Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:44 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sty 16, 2014 12:34 pm 
Jak w temacie :) jeżeli ktoś ma doświadczenie w tym temacie bardzo proszę o podzielenie się swoimi refleksjami.
Może ktoś opiszę swój sposób na taki trening i jakie widzi po nim efekty ... :)


Góra
  
 
PostNapisane: Cz sty 16, 2014 12:47 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 12:50 pm
Posty: 2793
Kolega może rozwinie o co chodzi :mrgreen:

_________________
wertykalnie
flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 16, 2014 12:49 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Ale co chcesz trenować?
Bieganie/inny sport w wysokich górach czy - na nizinach - kondycję pod wysokie góry?

Pytanie postawione w sposób dość niejednoznaczny :) .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 16, 2014 11:22 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 12:29 pm
Posty: 540
Lokalizacja: Poznań
I przede wszystkim co znaczy termin "wysokogórski"? Czy to określenie bardziej na góry typu alpejskiego czy może jednak bardziej chodzi o wysokości np. powyżej 7000m ?

_________________
Pain is temporary, glory is forever


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 17, 2014 12:47 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
"Za moich czasów" Tatry ciągle łapały się na "Góry Wysokie", chociaż już wtedy trochę budziło to wątpliwości.
Dzisiaj gdy ktoś mówi "Góry Wysokie" nie jest pewny, czy jeszcze myśli o Alpach czy już wyżej.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 17, 2014 8:39 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 12:29 pm
Posty: 540
Lokalizacja: Poznań
Nie jestem pewien czyje to słowa, ale chyba Messner powiedział, że był zdumiony, że Polska ma tylu wybitnych himalaistów choć w naszym kraju nie ma wysokich gór :wink:

_________________
Pain is temporary, glory is forever


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 25, 2014 6:19 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
Jak w temacie :)


Bieganie, bieganie i jeszcze raz bieganie. Najlepiej pod górkę. Dodatkowo rekreacyjnie dołóż ściankę i/lub basen i będzie idealnie. Generalnie liczy się wydolność krążeniowo-oddechowa i jak najmniejsza masa (również mięśniowa). Typowa siłka może wręcz zaszkodzić a Np. rower jest dużo mniej efektywny od biegania.

Cytuj:
Dzisiaj gdy ktoś mówi "Góry Wysokie" nie jest pewny, czy jeszcze myśli o Alpach czy już wyżej.


Dla mnie zwrot "Góry Wysokie" jest jednoznaczny i określa 7-8tys.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 25, 2014 6:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Śpiochu, tych "Tatr jako przykładu Gór Wysokich" sobie nie wymyśliłem.
Z całą pewnością było tak w mojej "kultowej książeczce MAO" czyli "Zanim pójdziesz w góry".
W wikipedii pozostał jedynie ślad, naznaczony antyśladem wyraźnego wahania, jak to jest naprawdę z tymi "górami wysokimi".

http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ry_niskie
http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ry_%C5%9Brednie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BAb ... %C3%B3rska *

* przy czym ta "rzeźba wysokogórska" jest zalinkowana z "gór niskich" i "średnich" jako właśnie "góry wysokie".

Także może dla Ciebie jest to "jednoznaczne", ale jest to jedynie Twój "lewacki postulat dyskursu".

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 25, 2014 6:52 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Ale to nie o to chodzi.

Nawet takie Tatry mają rzeźbę wysokogórską i pewnie według geografów się do takich zaliczają.

Natomiast zwrot "Góry Wysokie" w przeciwieństwie do "Wysokie Góry", kojarzę jako środowiskowe określenie najwyższych pasm Azji.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 25, 2014 7:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Śpiochu, terminy ewoluują i zapewniam Cię, że kiedyś pod hasłami "góry niskie, średnie, wysokie" kryły się konkretne przedziały wysokości.
I dla tych wysokich na pewno nie było to 7K, skoro , jak widać, dla średnich górną granicą jest 1,5K.
100% pewności nie mam, ale wydaje mi się że to był kiedyś termin geograficzny przyjęty siłą rzeczy w środowisku górskim.
Najwyraźniej jednak z czasem tak samo jak "łatwo" ze skali wspinaczkowej, tak samo tutaj przymiotnik "wysokie" nie pasował jakiejś "grupie progresywnej" :-).

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 25, 2014 7:28 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
No tak, "kiedyś było inaczej".

A co do terminu "łatwo" to na Brytanie już od lat panuje pogląd że poniżej VI.4 to jest turystyka.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 25, 2014 7:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Zaraz "kiedyś" :-). Nie kojarzę żadnej oficjalnej zmiany, PWN, w przeciwieństwie do wahającej się wikipedii, też nie :-)

http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/390724 ... sokie.html

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 25, 2014 7:49 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
A ja nie pamiętam by za moich czasów było inaczej. Mówimy o terminie środowiskowym a nie jakiś encyklopediach. Zresztą, w tym temacie ma to marginalne znaczenie. Trening kondycji pod Tatry i Himalaje jest w zasadzie taki sam. Z wysokością rośnie jedynie negatywny wpływ dużej masy mięśniowej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 25, 2014 8:15 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 2:30 pm
Posty: 1407
Lokalizacja: Warszawa
Spiochu napisał(a):
A co do terminu "łatwo" to na Brytanie już od lat panuje pogląd że poniżej VI.4 to jest turystyka.
Jeśli uznać Szalonego za aklamowanego na forum Brytana trendsettera, to chyba VI.2 a nie VI.4 wyznacza granicę turystyki. Z czym można się zgodzić, bo do poziomu VI.2 dość łatwo i szybko można dojść (oczywiście trenując i mając tzw. warunki) - i jesli nawet nie RP, to TR można zrobić. Natomiast poza VI.2 to już rzeczywiście zaczynają się schody i trzeba wykazać się już jednak nastawieniem sportowym, żeby tyle zacząć robić, choćby na wędkę).
A co do treningu - to nie tylko bieganie. Jest jeszcze piłka halowa, koszykówka i piłka ręczna - znakomicie poprawiają wydolność, nie będąc przy tym nudne jak bieganie. Mozna również w miarę szybko poprawić siłę, dynamikę i wydolność dobrym fitnessem - ćwiczeniami cardio, crossfit itd. Wadę tego ostatniego jest jednak cena (bo zwykle takie zajęcia kosztują), gier zespołowych to że trzeba mieć gdzie je uprawiać i z kim: bieganie jest więc tylko najprostszym i najtańszym sposobem poprawienia kondycji pod góry.

_________________
Nie sprytem, lecz siłą!

"Gdyby ministranci zachodzili w ciążę, aborcja byłaby refundowana"

V kolumna szatana


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 25, 2014 11:51 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Poziom VI.2 pewnie miałby większe uzasadnienie ale z takim się nie spotkałem. Nie znam autora ale pamiętam, że nieraz pojawiało się na ich forum to "mityczne" VI.4. Pewnie wynika to z chęci przywrócenia "elitarności" wspinania. I oczywiście chodzi tu o czyste RP a nie jakąś wędkę. ;)

Co do treningów to właśnie bieganie (długie lub bardzo długie dystanse) choć ogólnie nudne i nieciekawe jest najlepsze w góry. Przyzwyczaja do warunków atmosferycznych, monotonii i żmudnego wysiłku przez wiele godzin. Podobny jest charakter pracy mięśni oraz dominuje tlenowa specyfika wysiłku. Jest też najprostsze, najtańsze i mało kontuzjowane, przynajmniej w porównaniu do gier zespołowych. Gry takie jak piłka nożna mają bardziej interwałowy charakter niż bieganie. Ręczna czy koszykówka dodatkowo angażują niepotrzebne na dużych wysokościach mięśnie. Mogą być dobrym uzupełnieniem treningu. podobnie jak ścianka czy basen ale jako podstawę przyjąłbym jednak bieganie. Warto jeszcze uwzględnić czy planujemy się wspinać na dużych wysokościach czy tylko chodzić. w tym pierwszym przypadku rola ścianki staje się porównywalna lub nawet większa niż biegania. W drugim przypadku podstawą będzie bieganie ale ścianka stanowi wartościowy dostatek, zabezpieczając nas na wypadek nieoczekiwanych trudności terenowych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 26, 2014 1:32 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Spiochu napisał(a):
Poziom VI.2 pewnie miałby większe uzasadnienie

Czyli klasyczna na północnej Eigeru jest drogą turystyczną.
E, myślałem czyby nie machnąć w przyszłym tygodniu, ale w takim układzie to się jednak nie opłaca...

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 26, 2014 11:19 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Niektórzy sobie po niej biegają, także coś w tym jest :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 26, 2014 3:07 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 21, 2011 12:29 pm
Posty: 540
Lokalizacja: Poznań
grubyilysy napisał(a):
Spiochu napisał(a):
Poziom VI.2 pewnie miałby większe uzasadnienie

Czyli klasyczna na północnej Eigeru jest drogą turystyczną.
E, myślałem czyby nie machnąć w przyszłym tygodniu, ale w takim układzie to się jednak nie opłaca...


Z wywiadu jakiego udzielił kiedyś Ryszard Gajewski wynika, że nawet normalna droga na K2 tudzież inne ośmiotysięczniki to turystyka.

_________________
Pain is temporary, glory is forever


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sty 26, 2014 4:04 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Turystka w Himalajch i Karakorum ma nawet swoją nazwę - "zaspiarstwo" :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 08, 2014 11:09 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 2:30 pm
Posty: 1407
Lokalizacja: Warszawa
W moim przypadku długie wybiegania jako trening pod góry niewiele daje. Mam podejrzenia, że więcej przynosi mi niczego lub złego niż dobrego. Mogę biegać i po 20 km a na wytrzymałość i na szybkość w górach to u mnie nie wpływa. Większe rezultaty w moim wypadku przynosi fitness/crossfit, więc kiedy biegam - bo biegam z przyzwyczajenia i ze względów rodzinnych - żałuję trochę na to czasu. Sporty zespołowe faktycznie są dość kontuzjogenne, ale jest zawsze "boot camp fitness", który ostatnio wypróbowuję, który daje niezłego powera a nie jest bardziej kontuzjogenny niż zwykłe bieganie :D

_________________
Nie sprytem, lecz siłą!

"Gdyby ministranci zachodzili w ciążę, aborcja byłaby refundowana"

V kolumna szatana


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 10, 2014 1:00 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Neander napisał(a):
W moim przypadku długie wybiegania jako trening pod góry niewiele daje. Mam podejrzenia, że więcej przynosi mi niczego lub złego niż dobrego. Mogę biegać i po 20 km a na wytrzymałość i na szybkość w górach to u mnie nie wpływa.

Wszystko zleży od tego, z jakiego poziomu się startuje ;).
Jeżeli wytrzymałość się ma, bo po górach, mocno, chodzi się od wielu lat, to jasne, że samo bieganie niewiele daje, bo co niby ma dać? Jakieś mocne akcenty, trening interwałowy, trening biegowy w wyższym zakresie tętna - owszem. Ale to już musi się chcieć, żeby tak biegać ;).

Ale jeśli ktoś z górami przygodę dopiero zaczyna, i nigdy nie biegał, ani nie uprawiał żadnych innych sportów, to lepiej, niech zacznie biegać, aby poprawić wytrzymałość ogólną, zbudować "bazę". Jeśli ktoś nie ma "bazy", to zaczynając od razu od np. treningu plyometrycznego nabawi się kontuzji, i tyle z tego będzie. Bo jest to jednak trening dość mocno obciążający i wymagający przygotowanego na takie obciążenia aparatu ruchu jak i sprawnych i wydolnych innych układów.

A najlepsza jest oczywiście różnorodność. Na zmianę: plyo, bieganie, wspinanie, rower itp. Długie, spokojne bieganie może dla osób o dużej wytrzymałości tlenowej niewiele już w sensie treningowym daje, ale jest to rodzaj masażu dla mięśni, jak i taka powiedzmy symulacja długiego wysiłku w górach.
Myślę, że nawet, jeśli nie wyciska tyle potów, co plyo, i do mroczków przed oczami nie doprowadza, raz na tydzień-dwa - warto :) .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 10, 2014 3:57 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 2:30 pm
Posty: 1407
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj:
Ale jeśli ktoś z górami przygodę dopiero zaczyna, i nigdy nie biegał, ani nie uprawiał żadnych innych sportów, to lepiej, niech zacznie biegać, aby poprawić wytrzymałość ogólną, zbudować "bazę".
true that, ale fitnessem/cardio/crossfitem zrobi się to samo. A różnorodność to swoją drogą.

_________________
Nie sprytem, lecz siłą!

"Gdyby ministranci zachodzili w ciążę, aborcja byłaby refundowana"

V kolumna szatana


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 10, 2014 5:58 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Neander napisał(a):
Cytuj:
Ale jeśli ktoś z górami przygodę dopiero zaczyna, i nigdy nie biegał, ani nie uprawiał żadnych innych sportów, to lepiej, niech zacznie biegać, aby poprawić wytrzymałość ogólną, zbudować "bazę".
true that, ale fitnessem/cardio/crossfitem zrobi się to samo. A różnorodność to swoją drogą.


Bym polemizowała ;).
Do ostrego treningu crossfit/cardio trzeba być przygotowanym.
A jednak bieganie to "najprostsza forma ruchu". Nie mówiąc o tym, że w warunkach zimowych jakoś tam hartuje, i ciało, ducha.

A poza tym, co kto lubi.
Ja tam idę zaraz pobiegać ;).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 12, 2014 7:22 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Bieganie może niewiele pomóc biegaczom. Ale i oni mają alternatywę, zamiast lekkich wybiegań, crossy po pagórkach, interwały czy bieg z narastającą prędkością. Natomiast dla typowych turystów, którzy lata spędzili w górach ale nigdy lub prawie nigdy nie nie biegali, nawet całkiem lajtowe wybiegania okażą się bardzo efektywne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 21, 2014 10:40 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2014 7:06 pm
Posty: 699
Lokalizacja: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwy- rndrobwllllantysiliogogogoch
Nie wiem, jakie efekty w górach wysokich przyniósłby trening typu HIIT, ale odkąd zacząłem ćwiczyć w ten sposób, mam wrażenie, że poprawiłem swoją dynamikę, siłę i wytrzymałość. Zacząłem w grudniu zeszłego roku od treningu P90x Plyo (poleconego zresztą przez niejakiego Petro, świetnego biegacza ekstremalnego). Po pierwszym treningu miałem tzw. zakwasy przez 6 dni. Wciągnąłem się jak we wszystko co boli a daje efekt ;) Po pewnym czasie - dzięki Saxifradze - odkryłem podobne treningi, gdzie jednak jest mniej ćwiczeń związanych z podskokami (a wiec być może mniej urazogennych), które określane są jako HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności). Korzystałem ze strony fitnessblender.com, na której można znaleźć za darmo dużo ciekawych sesji - krótszych i dłuższych, prostszych i trudniejszych, zazwyczaj wykonywanych bez dodatkowego sprzętu. Spodobał mi się również trening typu Tabaty (20 sekund intensywnego ćwiczenia, 10 sekund aktywnej rozgrzewki). Teraz próbuję zastosować ten koncept na ściance: po solidnej 12-minutowej rozgrzewce (tętno powyżej 80% max) (zwykle robię systemem Tabaty: podskoki, bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan, tzw. climber, podskoki z przysiadu itp.), krótkiej przerwie, robię jak najdynamiczniej 10 obwodów 40-sekundowych (lub 45-, 60-sekundowych), rozdzielając je 20 sekundową przerwą (lub 22-, 30-sekundową). W trakcie tych przerw staram się nie stać, ale się ruszać (tak, żeby tętno nie spadało). Po tej serii - 5 minut aktywnej przerwy. Następnie jeszcze jedna lub dwie takie serie. Staram się, żeby tętno nie było niższe niż 80% maksymalnego. Na koniec podciąganie w seriach z minutowym restem oraz rozciąganie. Nie wiem, czy to przyniesie taki efekt we wspinaniu, jak w bieganiu np. albo chodzeniu po górach, ale po latach nietrenowania, postanowiłem w końcu trochę systematyczniej coś porobić, wziąć się do roboty i trochę poeksperymentować :D

_________________
Zob za zob, glavo za glavo,
Zob za zob, na divjo zabavo!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 22, 2014 12:05 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 07, 2009 1:45 pm
Posty: 907
Zombi (gavagai) napisał(a):
Spodobał mi się również trening typu Tabaty (20 sekund intensywnego ćwiczenia, 10 sekund aktywnej rozgrzewki).Teraz próbuję zastosować ten koncept na ściance: po solidnej 12-minutowej rozgrzewce (tętno powyżej 80% max) (zwykle robię systemem Tabaty: podskoki, bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan, tzw. climber, podskoki z przysiadu itp.),
To o czym piszesz wchodzi również m.in. w "skład' treningu w zawieszeniu (TRX). Na ostatnich zajęciach mieliśmy 30s ćwiczenia - 10s odpoczynku/ przez pełną godzinę, ale to tylko jeden z wielu systemów. Wcześniej np. zestawy ćwiczeń 3x3 w powtórzeniach 2/4/6/8/10/12/14.
Fajnie wzmacnia mięśnie stabilizujące i głębokie. Podczas ćwiczeń angażuje naprzemiennie mięśnie całego ciała. Poza tym nie ma szans na nudę ;)

Zacząłem niedawno jako uzupełnienie treningu wspinaczkowego i coraz bardziej się wkręcam. Mam nadzieję że przyniesie efekt i dodatkowo zmniejszy ryzyko kontuzji. Ktoś próbował?

_________________
"I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego."
"Gdzieś pomiędzy początkiem drogi, a szczytem znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy."
pionowemyśli.pl | fanpage | instagram | flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 22, 2014 4:08 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2014 7:06 pm
Posty: 699
Lokalizacja: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwy- rndrobwllllantysiliogogogoch
Widziałem to kiedyś, ale dopiero teraz poczytałem sobie o tym typie treningu. Wygląda bardzo fajnie :D Kłopot mój polega na tym, że ani w domu, ani chyba na swojej ściance nie będę miał możliwości zawieszenia sobie tej taśmy :(

_________________
Zob za zob, glavo za glavo,
Zob za zob, na divjo zabavo!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 23, 2014 8:49 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
HIIT i jego różne kombinacje to bez wątpienia trening dobry i efektywny. Jednak na tyle, na ile orientuję się w treningu jako takim, w żadnej dyscyplinie nie stosuje się HIIT samego w sobie i w ciągu, bez innych rodzajów treningów, dzień po dniu. Biegacze długodystansowi nie biegają każdego dnia po 20k, skoczkowie nie skaczą bez przerwy itp. i raczej w większości dyscyplin bazuje się na różnorodności, zmienności bodźców, w ramach jakiegoś tam ogólnego systemu treningowego. Na np. 7 jednostek treningowych w tyg., każda wygląda inaczej. Choć, być może we wspinaniu można by trenować w cyklach tygodniowych - rozmawiałam kiedyś z dobrze wspinającą się znajomą, mówiła, że robi tydzień samą siłę, później tydzień dynamikę i tydzień wytrzymałość. Ale jednak - oprócz "normalnego" wspinania się w ciągu tygodnia.
Więc wydaje mi się, że przy np. pięciu treningach dobrze by było zrobić ze dwa razy stricte HIIT, ale najlepiej każdorazowo innej długości interwały albo jakoś tam inaczej, do tego raz np. buldery, raz wspinanie z liną ale też na wytrzymałość, np. w górę/w dół albo w wersji HIIT-owej. A raz po prostu się powspinać, analogicznie do zwykłego rozbiegania w bieganiu.
Jak to w większości dziedzin życia - dobrze jest zmieniać bodźce ;).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 24, 2014 7:40 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2014 7:06 pm
Posty: 699
Lokalizacja: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwy- rndrobwllllantysiliogogogoch
Nie słuchajcie Saxifragi - na Babią Górę wbiegła dobrą minutę po mnie! A robiłem wtedy jeszcze HIIT'a! :P ;)

_________________
Zob za zob, glavo za glavo,
Zob za zob, na divjo zabavo!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 24, 2014 10:07 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Zombi (gavagai) napisał(a):
A robiłem wtedy jeszcze HIIT'a! :P ;)

Chyba: nie robiłeś, jeszcze :wink:
Ale właściwie, to sama już nie wiem, ostatnio coś miesza mi się czasoprzestrzeń - może mój mózg przestawia się na HIIT :shock: :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL