Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:12 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ISLANDIA
PostNapisane: Śr paź 18, 2017 9:37 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr paź 18, 2017 9:25 am
Posty: 3
Witam,

Jestem Walter i wybieram się do Islandii.
Lecę tam 17 grudnia i będę tam 10 dni. Będzie to wyprawa o zabarwieniu Survivalu. Potrzebuje:
Namiot
Plecak
Kurtkę
Spodnie trekingowe
Buty
Polary
Bieliznę termoaktywną
Chciałbym spytać na początku o odzież którą wymieniłem. Moglibyście polecić jakąś konkretną markę/sklep internetowy w którym mógłbym zaopatrzyć się w tego typu rzeczy?
Mam dylemat co do tej części środków na wyprawę bo nigdy jeszcze nie przeżyłem podobnej przygody i budżet który na to mam to maksymalnie 1500 zł.
Ostatnio odwiedzając stronę internetową Decathlona skompletowałem prowizoryczny koszyk zamówień ale nie mam pojęcia czy odzież tej firmy pozwoli mi przeżyć w trudnych warunkach.
Jeżeli chodzi o inne rzeczy potrzebne do wyprawy to także liczę na waszą pomoc jednak na początku chciałbym zgromadzić wyżej wymienione rzeczy.
Dziękuję i liczę na pomoc.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ISLANDIA
PostNapisane: Śr paź 18, 2017 3:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Podsumujmy: jedziesz zimą na Islandię, nie masz wcześniejszych podobnych doświadczeń i nie potrafisz sam sobie dobrać podstawowego sprzętu.

Wnioski niech sobie każdy wyciągnie sam.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ISLANDIA
PostNapisane: Śr paź 18, 2017 6:05 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr paź 18, 2017 9:25 am
Posty: 3
Pomijając to, że skazujesz mnie na porażkę prosiłbym o Twoją pomoc, radę. Podjąłem juz decyzje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ISLANDIA
PostNapisane: Śr paź 18, 2017 10:38 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Moje prywatne zdanie - kup rzeczy w Decathlonie i pojedź zimą w Karkonosze survivalowo. W jakieś górki okołokarkonoskie. W Beskid jakiś. Z kimś, kto już takie wyprawy zrobił.
Spałeś zimą w namiocie kiedyś? Rozstawiałeś namiot na śniegu? Albo spałeś bez namiotu? Umiesz gotować przy silnym wietrze? Pytania całkiem serio.
Znasz swój organizm wystarczająco? wiesz, jak reagujesz na b.duże zmęczenie? Na niskie temperatury? Survival w polskim lesie uprawiałeś kiedyś - chociaż latem?

I z pełnym szacunkiem do Twojego budżetu - to wydaje się za mało na tak długa listę. Nie masz stuptutów na liście, ani innego sprzętu biwakowego (kuchenka, osłonki, garnki etc.).
Polar niższa półka nawet z Decathlona to 50-150 zł, spodnie zewnętrzne względnie dobre to 200 zł w Decathlonie, polarowe kalesony to 80 zł... 1500 pójdzie szybko, a gdzie namiot?

Jeśli masz już zabukowany bilet - pojedź, pooglądaj - wycieczki tam ponoć fajne robią autkami 4x4 dla turystów. Survival w przyhotelowym ogródku ewentualnie.

Nie chcę się wymądrzać - ale survival to sztuka przeżycia - i daj sobie w tej kwestii szanse: nie pakuj się w tak mało zaludniony kraj, bez doświadczenia i bez wsparcia innych osób po to, by się na bezludziach pobawić.

A tak z pozytywnych: poczytaj wyprawy Łukasza Supergun - ma o sprzęcie i wyprawach super artykuły. W ogóle fajny człowiek, z niesamowitym doświadczeniem. I on rezygnuje z wielu akcji - z różnych powodów (zdrowie, pogoda).


Mój mąż uprawia "survival kontrolowany" - zimą, pod namiotem. Wyprawy 2-maks 3 dniowe. W Polsce albo Czechach. Sprzęt kompletował parę lat, bo mu się niektóre rzeczy nie sprawdzały (śpiwór, mata samopompująca, kuchenka etc.). Czasami wiało, czasami coś wyło ;) czasami było -22. Hardcore wystarczający jak dla niego ;)
Islandia jest super, też się kiedyś wybiorę, ale jak cieplej będzie. Natomiast połączenie braku doświadczenia, Islandii (szybko zmrok, zima, mało ludzi) i zimy - no to mnie przeraża.

Co do faktu, że podjąłeś już decyzję - ok. Zakładamy, że dorosły jesteś.
Na tym forum w wielu sytuacjach wspominane jest stwierdzenie, że "dobry wycof nie przynosi ujmy".
No i był już świętej pamięci Forumowicz, który poszedł w piękne góry z optymistycznym nastawieniem - i - pozostał w naszej pamięci.

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ISLANDIA
PostNapisane: Cz paź 19, 2017 8:26 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4325
Lokalizacja: Kraków
Jeśli faktycznie jest tak, jak piszesz, to pytasz zbyt ogólnie. Konkretnie, co już masz sprawdzonego, czego brakowało?
Ja też mam pytanie. Jaki masz śpiwór i matę.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ISLANDIA
PostNapisane: Cz paź 19, 2017 8:55 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
annired, brawo za ten post.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ISLANDIA
PostNapisane: Cz paź 19, 2017 9:53 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr paź 18, 2017 9:25 am
Posty: 3
Witam,

Dziękuję za wasz odzew. Rozumiem was i to, że podchodzicie sceptycznie do mojego pomysłu. Nie wyraziłem się jednak jasno. Budżet 1500zł jest na kurtkę Goretex, softshell/polar i spodnie trekingowe z butami. Oczywiście budżet na wymienioną część ekwipunku mógłby być większy +/- 200zł.

Cały budżet wynosi ok 3500-4000zł.
Zawiera namiot, śpiwór puchowy dla minusowych temperatur, bieliznę termoaktywną, 2x czapka/rękawice, latarki, czekan, aparat, plecak 60l, kuchenkę turystyczną itd...

Jestem niedoświadczony ale to nie jest tak, że porywam się z motyką na słońce i samymi marzeniami...

Tak, myślę większość weekendów poświęcać na przygotowania. Lasy/góry do obcowania z samym sobą, wyczucia organizmu w trudnych warunkach i przetestowania sprzętu. Muszę nauczyć się rozkładania namiotu, gotowania na wietrze- to wszystko wiem. Czytam literatuę Survivalową/ typowo pod Islandię...

Chciałbym tylko wysłuchać spojrzenia czysto technicznego bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ISLANDIA
PostNapisane: Cz paź 19, 2017 7:48 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
anninred napisał(a):
pojedź zimą w Karkonosze survivalowo.

Podobno w zimowych warunkach jest to trudniejsze niż Tatry ma podobnej wysokości. Więcej śniegu, wiatr.
Biwakowanie przy odczuwalnej temperaturze -20 to już nie zabawa. Problem z namiotem lub śpiworem - można sobie zrobić krzywde nawet ostateczną.

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ISLANDIA
PostNapisane: So paź 21, 2017 2:34 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Karkonosze nie na grani - raczej okołokarkonoskie górki miałam na myśli.
Mroźno jest, to fakt ;)
Przy czym sympatyczne ujemne temperatury są wskazane, bo śnieg strzepiesz z siebie przy wędrówce, a deszczu nie...

Te -22 to przypadkiem się zrobiło wtedy - prognozowana pogoda była na -12, czyli całkiem akceptowalna.
Samochód był względnie niedaleko - gdyby się zrobiło za grubo na spanie to by się zabrali do jakiejś agroturystyki albo wręcz do domu :) Namiot i śpiwór ok - nie spali za długo przy tym -22 :)
To taki mocno kontrolowany survival - w razie czego są w stanie szybko wrócić do domu.

Ale fakt, to -22 to postawiło ich do pionu bardzo. Ja kiedyś podróżowałam po pogórzu (autobus i trochę z buta) przy -33. Musiałam się całkiem przestawić z ubrania, chodzenia, oddychania. Wszystko inaczej trzeba robić. Powieki przymarzały do siebie.

Dlatego mnie hasło Islandia tak poruszyło - tam to wieje tak, że głowę urywa. Znajoma mieszka na Islandii teraz i mówi, że u nas nie ma wiatrów są wiatry konkretne i w ogóle piździ ZŁEM.
a do tego śnieg i nawet odrobina mrozu i odczuwalna leci w dół na łeb na szyję...

WalterMitty - ubrania na cebulę - czyli np. jeszcze cienkie rękawiczki i rękawice, które będziesz mógł nałożyć na te pierwsze.
a, i dodatkowa ochrona - np. twarzy - popularne kremy dla narciarzy zamarzają przy -15 stopni. Wazelina lepsza.

Jedziesz na początku grudnia - mało czasu, by nauczyć się zachowań w naszych górach. U nas jeszcze zimy nie ma, a w Tatry nie jedź szukać zimy.

Opcja byś z kimś bardziej doświadczonym jechał? Z kimś doświadczonym na te lokalne biwaki treningowe?

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: ISLANDIA
PostNapisane: So paź 21, 2017 5:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Jeśli ma być zimno i sucho to zainwestuj w odzież puchową. Sweter/kurtka puchowa. Na postoje i ewentualnie w nocy.
Z bielizny termoaktywnej zainwestuj w bieliznę wełnianą. Czapkę kup z windstopperem. Oprócz tego, że ciepła musi być przecież nieprzewiewna. Podobnie rękawiczki. Najbardziej wychładza wiatr.
Ale za 1500 tego wszystkiego jak jeszcze ma być gore to nie kupisz. Na najtańszą kurtkę gtx wydasz z 600 zł w dobrej promocji.
Do spania na śniegu i lodzie też nie wystarczy zwykła karimata.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL