Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:09 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sty 21, 2020 9:16 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt sty 21, 2020 9:12 pm
Posty: 2
Cześć,
W te wakacje wybieram się w nasze góry i chciałem wejść na Zawrat i Rysy w ciągu jednego dnia. Tutaj mam mniej więcej przygotowaną swoją trasę https://mapa-turystyczna.pl/route/o2rb#49.23887/20.22514/11 . Chciałem się Was zapytać, czy jest to realne? Jeśli chodzi o kondycję to się nie boję, załóżmy, że pogoda też będzie dobra, czy jest szansa na takie przejście? Pytałem kilku osób i twierdzą, że da się to zrobić. Ja boję się tylko o czas. O której najlepiej wyjść, żeby zdążyć wrócić busem z Palenicy? I co Wy sądzicie o takiej trasie? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 22, 2020 1:03 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4325
Lokalizacja: Kraków
Da się. Jeśli martwisz się o czas, oczywiście wychodząc jak najwcześniej, ale mimo; możesz odwrócić trasę schodząc do Zakopanego, a jeśli plan sztywny, zawsze można zanocować w Roztoce.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 22, 2020 6:46 am 
Nowy

Dołączył(a): Pn cze 04, 2012 3:30 pm
Posty: 21
Lokalizacja: CK/W-Wa
Zwróć uwagę, że szlak przez Świstówkę jest zamykany rokrocznie od 1.12. do 15.05 ze względu na ogromne zagrożenie lawinowe.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 22, 2020 7:28 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
pluszek napisał(a):
Zwróć uwagę, że szlak przez Świstówkę jest zamykany rokrocznie od 1.12. do 15.05 ze względu na ogromne zagrożenie lawinowe.
Kolega o wakacjach mówił.

sHHaCo, to jeśli się o kondycję nie boisz i zakładasz dobrą pogodę, to co może pójść nie tak? Czy to jest realne? Jak najbardziej bo nie jest to żadna ekstremalnie długa trasa. 36km, suma podejść 3200m. Teren co prawda miejscami wymagający uwagi, ale też bez przesady.
Sporo ludzi robi zdecydowanie dłuższe i trudniejsze jednodniowe wycieczki, więc nie ma w tym nic nierealnego.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 22, 2020 9:05 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
No dla mnie 3200 to jednak nie jest tak mało. Oczywiście przymiotniik "ekstremalna" jest względny.
Tej trasy sam bym nie nazwał "ekstremalną" i pewnie nawet "na lekko" dałbym radę (w sumie to nie wiem.. :) ), ale w kość by mi dała na pewno.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 22, 2020 9:27 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt sty 21, 2020 9:12 pm
Posty: 2
Dzięki wielkie za pomoc, miałem takie samo zdanie jak Wy, tylko ten uśredniony czas mnie przerażał bo jakoś tak długo się to wydawało, ale myślę, że ze 3 h uda się z tego uszczknąć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 22, 2020 2:43 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
Ostatnie busy z Palenicy odjeżdżają w sezonie o 21, pierwsze do Kuźnic o 6. Weź jeszcze poprawkę na zatory na szlakach, bo to może bardzo spowolnić twoje tempo. O ile, jak wyjdziesz dość wcześnie, uda ci się uniknąć tłoku na szlaku na Zawrat (a to też nie jest pewne, bo przy dobrej pogodzie to sporo osób może cisnąć wcześnie rano z Murowańca na Orlą Perć) to na szlaku przez Świstówkę i na podejściu na Rysy będą raczej spore tłumy (głównie schodzących nad Czarny Staw).

Ps. Mnie wychodzi suma podejść 2600 m.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 22, 2020 10:14 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
Pampalini napisał(a):
Mnie wychodzi suma podejść 2600 m.


Aż się zaciekawiłem i spojrzałem sobie jak ta trasa będzie wyglądać u mnie - mapa-turystyczna podaje jednak: 33,8 km, 3134 m sumy podejść, łączny szacowany czas 17:21 h.

Czyli jest różnica względem parametrów trasy podanej przez autora postu, ale nie aż tak duża.

Co ciekawe, porównałem sobie z moją ubiegłoroczną wycieczką w piękne lipcowe popołudnie: parking pod skocznią - Zawrat - Krzyżne - parking pod skocznią i wyszło 28,2 km (garmin pokazał mi wprawdzie więcej, na samej Orlej dodając cały kilometr, ale to tutaj mniej istotne), 2257 m sumy podejść, a łączny szacowany czas - 16:51 h.
Czyli mapa-turystyczna.pl szacuje tę wycieczkę na jedynie pół godziny krótszą, mimo różnicy ok. 5km całkowitego dystansu i niemal 900 m (!) sumy podejść.

Ciekawe czy to z powodu względnej "trudności" Orlej (chociaż przecież trasa autora obejmuje zeroplusowe wejście i zejście z Rysów, co, licząc powiedzmy od / do okolic Buli, daje dystans jedynie ok. 1 km krótszy od dystansu, który mapa turystyczna wskazuje dla Orlej), niedoskonałości aplikacji czy też z innych powodów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 22, 2020 10:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Tak się zastanawiam gdzie aż tyle podejść tam będzie. Kuźnice Zawrat to będzie jakieś 1200m. Piątka Świstówka to ile będzie? 300? To max. No i Morskie Oko - Rysy 1100. No jak w pysk nie chce wyjść więcej niż 2600. Gdzie jeszcze kolejne 600?

Tak czy inaczej zaryzykuję stwierdzenie, że na lekko bym to pocisnął w max 8 godzin, a może i sporo krócej.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 22, 2020 11:31 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
Pewnie zależy od podejścia - czy z odpoczynkami, pogawędkami na trasie itp.

Ale przy założeniu, że byłaby to trasa górskiego treningu biegowego (czyli de facto bardziej marszobiegu), to myślę, że spokojnie zakręciłbyś się w okolicy 5 - 6h.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 23, 2020 7:14 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
5-6h nie sądzę. Zakładając warunki jak na zorganizowanym biegu i mocną spinę to wychodzi mniej więcej
Kuźnice - Zawrat 1:45
Zawrat - Piątka 0:30
Piątka Morskie 0:45
MorskieOko - Rysy - Morskie Oko 2:45
Morskie Oko - Palenica 0:45
6,5h
Z tych czasóe już bardzo trudno było by mi coś urwać
W sumie ciekawa sprawa, spróbowałbym chętnie, ale szkoda mi latać w tłumie ludzie kiedy zamiast tego mogę iść na wycieczkę w jakieś odludzie. Chyba że start na przykład ok 15 w długi letni dzień.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 23, 2020 7:44 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Krabul napisał(a):
W sumie ciekawa sprawa, spróbowałbym chętnie, ale szkoda mi latać w tłumie ludzie kiedy zamiast tego mogę iść na wycieczkę w jakieś odludzie. Chyba że start na przykład ok 15 w długi letni dzień.

Ee, chyba wystarczy o 4.00-4.30 w środku tygodnia w połowie czerwca, tzn. przed szkolnymi wakacjami. Wtedy w Moku będziesz około 7.00, więc wciąż przed zasadniczym ruchem turystycznym.
W ub. roku byłam w rejonie Moka w sierpniu, w pogodę dość pochmurną ale gruncie rzeczy bez deszczu, powyżej Moka było kompletnie pusto, bardzo mnie to zaskoczyło ...

Ja jakoś wolę godziny wczesnoporanne, lepiej się czuję psychicznie gdy mam zapas czasowy a i chłodniej będzie. Startując o 15-tej możesz trafić na upał i stracić sporo sił już na starcie, więc chyba lepiej w razie czego zbiegać w upale.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 23, 2020 8:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
W połowie czerwca raczej będzie jeszcze pełno śniegu, zwłaszcza między Czarnym Stawem a Bulą. Cholera wie jak by to było przedeptane, ale nawet jeśli to jednak i tak by spowolniło.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 23, 2020 9:25 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
No, to oczywiście zależy od warunków w danym roku, ostatnio za wiele śniegu w czerwcu to nie było. A jeśli dalej będzie tak, jak jest teraz, to śniegu nie będzie w lutym ...
W każdym razie miałam na myśli inny okres, niż wakacje, jeśli chce się uniknąć tłumów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 23, 2020 10:06 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
Krabul napisał(a):
5-6h nie sądzę.


Te 5-6h to takie luźne szacunki na sucho, w oparciu o sam kilometraż i przewyższenie, w warunkach zawodów. Po prostu te widełki czasowe wydają mi się w przypadku Twojej osoby najbardziej prawdopodobne, choć oczywiście mogę się mylić.

Porównywaliśmy kiedyś u paru znajomych, biegających asfaltowy maraton w przedziale od 3:07 do bodajże 3:30 jak przedstawia się relacja ich wyników "maratońskich" do wyników uzyskiwanych w kilku popularnych biegach górskich. Tutaj chyba najlepiej byłoby porównywać do Biegu Marduły, bo i charakter terenu zbliżony, i długość podobna (w wariancie pełnej trasy, bo w ostatnich latach zdarzało się, że ulegała ona pewnemu skróceniu z uwagi na warunki atmosferyczne, no i też oczywiście w dużym przybliżeniu, bo i raz trasa prowadzi przez Liliowe, raz przez Świnicką, raz jest cieplej, raz chłodniej itp.).

Wychodziło mi w każdym razie, że Mardułę biegają oni (na ogół, bo to też jak wiadomo od wielu czynników zależy, jeden się lepiej czuje na asfalcie, jeden w górach, różna może być też forma na poszczególnych zawodach itp.) coś w okolicy 1:10 - 1:30 dłużej niż płaski maraton. Marduła ma co do zasady ok. 32 km (w wariancie przez Świnicką bliżej 31 km), ok. 2200 m sumy przewyższeń.

O ile dobrze pamiętam, to maraton biegałeś w coś 3:10? Jeżeli tak, to - też oczywiście w dużym przybliżeniu - założyłbym czas 4:30 dla "tatrzańskiego" dystansu 32 km i 2200 m sumy przewyższeń. Trasę autora tematu przyjmijmy nawet już jako te 36 km i 3200 m sumy przewyższeń, czyli dłuższą o 4-5 km i 1000 m "wzniosu". Dodałbym zatem jeszcze jakąś jedną godzinę, niech będzie nawet z ostrożności godzina piętnaście (5km tempem 15:00). Wychodziłoby 5h 45 min (w wariancie "ostrożnościowym").

Krabul napisał(a):
Morskie Oko - Palenica 0:45


Nie wiem czy zbiegałeś tamtędy kiedykolwiek, ale to jest naprawdę megaprzyjemna trasa, z górki, ale delikatnie, noga sama się kręci, a drugi zakres (tempo) staje się pierwszym ;-) Myślę, że jakby Ci zależało (piszemy tutaj o warunkach zawodów) to już tutaj masz spokojnie z 10 min do urwania, a pewnie i więcej (ja leciałem tam tempem 4:30 po dwudziestokilkukilometrowej wycieczce biegowej i wydawało mi się komfortowe, a "na płaskim" było to wtedy moje okołoprogowe).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 23, 2020 11:44 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Trudno powiedzieć. Nie mam punktu odniesienia, niemal nic w górach nie biegałem (co na pewno działa na niekorzyść).
Teraz mam PB 3:12 z groszem ale myślę, że na wiosnę zbiję solidnie, przynajmniej wszystko na to wskazuje, bo latam teraz treningi na takich tempach jak nigdy w życiu. No ale maraton to wiadomo, musi być dzień, musi być pogoda itp. A jak się przestrzeli to już traci sie nie pojedyczne minuty tylko dużo więcej.
Rambubu napisał(a):
Nie wiem czy zbiegałeś tamtędy kiedykolwiek
Nie zbiegałem, ale faktycznie równy asfalt w dół to może i po 4:00 bym kręcił, zwłaszcza że meta by przyciągała. Chociaż, już w nogach by było też sporo.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 24, 2020 10:02 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
Krabul napisał(a):
Tak się zastanawiam gdzie aż tyle podejść tam będzie. Kuźnice Zawrat to będzie jakieś 1200m. Piątka Świstówka to ile będzie? 300? To max. No i Morskie Oko - Rysy 1100. No jak w pysk nie chce wyjść więcej niż 2600. Gdzie jeszcze kolejne 600?

Mapa-turystyczna coś miesza.

Mapy.hiking.sk podaje że z Kuźnic przez Zawrat, Świstówkę, Rysy do Palenicy wychodzi 2653m podejść, 35.1km, 16h25min.
Alternatywnie za Zawratem zamiast przez Świstówkę można pójść przez Szpiglasową Przełęcz- wychodzi nawet szybciej (2644m podejść, 36.0km, 16h05min.).

Przy wyjściu o 4-tej rano taką trasę można ogarnąć nawet w tempie "turystycznym"- choć na drugi dzień nogi z pewnością będą bolały :).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL