Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:11 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sie 07, 2014 8:31 am 
marcelk napisał(a):
chciałem przeczytac pierwszy wpis ale nie widze do niego zdjec tej panoramy tez tak macie/


U mnie także nie wyświetla się żadne zdjęcie z poradnika. W kolejnych postach już są.


Góra
  
 
PostNapisane: Cz sie 07, 2014 11:39 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt sie 05, 2014 11:35 am
Posty: 5
A ktoś to może uzupełnić albo wrzucic jeszcze raz?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 20, 2014 2:05 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 20, 2014 12:26 pm
Posty: 3
Ponieważ jestem nowy na Forum, witam Szanownych Forumowiczów ! Nie mogąc znaleźć działu z "przywitalnią", witam się tutaj :)

Metoda opisana w tym wątku to bardzo dobra metoda tworzenia panoram. Sam również stosuję ją od lat. Ja wpierw mierzę światło aparatem w różnych częściach panoramy, a następnie ustawiam wartości przesłony i czasu odpowiadające największemu obszarowi w centrum kadru. Następnie ustawiam ostrość automatycznie na średnio oddalonym obiekcie i przełączam tryb ostrości na ręczny (od tego momentu nie zmieniam już ustawienia ostrości). Potem obracam aparat w pion, ustawiam filtr polaryzacyjny i wykonuję 3 serie zdjęć. Pierwsza seria - horyzont, druga seria - niebo z fragmentem horyzontu na dole. Trzecia seria - ziemia z fragmentem horyzontu na górze. Staram się żeby każde następne zdjęcie zachodziło na poprzednie około 25 %. Używam poza tym następujących ustawień: ISO 100, przesłona powyżej 5,6, kąt szeroki (18-24 mm), brak statywu. Nie używam innych opcji korygowania obrazu w aparacie, robię surowe zdjęcia które następnie łączę w panoramę już na kompie. Poniżej przykładowe panoramy stworzone przeze mnie opisaną powyżej metodą. Panorama nr 3 oraz ostatnia obejmuje 360 stopni w poziomie oraz jakieś 140 - 150 stopni w pionie (było robione 4-5 serii zdjęć).

Pozdrawiam - tom_tom

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

_________________
Pozdrawiam - tom_tom


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 28, 2014 10:41 am 
marcelk napisał(a):
A ktoś to może uzupełnić albo wrzucic jeszcze raz?

Niestety, chyba nikt nam nie pomoże ;p


Góra
  
 
PostNapisane: N wrz 18, 2016 5:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
golego napisał(a):
mam profesionalne zdjecia z rys

A czym robiłeś te rysy?

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 21, 2016 7:06 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 30, 2016 9:33 am
Posty: 39
Stworzyłem dwie nowe tegoroczne panoramy. Jeszcze nieopisane, ale zajmę się tym w wolnej chwili. Obydwie lepiłem z około 60 zdjęć. Niestety nasz styl łażenia po Tatrach , poza wyjątkami, wymusza króciutkie pobyty na szczytach, więc walę wszystko na auto z ręki, najczęściej pod poziome słońce (bo jakoś często koło ósmej rano się meldujemy) i potem same problemy. Zresztą nie chce mi się bawić aparatem, wolę sobie popatrzeć :) czyli robię te panoramy tak, jak się panoram robić nie powinno, jeśli z krzywej tonalnej nie chce się potem robić freestylowego toru narciarskiego, albo, co gorzej, skoczni na Krokwi.
I jeszcze jedno, panorama z Niżnich jest o tyle nietypowa, ze wszystkiego tego nie zobaczy się ze szczytu na raz, gdyż ten jest rozległy i płaski. (chyba, ze wniesie się wysoką drabinę). Zdjęcia do dołów robiłem obchodząc szczyt dookoła, co nie ułatwiło mi zadania w lepieniu panoramy

PANORAMA Z CUBRYNY - PEŁEN ROZMIAR 30.000 pks.

Obrazek

PANORAMA Z NIŻNICH RYSÓW - PEŁEN ROZMIAR 30.000 pks.

Obrazek

Pozostałe panoramy, a i powyższe wkrótce, opisane, na http://dagomar.eu

_________________
luknij na moje panoramy i galerie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 07, 2021 7:01 am 
Swój

Dołączył(a): Pn cze 14, 2021 6:31 pm
Posty: 32
Hej!

W 2010 chodziłem po Tatrach ze statywem, żeby przygotować zdjęcia do panoram. Potem składałem cierpliwie w domu. Myślałem, żeby kupić nawet specjalną głowicę do panoram, żeby ustawić środek płaszczyzny matrycy z osią obrotu głowicy w statywie. Miałem też poziomicę, żeby wszystko dobrze ustawić.

W 2015 robiłem zdjęcia z ręki, a poziom sprawdzałem wbudowanym w aparat układem elektronicznym. Potem automatycznie składałem w oprogramowaniu, które było w stanie usunąć zniekształcenia, winietowanie oraz wypoziomować linię horyzontu.

W 2021 bardzo ładne panoramy można zrobić telefonem, które z powodzeniem wystarczą do publikacji w internecie. Do wydruków na ścianę nadal korzystałbym z opcji z 2015.

---- Łukasz

_________________
Kartka z podróży - podróże i góry.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL