Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:16 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So kwi 13, 2019 2:28 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr wrz 23, 2009 4:25 pm
Posty: 116
Lokalizacja: Kopenhaga
Hej. O asekuracji mam pojęcia tyle ile przeczytałem w necie, więc się tym jeszcze nie zajmuję, a WKT już prawie puściła (został Staroleśny, Pośrednia i Gerlach) więc zaczynam szukać jakichś innych łatwych i do ogarnięcia bez asekuracji tatrzańskich celów, I w skali UIAA.

Nie widziałem podobnego tematu więc zachęcam do wrzucania tutaj ciekawych tatrzańskich "jedynek".

Jednym z moich następnych celów będzie Sławkowski granią od Sławkowskiej przełęczy - II-III ściśle granią, I po obejściach.
Z tego co kojarzę to Jagnięcy szczyt granią Koperszadzką to też I.

_________________
gg 2224466


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 14, 2019 9:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14864
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Grań od Mylnej Przełęczy do Zawratowej Turni. Na Mylną można się dostać od zachodu - 0+, z Zawratowej łatwe zejście na Zawrat.
Tylko mam wątpliwości, czy chciałbym tam iść bez asekuracji.
W ogóle z tymi jedynkami to jest pewien rozrzut jeśli chodzi o "powagę". Na przykład Przełączka pod Żabią Lalką: WHP i WC twierdzą, że od południowego wschodu jest I, zdecydowanie nie radzę próbować tego bez asekuracji.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 20, 2019 7:05 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
Nie wiem jaką drogą wchodziłeś na Łomnicę, ale jest to szczyt, na który prowadzi kilka ciekawych jedynek (i na pewno warto się na nią wybrać ponownie), ot np.:
1) piękna droga przez Miedziane Ławki (w dwóch zasadniczo wariantach),
2) Jordanka - klasyk, można też przejść ją w rozszerzonym wariancie granią z Durnego, ale tam masz fragment za II, który warto pokonać zjazdami (wprawdzie jak na II jest to dość łatwe i niektórzy schodzą, ale jednak),
3) przez Cmentarzysko - na tej drodze trochę się umordowałem swego czasu, warto wybierając się na nią zadbać, by było to w porze względnie dobrych warunków pogodowych (bo może być mokro),
4) Żlebem Teryego - jeżeli byłeś już na Jordance i nie chcesz ponownie iść Kominem Franza, a dodatkowo posiadasz żyłkę eksploratora, to idąc tą drogą i zmierzając już z Przełączki pod Łomnicą na szczyt możesz poszukać wariantu przez Komin Breuera (przy czym warto tutaj pamiętać, że zważywszy na spory upływ czasu sytuacja zastana w terenie może się nieco różnić od opisu WHP).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 20, 2019 9:52 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt kwi 05, 2016 3:42 pm
Posty: 269
Lokalizacja: Kraków
Sebo napisał(a):
Jednym z moich następnych celów będzie Sławkowski granią od Sławkowskiej przełęczy -

-Trudności w skali WHP to jeden, a niebezpieczeństwa związane chociażby z kruszyzną- to drugi, istotniejszy moim zdaniem, aspekt oceny ryzyka. Odcinek Nowoleśnych Turni do Staroleśnej pod względem kruszyzny cieszy się złą sławą, nie wiem dokładnie, jak odcinek do Sławkowskiego, ale może też być słabo. Na żywcowanie- moim zdaniem -niezbyt się nadaje. Z ładniejszych graniówek można jeszcze polecić Grań Baszt i Drogę Tetmajera na Staroleśny.

Tylko, że odcinek od Zwodnej Ławki do Klimkowych Wrótek (Klimkowy Żleb) jest wyjątkowo kruchym, niestabilnym piargiem i zdecydowanie warto się tam asekurować. Gdy idzie się granią od Mł. Wysokiej, spiętrzenie Zwalistej Turni wydaje się zbyt trudne, ale to tylko pozory- rzeźba jest tam bardzo korzystna i trzeba napierać prosto ostrzem grani. Podobnie jest na północnym bloku szczytowym Pośredniej Grani, gdy podchodzi się przez Ławkę Dubkego. Ale jedno miejsce z płytą jest dość wymagające -Słowacy w skali UIAA wyceniają je na III, zaś WHP- na I. (Por. filmik, ja płytę odpuściłem obchodząc z miejscem za II: https://www.youtube.com/watch?v=UkltEwjylq8&t=3s ) Schodząc żlebem Stihla trzeba wiedzieć, gdzie skręcić w prawo, by trafić na ringi zjazdowe.

Koperszadzka Grań na Jagnięcy jest łatwą 1-ką, ale teren jest objęty ochroną (nieudostępniony do wspinania) i można zapłacić pokutę. Zresztą cały odcinek grani (GGT) aż do Baraniego Zwornika -z wyjątkiem Papirusowych Turni) jest za I. W bloku szczytowym Czarnego jest parę wariantów, warto się nie pogubić (co we mgle przydarzyło się 30 lat temu piszącemu te słowa). Z klasyków "za I" w TS dodam jeszcze litą grań:Kopa L. -Lodowy Szczyt. Mocne wrażenia gwarantowane.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL