Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt mar 19, 2024 7:09 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So sty 13, 2018 8:49 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 04, 2014 7:19 pm
Posty: 138
Lokalizacja: Dankowice/Bielsko-Biała
Na położony w Gorcach Lubań (1211 m n.p.m.) startujemy za niebieskimi znakami z Czorsztyna, w którym postanowiliśmy spędzić ostatni weekend 2017 roku.

W pięknej zimowej scenerii idziemy najpierw ku Przełęczy Snozka (653 m n.p.m.). Przekraczamy biegnącą przez przełęcz drogę wojewódzką nr 969, mijamy parking i rozpoczynamy podejście na górę Wdżar (767 m n.p.m.), którą omija niebieski szlak.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po pierwszych metrach robię "zuma" na jakąś dziwaczną konstrukcję w oddali, którą okazuje się być odsłonięty w 1966 roku pomnik-rzeźba autorstwa Władysława Hasiora. Pomnik zwany jest "organami", gdyż został zaprojektowany w ten sposób, aby podczas podmuchów wiatru wydawał dźwięki.
Z przełęczy bardzo szybko docieramy na widokowy Wdżar, na którego szczycie znajduje się dzwon jubileuszowy 1050 rocznicy Chrztu Polski (966-2016).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na stokach góry znajdują się należące do Stacji Narciarskiej Czorsztyn trasy do białego szaleństwa. Oczywiście, nie brakuje tu również punktów gastronomicznych.
Obrazek


Z Wdżaru schodzimy wolnym od narciarzy stokiem na szeroką Przełęcz Drzyślawa, z której wkraczamy już w masyw Lubania. Tutaj pojawiają się ponownie niebieskie znaki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W miarę łagodnie prowadzącym nas ku górze zalesionym szlakiem, docieramy do ruin schroniska pod szczytem Lubania, które funkcjonowało zaledwie trzy lata. Budynek schroniska oddano do użytku w 1975 roku, natomiast już w styczniu 1978 roku obiekt spłonął.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Od ruin czeka nas krótkie, ale mordercze podejście na polanę Wierch Lubania. Na tejże polanie znajduje się funkcjonująca latem Studencka Baza Namiotowa, z której pozostaje nam już tylko króciutki spacerek do widocznej wieży widokowej na Lubaniu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Poniżej wieży znajduje się krzyż papieski, który postawiono tutaj w 2004 roku, na pamiątkę gorczańskich wędrówek Karola Wojtyły. Stąd też mamy oszałamiające widoki na Tatry i Pieniny.
Obrazek


Szybko wdrapujemy się także na samą górę wieży, gdzie zostajemy przywitani niezłą pizgawicą. Ale mamy to gdzieś, bo widoki dookoła są obłędne. Ganiam w kółko jak wariat i wbijam w aparat co się da. W obiektyw wpadają mi między innymi cudownie prezentujące się Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy i Gorce.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po wspaniałej uczcie widokowej opuszczamy wieżę i powracamy do Czorsztyna dokładnie tą samą trasą, którą dotarliśmy na Lubań.
Obrazek

Obrazek

I tak właśnie wyglądała nasza przedostatnia wędrówka w 2017 roku :)
... a relacja z tej ostatniej już wkrótce ;)

_________________
http://mateuszorantek.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 13, 2018 8:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Myślałem ozimowym Lubaniu zwłaszcza na wschód słońca to by mogła być fajna opcja.
Wycieczka git.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 13, 2018 9:08 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
W 2017 musiałem skorygować trasę i na Lubań nie wchodziłem. Super udała Wam się pogoda, zdjęcia - rewelacja!

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 14, 2018 9:39 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt maja 29, 2009 3:57 pm
Posty: 1882
Lokalizacja: Lublin
Lubań, to moja ulubiona góra z zejściem do Krościenka, a wejściem ze Snożki.
Gdy jestem w Pieninach, to mőj stały gorczański wypad.

_________________
Strząsnąć tę pisowską szarańczę.
Schetyna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 15, 2018 7:27 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lip 03, 2013 11:59 am
Posty: 385
Pięknie to wygląda. Byłem tam ostatnio... jeszcze przed tym jak wjechał tam ciężki sprzęt.
Mam nadzieję, że już przyroda odzyskała już co do niej należy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL