Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:16 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr maja 31, 2017 3:40 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Myślę że trochę zbyt pochopne wnioski z tym umniejszaniem - zwróć uwagę że jeżeli chodzi np. o wyceny tatrzańskie, to mechanizm jest odwrotny - kupa dróg z pewnego okresu (i polskich i czechosłowackich) ma mocno zaniżone wyceny, co z kolei wynikało z zamknięcia skali od góry. Z drogami z epoki Kaskaderów i Nowej Fali z kolei jest "problem" wyceniania z wędki albo patentowania na śmierć i to do mnie bardziej przemawia. Czyli czynniki specyficzne dla okresu, czasem może "dojebania kolegom". Obecnie jest inna filozofia wyceniania, ale w końcu każdy jest w stanie subiektywnie ocenić "ile ta droga dla niego ma" i to chyba jest najważniejsze. Osobiście ponad życiówki cenię sobie te przejścia, które mi najwięcej krwi napsuły.

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 01, 2017 6:32 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
Major napisał(a):
Mam po prostu wrażenie, że my Polacy to sobie lubimy umniejszać, albo idealizujemy postacie historyczne (oczywiście pamiętajmy o nich i doceniajmy), albo mówimy, że za granicą to są "naj".... wyjdźmy z tych kompleksów. Tak samo chyba była sprawa z naszymi wycenami? że niby to u nas słaba cyfra itp i dopiero jak zaczęli nasi jeździć i robić drogi 8c-9a+, albo przyjechał Adam Ondra do Mamutowej to okazuje się, że wygląda to trochę inaczej.

Major nie. ;) Pojedź do Ospu, Arco (sektory westowe z potwierdzona cyfrą) i zrozumiesz, ze w Polsce zawyżana jest wycena nie zaniżana :) Dobrym odzwierciedleniem cyfry na zachodzie jest... makak. Jeśli robisz tam z marszu 6c, 7a to możesz być przekonany że na wyjeździe do Hiszpanii, Francji będziesz czuć się komfortowo.
Co do Ondry, nie porobił w Mamutowej bo to był grudzień i śnieg, temperatury na minusie :) Za to Made in Poland zrobił w drugiej próbie, bo w pierwszej niby dron się rozpierdzielił.


Major napisał(a):
A może ja po prostu nie lubię narzekactwa? :) dlatego np. osobiście nie podoba mi się art. Sztaby i Niemca ;)
http://cragmagazine.pl/upadek-alpinisty ... ka-niemca/

Czytałem i mam mieszane uczucia. O ile ze Sztabą zgadzam się, do z W.Niemca wyszedł kawał prostaka i hipokryty. Idealnie podsumował to znajomy komentarzem na FB pod tym artykułem.

Za zaistniałą sytuacje są odpowiedzialni w dużej mierze właśnie instruktorzy Instruktor PZA, Sztaba Piotr. To wy Panowie klepiecie chałturę w postaci kursów turystyki, lodowych i itd. Dla początkującego, średnio zaawansowanego taternika po taternickim nie pozostawiliście miejsca w tatrach. Okupujecie każde schronisko przez cały sezon. Betlejemka jest zapchana na amen ludźmi kompletnie nie związanymi z taternictwem z kursów turystyki. Mam mnóstwo znajomych którzy rezygnowali z wyjazdów w zimie właśnie z powodu braku miejsc noclegowych. Naklepiecie trochę kasy póki jest moda, zabijając cale pokolenie taterników - gratuluje.
:oklaski: Do tego jego szkoła prowadzi kursy tatrzańskie, które prowadzą w Paklenicy. Jego wypowiedź według mnie to żenada i tona mułu.

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 01, 2017 11:01 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Major napisał(a):
dlatego np. osobiście nie podoba mi się art. Sztaby i Niemca
http://cragmagazine.pl/upadek-alpinisty ... ka-niemca/


Dzięki, bardzo ciekawe wypowiedzi!
Nie bardzo rozumiem ani tego, dlaczego się z nimi "nie zgadzasz". Ja to się cieszę, że dwaj panowie instruktorzy nareszcie zauważyli, że juz nie żyją w późnym PRL'u i coś było ale po prostu minęło.

Jeszcze trzy lata temu dostałem na jednym z takich kursów w Murowańcu materiały gdzie stało napisane "taternictwo ekspolarycyjne w Tatarch skończyło się niemal zupełnie ustępując miejsca taternictwu sportowemu...". Odnosiłem wrażenie, że w tym PZA to same leśne dziadki i ludzie z głębokim porażeniem umiejętności postrzegania. Prawda jedynie taka, że mało do "wyeksplorowania" zostało, więc rzeczywiście w miejsce nazwy "taternictwo eksploracyjne" lepsza jest "taternictwo turystyczne". I że to właśnie taternictwo "sportowe" się kurczy, a turystyczne ma się bardzo dobrze.

Osobiście twierdze, że nic w tym wszystkim złego, to - i tu rację ma Sztaba a nie Niemiec - naturalne przemiany związane z otaczającą rzeczywistością. Plus minus wszyscy trzej mają rację (najbardziej Sztaba), komentarz z facebooka w sumie też słuszny, bo wczesną zimą rzeczywiście Hala jest zawalona kursami z których połowe prowadzi szkoła Waldka Niemca, natomiast nie mogę jakoś pojąć, jak autorowi komentarza przeszkadza to w prowadzeniu "ambitnego taternictwa"?


Nic złego, panowie się nie dzieje, zmiany, zmiany.... Taka sytuacja, anawet uważam, że dobra.
No! Może się okazać, że taka historia jak polska dominacja w zimowych Himalajach w końcówe PRL się już nie powtórzy. Ale tak naprawdę to trudno powiedzieć, na ile wytworzenie takiej elity jak wtedy to był wynik specyfcznej sytuacji tamtej epoki a na ile polskich cech narodowych, niezależnych od aktualnej sytuacji ekonomiczno-społecznej.

Ambitne taternictwo staje się, i to jest IMO dobre, domeną "zawodowców". No, rację ma Sztaba, także nieklicznych "wariatów". W tym gronie to ci pierwsi będą wyraźnie coraz lepsi od tych drugich. Bo to ich "zawód", bo mają sponsorów, bo mają pełną determinację by stosować nowoczesne metody treningu i obierać naprawdę ambitne (i czasem drogie) cele, bo rywalizują (bo jak nier ma sukcesów, to znajdzie się lepszy zawodnik do sponsorowania).
A obu grupom towarzyszyć będzie w tle ogromna grupa "taterników turytsycznych".
Marzy mi się tylko, by nareszcie wszyscy znaleźli właściwe miejsce i szacunek dla pozostałych (bo tak niestety nie jest, spory, niechcęć, rywalizacja i chamstwo widać na każdym jednym kroku).
I tak ogromny sukces, że udało sie nam jako tako sklecić jakąś budzącą nadzieję ekipę na K2 (słabe ale jednak). Ostatni dzwonek, za chwilę Gołąb się zestarzeje, Bielecki się ożeni i pójdzie do pracy, Urubko zostanie Norwegiem i K2 będzie atakował już tylko Tomek Mackiewicz. Zapewne solo.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 01, 2017 9:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
velka napisał(a):
Czytałem i mam mieszane uczucia. O ile ze Sztabą zgadzam się, do z W.Niemca wyszedł kawał prostaka i hipokryty
To właśnie Niemiec trafił w sedno tarczy. Gdzie tu hipokryzja? Prawda jest taka jak napisał. Ludzie się nie wspinają na trudnych drogach bo nie chcą albo są cienkie bolki. Albo bez ciągu spitów nie wiedzą co ze sobą zrobić. Takie czasy. Z resztą Niemiec pisał głównie o zimie.
A to, że Niemiec zarabia na górach nie ma tu nic do rzeczy. Niby dlaczego miałby nie zarabiać na tym na czym się zna.
A marudzenie, że nie można się wspinać bo Niemiec okupuje Betlejemke i Murowaniec. To dopiero jest słaba wymówka i dorabianie ideologi do swego niechciejstwa. Jak ktoś naprawdę chce to się wspinać będzie i takie pierdoły mu w tym na pewno nie przeszkodzą.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 01, 2017 11:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Chyba chodzi o to, że jednak Niemiec sam sobie zaprzecza "narzekając" na "poziom taternictwa" a zarazem wyśmienicie na sytuacji korzysta. To niech się zdecyduje, albo narzeka, albo się cieszy :). Bo że w efekcie blokuje Murowaniec i Betlejemkę to po prostu prawda.
Nie znam statystyk, ale "na oko" są takie, że na 20 kursów "turystki zimowej" na Hali przypada jeden "zimowy taternicki". A kiedyś tych pierwszych to po prostu w ogóle nie było.

Zresztą, ja do tego w sumie nic nie mam, oferta "kursów turystyki zimowej" jest dość młoda i myślę, że ta moda się jednak trochę "uspokoi" i proporcje się zmienią.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 02, 2017 5:46 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2013 5:08 pm
Posty: 661
Lokalizacja: Koluszki
Dokładnie chodziło mi o to, co napisał grubyilysy. Idąc na wspin, głównym zmartwieniem może okazać się nie stopień zagrożenia czy zmrożone trawy, a czy chociaż wpuszczą mnie do schroniska na podłogę. Tak tak, Pan Waldek na pewno spał tylko w kolebach lub wykopanych jamach śnieżnych... srututu.

Słuchanie takich wyrzutów od osoby, która sama niszczy taternictwo to w moim rozumieniu hipokryzja. Jeśli bierze kurs TATERNICKI do Paklenicy i pokazuję, że wspinanie wielowyciągowe jest w słoneczku, litej skale obitej spitami a wieczorem można dupe wymoczyć w morzu to potem nie ma co dziwić się, że przyszły taternik nie myśli o zimie. Jeśli 'Jaś' latem nie nauczy się myślenia o załamaniach pogody, luźnych blokach skalnych i orientacji w skale to 'Jan' zimą będzie błądził na Potoczku.

Mam nadzieje, że rozumiesz o co mi chodzi. Jeśli ktoś ma wytykać takie rzeczy to nich ma czysto za uszami.

_________________
https://www.flickr.com/photos/156235994@N06/albums


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 02, 2017 7:37 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Ale z drugiej strony, który instruktor chce robić kursy w stosunkowo niebezpiecznym terenie (tatry), kiedy może w dosyć bezpiecznym (paklenica). Tu chodzi o kasę. Tutaj nie pisze o kasie a o tym co się stało ze społeczeństwem.

Jak dla mnie i jedni i drudzy mają racje. Jeśli ktoś narzeka, że nie może łoić bo betlejmka jest zajęta to kabaret.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 02, 2017 9:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Velka, z tym "niszczy taternictwo" to przesada.
Już choćby dlatego że taternictwo, zwłaszcza to "nieturystyczne", nie kończy się na Hali Gąsiennicowej :).
Niemiec jest po prostu niespójny i trochę zabawny w kontraście między tą wypowiedzią i działalnością swojej szkoły.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 02, 2017 9:58 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
m__s napisał(a):
Jak dla mnie i jedni i drudzy mają racje. Jeśli ktoś narzeka, że nie może łoić bo betlejmka jest zajęta to kabaret.

Kabaret czy nie, ale jeżeli taternicy nie dostają miejsca w bazie PZA bo jest cała zajęta przez kursy turystyki - to coś jest nie tak.
Generalnie temat Betlejemki jest teraz na tapecie w związku i coś tam może się pozmieniać. Ale to się chyba bardziej o kasę rozchodzi i dla zwykłego członka ma niewielkie znaczenie.

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL