Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 6:52 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So paź 09, 2010 7:50 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Postanowiłem wyjechać sam, zatem zbyt wysoko się nie zapuszczałem, tym bardziej że wysokie szczyty Tatr Wysokich są mocno oblodzone. Ponadto w środku tygodnia ruchu turystycznego w niektórych rejonach Tatr właściwie nie było - mimo nadzwyczaj wspaniałej pogody. Układ wyżowy który zapewnia nam tą złotą jesień rozproszył chmury od Rosji po Francję.

Ponieważ nie byłem jeszcze na szlaku zielonym Murowanica-Nosal ( byłem kiedyś na Nosalu od Nosalowej Przełęczy ) to postanowiłem się tam "wbić" . Przy okazji obejrzałem godny podziwu element infrastruktury wodnej tj. zaporę na potoku Bystra. Byłem przed 7 rano u podnóża Nosala, to też budka biletowa TPN była zamknięta.

Wariant od Murowanicy okazał się niezwykle interesujący i atrakcyjny. Podczas podejścia z czasem odsłoniły się widoki zapierające dech w piersiach - już wtedy wiedziałem że nie żałuję mojej decyzji...Najpierw widok na Polanę Kuźnicką , Kuźnice, dolną stację kolei linowej z oświetlonym jeszcze napisem KASPROWY WIERCH, tenże, Giewont, Kopa i Małołączniak, Osobita... Kominiarski,za grzbietem Gubałówki Babia Góra i Pilsko, wreszcie morze mgieł pode mną w Zakopanem ponad które wystawały dźwigi i najwyższe budynki. Ze szczytu widok na otoczenie Gąsienicowej po Koszystą i Hawrań, Kopy Królowe i Skupniów Upłaz. Po drodze na i ze szczytu Nosala spotkałem kilka wiewiórek i dzięcioła sztuk 1. Godnym odnotowania jest że podejście od Murowanicy jest b.interesujące i wcale nie mozolne, a po drodze są piękne skały, drzewa i urwiska Nosala. Po zejściu na Nosalową Przełęcz zauważyłem znaki nartostrady, a sam skierowałem się w stronę Kopieńca.


Podejście przez las na Polanę Kopieniec przez piękne lasy było jednak mozolne. Natomiast po wyjściu na polanę odsłania się szczytowe zbocze południowe Kopieńca, i widoczne zakosy szlaku na tym niemal gołym zboczu ( gdzieniegdzie jałowiec, modrzewie, jarzębiny) . Podejście na szczyt jest b. krótkie na szczęście mimo stromości stoku i b. atrakcyjne widokowo ponieważ odsłaniają się coraz szersze widoki. Wreszcie szczyt wieńczą wapienne skałki nadając mu uroku. Widok stąd obejmuje nawet Tatry Bielskie i Osobitą,Giewont,Czerwone Wierchy,otoczenie Dolin Pańszczycy i Gąsienicowej czy Kasprowy i Goryczkowe. Ale również Polanę Kopieniec z owcami i bacą oraz 2 psami i szałasami u podnóża, panoramę Małego Cichego i Zakopanego po Gubałówkę. Na Kopieńcu byłem pierwszy raz, a miejsce to b. mi się spodobało.

Schodząc z Kopieńca wśród dorodnych, jesiennych modrzewi osiągnąłem wschodni skraj Polany Kopieniec. Idąc w dół za mną poszły kawałek dwa owczarki podhalańskie, nawoływał je baca więc wkrótce zawróciły. Następnie udałem się na szlak czerwony w stronę Psiej Trawki i Potoku Suchej Wody Gąsienicowej. Droga dojazdowa do Murowańca okazała się dość wąska i wysadzana kocimi łbami. Idąc dalej spotkałem przed Waksmundzką Polaną wreszcie kilkunastu turystów. Po drodze są miejscami piękne lasy, krótkie mozolne podejścia też bywają ale na ogół jest dość płasko. Piękne są śródleśne stawy oraz konary powalonych drzew i pnie wielkich świerków wszystko to obrosłe pięknymi gatunkami mchów i traw. Z Waksmundzkiej Polany otwiera się widok na Małą Koszystą . Cały masyw robi wrażenie ... był częściowo w chmurach. Widać też ten żleb waksmundzki. A polana duża i w sam raz do opalania. Nie wiem z jakiej okazji znajduje się tam w okolicy ogrodzona i zapewnie sztucznie posadzona limba z przybitym krzyżem z Jezusem. Tak czy inaczej być może ma to jakiś związek z Wiktorówkami - nie wiem. Idąc dalej pomykałem w stronę Waksmundziej Równi, gdzie otwiera się słynny i wspaniały widok na Tatry Bielskie. To właśnie z tego miejsca jest zrobione zdjęcie Bielskich znajd. się na okładkach książeczek GOT PTTK do zbierania górskich odznak i punktacji. Dalej doszedłem już dość zmęczony do czarnego łącznika z Rusinową Polaną ( okolice Polany pod Wołoszynem...) więc tam skręciłem w stronę słynnej Rusinowej. Czarny i niebieski szlak w okolicy były dla mnie nowe do przejścia a że pogoda taka to wiadomo decyzja idę. Po drodze czarnym minąłem chyba nawet dwie wycieczki licealistów. Zapytałem kilku z nich czy im się tutaj podoba, a że potwierdzili to fajnie. Na tym odcinku do Rusinowej było już naprawdę sporo ludzi. Na samej polanie było 20-30 osób . Rusinowa Polana - i słynna panorama. Chyba najpiękniejsze miejsce jakie teraz odwiedziłem. ( byłem tu w lipcu ale więcej chmur było i gorąco, słaba przejrzystość powietrza była wtedy )

Potem jednak czas było iść do Palenicy Białczańskiej niebieskim szlakiem, po drodze wiatrołomy i świeżo ścięte suche drzewa, także wspaniałe widoki m.in. na Gerlacha i otoczenie Doliny Białej Wody... Z Palenicy Białczańskiej udałem się asfaltem ok. 16.50 w stronę Wodogrzmotów - jako jedyny idąc pod górę . Z Moka wracało wtedy wielu turystów, może też nawet z 10 wozów konnych mnie minęło... Do Roztoki już bez większych atrakcji dotarłem koło 18.00 gdzie na pierwszy ogień wysuwało się pytanie czy są wolne miejsca w schronisku...Na szczęście były, ( w weekendy wszystkie pozajmowane mają tam ! ) ale noclegów na podłodze nie udzielają ( w Piątce tak - za 20 zł a tam ceny pokoi też od 30 zł )

W czwartek nie chciało mi się wstać o 5.50 jak budzik nastawiłem ( założyłem sobie że należy mi się zasłużony wypoczynek po wczorajszym maratonie ) . W głowie chodziły mi różne myśli a mianowicie że może nie pójdę do Piątki tylko uderzę od razu na Wrota co by ozn. że mogę spać do 9.00 rano. Ostatecznie jednak spać tak bardzo mi się nie chciało, w dodatku zaczął się spodziewany ruch wstających turystów ( drewniane ściany są cienkie ) . Po 8 rano zacząłem wstawać i ruszyłem w drogę. Zostawiłem klucz i o 8.40 byłem przy Wodogrzmotach. Widząc bezchmurne niebo podjąłem decyzję że idę Roztoką do Pięciu Stawów a na Wrota dam radę i tak...
Już niewiele po 10 rano byłem przy rozstaju szlaków - pierwszy raz poszedłem czarnym szlakiem przez próg DPSP wprost do schroniska. Podejście b. mozolne, świetnie widać Wołoszyn i otoczenie Buczynowej i szlak na Krzyżne z tego podejścia.


W schronisku byłem o 10.40 . Wyruszyłem dalej o 11.00 ( czas gonił ... ). Warto nadmienić co zaobserwowałem. Miedziane mocno oblodzone, podobnie Szpiglasowy, Kozi "czysty" w podejściu na Krzyżne płat śniegu po którym już kilka osób zjechało "do krwi" niestety ale on jest do obejścia. Natomast w Piątce spotkałem gościa który poprzedniego dnia mając tu nocleg przeszedł całą Orlą Perć nadmieniając że za Małym Kozim b. niebezpiecznie i mnóstwo śniegu, lodu... podobnie niebezpiecznie było na Świnicy wg. kolejnej relacji "turysty" bez sprzętu... Ja udałem się w drogę przez Świstówkę celem sfocenia niezrównanych istotnie widoków na otoczenie Morskiego Oka. Na Przednim Stawie Polskim jedna z zatoczek już w nocy zamarzła a kaczki tam pływały. Z punktu kulminacyjnego mojej wyprawy 1855 m widziałem Wołoszyn, Opalone, ale i ... Trzy Korony na tle Lubania ( ... ) idąc przez Świstówkę Roztocką spotkałem 5 zakonnic w habitach z Krzeptówek , jedna koło 20 l, dwie po 50-tce w okularach - dawały radę :) niżej jeszcze - tak tak - kolejna wycieczka licealistów a nad Mokiem kolejna gdzie było liczenie ich, a następnie dzwonienie po dwóch którzy już pomykali w stronę Czarnego Stawu pod Rysami... Nad Mokiem tłum nawet niezbyt duży, do schroniska nie wchodziłem -tam tłok. Jako że byłem tam o godzinie 14.35 a nie jak zakładałem o 13.00 - decyzja że nie idę na Wrota Chałubińskiego ( wszak to ponad 2000 m ... ) zapadła automatycznie. Nadto busy jeżdżą do 18.00 lub góra 19.00 z Palenicy Białczańskiej do Zakopanego. Zostało mi jednak trochę czasu, więc przeszedłem się wokół Moka zaczynając od zachodniej strony. I znowu porobiłem serię pięknych, jesiennych zdjęć tatrzańskich, w tym niezwykle spokojnej tafli jeziora. Będąc na odcinku wschodnim spotkałem turystę co był na Mięguszowieckiej Przełęczy i innego co z Rysów wracał. Na ten temat dopisz sama sobie komentarz... ja nadmienię tylko że wysoko była lodowa glazura a oni bez sprzętu ( ja chociaż czekan miałem i kijki do asekuracji ... ) . Wokół Moka schody kamienne gdzieniegdzie oblodzone i to tak że lodu nie widać ( raz pojechałem ... ) . Wreszcie doszedłem do wodomierza przy Moku, i pora wracać bo 16.30 ... po prawej idąc w dół za schroniskiem może 100-200 m jest taka polanka gdzie było 5 odważnych saren leżących sobie z 10-20 m od asfaltu... - fotka obowiązkowa. Niżej ostatnie zdjęcia z Włosienicy .Mają rację Nyki pisząc że Pawilon Gastronomiczny po zach.str.szosy ma przesadną kubaturę i niską funkcjonalność . Zresztą był zamknięty. Stał na Włosienicy góral z wozem i oferował zjazd w dół... a że nikogo nie było na nim prawie to za 20 zł ... ( normalnie 30 zł a w górę wozem 40 zł. ). O 18.30 byłem na Palenicy Białczańskiej. Ostatnim busem wyjechałem ( facet czekał na turystów do 18.55 ... ) . W lipcu jeżdżą do 21.00 , w X do 19.00 w XI do 16.30 . Facet poza sezonem kasuje jadących po 8 zł więc tak jak w sezonie... bierze na pokład 26 osób .

Fotki będą w ciągu najbliższych dni. Zachęcam do wędrówek - pogoda wspaniała naprawdę...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 09, 2010 8:33 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 09, 2010 9:33 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 21, 2009 7:50 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Białystok
Extra. Bardzo szybko się czyta :)

_________________
"... jest pięknie, it's beautiful ..."

http://149things.com


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 10, 2010 1:17 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Obrazek Obrazek Obrazek
Wywierzysko Olczyskie - największe tego typu wywierzysko w Tatrach : Obrazek
Rejon Wielkiego Kopieńca:
Obrazek Obrazek
Słynny widok na Tatry Bielskie z Waksmundzkiej Równi : Obrazek
Klimaty Rusinowej Polany i okolic:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 10, 2010 9:50 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Zdjęcia niżej pochodzą z dnia drugiego, przy czym imponujące drzewa oczywiście można spotkać na szlaku powyżej Wodogrzomotów Mickiewicza w Dolinie Roztoki. Nie ukrywam zachwytu tymi 200 -letnimi świerkami, bo nie znam innego miejsca z takimi okazami...Takie rzeczy tylko w ścisłym rezerwacie..Najszersze panoramy pochodzą ( tradycyjne miejsca widokowe ) ze szlaku Pięć Stawów- Świstówka Roztocka-Kępa-Morskie Oko. Nadmienię iż pierwszy raz widziałem stamtąd również 3 Korony, co dotychczas zdarzyło mi się wcześniej tylko na Kozim Wierchu. Pogoda w Tatrach w dalszym ciągu jest wspaniała, zupełnie tak jakby chciała nam coś wynagrodzić w tym roku...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 10, 2010 10:11 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:41 pm
Posty: 810
Lokalizacja: Dolny Śląsk
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/11a ... 69318.html

ciekawa perspektywa


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 11, 2010 8:49 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 8:39 am
Posty: 5110
Lokalizacja: daleko od gór
Gratulacje w związku z pogodą - jeden dzień wcześniej i tak byś się nią nie cieszył. :evil:

_________________
W życiu piękne są tylko chwile. (R. Riedel)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 11, 2010 2:45 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 14, 2010 12:59 pm
Posty: 859
Lokalizacja: Tarnów Biegun Ciepła
Świetna relacja!!
Czytam wszystkie relacjie jakie się pojawiają na forum, to jest mój obowiązkowy punkt :lol:
A jak relacja jest poparta zdj to już wogule świetnie :wink:

_________________
"Na szczytach Tatr...
Na szczytach Tatr,
Na sinej ich krawędzi
Króluje w mgłach świszczący wiatr
I ciemne chmury pędzi..."
________________________________________
"Nawet podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 11, 2010 6:24 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt sie 07, 2009 5:55 pm
Posty: 387
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Świetna wycieczka! Liczę na to, że mi też pogoda dopisze. Od jutra do piątku działam w okolicach Chochołowskiej, też samopas. ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 11, 2010 8:04 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
W takim razie powodzenia :!: :wink: pogoda ma być , tylko rano mróz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 11, 2010 8:24 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 6:36 pm
Posty: 172
Lokalizacja: WLKP
Przyjemnie się czytało :) ...

Nic tylko czekać na kolejny urlop i samemu coś zmęczyć ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 12, 2010 3:56 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 6:53 pm
Posty: 286
Lokalizacja: Zakopane
~Jakub - dziękuję za Kopieńcowo-Nosalową inspirację ! Po przeczytaniu Twojej relacji wiedziałem, że muszę się tam wybrać jak najszybciej. Udało się dzisiaj, pogoda też dopisała. Trochę zdjęć TUTAJ
Pozdrawiam serdecznie z zimnego, słonecznego Zakopanego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL