Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:35 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt sty 07, 2011 3:01 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
Na wstępie muszę przeprosić jeśli popełniłem jakieś błędy merytoryczne tudzież stylistyczne- jeśli jednak tak się stało proszę o wybaczenie. Moja ostatnia relacja z Kończystego wierchu może nie była porywająca, ale i okoliczności nie były zbyt lotne pisarsko. Inaczej ma się sprawa z tą relacją którą dzisiaj zamieszczam. Zapraszam do lektury.

Być może wyprawa by nie doszła do skutku, gdyby nie starania Pana Jerzego K. i nowy wolny dzień od pracy. Wyruszyliśmy z Krakowa koło godziny 20, aby na miejscu znaleźć się niedługo przed godziną 22 na prywatnej kwaterze gdzieś w Zakopanem- niedaleko Kuźnic. Skład włącznie ze mną liczył 3 osoby: Kierownik wycieczki (czarny_siergiej vel Despotyczny Ivan), Harpagan wycieczki i wódz wycieczki. Dla ułatwienia podpowiem, że ja byłem wodzem wycieczki- mimo tego, że tym wodzem nie byłem.

Obrazek


Pobudka 6 rano, wyjście około 7:30.Wszyscy „wyspani” w dobrych nastrojach ruszyliśmy na podbój Tatr. Pogoda zapowiadała się wietrzna w porywach, jednak słońce świeciło( jak na fotkach) i było dość rześko. W optymistycznych nastrojach ruszyliśmy szlakiem niebieskim. Pierwszy „wypizd” był na Boczaniu a ściślej mówiąc na Skupniowym Upłazie .

Obrazek

Koło godziny 9:15 dotarliśmy do Murowańca. Posiłek i inne rzeczy zajęły nam koło godziny czasu aby krótko po 10 wyruszyć pod Czarny staw Gąsienicowy. Kiedy dotarliśmy do stawu zaczęło pizgać dużo mocniej i dodatkowo śnieg który elegancko rozpędzał się na tafli lodu na stawie. Marsz od tego momentu był dość utrudniony, jednak nadal było dość pogodnie nad głowami mimo chmur nad szczytami. W połowie długości stawu postanowiliśmy założyć raki. Pierwszy raz zrobiło mi się gorąco bo po założeniu raków okazało się, że może mi nie starczyć paska do zawiązania ich- kto by na to wpadł , żeby mierzyć przycinanie pasków raków bez stuptutów :p Fartownie starczyło paska i ruszyliśmy pod Zmarzły staw. Za sobą widzieliśmy spory zestaw osobników tnących staw przez środek stawu- my jednak się na to nie zdecydowaliśmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po dotarciu pod Zmarzły Staw zaczęła się najbardziej męcząca część wyprawy, wiatr wiał porywami coraz mocniej i częściej co znacznie utrudniało poruszanie się i wymagało to od nas dużego wysiłku. Miejscami było sporo nawianego śniegu i dowiewało go cały czas. Kierownik wycieczki odszedł na spora odległość co utrudniało komunikowanie się- chociaż już przy odległości 10 metrów było ciężko się porozumieć, a za mną Harpagan także był w znacznej odległości. Zadziwiające jak wielorako można interpretować machanie rękami :P

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W pewnym momencie chmury kryształków lodu zeszły do wysokości na której byliśmy i widoczność drastycznie zmalała, wiatr coraz bardziej się wzmagał- zrobiło się ponuro, pesymistycznie i jednym słowem nieciekawie. Po pewnym czasie ja i Harpagan mieliśmy dość- ja miałem nogi jak z waty do tego zaczęły mnie boleć palce u stóp (niestety taki jest efekt nieodpowiednich butów a być może i kiepskiego krążenia – z pewnością usztywnienie butów przez raki nie pomogło im się dokrwić)- Harpagan nie posiadając kominiarki miał cała czerwoną twarz od uderzeń rozpędzonych igieł i także opadł z sił. Kierownik jednak nie dawał za wygraną i parł dzielnie naprzód. Koniec końców dotarł około 20 metrów (podejścia) pod szczyt, my utknęliśmy jakieś 100 metrów poniżej szczytu ( licząc w pionie). Podjęliśmy decyzję, że na niego poczekamy jednak czekanie i brak ruchu okazały się nie do zdzierżenia.

Obrazek

Obrazek

Dość zamaszystą gestykulacją oraz darciem ryja(którego co najwyżej mógł się domyślać) sprowadziliśmy Kierownika do nas i zaczęliśmy odwrót. Schodziliśmy po grzędzie jak najdalej się dało ponieważ w żlebie po lewej było trochę nawianego śniegu i baliśmy się zjechać ekspresem na dół do kociołka- szczególnie, że kiedy wchodziliśmy pod górę zauważyłem, że śnieg jest popękany i trochę zjechał u wylotu żlebu. Niestety śladów naszych już nie było bo zdążył je skutecznie zasypać śnieg. Brneliśmy przez poduchę nawianego śniegu, na szczęście było dość płasko i ryzyko zsuwu było dość małe, poza tym długość tego pola była relatywnie niewielka więc nie pojechalibyśmy daleko. Jednakowoż- ze względu, że była to dopiero moja druga wycieczka w zimie, a pierwsza w tak trudnych warunkach- miałem spore obawy. Mimo tego nie było wyjścia, trzeba było iść. Po jakimś czasie opanowałem sytuacje z palcami, ruszając nimi w butach i starając się cały czas iść. Kiedy dotarliśmy do zmarzłego stawu spotkaliśmy grupę schodzącą z Zawratu. Wtedy odetchnąłem i poczułem się względnie bezpieczny.

Obrazek

Obrazek

Niestety- radość nie trwała długo. Chmura wraz z hardcorowym wiatrem zeszła bardzo nisko, aż do stawu. Znowu zaczęła się nierówna walka z wiatrem, miejscami tak pizgało, że traciliśmy równowagę mimo przykucu i lądowaliśmy na skałkach lub w kosówce. Na domiar złego podczas jednego z najbardziej mocnych powiewów porwało nam Harpagana jakieś 3 metry do przodu. Upadł na lewy boki i wybił sobie trzy palce i stłukł biodro, a byliśmy w dość bezpiecznym, płaskim terenie posuwając się skrajem stawu. Strach pomyśleć gdyby taki poryw zdarzył się na stoku Granatu- mogłoby się skończyć nieciekawie. Kominiarkę wełnianą miałem cała w lodzie, ale nie chciałem jej zdejmować bo moja zapasowa czapka była i tak cała w śniegu który zebrał mi się w kieszeni ( o tym dowiedziałem się dopiero w murowańcu ile tego śniegu miałem w kieszeniach :P ) Kierownik miał zamarznięte brwi i rzęsy a na głowie zwisający sopel lodu z roztopionego śniegu.
Dotarliśmy jednak jakoś do Murowańca, zjedliśmy gorący posiłek i względnie odpoczęliśmy. Ze względu na poniesione obrażenia, Harpagan nie mógł wrócić do Kuźnic przez Boczań więc została podjęta decyzja, że Kierownik wróci Boczaniem i przyjedzie po nas samochodem u wylotu czarnego szlaku. Po drodze, spotkał dwóch mężczyzn wracających także z Murowańca. Jeden z nich niósł na plecach deskę snowboardową ( na której o ile nie pokręciłem, zjeżdżał z Zawratu). Podobno było hardcorowo przy zejściu przez Boczań, kiedy ja z Harpaganem, w niemal luksusowych warunkach dreptaliśmy drogą w lesie. Po zebraniu się do kupy wróciliśmy z napotkanymi kolegami(pozdro) do Krakowa, w 5 osób z deską w środku ( Almerą Hatchback). Było ciasno ale radosno.
A teraz trochę subiektywnego spojrzenia.
Podsumowując całą wyprawę muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się tak ekstremalnych warunków, byłem świadom, że może mocno wiać ale to co się tam działo zaskoczyło pewnie nie tylko mnie. Podejrzewam, że dla starych wyjadaczy to byłby pikuś, jak to mawiał Prokop z serialu Dom „ małe piwo przed śniadaniem”, lecz dla mnie to była bardzo doświadczająca wyprawa. W pewnym momencie- na zboczu Zadniego- ogarnął mnie niepokój a być może małe zwątpienie czy uda mi się wrócić w jednym kawałku. Do dzisiejszego poranka piekły mnie oczy po tym wypizdówku x). Zapamiętam dobrze tę lekcję.

Ps. Chyba ten LCD TOPRu się zepsuł albo zawiesił w Murowańcu bo jak przyszliśmy rano była temp -12 i wiatr 3-4, a po powrocie koło godziny 16 było tak samo ;/

edited by despotyczny Ivan


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 07, 2011 10:33 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 21, 2010 6:39 pm
Posty: 130
Lokalizacja: krk
drHouse napisał(a):
Po drodze, spotkał dwóch mężczyzn wracających także z Murowańca. Jeden z nich niósł na plecach deskę snowboardową ( na której o ile nie pokręciłem, zjeżdżał z Zawratu).


Chciałbym tylko dodać, iż jak się później okazało byli to forumowicz Lechuu, wraz ze swoim kolegą Piotrem. Panowie, zobaczywszy moją walkę z huraganowym wiatrem pod Królową, a następnie na Diabełku, wykazali się wzorową wręcz postawą górską i czekali, aż bezpiecznie pokonam odcinek. Światła ich czołówek zdecydowanie dodały mi +10 do samopoczucia w tych ponurych chwilach nierównej potyczki z żywiołem! :)

Raz jeszcze serdeczne dzięki Panowie!

_________________
Vae victis!


Ostatnio edytowano N sty 09, 2011 12:08 am przez czarny_siergiej, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 07, 2011 10:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
No pięknie. Ale... że Wam się tak chciało... :shock: :lol:
Szasuneszek! 8)

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 07, 2011 10:46 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr sie 13, 2008 10:58 am
Posty: 805
Lokalizacja: Skawina k/ Krakowa
+10 do samopoczucia i mam nadzieję, że również odwagi, bo tamten odcinek to był zdecydowany hardkor, trzeba było się czołgać...:) Z kolei Despotyczny Iwan w podzięce za wzrokowe asekurowanie go wykazał się wzorową wręcz serdecznością i zabrał nas autem do Krakowa odwożąc pod dom - wielkie dzięki! Było fajnie spędzić z wami ten porywający wieczór:D

drHouse dobrze pamiętasz, zjazd był z Zawratu, aczkolwiek nie ma się czym chwalić bo zbytnio spektakularny nie był;) czekamy na lepszy warun. Pozdrawiam!

_________________
www.picasaweb.com/zadisk8


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 07, 2011 11:47 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
My dotarliśmy do Muro o 5 wyszliśmy z niego o 8.30 na około stawu, chyba wam trochę przetarliśmy.

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 08, 2011 8:20 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
true, było wydeptane trochę. Jednak już na południowym brzegu gasienicowego i przy zmarzłym stawie wszystko zasypał śnieg.Ktoś przed nami torował drogę. Dwóch piechurów dotarło pod zmarzły i się wycofali z powodu nawianego śniegu pod zawratem- poszli gdzieś indziej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 08, 2011 10:31 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
W czwartek pizgało jak sk...syn. Widzę, że my mieliśmy szczęście na Słowacji bo widoki dopisały, a chmury były tuż obok...

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 08, 2011 9:12 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
drHouse napisał(a):
po założeniu raków okazało się, że może mi nie starczyć paska do zawiązania ich- kto by na to wpadł , żeby mierzyć przycinanie pasków raków bez stuptutów :p


Ahahahaha :rofl_an:
A jak będziesz chciał raki założyć do innych butów to co zrobisz ? :wink:


drHouse napisał(a):
Podobno było hardcorowo przy zejściu przez Boczań


Ja po moich ostatnich przejściach z halnym stałam sie bardzo wymagająca jeśli chodzi pogodę i czekam na lepszy warun.... więc w czw się wylegiwałam w domku :D

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 08, 2011 9:41 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
oj Kaśka niech tylko dostanę zdjęcia z czwartku na Zawracie :)

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 09, 2011 12:44 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 21, 2010 6:39 pm
Posty: 130
Lokalizacja: krk
Lechuu napisał(a):
Było fajnie spędzić z wami ten porywający wieczór:D


Lepiej tego ująć nie mogłeś... :mrgreen:

Swoją drogą:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Diabe%C5%82ek

Wikipedia napisał(a):
...czy też tylko było to odczucie turystów spowodowane nagłą zmianą warunków.

bullshit!

Hmmm, nigdy nie przypuszczałem, że padnę kiedyś ofiarą 'efektu dyszy aerodynamicznej'...:mrgreen:

_________________
Vae victis!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 09, 2011 10:32 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
z ostatniej chwili :P

Obrazek

(fota zaczerpnięta od Chiefa)


Ostatnio edytowano N sty 09, 2011 10:38 am przez drHouse, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 09, 2011 10:38 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Władysław Cywiński podaje, że czasami przy wietrznej pogodzie Diabełka pokonywano na czworakach lub nawet na brzuchu.


:mrgreen:

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 09, 2011 10:39 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
czarny_siergiej napisał(a):

Chciałbym tylko dodać, iż jak się później okazało byli to forumowicz Lechuu, wraz ze swoim kolegą Piotrem. Panowie, zobaczywszy moją walkę z huraganowym wiatrem pod Królową, a następnie na Diabełku, wykazali się wzorową wręcz postawą górską i czekali, aż bezpiecznie pokonam odcinek. Światła ich czołówek zdecydowanie dodały mi +10 do samopoczucia w tych ponurych chwilach nierównej potyczki z żywiołem! Smile


Nieźle wiało,przyznam,mocniej niż rano jak tego dnia szliśmy razem do Murowańca. Wieczorem kawałek ww Lechaa i Piotrka odprowadzaliśmy z kolegą i dopóki się nie odwróciliśmy do powrotu było ok..byłam w szoku jak mi Piotrek napisał ile Wam zajęło pokonanie tego odcinka na skraj lasu.. :oops:

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 09, 2011 11:24 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
Mam nową nazwę dla tej wyprawy " Touching the cloud, czekając na Kierownika" :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 09, 2011 6:29 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr sie 13, 2008 10:58 am
Posty: 805
Lokalizacja: Skawina k/ Krakowa
matragona rano był lajcik! Opóźnienie było spowodowane zarówno czołganiem się, jak i czekaniem na czarny_siergiej oraz rozmową z niżej spotkaną trójką turystów - w tym jeden skitourowiec, z podobnymi jak ja żaglami na plecach... toż to motyla noga szatan był a nie Diabełek! Ale ale - przynajmniej coś się działo - tak to co bym opowiadał? Wszedłem, zjadłem, wszedłem wyżej, zjechałem, zjadłem, zszedłem... nuuda:D

_________________
www.picasaweb.com/zadisk8


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 09, 2011 7:00 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
Jakby Cie zdmuchnęło to byś mógł po opowiadać co najwyżej ptakom na drzewach poopowiadać :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 09, 2011 7:03 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Lechuu napisał(a):
matragona rano był lajcik!

Domyślam się :D sam ten fragment jak wracaliśmy po odprowadzeniu Was ładnie dał nam popalić... W pt nad ranem obudził mnie głos w pokoju:'"Kur.va,nie wieje",faktycznie było cichutko..... :wink:

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL