Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:19 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1520 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 47, 48, 49, 50, 51  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Wt kwi 03, 2018 12:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
kefir napisał(a):
No i właśnie, jak z Waszymi doświadczeniami przy kupnie używanych aparatów, na ile jest to bezpieczne.


dobrze aby miał gwarancję :mrgreen:
idąc dalej

kefir napisał(a):
Sony A6500 5500 zł


może będę niedługo sprzedawał jak w a6700 wejdą jakieś istotne zmiany (mówi się o 4k w 60-ciu klatkach i FullHD w 240-stu, jak by wsadzili tam AF z ostrzeniem na oku to pewnie kupię)

mój aparat ma jeszcze gwarancję i wykupione dodatkowe ubezpieczenie na 3 lata (uszkodzenia mechaniczne i chyba kradzież)

kupiłem go w pakiecie z obiektywem ale mogę sprzedać bez, ten obiektyw jest do filmowania więc do zdjęć praktyczniejszy i tańszy będzie jakiś inny (te obiektywy cenią się powyżej 2000 zł więc sporo z ceny zejdzie) https://www.ceneo.pl/53877092;pla?se=XB ... #tab=click


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Wt kwi 03, 2018 6:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Dzięki, ale czekam już na dostawę :)
A6000 + obiektyw 16-50 i statyw. Jednak nówka.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Śr kwi 04, 2018 6:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
kefir napisał(a):
A6000 + obiektyw 16-50 i statyw


a jednak ;) grono się powiększa ;) ja już sobie zamówiłem dekielek ze sznurkiem. Pewno zrobisz to samo ;)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Śr kwi 04, 2018 9:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
shesmovedon napisał(a):
No i właśnie, jak z Waszymi doświadczeniami przy kupnie używanych aparatów, na ile jest to bezpieczne.

Znakomitą większość aparatów z mojej kolekcji - to egzemplarze używane :). Nie mogą być inne - bo już takich nie robią :). Większość kupowana przez Allegro lub E-bay'a. Odpukać nigdy nie miałem żadnych problemów - wszystkie nadal sprawne :)

Myślę, że podstawową sprawą jest kwestia zaufania do sprzedającego - i/lub - zasady rozwiązywania reklamacji. Ewentualnych :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz kwi 05, 2018 8:08 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
Proszę, napiszcie (kto się zna) .Czy żeby mieć taki sam zakres ogniskowych w aparacie kompaktowym i z wymienną optyką kierować się cyferkami , czy są jakieś przeliczniki?
Konkretnie :
Aparat Panasonic lx100 ma zakres ogniskowych 24-75.
Czy żeby mieć takie same "przyblizenia , powiekszenia" w aparacie Sony a6000 mam szukać obiektywu z takimi samymi cyferkami jak u Panasonica czy jakimiś innymi?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pt kwi 06, 2018 9:49 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 12, 2008 12:37 pm
Posty: 139
Hrabia napisał(a):
Proszę, napiszcie (kto się zna) .Czy żeby mieć taki sam zakres ogniskowych w aparacie kompaktowym i z wymienną optyką kierować się cyferkami , czy są jakieś przeliczniki?
Konkretnie :
Aparat Panasonic lx100 ma zakres ogniskowych 24-75.
Czy żeby mieć takie same "przyblizenia , powiekszenia" w aparacie Sony a6000 mam szukać obiektywu z takimi samymi cyferkami jak u Panasonica czy jakimiś innymi?


Kieruj się wartością "ekwiwalent dla 35 mm" podawaną przy ogniskowych. Te 24-75mm dla lx100 to jest własnie "ekwiwalent dla 35mm".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pt kwi 06, 2018 11:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
coshoo napisał(a):
Kieruj się wartością "ekwiwalent dla 35 mm" podawaną przy ogniskowych. Te 24-75mm dla lx100 to jest własnie "ekwiwalent dla 35mm".


Tak jak pisze coshoo z tym że warto dodać, iż a6000 ma wymienną optykę która na tym samym bagnecie jest mocowana również do aparatów pełnoklatkowych. W związku z powyższym np obiektyw 50mm który pokrywa matrycę APS-C z aparatu a6000 oraz matrycę 35mm z aparatu a7 będzie trzeba przeliczyć na tą pierwszą bo oznaczenie ogniskowej 50mm z pewnością dotyczy pełnej klatki. Zatem dla a6000 ta ogniskowa wyniesie 50x1.5=75.
Są też konstrukcje budowane tylko do APS-C i tutaj pytanie czy ogniskowa jest podana jako ekwiwalent pełnej klatki bo tego obiektywu do pełnej klatki się nie stosuje (czarne niedoświetlone narożniki na matrycy pełnoklatkowej). Sprawdzę to w wolnej chwili bo mam np obiektyw 50mm do pełnej klatki oraz 18-105 tylko pod APS-C. Jeśli kadry przy tych samych ogniskowych będą jednakowe to znaczy, że na obiektywach z bagnetem SonyE nie podaje się ekwiwalentów i musisz je sobie sam przeliczyć - obstawiam, że tak właśnie jest z tytułu zachowania spójności oznaczeń ogniskowych w porównaniu do pełnej klatki, bo po prostu obiektyw 50mm z pełnej klatki musi dać taki sam obraz jak obiektyw 50mm tylko pod APS-C (takie dwa modele są w ofercie sony)

przeliczniki:

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pt kwi 06, 2018 7:36 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Jakie sensory stosowane są dla "średniego formatu"? I co to określenie - w odniesieniu do aparatów cyfrowych - oznacza???

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pt kwi 06, 2018 9:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
gb napisał(a):
Jakie sensory stosowane są dla "średniego formatu"? I co to określenie - w odniesieniu do aparatów cyfrowych - oznacza???


Średni format to wielkość matrycy więc może oznaczać, że jest tam więcej pikseli w stosunku do pełnej klatki. Na pewno nie są to aparaty budżetowe i w związku z tym wnioskuję że nie wstawia się tam tanich rozwiązań matryc choć teoretycznie "średni format" to tylko pole powierzchni które w żaden sposób nie determinuje rodzaju sensora.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pt kwi 06, 2018 10:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
:) Dzięki za wyjaśnienie.
Dotychczas pozostawałem w błędnym - jak się okazuje - przeświadczeniu, że takie określenia jak "średni format", LF (large format, wielki format), "mały obrazek" - dotyczą jedynie wielkości pola na negatywie, na którym utrwala się obraz. I że odnosi się to do "fotografii tradycyjnej". Mały obrazek, mały format - 35mm, format średni - 6x6 cm (wraz z wariacjami typy 6x7, 6x4.5 czy 6x9 cm), LF - wszystko o wymiarach większych (9x13, 15x18, etc).
I tak jak bez problemu można wymienić marki aparatów "analogowych" (cokolwiek to znaczy), którymi robi się zdjęcia w odpowiednim "formacie", tak nie jestem w stanie podać choćby jednego aparatu cyfrowego, o którym ktoś by mówił, że jest to "średnioformatowa, cyfrowa lustrzanka".

Istnieją "cyfrowe ścianki" - przystawki, które dołączone do aparatów tradycyjnych umożliwiają zapis cyfrowy obrazu - nawet do Rolleiflexów, nie mówiąc o Hasselach czy niektórych typach eLeFów.

Czy mógłbyś podać jakiś przykład cyfrowego aparatu, o którym się mawia, że to "średni format"?

pozdrawiam
gb 8)
ps
poza tym - nie pytałem się co to określenie może oznaczać, a o to co oznacza konkretnie :)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Pt kwi 06, 2018 11:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
gb napisał(a):
Czy mógłbyś podać jakiś przykład cyfrowego aparatu, o którym się mawia, że to "średni format"?

nie znam się na aparatach, ale wyszukałem z ciekawości o cenę i liczbę upchniętych pikseli bo to bardzo duży format:
http://allegro.pl/pentax-645z-obiektyw- ... 61048.html

gb napisał(a):
poza tym - nie pytałem się co to określenie może oznaczać, a o to co oznacza konkretnie :)


tutaj jest coś więcej o tym Pentaxie - https://www.optyczne.pl/305.1-Test_apar ... _645Z.html

"Oczywiście większa od pełnoklatkowej matryca oznacza zysk w postaci mniejszej głębi ostrości." - to jest optyka, a konstrukcyjnie na większym polu można zmieścić więcej pikseli podnosząc rozdzielczość

"Mówiąc o cyfrowym średnim formacie warto uściślić z jakim rozmiarem matrycy mamy do czynienia. Analogowe aparaty średnioformatowe wykorzystują błony zwojowe o szerokości 60 mm. Najczęściej spotykane formaty klatek to między innymi 6×4.5 cm, 6×6 cm, czy 6×7 cm. Jednak w przypadku cyfrowego średniego formatu nie mamy bezpośrednich odpowiedników matryc o wspomnianych rozmiarach. Matryce w cyfrowych średnioformatowych lustrzankach są ogólnie rzecz biorąc mniejsze, choć w zależności od producenta i modelu rozmiary sensorów są różne."

widać, że odniesienia do wymiarów klasycznego negatywu nie ma tak jak przy formacie 35mm


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: So kwi 07, 2018 10:07 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Dotychczas - w odniesieniu do aparatów cyfrowych - z reguły używano określeń: "pełna klatka", "niepełna klatka". Coś to zapewne oznacza :) :mrgreen:
Natomiast fizyczna wielkość tej klatki (wyrażana w dowolnych jednostkach) nie miała zastosowania. To znaczy miała, ale nie w przypadku opisywania parametrów aparatów popularnych. :)
Ale - jak to widać na przykładach przez Ciebie podanych - zmienia się moda, zmienia się język opisujący daną modę.

"Format" (wielkość powierzchni rejestrującej obraz utajony) miał w przypadku fotografii "analogowej" (cokolwiek to znaczy) czysto fizyczny wymiar.

pozdrawiam
gb 8)
ps
szalenie podoba mi się stwierdzenie: "zysk w postaci mniejszej głębi ostrości". Bez wódki też nie jest - przynajmniej dla mnie - do końca zrozumiały :). Ale jak brzmi :)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: So kwi 07, 2018 1:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
gb napisał(a):
szalenie podoba mi się stwierdzenie: "zysk w postaci mniejszej głębi ostrości". Bez wódki też nie jest - przynajmniej dla mnie - do końca zrozumiały :). Ale jak brzmi :)


To akurat bierze się bezpośrednio z tematu, który poruszył Hrabia. Pomijając przesłonę i długość ogniskowej, to głębia jest tym płytsza (bardziej rozmyte tło) im obiekt fotografowany znajduje się bliżej obiektywu. Sama wielkość matrycy jako taka nie ma wpływu na głębię ostrości tylko na kąt widzenia obiektywu czyli kadr. Stosując ten sam obiektyw co w pełnej klatce ale na większej matrycy kadr jest szerszy w związku z tym należy podejść bliżej do obiektu fotografowanego - i to właśnie zmniejsza głębię ostrości. Poniżej obrazek to pokazujący akurat nie na średnim formacie w stosunku do pełnej klatki ale zasada jest ta sama. W pojedynku APS-C vs 35mm zyskuje z tego tytułu większa matryca 35mm.

Obrazek

Ostatnio robiłem taki filmik, w którym chcąc odsłaniać po kawałku głównego bohatera korzystałem właśnie z minimalnej głębi ostrości. W 17-stej sekundzie filmu widać bardzo ładnie jak głębia zwiększa się w miarę oddalania płaszczyzny ostrzenia od matrycy.



Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: So kwi 07, 2018 8:09 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
gb napisał(a):
szalenie podoba mi się stwierdzenie: "zysk w postaci mniejszej głębi ostrości". Bez wódki też nie jest - przynajmniej dla mnie - do końca zrozumiały . Ale jak brzmi

Ja tam to stwierdzenie rozumiem.
Tak samo jak przejście z APS-C na FF wiąże się z mniejszą głębią ostrości w przypadku takiej samej ogniskowej / przysłony.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: So kwi 07, 2018 8:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
:) Całe życie pozostawałem w błędnym przeświadczeniu - że głębia ostrości zależy od dobrania przysłony do czasu (albo odwrotnie) :)
a nie od wielkości powierzchni na której jest rejestrowany obraz...

To zdjęcie
Obrazek
zostało zrobione (aparatem cyfrowym, niepełna klatka) przy nastawach: f2.8, czas: 1/4000 sek., ogniskowa 17 mm;
to (również z cyfry)
Obrazek
przy nastawach: f9.0, czas: 1/50, ogniskowa 50 mm;
Tu - wszystkie plany są ostre, nawet te najbliżej aparatu
Obrazek
nastawy: czas 1/25 sek., f6.3;

a z kolei to:
Obrazek
zrobione zostało "analogiem", przy nastawach: czas 1/2 sek., f16.0
("ostre" są wszystkie plany)
Natomiast to:
Obrazek
także z "analoga", z głębią raczej niewielką - zrobiłem przy nastawach: czas 1/125 sek., f4

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N kwi 08, 2018 6:14 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
Czyli jezeli kupię standartowy zestaw Sonego , korpus+obiektyw 16-50 , to w porównaniu do Panasonica będę miał szerszy kąt , ale mniejszy zakres ogniskowych i mniejsze powiększenie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N kwi 08, 2018 11:55 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
Hrabia napisał(a):
Czyli jezeli kupię standartowy zestaw Sonego , korpus+obiektyw 16-50 , to w porównaniu do Panasonica będę miał szerszy kąt , ale mniejszy zakres ogniskowych i mniejsze powiększenie?


Jeśli w tym Panasonicu jest podany ekwiwalent pełnej klatki to przeliczając 16-50 na matrycę aparatu a6000 uzyska się dokładnie to samo czyli 24-75.

gb napisał(a):
Całe życie pozostawałem w błędnym przeświadczeniu - że głębia ostrości zależy od dobrania przysłony do czasu (albo odwrotnie) :)
a nie od wielkości powierzchni na której jest rejestrowany obraz...


Głębia zależy od trzech parametrów:
1. Przesłona - im większa dziura tym mniejsza głębia (bardziej rozmyte tło)
2. Ogniskowa - im dłuższa ogniskowa tym mniejsza głębia
3. Odległość płaszczyzny którą ostrzymy od aparatu, czyli odległość od fotografowanego obiektu - im bliżej tym głębia mniejsza

A wielkość matrycy wpływa tylko na wielkość kadru i teraz aby ten kadr utrzymać trzeba podejść z aparatem do fotografowanego obiektu (mniejsza głębia) lub założyć obiektyw o dłuższej ogniskowej (mniejsza głębia). Dlatego wielkość matrycy wpływa na głębię ostrości pośrednio bo dalej zależy ona tylko od trzech wymienionych powyżej czynników.

Czas natomiast w samej istocie zależy tylko od światłoczułości kliszy/matrycy. Dlatego dla F2 daje się krótszy czas niż dla F4 bo na matrycę pada więcej światła i zdjęcie można prześwietlić. Jeśli uda się kiedyś zbudować fizycznie taką kliszę/matrycę/.... , dla której czas naświetlania nie będzie miał znaczenia to pozostawienie w aparatach różnych czasów otwarcia migawki będzie zasadne nie ze względów techniczno-fizycznych a jedynie artystycznych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N kwi 08, 2018 12:54 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
O... o, tego się właśnie chciałem dowiedzieć.
Dzięki krank


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N kwi 08, 2018 5:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
krank1 napisał(a):
dla której czas naświetlania nie będzie miał znaczenia to pozostawienie w aparatach różnych czasów otwarcia migawki będzie zasadne nie ze względów techniczno-fizycznych a jedynie artystycznych.

Nie mam pojęcia jak to działa w przypadku matryc - ale w przypadku negatywów (czy innego - "tradycyjnego" materiału światłoczułego) - każdy czas naświetlania jest "zestawiony" z odpowiednim otwarciem przesłony. Coś, kiedyś czytałem o tzw. wartości ekspozycji (naświetlanie materiału światłoczułego przez obiektyw o otworze względnym 1:1, przez czas 1 sekundy...

Jeżeli stawiamy sobie za zadanie wykonanie zdjęcia, na którym wszystkie plany/elementy, zarówno te najbliżej aparatu, jak i te położone najdalej były wyraźne i "ostre", to faktycznie musimy dobrać do konkretnej przysłony - odpowiedni czas. Natomiast, gdy modyfikujemy nasz cel - np. chcemy, by elementy bliższe aparatowi były "ostre", a te dalej (mimo iż mieszczą się w głębi ostrości danego obiektywu) były mniej ostre to zestaw przysłona - czas - dobieramy inaczej.

"Prześwietlić" zdjęcie można bez względu na to z jaką przysłoną się fotografuje. Zwłaszcza, że - generalnie - istotną rolę odgrywa w tej całej zabawie rozpiętość tonalna całego obrazu. Poza tym - owe "prześwietlenia" czasem stanowią istotny element końcowego obrazu :)
Obrazek
powyższe zdjęcie, bez "prześwietleń" po prostu byłoby nieciekawe :) Przynajmniej w mojej opinii :)

pozdrawiam serdecznie - i mam nadzieję na dalsze nauki :)
gb 8)
ps
poza przysłonami rzędu: f1.2, f1.4, f1.8, f2.8. f3.5, f4.0 - są także przysłony rzędu f5.6, f8.0, f11.0, f16.0, f22.0, f32.0 - a w aparatach cyfrowych jeszcze inne :)
Jeśli - oczywiście używając "ręcznych" nastaw, w słoneczny, bezchmurny dzień zastosujemy "regułę f16", czyli ustawimy przysłonę na tę wartość, a ostrość ustawimy - mniej więcej w odległości 1/3 całkowitej głębokości obrazu, to czas będący odwrotnością czułości (negatywu, bądź ustawionej w cyfrze wartości) w 90% przypadków zapewni nam zdjęcie ostre we wszystkich, istotnych planach :)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N kwi 08, 2018 6:23 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Generalnie wydaje mi się, że temac mocno ciśniesz na siłę gb. Każdy z nas wie co to głębia, co to przysłona itp ;-)

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: N kwi 08, 2018 6:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Ależ ja wiem, że wszyscy wiemy. :)
Nie cisnę, tylko - w cytatach kol. Kranka1 - pojawiło się - nowe dla mnie - określenie "średni format" w odniesieniu do aparatów cyfrowych. Nie śledzę na bieżąco wszelkich nowinek technicznych związanych z fotografią cyfrową, a tym bardziej zmian w słownictwie opisującym ten rodzaj fotografowania.
Stąd moje pytania. :)
Podobnie - nieco dziwnym wydał mi się inny cytat, ten o "zysku", związanym ze zmniejszeniem głębi ostrości :)

Ale - masz całkowitą rację.
Temat jest wyczerpany :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz kwi 19, 2018 11:17 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
zephyr napisał(a):
oraz czy polecacie jakieś zamienniki baterii bo oryginały są zdeczka za drogie

Używam takiego ustrojstwa:
Akumulator Newell NP-FW50
https://www.fotoamigo.pl/akumulator-new ... -1855.html

Nie zauważyłam różnic między nim, a oryginałem, to znaczy trzyma tak samo krótko ;-) Na kilkudniową wycieczkę rozważyłabym zakup dwóch zamienników. Niestety, to chyba najsłabszy punkt tego aparatu.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz kwi 19, 2018 11:59 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
Poniżej filmik z ciekawostkami do a6500 - bateria w 1min 20s filmu. Nie wiem czy to nie jest jakiś chwyt marketingowy ale na baterii DSTE widać prawie dwukrotnie większą pojemność (może w zestawie dostaje się po prostu ładowarkę i dwie baterie o normalnej dla SONY pojemność :mrgreen: - nie wygląda na to jednak)
https://www.amazon.com/DSTE-NP-FW50-Bat ... B00CQF4TH2



Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz kwi 19, 2018 12:16 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Ja ostatnio chyba dorastam do kupna drugiego body na trudne drogi. Zastanawiam się nad czymś od Sony z czymś jasnym (ostrym) na 2.8 i szerokości odpowiadającej 35mm na FF.
Jeśli cena (czysto na papierze) nie gra roli, to co byście polecili? Liczy się waga i jakość.

Podobno Olympus jest spoko, ale szczerz mówiąc nie zgłębiałem tematu. Na chwilę obecną telefon też da/daje radę (jeśli by nie powiększać zdjęć).

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz kwi 19, 2018 12:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
m__s napisał(a):
Zastanawiam się nad czymś od Sony z czymś jasnym (ostrym) na 2.8 i szerokości odpowiadającej 35mm na FF.
Jeśli cena (czysto na papierze) nie gra roli, to co byście polecili? Liczy się waga i jakość.


No to RX1R II wydaje się być idealny. Jest mniejszy od serii a6xxx i co najlepsze to pełna klatka! rozdzielczość 42MP, obiektyw 35mm F2 od Zeiss'a. Drogie to w cholerę jak na kompakt, ale jeśli cena nie gra dużej roli to ten sprzęt spełnia Twoje kryteria.

Obrazek


PS. RX1R będzie pewnie tańszy ale rozdzielczość 2x mniejsza


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz kwi 19, 2018 1:19 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Ok, teraz to przesadziłeś :lol: :lol: To ma być alternatywa, dla mojej pełnej klatki, ale tańsza :lol: :lol:

Fakt, fajny, ale szanujmy się :D

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz kwi 19, 2018 2:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
m__s napisał(a):
body na trudne drogi

Myślałem, że to ma być po prostu coś małego dorównującego Canonowi (o ile jakiś bezlusterkowiec mu w ogóle dorówna, bo podobno a9 miało w założeniach uśmiercić profesjonalne lustrzanki, ale chyba nie z tą ceną :mrgreen: )


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz kwi 19, 2018 6:01 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Nie.. raczej coś co na dobrą pogodę mogę zabrać na wspin i nie będzie ważyć 2kg z obiektywem a zrob jakościowo lepsze zdjęcia niż telefon.

Telefon S8/9 robi super fotki, ale na powiększeniu już nie wygląda tak super. Lustrzanka spoko, ale bardzo dużo problemów w ścianie chociaż VII- cisnąłem z Canonem :-)

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz kwi 19, 2018 7:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
m__s napisał(a):
Fakt, fajny, ale szanujmy się :D

No właściwie to zapodałem ten model przez szacunek :) Jak by Rafał Blechacz pytał o sprzęt, który mógłby zabrać pod namiot to tak głupio byłoby mu wyjechać z keyboardem za tysiąc :)
Jak zobaczyłem pierwszy raz RX1 to się trochę zastanawiałem po co komu ten sprzęt jeśli nie do szpanu. Teraz sobie myślę, że właśnie dla Ciebie. Fakt, cena zabija ale konstrukcyjnie jest coś lepszego?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Aparaty
PostNapisane: Cz kwi 19, 2018 9:08 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
krank1 napisał(a):
po co komu ten sprzęt jeśli nie do szpanu. Teraz sobie myślę, że właśnie dla Ciebie.

Nie wiem czy się teraz powinienem obrazić czy uśmiechnąć :eye: :mrgreen:

Gdybym nawet kupił ten aparat to bym pewnie nim zastąpił całkowicie swojego Canona. A w sumie szkoda mi sprzedawać swoich szkieł jak i samego aparatu. Za dużo na tym stracę. Dlatego właśnie rozważam tańszą opcję, nie jako "primary", ale jako rozsądny backup o dobrej jakości i normalnych rozmiarach.

Oczywiście gdybym miał worek hajsu na aparat to bym się nawet nie zastanawiał i miał jeden przez Ciebie wymieniony.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1520 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 47, 48, 49, 50, 51  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL