Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So kwi 20, 2024 1:06 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6148 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 205  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 09, 2014 8:15 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
tatrofan napisał(a):
Andrzej94 napisał(a):
np orla ani razu nie wykorzystałem raków ani czekana kościelec setka też w 100% letnio na rysach może i masz racje nie byłem w ostatnim czasie więc się nie wykłucam ;)
napisz proszę cos więcej o warunkach na orlej

Chciałbym jutro rano iść i zastanawiał się naad trasa


lepiej go nie brać na poważnie

Andrzej94 napisał(a):
masz racje nie byłem w ostatnim czasie


Nigdzie nie był a się wypowiada

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 09, 2014 8:30 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Tu masz wycinek z mojego zdjęcia z soboty coś tam widać.

Obrazek

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 09, 2014 9:17 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 19, 2013 1:46 pm
Posty: 50
Lokalizacja: za daleko od Tatr
Dzięki za informacje

Napisze jutro jakie są warunki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 09, 2014 9:37 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt cze 03, 2014 2:20 pm
Posty: 11
lxix napisał(a):
Nigdzie nie był a się wypowiada


lxix skąd możesz wiedzieć czy byłem czy nie? bo nie rozumiem po co takie teksty

napisałem tylko że sprzętu zimowego nie wyciągałem bo nie było takiej konieczności a nie że śniegu wcale nie było
ale nie ma sensu dyskutować to jest wątek o warunkach na szlakach a nie temat do kłótni ;)
także jak ktoś ma coś do mnie prosze o wiadomość pw a nie zaśmiecać tematu ;)

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 09, 2014 9:53 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 19, 2013 1:46 pm
Posty: 50
Lokalizacja: za daleko od Tatr
No właśnie wątek jest o aktualnych warunkach i o to pytam

Piszesz andrzej94 jakbys był w zeszłym tygodniu na orlej, i Kościelcu i wprowadzasz zamęt

Bardziej wiarygodny jest lxix - dzięki za info


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 09, 2014 10:40 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2105
Na odcinku Kozi -Krzyżne na południowych wystawach nie powinno już być śniegu, ale w takich miejscach jak Granacka przełęcz czy Honoratka ( żydowski żleb za małym kozim) czy tarasy zamarłej oraz żleb koziej przełęczy śnieg jeszcze będzie ( trzeba tam szczególnie uważać) - w sobotę widziałem że mocno zaśnieżona jest też północna ściana Świnicy, Kozia Dolinka oraz właśnie górna część Doliny Pańszczycy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 1:12 am 
Kombatant

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 2:19 pm
Posty: 350
Z tymi południowymi wystawami bez śniegu, to nie do końca prawda. Np: trawersik buczynowej przełęczy jest pod śniegiem często do końca czerwca. Przy zasypanych łańcuchacz jest tam niebezpiecznie. W 2012r. Kilka chwil po moim przejściu zginął jakiś facet.
Poszukałem foto. Było to 27 czerwca. Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 6:52 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wiele odcinków szlaków jest pod śniegiem np. Podejście na Czerwoną Ławkę, Lodową Przełecz, Lodowy, Gerach, Łomnica, Wysoka, praktycznie wszystkie podejścia od północnej strony.
Na Rysy bez sprzętu nawet się nie wybierać. W sobotę znajomy wchodził 50 osób szło bez raków 15 zawróciło po wypadku.
Szczyt głupoty. Śnieg jest twardy upadek i lecimy kilkaset metrów.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 7:06 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
Dlatego koniec maja, czerwiec, początek lipca to największa ilość wypadków. Z dołu i z nizin wygląda na to, że jest lato a tam wysoko jeszcze leży miejscami śnieg. Zdradliwy okres i tyle.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 7:19 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt cze 03, 2014 11:38 am
Posty: 1
Witam:) a jak wygląda wejscie na giewont, jest snieg? dla tych mniej doświadczonych:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 7:26 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 17, 2012 6:30 pm
Posty: 268
Lokalizacja: 413km
figi napisał(a):
Witam:) a jak wygląda wejscie na giewont, jest snieg? dla tych mniej doświadczonych:)


Tak jest, bez kasku, czekana i raków ani rusz :roll: :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 7:42 am 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
Cytuj:
Tak jest, bez kasku, czekana i raków ani rusz :roll: :mrgreen:


Od północnej strony wszystko spadło, to w sumie wystarczy ewentualnie kask.

raffi79, jeżeli przewidujesz burze (od czwartku jestem z maluchem w Zakopcu), uważasz że komórki burzowe będą się tworzyć bardziej popołudniu, jak to bywa w górach?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 8:26 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
raffi79. napisał(a):
Na Rysy bez sprzętu nawet się nie wybierać. W sobotę znajomy wchodził 50 osób szło bez raków 15 zawróciło po wypadku.
Szczyt głupoty. Śnieg jest twardy upadek i lecimy kilkaset metrów.


Czyli mamy 15 osób które popełniło błąd, ale w porę zmądrzało i 35 idiotów... fajne statystyki polskiego społeczeństwa wychodzą.

Jadąc w Zachodnie przez moment zastanawiałem się czy nie wziąć sprzetu zimowego rezerwowo ale patrząc po zdjęciach i kamerce odpuściłem i spakowałem tylko prewencyjnie raczki i stuptuty które przeleżały w plecaku. Natomiast ludzie przez brak śniegu na nizinach zapomnieli że największa ilość pokrywy śniegu była po ostatnim dosypaniu 60cm końcem kwietnia? pomijam fakt że cała góra może być bez śniegu a jeden 20m zmrożony płat śniegu w żlebie może spowodować duże zagrożenie. No ale piękna pogoda i hasło "Rysy" albo "Orla" przyciągają "niedzielnych turystów"....

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 8:41 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
figi napisał(a):
Witam:) a jak wygląda wejscie na giewont, jest snieg? dla tych mniej doświadczonych:)
LigeiRO napisał(a):
Cytuj:
Tak jest, bez kasku, czekana i raków ani rusz :roll: :mrgreen:

Od północnej strony wszystko spadło, to w sumie wystarczy ewentualnie kask.


Sugerujesz wejście na Giewont pólnocną ścianą? ;-).

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 8:44 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
raffi79. napisał(a):
Wiele odcinków szlaków jest pod śniegiem np. Podejście na Czerwoną Ławkę, Lodową Przełecz,


Chadzałam tamtędy wczoraj i w niedzielę, sporo śniegu, ale miękki bardzo.
Natomiast zejście bez raków i czekana żlebem z Kopy Lodowej na Lodową Przełęcz było jedną z cięższych głupot, jakie zdarzyło mi się w Tatrach popełnić :oops:

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 8:49 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
LigeiRO napisał(a):
jeżeli przewidujesz burze (od czwartku jestem z maluchem w Zakopcu), uważasz że komórki burzowe będą się tworzyć bardziej popołudniu,


Burze bedą od czwartku o dużej sile.
Dzisiaj ciężko przewidzieć ale obecnie wskazuje że koło południa już pierwsze komórki burzowe pojawią się.
Popołudniu dużo burz. W kolejnych dniach burze o bardzo dużej sile.



Major napisał(a):
35 idiotów... fajne statystyki polskiego społeczeństwa wychodzą.



35 to i tak mało. Jak widzę laskę z kolesiem i adidasach na śniegu to bym od razu w czółko gwizdnął.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 9:04 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
raffi79. napisał(a):
Jak widzę laskę z kolesiem i adidasach na śniegu to bym od razu w czółko gwizdnął.

A wg Ciebie na śniegu jest jakaś różnica między adidasem/trampkiem a wysokim, górskim butem, kiedy i jedne i drugie są bez raków?
Pomijając breję wewnątrz.
Bo dla mnie z doświadczenia praktycznie żadna - no, może tym ciężkim butem można skuteczniej stopnie wybijać.

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 9:43 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Olga napisał(a):
adidasem/trampkiem a wysokim, górskim butem, kiedy i jedne i drugie są bez raków?


Jest różnica na niezbyt stromym terenie.

Ale i tak jest to szczyt głupoty. Zwłaszcza jeśli wybieramy się na Rysy, Świnice czy Chłopka.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 9:52 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
raffi79. napisał(a):
Ale i tak jest to szczyt głupoty. Zwłaszcza jeśli wybieramy się na Rysy, Świnice czy Chłopka.

Gdyby ci ludzie szli w zimowych butach, lecz nadal bez sprzętu, jest to bardzo podobny rodzaj głupoty.
Dobra, wybiją sobie krawędziami czy czubkiem jakieś tam stopnie, ale poślizgnąć się można dokładnie tak samo. Testowane.

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 10:13 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
No i nie ma się jak zatrzymać.

Znajomi szli na Rysy w sobotę. Coś tam po górach chodzili wcześniej, ale jak schodzili, to mówili, że i tak mieli pełno w gaciach. Schodzili przodem do stoku.

Podobni mijali kupę ludzi po drodze, którzy faktycznie szli w adidasach. Nie wiem gdzie Ci ludzie mają głowę? Plus jest taki, że część zmądrzała i zeszła na słowacką stronę. Inni za to, mieli chyba więcej szczęścia niż rozumu...

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 10:23 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Ja wczoraj z tej nieszczęsnej Lodowej Kopy wzięłam sobie długi, płaski kamień i używałam jako prowizoryczny czekan.
2 razy uratował mi dupsko, bo już leciałam.
Także gdyby się ktoś wpakował w podobne bagno, polecam.

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 12:00 pm 
Swój

Dołączył(a): Pt lip 12, 2013 6:15 pm
Posty: 49
Lokalizacja: Szczecin
Śmieszne w tym wszystkim jest to, że wypożyczenie kompletu czekan + raki kosztuje dziennie 25 zł... I to na Krupówkach... :roll:
25 złotych za kolosalne zwiększenie bezpieczeństwa w tych zdradliwych warunkach. Nie są to sumy zaporowe, każdy przeciętny turysta może sobie na to pozwolić.
Wg mnie problemem jest cały czas brak uświadamiania, ale takiego na poważnie, co ludzi czeka np. na takich Rysach w tym okresie. Dlaczego ustawiane są przykładowo tabliczki informujące o zagrożeniu lawinowym a nie ma np. okresowych tabliczek przed konkretnymi szlakami, że ze względu na panujące warunki wejście dalej bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia (np. właśnie raków i czekana) GROZI ŚMIERCIĄ (plus trzy wykrzykniki i wielka trupia czaszka). Może to podziała chociaż trochę co niektórym na wyobraźnie? Przeciętny "turysta" jest leniwy, raczej nie zagląda na strony TOPR czy TPN, nie interesują go komunikaty turystyczne, informacje z pierwszej ręki na forach... Za to krótki, rzeczowy i mocny przekaz, którego nie da się nie zauważyć powinien lepiej trafić do mózgownicy niż notka na www.

_________________
Shut up legs!

Blog Rowerowy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 12:44 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2105
W Zachodnich są już tylko płąty niewielkie i do obejścia, ale w Wysokich są miejsca gdzie do lipca śnieg będzie zalegał na 100% np. zachód grońskiego, wyżni czarnostawiański kocioł, rysa, pod granią Hrubego czy w kotlince pod Wagą albo w Dzikiej Dolinie.

burza widoczna teraz nad Banówką i Rohaczami przy czym nad Morskim Okiem jeszcze słońce i 22*C w cieniu a 5 stawach aż 19*C w cieniu teraz. We Wrocku może być 35*C w cieniu więc niektórzy wieszczą że to najgorętszy dzień roku. W Katowicach teraz 34*C i już grzmi. To oznaka przesuwającego się frontu znad Niemiec, który jest b. groźny bowiem w Bawarii gdzie było 37*C w cieniu wiatr w czasie burz osiągnął 150 km/h a także w Westfalii powalił wiele drzew i niestety aż 6 osób zginęło. Przy tak wysokich temperaturach burze będą przybierać groźne rozmiary gradobicia i pioruny niestety murowane ( w Niemczech gdzieniegdzie spadł grad wielkości piłek tenisowych, wielkie korki na autostradach po zniszczeniach m.in. do Berlina ze Świecka) zwł. w górach - uważac i patrzeć w niebo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 1:03 pm 
Stracony

Dołączył(a): Cz lut 22, 2007 9:12 pm
Posty: 3329
W Katowicach już porządnie "bije", w Tatry od południa też kumulują się komórki burzowe.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 1:07 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
No prognozy wyglądają wesoło :)

Tutaj więcej info o tym co mówi Jakub - http://lowcyburz.pl/
Jest też fajna nowa wersja beta mapy wyładowań - http://www.lightningmaps.org/blitzortun ... hp?lang=pl

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 1:21 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
raffi79. napisał(a):
Wiele odcinków szlaków jest pod śniegiem np. Podejście na Czerwoną Ławkę, Lodową Przełecz, .


Raffi, chciałbym dobrze zrozumieć: Z Doliny 5 tawów Spiskich na Lodową Przełęcz, zielonym szlakiem - jest śnieg?
Zejście z Lodowej przełeczy do Jaworowej - jest śnieg?
Trzeba torować?
Raki/czekan przydatne, niezbędne? Czy dla początkujących nie ma sensu pchać się nawet ze sprzętem?

Olga napisał(a):
Ja wczoraj z tej nieszczęsnej Lodowej Kopy wzięłam sobie długi, płaski kamień i używałam jako prowizoryczny czekan.
2 razy uratował mi dupsko, bo już leciałam.
Także gdyby się ktoś wpakował w podobne bagno, polecam.


Dzięki za patent. A złożonym kijem, ze zdjętym talerzykiem zimowym nie można się posiłkować jako substytutem czekana, w celu hamowania?

maccacus napisał(a):
Śmieszne w tym wszystkim jest to, że wypożyczenie kompletu czekan + raki kosztuje dziennie 25 zł... I to na Krupówkach... :roll:
25 złotych za kolosalne zwiększenie bezpieczeństwa w tych zdradliwych warunkach. Nie są to sumy zaporowe,

Teretycznie tak. W praktyce idąc na słowacji, z noclegiem, musisz wypożyczyć na 2 dni, robi się 50 zł. Możesz sprzet zabrać swój własny, ale wtedy gdy potrzebujesz go na 1 dzień, musisz go zabrać na cały wyjazd.
Do tego dochodzi masa: raki + czekan to dodatkowy co najmniej 1 kilogram i nie tak mało miejsca w plecaku. Część sytuacji to brak świadomości, część to jakoś tam przemyślane, "zaakceptowane" ryzyko ....

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 2:12 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
kamiltatry napisał(a):
Tomto napisał(a):
12 stopni mnożąc razy dwa by się zgadzało, razy 3 w słońcu powoli też...

A jednak pozory mylą... W słońcu powietrze wcale nie jest tak bardzo gorące jak media to głoszą. 8) Np. stacja na Kasprowym Wierchu nie stoi w cieniu (słońce nieraz tam sobie działa nagrzewając grunt i wpływając na temperaturę powietrza) i jakoś w powietrzu nigdy 30°C tam nie padło. Max 23°C, a w ostatnich latach 22,2°C. Co prawda czujniki trzymają w specjalnej klatce meteo, ale to jest konieczne do pomiarów temperatury powietrza, bo inaczej bezpośrednie działanie promieni słonecznych sprawia, że termometr robi się cieplejszy od powietrza i wtedy zamiast mierzyć temperaturę powietrza, pokazuje własną wyższą temperaturę. Klatki meteo się sprawdzają, bo słońce tak czy siak ogrzewa powietrze pośrednio poprzez nagrzany grunt, więc to co stacje meteo pokazują to jest po prostu temperatura powietrza, a nie "w cieniu".

Wczoraj w sumie nie wiele brakło bo na Łomnicy było 28°C.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 2:33 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 26, 2011 4:21 pm
Posty: 1379
Lokalizacja: Tarnów
Wolf_II napisał(a):
Dzięki za patent. A złożonym kijem, ze zdjętym talerzykiem zimowym nie można się posiłkować jako substytutem czekana, w celu hamowania?

Przy odpowiednim śniegu można z kija wyhamować, ale on raczej musi być wbity już w momencie poślizgnięcia, później ciężko by było.
Ja w takiej syt. przy schodzeniu wolę kij trzymać przed sobą dla równowagi, a w drugiej ręce z tyłu (w sensie bliżej stoku) wspomniany kamień do hamowania.

_________________
Nie zaglądam już na forum, kontakt tylko przez maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 3:41 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt cze 10, 2014 3:31 pm
Posty: 6
Witam,
warunki z Niedzieli ze szlaku na Skrajny Granat

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 10, 2014 5:31 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
m__s napisał(a):
kamiltatry napisał(a):
Tomto napisał(a):
12 stopni mnożąc razy dwa by się zgadzało, razy 3 w słońcu powoli też...

A jednak pozory mylą... W słońcu powietrze wcale nie jest tak bardzo gorące jak media to głoszą. 8) Np. stacja na Kasprowym Wierchu nie stoi w cieniu (słońce nieraz tam sobie działa nagrzewając grunt i wpływając na temperaturę powietrza) i jakoś w powietrzu nigdy 30°C tam nie padło. Max 23°C, a w ostatnich latach 22,2°C. Co prawda czujniki trzymają w specjalnej klatce meteo, ale to jest konieczne do pomiarów temperatury powietrza, bo inaczej bezpośrednie działanie promieni słonecznych sprawia, że termometr robi się cieplejszy od powietrza i wtedy zamiast mierzyć temperaturę powietrza, pokazuje własną wyższą temperaturę. Klatki meteo się sprawdzają, bo słońce tak czy siak ogrzewa powietrze pośrednio poprzez nagrzany grunt, więc to co stacje meteo pokazują to jest po prostu temperatura powietrza, a nie "w cieniu".

Wczoraj w sumie nie wiele brakło bo na Łomnicy było 28°C.

Na Łomnicy (2634 m n.p.m.) nigdy nawet 20°C nie udało się zanotować, a co dopiero 28°C. :roll:

Wczoraj na Łomnicy T max wyniosła 13,3°C -> dane.

PS na tej stronie http://www.webkamery.sk/webkamera-live/55-lomnicky-stit dane dotyczące temperatury powietrza ewidentnie są błędne. Ta kamerka nie przekazuje danych ze stacji meteo, musi mieć jakiś swój własny czujnik, który nie jest właściwie chroniony przed bezpośrednim działaniem słońca. Czyli gdy świeci słońce, to na tej stronie podawana jest temperatura termometru a nie powietrza.

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6148 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47 ... 205  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL