Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:31 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lut 06, 2018 8:21 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Tytuł wykwintny, jak przystało na polonistkę, ale nigdy w górach nie rzuciłam tyle ciężkich słów, jak na tym wyjeżdzie. Właściwie nie ma o czym pisać, ale że kilka osób z szacownego forumowego grona udzieliło mi cennych wskazówek przedwyjazdowych to czuję się w obowiązku zrelacjonować, jak z owych wskazówek skorzystałam.
Wyjazd zaplanowano na 20 I,. 19 na Portalu Tatrzańskim straszą, że po Fryderyce ma wrosnąć zagrożenie lawinowe do 3. Panika w oczach, miękkie kolana, ale cóż - Muro klepnięty, trzeba jechać! Już od Rabki było wiadomo, że różowo nie bedzie. Napisałam do córki sms - Gór nie ma! Odpowiedż - Pewnie owce je zjadły.
Drogę na Halę postanowiłam wybrać gdy już organoleptycznie sprawdzę warunki. W Zakopanem chmury się rozstąpiły, przebiło się słonko, lawinowa jednak 2, idziemy przez Boczań. Plany na wyjazd mam klarowne i jasno sprecyzowane: Kościelec, Świnica, Zadni Granat, przebić się przez Zawrat do 5. Luzik. Mąż mój Sławomir pierwszy raz w górach zimą...
Napieramy.

Obrazek



Miejsce w pokoju czeka, porcja obiadowa za 20 zł. całkiem spora i smaczna, lekko przytyka cena piwa - 10 zł. Herbata z cytryną 7....... Hmmmmmm.... Dobrze, że wzięliśmy z dołu nieco prowiantu. Pobudka na 6.
O 5 rano zeskoczyłam z łożka (zawsze się boję, że na tych górnych łóżkach zrobię sobie krzywdę przy schodzeniu). "Sławek, Sławek, wstawaj!" Szybko łazienka, wywlekam graty na korytarz (musieliśmy opuścić pokój, bo przenosiliśmy się do innego), "Sławek wstawaj! Idż robić kawę!" Wskakuję w ubranie, buty, Sławek wraca z dołu: wrzątek od 6:30. Patrzę na zegarek - 5;30. K..... a. Idziemy spać. Sławek milczy.
6;00. Zbiegam na dół - otworzyli. jadalnię. Bierzemy prowiant, termosy, śniadanie, kawa, idziemy. Od razu pod schroniskiem lekcja zakładania raków. I tak cały dzień w tych rakach....
Idziemy. Pada śnieg. Gówno widać, Nie przetorowane. Czy tędy dziś nikt nie szedł???? Jest koło ósmej.... To możliwe....

Obrazek


Idziemy. Ja z przodu (oczywiście! Przecież mi góry owce zjedzą albo Yennefer je teleportuje na Skelige!) Kierunek - Kościelec. Niestety, trasa przez pojezierze zarysowana tylko teoretycznie. Zapadam się po kolana, potem po uda.... Odwrót. Czy dziś nikt nie idzie w góry???? Zmieniamy kierunek na Kasprowy, ale gówno widać.
Zakładamy obóz I.


Obrazek





Przy odbiciu szlaku na Karb zatrzymuje się w końcu grupka ludzi. Czekamy chwilę, potem idziemy za nimi. Za chwilę idziemy przed nimi. Przodem sunie przewodnik tatrzański na nartach a za nim grupa kursantów objuczona szpejem. Będą wchodzić na Kościelca. Hurra! Akurta Jego widać ładnie, i niewiele poza nim. Jako się rzekło - przewodnik idzie na nartach, za nim, ja, za mną cała grupa..... Ci to się umieli ustawić, cwaniaki.
Na Karbie panika wśród kursantów. Przewodnik krzyczy "Wracamy! Aśka (imię domniemane) repka zapomniała!" wtrącam się nieśmiało - Mogę wam pożyczyć....
Pożyczyłam. Oni się szpeją, mąż Sławomir dociera, zamiast Kościelca gówno widać. No idę pod górę, ale bez przekonania. W połowie góry nie widzę ani szczytu, ani Karbu. Na dodatek telefon od męża, że spod śniegu słyszał dudniące odgłosy. I wtedy odpuściłam.
Bo na uj? Nic nie widać, żadnej frajdy z wejścia, walić to. I zeszłam spod szczytu. Gdybym wtedy wiedziała, że to jedyna szansa na zdobycie czegokolwiek na tym wyjeżdzie, to pewnie bym poszła dalej.

Obrazek



Obrazek



Im niżej, tym gorsza widoczność. Sypie na całego. Z tych nerwów znowu wydarłam przed siebie. Kuwa, znowu torowanie. To co przedeptaliśmy w tamtą stronę już zasypało. Godz. 14;15 jesteśmy w Murowańcu. Aż się popłakałam i po raz pierwszy w górach były to łzy porażki. I tu mogłabym przeprowadzić wywód filozoficzno - egzystencjalny, ale to może inną razą. .....
Za oknem sypie.
Wieczorem podrywam toprowca, wykręcając się chęcią uzyskania od niego info o warunkach. Ten , zajęty swoją grupą, ignoruje moje starania, straszy 3 lawinową i doradza Kościelca (.!) albo Świnicę granią. To Świnica. Daję się jeszcze dwukrotnie ograć w szachy mężowi mojemu Sławomirowi (jeszcze jakaś porażka na dzisiaj?) i idziemy spać.
Rano Hala równiutka jak stół. Jedyny ślad założył "mój" toprowiec, idąc na nartach na Kasprowy na dyżur.


Obrazek


Poleciałam za nim jak dzik w żołędzie w śniegu po dupę, bo przecież góry mogli zamknąć albo je znowu owce zjeść. Umordowana jak w.w. czworonóg dotarłam na Kasprowy, za mną mąż mój wierny, sapiąc i rzucając ciężkie plugawe słowa na nieskazitelną biel śniegu. Pogoda nawet nawet, słońce i mróz -15. Trochę widać.


Obrazek


Obrazek


Idę w stronę Świnicy. Sławomir został na Beskidzie z powodu złych raków i ogólnie nie czuł się na siłach, a ja go nie zachęcałam ("Pokochaj swego męża na nowo i nie bierz go na Świnice" Czyje to były słowa?). I tu była najpiękniejsza część mojego wyjazdu. Sama z moimi górami, chłonęłam słońce, śnieg i widoki. Ze Skrajnej Turni podziwiałam piękne nawisy na Pośredniej i te olbrzymie masy śniegu w żlebach.



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek






Nie chciałam w tych warunkach sama zdobywać Świnicy, a szansy na towarzystwo nie było. Pózniej Sławomir mówił, że z Beskidu 3 ekipy zrobiły odwrót na widok drogi na Świnicę.
Na dół nam się nie spieszyło, więc oglądaliśmy sobie strumyczki lawinek wypływające spod nawisów.



Obrazek



Obrazek




Wieczorem kolejny podrywany toprowiec powiedział, że sporo śniegu z Turni poleciało i stanowczo odradził Zadni Granat a tym bardziej Zawrat.
Udało się nocleg przedłużyć i zostaliśmy na kolejny dzień w Murowańcu z planem opalania się nad Czarnym Stawem. Zainspirowani licznymi grupami kursantów (nawet był sam Jan Krzysztof!) na naszych repkach ćwiczymy różne węzły, bawiąc się przy tym setnie ('króliczek wychodzi z norki, okrąża drzewo...")
Ostatni dzień, czyli wtorek 23. 01 znowu wstał pochmurny. W równie pochmurnych nastrojach idziemy nad Staw. Przynajmniej nie trzeba torować. Korzystając z okazji łazimy po Czarnej Dolinie, pomimo, że z Małego Kościelca co miało polecieć, to już raczej poleciało.... Kurs z przewodnikiem idzie letnim szlakiem, to chyba jest względnie bezpiecznie. Rozbudza się moja nadzieja - a może idą nad Zmarzły? Niestety, zatrzymują się na Stawie. My się próbujemy przebić nad Zmarzły, ale jednak poduchy śniegu wiszące w żlebach i piętrzące się pod ścianami chłodzą nasze zapały. Pogoda się nieco poprawia. Do tego stopnia, że mąż mój Sławomir zaczyna popadać w nastrój liryczno romantyczny i nawet recytuje mi fraszkę w stylu Geralta: " Lambert. Lambert tu ch.ju".


Obrazek


Obrazek

Postanawiam Sławka nieco przyuczyć do hamowania czekanem i takie tam. Wyciągaliśmy się na repie wiążąc węzeł skrajny i robiliśmy co mogliśmy, żeby tego dnia całkowicie nie spisać na straty.



Obrazek



Obrazek



Koło południa chmury znowu zaczęły siadać i poszliśmy na obiad.
Nie wiem, zaiste nie wiem które z nas wpadło na wspaniały pomysł zdobycia Psiej Trawki, ale wydawało się nam to super myślą. Pięknie i malowniczo wyglądała ośnieżona droga do Brzezin, tylko z zazdrością patrzyliśmy na narciarzy sunących tam i z powrotem. Piękny sport. Po dojściu do Psiej Trawki było nam mało, na Rusinową nie było co iść bo gówno widać, a że nie byliśmy jeszcze w Brzezinach, to sobie poslziśmy, zobaczyć. Doszliśmy do parkingu, popatrzyliśmy na samochody jadące w tę i wewtę, stwierdziliśmy że sklepu z browarem nie chce nam się już szukać i wróciliśmy do Murowańca. Ot, wieczorny spacer, przy świetle czołówek..... tylko, że na koniec mąż mój Sławomir musiał mnie holować na kijku, bo jakoś dziwnie ciężkie nogi mi się zrobiły od tego chodzenia po śniegu....

Obrazek



Rano wychodzimy tuż przed wschodem słońca. Piękne były te ostatnie chwile z widokiem na Halę. Ale jest to widok, od którego na trochę muszę odpocząć.



Obrazek




Obrazek


Obrazek


Był to mój pierwszy raz w Tatrach, kiedy niczego nie zdobyłam (pomijając doświadczenie). I nie czuję się z tym dobrze.

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 06, 2018 10:49 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
Eee byłaś w górach i o to kaman. Nie narzekaj.

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 07, 2018 8:18 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Mnie tam się podobało.
Byłem na Kościelcu w taką dupówę. Moja pierwsza zimowa góra.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 07, 2018 9:52 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Sheala napisał(a):
Był to mój pierwszy raz w Tatrach, kiedy niczego nie zdobyłam (pomijając doświadczenie). I nie czuję się z tym dobrze.

przecież wyszłaś na Kasprowy i Beskid więc coś zdobyłaś ;)

fajne zdjęcia w stronę Świnicy ;)

czasem dobrze jest dostać wpierdziel ;)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 07, 2018 10:22 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
I Skrajną Turnię i Psią Trawkę!

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 07, 2018 1:59 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 3:36 pm
Posty: 269
Lokalizacja: z B~B
W d..ie to są Ci co w żadnych górach już dawno nie byli :(
Dobre foty!

_________________
"Codzienność ma posmak popiołu w ustach, dobrze jest czasem przepłukać gardło wodą z górskiego potoku" - bluejeans

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... gPkQiW5nX6


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 07, 2018 8:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Cytuj:
Tytuł wykwintny, jak przystało na polonistkę

Wziąść. Włanczać. Bochater :mrgreen:

Tak serio, to taka opcja Psiej Trawki jest w dechę :thumleft: Kiedyś mnie tam ciągnęło, poszedłem w kiepskiej pogodzie i wtedy mogłem bardziej podpisać się pod hasłem, że w d... byłem. :)
Zdjęcia, bardzo fajne.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 08, 2018 8:09 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
kefir napisał(a):
Wziąść. Włanczać. Bochater :mrgreen:
Mnie ostatnio rozczula, że coś się zadziało, zadziewa albo zadzieje.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 08, 2018 9:24 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Sheala, fajna przygoda! :D
Ja tam uważam, że im trudniej, tym lepiej i lepsze wspomnienia, że się jednak powalczyło. A cel nie jest ważny - ważna jest droga - nawet w śniegu po tyłek :D .
A chmury w górach dodają im górskiego nastroju ;).
Zazdroszczę wycieczki! :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 08, 2018 11:45 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
A mój syn mówi, że dinozaury wyginają :lol:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 08, 2018 12:28 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
kefir napisał(a):
Wziąść. Włanczać. Bochater


Mów do mnie brzydko.... :mrgreen:

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 08, 2018 1:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Sheala napisał(a):
Z tych nerwów znowu wydarłam przed siebie

przeczytałam ... pod siebie :oops:
Nie.., no fajny wyjazd, fajny wpis, zdjęcia, weź nie marudź!
Po pierwszym zdjęciu myślałam, że przytyłaś, ale po kolejnych widzę,ze jednak nie i mi się smutno zrobiło :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ps. u nas jest przypamiętać sobie i kołudra - kocham :D

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 08, 2018 3:27 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Yyyyyy...... Nie wiem, jak to oceniłaś, że jednak nie przytyłam, w tylu warstwach odzieży....... Od 5 lat bodajże chodzę zimą w tych samych spodniach, czyli jest dobrze.

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 08, 2018 9:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Bystre oko :D
Żartuję przecież sobie.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 08, 2018 9:32 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Bo ja tu mam chrapkę na miss forum, a ty mi z przytyciem wyjeżdżasz


XD

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 09, 2018 7:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Przecież się rozczarowałam, że jednak nie :mrgreen:

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 09, 2018 8:21 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Taka miła oldschoolowa narracja. Łza się w oku kręci.

Potwora zdobyłaś, więc jest ok :).

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 10, 2018 11:06 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Tomix napisał(a):
W d..ie to są Ci co w żadnych górach już dawno nie byli

tak jest
Tomix napisał(a):
Dobre foty!

walorem tych zdjęć jest także to, że są zwykłe i się nie nadymają,
no i wieje od nich chłodem :)

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 13, 2018 2:18 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Dzięki wszystkim za słowa otuchy i że nikt mi tchórzostwa nie zarzucił.

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL