Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:08 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 8:33 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Temat poruszony już przez zephyra. Jest już od jakiegoś czasu "aktualny", aż dziwne, że nic podobnego nie pojawiło się wcześniej an forum. Wydaje mi się, że warto poruszyć to w osobnym wątku bo to dosyć poważna sprawa.

Co wy na to?

:arrow: https://wiadomosci.wp.pl/fotopulapki-mo ... 392743041a

:arrow: https://wspinanie.pl/2017/11/stanowisko ... w-tatrach/

zephyr napisał(a):
natknąłem się na coś takiego Mam nadzieję, że nie dojdzie to do skutku bo pomysł jest absurdalny

Elektronicznego Systemu Rejestracji Wspinaczy
https://wiadomosci.wp.pl/fotopulapki-mo ... 392743041a

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 10:11 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
Konkretnego zdania nie mam. Za to mam nadzieję, że jeśli ten system wejdzie to będzie możliwość sprawdzenia w nim:
- historii wyjść (żeby sprawdzić czy zespół wcześniej nie zaliczył wycofu, bo nie ma warunu)
- ile jest wpisów już na konkretna drogę danego dnia

O ile TOPR musi mieć taki wgląd to dobrze byłoby żeby taternicy też mieli.

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 10:41 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
TO będzie bardziej IMO dla TPN niż Taterników. Nie sądzę, że będziesz miał możliwość przeglądania przejść / wyjść. Ochrona danych osobowych?

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 11:48 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Czy TPN już kompletnie zamroczyło? Ponoć temat ma być omawiany na najbliższym KFG więc będzie okazja dowiedzieć się ze źródła jak naprawdę ma to wyglądać, ale... jeśli np. z tą geolokalizacją to prawda, to różne niecenzuralne słowa cisną się na usta.
Przy okazji stanowisko KW Warszawa http://kw.warszawa.pl/uchwala-zarzadu-kww

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 11:53 am 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
W artykule na wp możemy znaleźć takie zdania:
"Mówi się, że chodzi również o pieniądze. Taternicy wchodzą do parku jeszcze przed świtem, kiedy z kasy biletowe są zamknięte. Z premedytacją omijają przejścia przy kasach. Ewentualnie płacą za bilet tylko przy wejściu, a pozostają w parku wiele dni, nocując na obozowiskach. To ubytek nawet 100 tys. złotych rocznie za bilety wstępu. "

Nie tylko taternicy, zwykli turyści (jak ja) też tak wcześnie wychodzą. I zwykli turyści też wchodząc na teren Parku i nocując w schronisku płacą ewentualnie tylko raz przy wejściu. Ale nazywanie tego, że ktoś to robi z premedytacją to jakaś kpina, autor tych słów chyba nie wie o czy mówi! Jeżeli rano/wieczorem są zamknięte kasy to nie jest to przecież wina turystów! Ta cała "hołota", która specjalnie omija otwarte kasy chodząc gdzieś po krzakach - to wtedy można to nazwać, że robią to z premedytacją. Ale używanie tych słów w stosunku do osób, które normalnie wchodzą na teren TPN, tylko że przy zamkniętych kasach jest nieporozumieniem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 11:53 am 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
m__s napisał(a):
Co wy na to?

Rozumiem ze następnym krokiem będzie p...cie każdemu wchodzącego ne teren parku czipu na czółko. - wtedy bedą mieli już pełen wgląd. No i wiadomo: kto nie ma czipu nie płacił.

:mrgreen:

motyla noga mać


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 12:25 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
Swoją drogą wp zaprezentowało tym artykułem poziom onetu, myślałem że są trochę bardziej profesjonalni. Krzykliwy nagłówek, trochę gównoburzy etc. ;)

Cchciałbym usłyszeć zdanie kogoś z środowiska grotołazów tatrzańskich jak u nich to funkcjonuje, bo funkcjonuje ale jakoś każdy ten fakt pomija :)

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 12:38 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
velka napisał(a):
Cchciałbym usłyszeć zdanie kogoś z środowiska grotołazów tatrzańskich jak u nich to funkcjonuje, bo funkcjonuje ale jakoś każdy ten fakt pomija
Jaskiń jest mniej i dostęp do nich działa też trochę inaczej.

velka napisał(a):
Swoją drogą wp zaprezentowało tym artykułem poziom onetu, myślałem że są trochę bardziej profesjonalni. Krzykliwy nagłówek, trochę gównoburzy etc.
Czego się spodziewałeś? Normalny i mało krzykliwy artykuł by był po prostu nudny. Im więcej kontrowersji i więcej bzdur czy dziwactw (nie koniecznie prawdziwych) tym więcej wyświetleń i $$$. Norma.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 12:49 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
m__s napisał(a):
velka napisał(a):
Swoją drogą wp zaprezentowało tym artykułem poziom onetu, myślałem że są trochę bardziej profesjonalni. Krzykliwy nagłówek, trochę gównoburzy etc.
Czego się spodziewałeś? Normalny i mało krzykliwy artykuł by był po prostu nudny. Im więcej kontrowersji i więcej bzdur czy dziwactw (nie koniecznie prawdziwych) tym więcej wyświetleń i $$$. Norma.


Że wp trochę lepszy poziom reprezentuje ;)

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 1:36 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Ja tylko chciałem nadmienić, że "pod-temat kupy" uważam za całkiem poważny.
Pisałem to już przy okazji mojej ostatniej niby-relacji.
I ze względu na pewne oczywiste wesołe zabarwienie emocjonalne chcę nadmienić, że wcale nie żartuję.
Zasadniczo to kwestia wewnętrzna środowiska i temat wcale nie jest nowy, pierwszy raz temat poświęcony defekacji w Dolince Za Mnichem widziałem na Brytanie już 15 lat temu. Im bardziej "ekologicznie restrykcyjne" będzie podejście srodowiska do tematu, tym bardziej będziemy mieli "moralne atuty" w sporze o ograniczanie taternictwa w Tatrach.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 1:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
m__s napisał(a):
Temat poruszony już przez zephyra. Jest już od jakiegoś czasu "aktualny", aż dziwne, że nic podobnego nie pojawiło się wcześniej an forum. Wydaje mi się, że warto poruszyć to w osobnym wątku bo to dosyć poważna sprawa.


też się dziwiłem, że cisza o tym na forum a przecież temat jakże dla nas ważny. Z tematu zrobiła się niezła burza w środowisku.
na forum KWW dyskusja jest bardzo zagorzała
http://kw.warszawa.pl/forum?ftype=topic ... vzqzwk&p=0

osobiście nie popieram tego systemu ESR. Wspinanie czy łażenie po górach wiąże się z wolnością a nie żeby ktoś mnie śledził gdzie przebywam. Poza tym może dojść do wprowadzenia limitów wspinaczkowych i będzie trzeba z wyprzedzeniem rezerwować sobie drogi.
Z drugiej jednak strony po Polskiej stronie Tatr łażę bardzo rzadko także nawet jeżeli system ten zostanie wprowadzony to mnie jakoś szczególnie nie dotknie. Może nawet skutkować to tym, że będę wtedy tylko i wyłącznie łaził po Słowackiej stronie gdzie takich ceregieli nie ma.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 1:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Z tego co słyszałem i po słowackiej stronie szykują się zmiany.
Raz że ruch pozaszlakowy znacznie tam wzrósł przez ostatnie lata, dwa że zmieniło się, po wielu latach, prawo.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 2:13 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
grubyilysy napisał(a):
Raz że ruch pozaszlakowy znacznie tam wzrósł przez ostatnie lata

Tak z ciekawości, znasz jakieś dane na ten temat? I jakie to zmiany szykują sąsiedzi?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 2:13 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
grubyilysy napisał(a):
Zasadniczo to kwestia wewnętrzna środowiska i temat wcale nie jest nowy, pierwszy raz temat poświęcony defekacji w Dolince Za Mnichem widziałem na Brytanie już 15 lat

Zasadniczo kupy pod Mnichem leżały juz i 25 lat temu i nikt z tego powodu zakazów i powszechnej inwigilacji nie robił.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 2:44 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
WILCZYCA napisał(a):
grubyilysy napisał(a):
Zasadniczo to kwestia wewnętrzna środowiska i temat wcale nie jest nowy, pierwszy raz temat poświęcony defekacji w Dolince Za Mnichem widziałem na Brytanie już 15 lat

Zasadniczo kupy pod Mnichem leżały juz i 25 lat temu i nikt z tego powodu zakazów i powszechnej inwigilacji nie robił.


Nie byłem tam 25 lat temu, ale obstawiam że kup było mniej.

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 3:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
nutshell napisał(a):
grubyilysy napisał(a):
Raz że ruch pozaszlakowy znacznie tam wzrósł przez ostatnie lata

Tak z ciekawości, znasz jakieś dane na ten temat? I jakie to zmiany szykują sąsiedzi?

Wyobraź sobie, że wiedże powziąłem na forum TG. Ale juz kilku źródeł się potwierdziło.
Co będzie tak konkretnie to HGW, ale zmiana prawna jest faktem, a praktyczna na razie na etapie "tematu dyskusji".

viewtopic.php?f=4&t=12684&start=78

WILCZYCA napisał(a):
Zasadniczo kupy pod Mnichem leżały juz i 25 lat temu i nikt z tego powodu zakazów i powszechnej inwigilacji nie robił.

Nie wiem dokładnie jak było 25 lat temu - ale temat po prostu JEST TERAZ i już nie zniknie, chyba że znikną kupy. Poza tym ja przyznam, że się z tym zgadzam. Olanie (nomen omen) tematu przez środowisko jest moim zdaniem "drogą do nikąd". A po stronie przeciwnej temat robi się bardzo konkretny i że tak powiem "namacalny" - zakażona woda w stawach, analiza środowiskowa jasno wskazywała na te zagrożenie (chodzi o tę analizę od której temat się zaczął - tam było po raz pierwszy o ESR i jak najbardziej także o kupach).
Jakoś w Yosemitach srają do worków i nikt nie płacze.

EDIT
Żeby mi ktoś z hipokryzją nie wyjechał - oczywiście, że nie jestem święty. Ale z pokorą szukam łaski nawrócenia!

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 3:31 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
grubyilysy napisał(a):
Jakoś w Yosemitach srają do worków i nikt nie płacze.

W Yosemitach, nie ma z tego co wiem, zadnej elektronicznej rejestracji i rezerwacji. To, że wstęp jest limitowany to inna sprawa, ale umówmy się, że u nas ruchu turystycznego raczej nikt nie zmniejszy, bo hajs się musi zgadzać.

Jeśli mówimy już o samej florze i faunie w parku to pytanie kto robi większy syf. Czy to faktycznie wspinacze, "niedzielni wspinacze" czy turyści i/lub "niedzielni turyści". Wydaje mi się, że jednak ludzie, którzy chodzą w góry się wspinać raczej (głównie) szanują środowisko i miejsce w którym są - chociaż wiadomo, że nie wszyscy. Od każdego znajdą się odstępstwa. Inna sprawa, to myślę, że samo "sranie po krzakach" nie jest tutaj problemem/powodem.

grubyilysy napisał(a):
Poza tym ja przyznam, że się z tym zgadzam. Olanie (nomen omen) tematu przez środowisko jest moim zdaniem "drogą do nikąd".
Już pomijam poziom dyskusji na KWW, ale tutaj bardziej chodzi o to, że oni chyba zdają sobie sprawę, że dyskusja z TPN jest bezcelowa. Bo my sobie a oni i tak zrobią co będą chcieli. Pytanie co zrobi z tym PZA...

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 3:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
m__s napisał(a):
Inna sprawa, to myślę, że samo "sranie po krzakach" nie jest tutaj problemem/powodem.

Jedno, to to co myślisz.
Drugie to tak zwane "fakty":
a) znaleziono e-coli w wodzie któregoś stawu (szczegółów nie znam - dowiedziałem się zalinkowanego artykułu z WP).
b) TPN zamówił analizę zagrożeń ochrony środowiska - nie podam linka, można ją odnaleźć i przeczytać - w której zwracano uwagę na defekację wspinaczy jako jedno, a nie pamiętam czy nawet nie główne, zagrożenie dla środowiska ze strony wspinaczy. Ta analiza miała być podstawą opracowania planu ochrony na 20 lat. W niej właśnie zaproponowano ESR.

m__s napisał(a):
oni chyba zdają sobie sprawę, że dyskusja z TPN jest bezcelowa.

Ja tego nie rozumiem. Nawet jeśli, to znacznie mniej celowe jest chowanie głowy w piasek i nie podjęcie tematu. Bo tak właściwie i przede wszystkim, o co chodzi środowisku. O wolność do wspinania czy do srania?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 6:10 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Z tego co wiem człowiek nie posiada wyłączności na tę bakterię - równie dobrze mogły przywlec ją do stawu zwierzęta.

A co do zanieczyszczenia - wystarczy oddalić sie - 3- 4 m od szlaku żeby zobaczyć to czego oglądać nie ma się ochoty zarówno u nas jak i na popularnych trasach słowackich. Biorąc pod uwagę skale zjawiska to wspinacze wydaja sie znikomym problemem . Raczej zawadza to myślę fakt że Zarządowi TPNu nie w smak ze tylu ludzi uzyskało mozliwość swobodnego poruszania sie poza szlakiem i kombinują jak to z wolna ukrócić. (Ewentualnie jakby tu na tym zarobić .)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 6:35 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
grubyilysy napisał(a):
Wyobraź sobie, że wiedże powziąłem na forum TG. Ale juz kilku źródeł się potwierdziło.

Okej, jasne. Myślałam że są może jakieś oficjalne dane, bo obserwacje również mam podobne.

Bardzo mnie ciekawi jak mocno do wzmożenia ruchu pozaszlakowego i niepożądanych zachowań przyczyniły się różnorakie grupy tatrzańskie na FB i popularne blogi górskie, jednak z naciskiem na FB. Ludzie nie mają żadnych oporów przed wrzucaniem zdjęć spoza szlaku lub ujawnianiem miejsca wycieczki, nawet jeśli celem był obszar nieudostępniony turystycznie. Moderacja na to nie reaguje, być może nie widzi problemu. Aby nie wyjść na hipokrytkę, jest to również moment refleksji dla mnie, mimo że nie epatuję "pozaszlakiem" i liczba odsłon tego co sobie piszę na boku jest kompletnie nieporównywalna do "pola rażenia" facebooka. Ale mimo wszystko. Myślę, że w przypadku Tatr taka mnogość i dostępność informacji może być paradoksalnie szkodliwa. Kiedyś jak człowiek chciał zrobić coś trudniejszego niż wycieczkę znakowanym szlakiem musiał się trochę wysilić by zdobyć informacje, teraz wszystko jest niemal podane na tacy. Nie chodzi o jakąś śmieszną zaborczość, czy podziały na prawdziwych i nieprawdziwych turystów, tylko o dostrzeżenie realnych konsekwencji takich działań. Może się mylę, ale sądzę że zmiany które nadchodzą mogą być częściowo spowodowane powyższym.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 6:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Za forum KW Warszawa:

Jusza napisał(a):
Przypomnę w tym miejscu fragment Planu Ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dla wskazanych miejsc Parku ustala się następujące podstawowe zasady udostępnienia, stanowiące podstawę regulaminu udostępnienia dla celów naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych:
• Dla taternictwa powierzchniowego udostępnia się wskazane granie i ściany skalne.
• Taternicy zobowiązani są do elektronicznej rejestracji wyjścia w rejon wspinaczkowy
• Obsługa limitowanego udostępnienia grani, ścian, skał dla taternictwa powierzchniowego odbywa się poprzez informatyczny system wejść. Za rezerwację wejść w systemie informatycznym pobiera się opłatę.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 07, 2017 7:10 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
grubyilysy napisał(a):
Ja tego nie rozumiem. Nawet jeśli, to znacznie mniej celowe jest chowanie głowy w piasek i nie podjęcie tematu. Bo tak właściwie i przede wszystkim, o co chodzi środowisku. O wolność do wspinania czy do srania?

KW Warszawa chyba nie ma monopolu na wspinanie jak i na rozmowy z TPN i o ile mi się wydaje, to PZA powinno takie rozmowy podejmować. Jednak to są tylko moje domysły.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 08, 2017 8:53 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
nutshell napisał(a):
popularne blogi górskie, jednak z naciskiem na FB

zgadzam się z Tobą. Góry za sprawą różnych portali stały się bardzo popularne. Zwłaszcza na FB (nie będę wymieniał kont z nazwy) ludzie chwalą się gdzie byli albo w jakim stylu coś przeszli. Obecny trend to solówki i poza szlakowe przejścia. Nie chcę nikogo kategoryzować ale mniej doświadczeni turyści podłapują pomysły i powielają je często nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Kierują się przekonaniem, że jeżeli ktoś tam był lub coś zrobił to oni też mogą. Później widzimy tego efekty w postaci dużej liczby wypadków.
Jeżeli chodzi o śmierdzący temat to jest to sprawa która dotyczy całych Tatr. Zarówno Polskiej jak i Słowackiej strony. Zauważcie jednak, że większość tego typu przypadków dotyczy znakowanych szlaków. Gdzie byście nie weszli w krzaki w pobliżu szlaku to jest pełno kup i papierów. Zwłaszcza na popularnych trasach. Z każdym rokiem jest tego coraz więcej i temat się robi poważny. Natomiast chodząc poza szlakiem natrafić na takie coś to rzadkość. Więc nie wydaje mi się aby wspinacze byli głównym zagrożeniem bo większość raczej dba o przyrodę.
Jeżeli chodzi o staw w dolince za Mnichem w której wykryto bakterie to jestem przekonany, że winowajcami są w większości zwykli turyści którzy postanowili zboczyć ze szlaku żeby zobaczyć Mnicha i zrobić sobie zdjęcia na jego tle. W dobrą pogodę można tak spotkać sporo kręcących się osób. Zwalanie winy tylko na wspinaczy jest moim zdaniem bezpodstawne.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 08, 2017 9:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
velka napisał(a):
Cchciałbym usłyszeć zdanie kogoś z środowiska grotołazów tatrzańskich jak u nich to funkcjonuje, bo funkcjonuje ale jakoś każdy ten fakt pomija :)


Ta cąła historia jako żywo przypomina historię grotołazów z Bandziocha Kominiarskiego.

Gdzieś nad otworem było gniazdo orła. Najwyraźniej mu nie przeszkadzało to, ze oni tam do tej jaskini tam przychodzą i to gniazdo tam zrobił. Pewnego dnia jednak jakiś debil zrobił sobie zdjęcie z tym gniazdem, a w gnieździe były jajka i poszło to zdjęcie do jakiejś gazetki. Zrobiła się taka chryja, ze jaskinie zamknęli i wszyscy won. Jakoś tak to szło.

Cała kwestia taternictwa jaskiniowego, jak sądzę, jest reliktem PRLu i tej nieszczęsnej karty taternickiej.


Mi się to nie podoba. Turystyka kwalifikowana zawsze była dyskryminowana w Tatrach, a teraz może być już czymś na granicy działalności podziemnej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 08, 2017 2:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
ESR w pierwszej kolejności uderzy w "turystykę kwalifikowaną".

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 08, 2017 4:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
http://tpn.pl/upload/filemanager/sekcja3_low-res.pdf

Polecam stronę 63. Końcówka streszczenia wydaje się jeszcze ciekawsza w zestawieniu z tym kto jest jej autorem.

Edycja:

Jest też głos z Trójmiasta:

https://kwtrojmiasto.pl/index.php/aktua ... pada-2017r

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 08, 2017 5:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Przepraszam, jeśli "nie na temat".
Jest taka ciekawostka dotycząca moralnej oceny "liczenia ludzi" i ich kontrolowania tak ogólnie.

1 Krn 21,1 napisał(a):
Powstał szatan przeciwko Izraelowi i pobudził Dawida, żeby policzył Izraela.

2 Sam 24,10 napisał(a):
Serce Dawida zadrżało, dlatego że zliczył lud. Dawid zwrócił się do Pana: "Bardzo zgrzeszyłem tym, czego dokonałem, lecz teraz, o Panie, daruj łaskawie winę swego sługi, bo postąpiłem bardzo nierozsądnie".

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 08, 2017 7:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
kilerus napisał(a):
Turystyka kwalifikowana zawsze była dyskryminowana w Tatrach, a teraz może być już czymś na granicy działalności podziemnej.


"Turyści wyklęci"... nawet do niektórych będzie pasowało...

Martyrologia...

ech...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 08, 2017 9:12 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Znalezione na fejsie.
https://wspinanie.pl/2017/11/tpn-esr/
a tu zródło:
http://tpn.pl/nowosci/oswiadczenie-tatr ... ternickich


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 08, 2017 10:04 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
Koncowka na stronie TPN:
"Apelujemy do taterników: nie wierzcie w niesprawdzone i nieudowodnione tezy".

Czyli inaczej: nie czytajcie artykulow na pseudoinformacyjnych portalach. Ciekawe czy autor tego artykulu na wp poniesie jakiekolwiek konsekwencje za wypisywaie bzdur i szerzenie klamstw.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL