie wiem jak to jest urzędowo, nie mniej jednak takie usługi wielu przewodników oferuje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 1:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Czyli w dvpie mają ochronę przyrody, kozice chronione w okresie zimowym, itp. Wszystko sprowadza się do kasy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 2:25 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
To jest znakomicie napędzający się mechanizm. Filanc pilnuje aby nikt nie łaził na dziko oraz nie biwakował w kolebach itp i w sporej ilości przypadków "wynegocjowana pokuta" wędruje do jego kieszeni. Do przewodnika trafiają ci co się boją filanców i dla spokoju wolą zapłacić za wprowadzenie. Natomiast dzierżawcy czy właściciele schronisk są zainteresowani aby nikt nie spał w kolebie tylko u nich.
Wszystkie te trzy grupy znają się jak łyse konie (w wielu przypadkach to więzy rodzinne) i "wtórny podział dochodu dokonuje się sprawnie.

W tym jednolitym obrazku wyłom czyni tylko Miro z Terinki, który ma swój prywatny kodeks, zależny od humoru, wizualnej oceny "klienta" co dla jednych może być fatalne a dla drugich wręcz przeciwnie.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 3:28 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 17, 2007 11:24 am
Posty: 351
Lokalizacja: Kraków
Rohu napisał(a):
Czyli w dvpie mają ochronę przyrody, kozice chronione w okresie zimowym, itp. Wszystko sprowadza się do kasy.

Wszystko to jest tylko przykrywką, żeby biznes mógł się kręcić.
Pora rozp****** tą przewodnicką mafię. :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 3:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Pysk zapamiętany.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 10:18 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 11:01 pm
Posty: 523
Lokalizacja: Olkusz
Trudno komentować zachowanie tego zbira. Pytanie moje jest inne, co może zrobić ci nadgorliwy filanc, gdy spotkasz go wysoko w górach? Poinformuje cię, że poruszasz się niezgodnie z przepisami, zażąda dokumentów, powie o mandacie etc. A ty? A ty możesz zachować się jak Chudiej z CK Dezereterów mowiąc "ich wies nicht". Co może zrobić ci taki gość, pomijając przypadek opisany wyżej? Założy kajdanki, zaciągnie silą na posterunek policji? Co zrobi, jak wzruszysz ramionami i pójdziesz dalej? Pytam, bo nie miałem jeszcze okazji spotkać takiego gościa.

_________________
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę! Witkacy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 11:01 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Teoretycznie jak np. zaczniesz uciekać i nie będzie cię w stanie dogonić, to może zadzwonić do swoich zielonych kolesi, którzy będą na ciebie czekali na dole i wlepią ci mandat.
Jak nie będziesz chciał pokazać dowodu tożsamości, to mogą wtedy wezwać policję. A przed nimi już chyba nie będzie tak łatwo wzruszyć ramionami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 11:26 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 11:01 pm
Posty: 523
Lokalizacja: Olkusz
Ja się tylko zastanawiam, bo nie mają prawa używać siły

_________________
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę! Witkacy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 09, 2008 11:58 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Zrobią Ci zdjęcie na fotopaszczy :P

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 10, 2008 12:12 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 11:01 pm
Posty: 523
Lokalizacja: Olkusz
i pokażą na fotka.pl

_________________
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę! Witkacy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL