Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 2:37 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr wrz 03, 2008 7:09 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 19, 2007 5:14 pm
Posty: 103
Lokalizacja: Kraków
Był sobotni wieczór, kiedy mama powiedziała do mnie: „Pojechałabym jutro gdzieś w góry, a nie znowu do parku, Niepołomic czy Ojcowa”. Ok, tylko gdzie by tu? Zakopianka rozkopana, więc Tatry odpadają. Zaraz, mam przecież jedno niezrealizowane pozatatrzańskie marzenie: Babią Górę. I kolejne marzenie: ostatecznie rozprawić się z lękiem wysokości. Gdzie? Na Perci Akademików :)
Dojeżdżamy do Przełęczy Krowiarki dość późno, bo w samo południe. Omijanie Zakopianki przez Skawinę, Kalwarię, Brody, Palczę i Maków wiele nie dało, ale nic to, przed zmrokiem spokojnie zdążymy. Z racji późnej pory o parkingu można zapomnieć, ale znalazła się zatoczka jakieś 20 minut za nim (10 zł w kieszeni). Wzdłuż całej drogi prawdziwe oblężenie, samochód na samochodzie. Może jednak nie będzie jak na asfalcie do Morskiego…
Jeszcze tylko bilet do BPN-u (4 zł/osoba) i wkraczamy na niebieski szlak. Wiedzie on prawie zupełnie po płaskim, po prawej mija się „staw” (dałem „”, bo to raczej wielka, szara kałuża ;) ) i w niecałą godzinkę ląduje się na początku żółto znakowanej ścieżki.
Pierwsze kilkaset metrów słynną Percią Akademików do złudzenia przypomina mi podejście czarnym szlakiem z Roztoki do Piątki, a ostatnie zakosy przed żelastwem trasę Piątka – Zawrat.
W końcu po którymś z kolei zakręcie robi się… totalnie płasko. Jeszcze tylko wyjście z lasu i widać pierwsze łańcuchy. Z przyzwyczajenia składam kijki i przyczepiam je do plecaka (później będę tego bardzo żałował), a aparat ląduje w plecaku. Łańcuch jak łańcuch. Nie, a właśnie że jak nie łańcuch. Jak obwiśnięta girlanda z sali balowej. I co, to koniec? Już? A gdzie te osławione klamry? Jeszcze zdążę się z nimi zapoznać, ale trzeba się do nich doczłapać (lepiej: doczołgać).
Po pierwszym odcinku z łańcuszkami czas na przerwę dla rąk. Może dla wszystkich innych, ale nie dla moich. Stare lęki wróciły, całkowita blokada psychiczna nie pozwala na pewny, zdecydowany krok. Co chwila popełniam podstawowy w tej sytuacji błąd – zatrzymuję się. Nogi drżą niczym osika. Wrócić? Nonsens. Już było tak dobrze, już zbliżałem się do krawędzi i nic. A tu nawet krawędzi nie było. Ot, otwarta przestrzeń po lewej, po prawej zaś zbocze. Tylko kijków brak, a bez nich jakoś tak mniej pewnie.
Ja tak łatwo się nie poddaję, walczę dalej, choć przez ten bój nie jestem w stanie zwrócić uwagi na nic, co wokół mnie. Przepraszam, mój wbity w ścieżkę wzrok przyciągnęły dwie pary japonek na stopach dwóch miłośniczek solarium. Jakim cudem nie pogubiły bucików pozostanie ich słodką tajemnicą…
Ok, czas na pierwszą klamrę z łańcuchem. Chyba bardziej do ozdoby, a może jako tło mrożących krew w żyłach zdjęć. Potem jeszcze „płożący” łańcuch, o którego mało co się nie zabiłem i wreszcie są one, klamry. Jakieś 5 może 10 metrów. Przystaję. Wtulam się w skałę. Żadna siła nie może mnie od niej oddzielić. „No chodź głupi lęku, czas na finałową rozgrywkę, zostajesz albo ty, albo ja”. Najpierw rozgrzewka: obrót w tył… 1:0 dla niego. Serce wali niczym pneumatyczny młot. „Spokojnie, to tylko strach”. Zwolna opuszczam „moją” skałę i ruszam. „Co za muminek wbił tak wysoko pierwszą z nich?” Próbuję zrobić wymach. Nic z tego. „Cholera, jak tam wejść?” Łapię się rękoma klamry nr 2. Na pierwszej klękam. Okazuje się, że nie jest tak najgorzej. Do czasu. Stoję na ostatniej klamrze, trzymam się skały, widzę łańcuch, ale… chyba musiałbym być z gumy, by do niego dostać. „Mamo, nie mam pojęcia co teraz…”. „Po lewej masz klamrę”. Faktycznie. Oki, klamry za mną. Wraca kamienny chodnik. Rozkładam kijki. Odżywam. Żyję. Przystaję. Patrzę w lewo. Jak tu pięknie! Wreszcie jest, Babia. A tam ruch jak pod Murowańcem. Jacyś słowaccy licealiści bawią się w rytm słowackiego hip-hopu.
Ale co tam Słowaczki (i Słowacy rzecz jasna). Widać Tatry. Szkoda, że nie całe i częściowo za chmurami, ale i tak jest pięknie. „Kurde, jak tu musi być bajkowo przy idealnej widoczności”. Ech, rozmarzyłem się. Zamykam oczy. Otwieram. Zamieram. „Lis!!!”. Uff, ktoś rzucił mu orzeszka w czekoladzie.
Czas na nas. Był żółty, to teraz pora na czerwony znaczek. Chmury idą w górę, widać Giewont i Czerwone Wierchy. Jest i Bystra, i Starorobociański. A niżej Ornak (wspomnienia ze zlotu wracają). Zakochałem się :) :) Stoję i stoję. Czas ucieka. Dzień powoli też. „Paweł, wziąłeś czołówkę” – to mama. „Nie, a po co?” – to ja. O cholera, jest 18:30 (wg szlaku do Krowiarek ok. 1:40 h), a my pośród kosodrzewiny. Dość zdjęć, trzeba by zdążyć przed zmrokiem. Stuk-stuk, niczym ciągnięty przez Krzysia Kubuś Puchatek, schodzimy po niekończących się kamiennych schodkach aż na Przełęcz. Jeszcze tylko po auto… asfaltem. Idę sam. Mam wrażenie, że ta droga jest bez końca. Jeden łuk, drugi i wreszcie jest. Nie ma to jak asfalt na zakończenie pełnego wrażeń dnia.
„Ja tu jeszcze wrócę. I przejdę to bez lęku”. Może za tydzień, może za miesiąc, może za rok.
Obrazek Obrazek ObrazekObrazek
Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek
ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazekObrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

"Ławkowa twórczość" na Sokolicy (nie moja ;) )
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

P.S. Co jest w tej zielonej skrzynce przyczepionej do słupka z tabliczką "Babia Góra"? Próbowałem otworzyć, ale chyba zardzewiało. Na skrzynce jest słowacki napis, chyba chodzi o księgę pamiątkową...


Ostatnio edytowano Śr wrz 03, 2008 7:25 pm przez Paweł_, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 03, 2008 7:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Fajnie, dla mnie Babia wciąż jest dziewicza, jakoś szkoda mi czasu na nią, zostawię ją sobie na późniejsze lata... :D

Paweł_ napisał(a):
"Ławkowa twórczość" na Sokolicy (nie moja ;)


Teksty kawałków Lady Panka. 8)

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 04, 2008 9:16 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 13, 2008 12:24 am
Posty: 6022
Lokalizacja: Centrum Dowodzenia Wszechświatem (Wro)
fajna relacja, ciekawie przeczytać jak ktoś drapie na Diablaka pierwszy raz - chyba mam teraz podobne odczucia, jak ci z forumowiczow którzy klasyfikując Świnicę do łatwych gór czytali moją relację stamtąd :) - dobra dramaturgia! mam poczucie pokrewności losów :mrgreen:
zwłaszcza uśmiech wywołała pierwsza klamra, która jest za wysoko :mrgreen:

_________________
ಠ_ಠ Innego końca świata nie będzie. Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL