Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:41 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N maja 05, 2019 7:35 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Wytaczamy się ode mnie o 4:45. Sądziłem, że będą egipskie ciemności, ale gdzie tam. Całkiem jasno już było. Ula szerokim uśmiechem skwitowała na dzień dobry moje krótkie spodenki. No rzeczywiście zbyt gorąco rano nie było. Zgarnujemy po drodze Monikę, Elę i Anię i mkniemy żwawo pustą o tej porze Zakopianką. W Jabłonce spotykamy się z Jackiem i pakujemy się do jego samochodu. Jesteśmy w komplecie – czyli sztuk 6. Przed nami wciąż kawał drogi. Już od wczesnego ranka wiedzieliśmy, że idealnie trafiliśmy z pogodą. Super przejrzystość jak na maj. Po drodze jeszcze drobne zakupy w Liptowskim Mikułaszu. Wziąłem 1,5 – litrowego gambrinusa, bo jak wiadomo od przybytku głowa nie boli :). W Stanisovskiej dolinie jesteśmy ok. 8:30. W trasę wychodzimy tuż przed 9. Odcinek „asfaltowy” robimy na początku, by się już nie męczyć po południu. Generalnie im wyżej tym piękniej, ale konkretne widoki zaczynają się od Stanisovskiego Sedla.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do tej pory było łatwo, lekko i przyjemnie, o czym również świadczyli spotykani po drodze rowerzyści. Ale jak to w górach bywa – do czasu. Po wejściu w las żarty się kończą a pot leje się po plecach. Szlak jest mimo wszystko jednak w miarę przyjazny turyście, bo nie ma podejść „na krechę”. Cały czas poruszamy się drobnymi zakosami. Na Ogniste docieramy bez szlaku jakąś wydeptaną leśną ścieżką. Pięknie tu jest a widoki na Dziumbir i Chopok z resztkami śniegu bajeczne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wejście na szczyt czcimy moją pigwówką. Teraz czeka nas jeszcze większa atrakcja – legendarne okno skalne – ponoć największe na Słowacji. Podsłuchujemy tubylców i okazuje się, że trzeba tam dojść wąską nieoznakowaną ścieżką. Tak też czynimy. Perć chwilami wiedzie w całkiem eksponowanym terenie, mamy też do pokonanie stromy piarżysty kominek. Po drodze też są inne okienka ale o znacznie mniejszym prześwicie.

Obrazek

Obrazek

Ostatecznie po jakichś 20 minutach bez ofiar w ludziach docieramy na miejsce. Okno robi ogromne wrażenie. Warto było wstać o 4 by zobaczyć na własne oczy takie cuda natury. Bajka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy z powrotem na szczyt tą samą drogą, pokonując nieco eksponowane piarżyste progi skalne…

Obrazek

Nie zatrzymujemy się już na Ognistym i bez zbędnej zwłoki ruszamy dalej. Teraz idziemy głównie lasem, co rusz przedzierając się przez potężna wiatrołomy. W dobrych nastrojach zdobywamy kolejny szczyt o nazwie Slema (1514 m n.p.m.).

Obrazek

Widoki z niego jednak żadne, więc po zjedzeniu czegoś rozpoczynamy ostateczne zejście. Po drodze jeszcze mamy okazję podziwiać Tatry w całej okazałości.

Obrazek

Obrazek

Pętelkę domykamy równo o 17, więc biorąc pod uwagę liczne postoje całkiem niezły czas. Przy samochodzie super miła niespodzianka. Jacek schował przed wyjściem w strumyku dwie Łomże. Ależ smakowały. Dzięki Jacku i Danielu :).

Obrazek

Wracając zgodnie ze świecką tradycją zahaczyliśmy o bar Sponti. Było pysznie i miło jak zawsze. Nie było korków na Zakopiance a i tak byliśmy w domu po 22. Piękne i wciąż bardzo niedoceniane są Niskie Tatry, ale jednak kawał drogi do nich mamy. Aby zrobić coś sensownego trzeba naprawdę wcześnie wyjechać i liczyć się z późnym powrotem, ale zapewniam, że warto. Dziękuję wszystkim za wspaniałe towarzystwo. Specjalne pozdrowienia dla Łukasza T., który miał być z nami, ale coś poszło nie tak. Z tego co pamiętam to dotarł tam tydzień później.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Ostatnio edytowano Pn cze 27, 2022 7:06 pm przez Carcass, łącznie edytowano 5 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N maja 05, 2019 9:24 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Hmm... to świeża relacja, czy z zeszłego roku?
Mam nadzieję, że w tym roku dane mi będzie tam być - bardzo tego pragnę. Najlepiej na parę dni, ale jak się nie uda, to chociaż jeden porządny, jak Wasz.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 06, 2019 7:08 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
To chyba jakiś czerwiec, te sandalsy :D

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 06, 2019 8:38 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Ale zajebioza :shock:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 06, 2019 8:53 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Carcass napisał(a):
Super przejrzystość jak na maj
Carcass napisał(a):
Z tego co pamiętam to dotarł tam tydzień później.

:shock: :mrgreen:
Ni chu.. chu.., nie mogło to być w tym roku.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 06, 2019 9:17 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Pięknie. A mnie w Niżnych jeszcze nigdy nie było.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 06, 2019 10:28 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
sprocket73 napisał(a):
Hmm... to świeża relacja, czy z zeszłego roku?


Relacja oczywiście jest z ubiegłego roku. W tym jak na razie takich warunków śniegowo/pogodowych jeszcze nie było.
Myślę, że masz podobnie jak ja - czyli na Słowacji zostały Ci już tylko niedobitki, ale w Niskich Tatrach mam ich na szczęście jeszcze sporo.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 06, 2019 10:36 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Krabul napisał(a):
Pięknie. A mnie w Niżnych jeszcze nigdy nie było.


Jak to możliwe ???
To dla mnie teraz góry nr 1 ze względu na kapitalne widoki, niewielką ilość turystów (poza Chopokiem, Dziumbirem i może Kralową Holą), całkiem ambitne trasy ze sporymi przewyższeniami i odległościami - no i co najważniejsze - wciąż jest tam sporo miejsc, w których mnie jeszcze nie było...

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 16, 2019 3:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Carcass napisał(a):
Specjalne pozdrowienia dla Łukasza T., który miał być z nami, ale coś poszło nie tak. Z tego co pamiętam to dotarł tam tydzień później.


Dziękuję. Dotarliśmy. A ten gość co nam ... wyjazd już nigdy więcej z nami nie pojechał.

P.s. Ponoć w niedzielę jedziemy na Tłustą i Ostrą.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 31, 2019 8:48 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Pamiętam Twoje delikatnie mówiąc zdenerwowanie. Coś pasowało by w tym roku zrobić w Niskich. Masz jakieś plany ?

P.S. Gdzie ustawić aby mi przychodziły powiadomienia na maila o nowej odpowiedzi do tematu, bo kiedyś to miałem i od dłuższego czasu ni ma ?

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL