Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So kwi 20, 2024 12:44 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sie 10, 2010 9:02 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Jakoś tak ostatnio wciąż burzowo-deszczowe weekendy, ten miał być inny… Plan też był zupełnie inny. Jednak już od czwartku sobota na pogodynkach zaczęła się ewidentnie psuć… W międzyczasie partner na „to coś smakowitego” zrezygnował z eskapady. Jakie było moje zdziwienie kiedy w ferworze sobotniej domowej gorączki klikam na ICM ..a tu..całkiem fajnie i bez opadów. Ożesz… No nic ,zdzwaniamy się z Mpikiem na niedziele. Wybieramy coś krótkiego ale treściwego, tak aby na drodze chociaż przez chwilę coś się działo i jednocześnie móc wrócić szybko na dół gdyby pojawił się deszcz .Wybór pada na zachodnią grań Jastrzębiej Turni od przełęczy Jastrzębiej.(CHM droga nr 1171).Pora wyjazdu jak zwykle romantyczna;).Szybko docieramy do Zielonego stawu, krótki postój i w drogę, na razie grzecznie żółtym szlakiem. Piękny wschód słońca rekompensuje nam niewyspanie, ale wiszące złowieszczo chmury nie pozwalają zapomnieć o niepewnej prognozie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na przełęczy jesteśmy obserwowani przez ciekawskiego kamzika ,który śledzi pilnie nasze poczynania sprzętowe dosłownie na wyciągnięcie ręki . Robimy totalny bajzel, plątanina 2 lin, żelastwa. Śmiejemy się, że pewnie ma nas za oszołomów z tym szpejem i zaraz nam pokaże jak się robi takie dróżki. Jak to mówił „Szymon” na kursie” klik klik i do widzenia”. Postanowiłam potrenować coś wreszcie, poprowadzić i zabrałam tych zabawek trochę. Czytamy opis, na początku ma być jakaś gładka płyta bez stopieńków i chwytów..Hm zaraz zaraz, ja widzę przed sobą wspaniały stromy kominek wręcz najeżony stopieńkami i chwytami..a może olać tą płytę i wstrzelić się od razu w grań? Staje pod kominkiem gotowa do startu, ale Mpik studzi mój zapał, gdyż wpatrując się w ową płytę, stwierdza, że ona ma jednak sens i potem będzie nam łatwiej wejść na właściwą drogę. Miał rację, tym bardziej, że nagle ogarnia nas biała chmura i w chwilę później toniemy we mgle..Mpik przechodzi płytę i ściąga mnie do siebie. Postanawiamy iść dalej jako że grań za pewne będzie ewidentna ,no i miała być krótka;) Przed nami pierwszy eksponowany gzymsik, no to idę, tarcie dobre, w dole lufa, ale jakoś z tą mgłą mało groźna. Na końcu gzymsu zgodnie z opisem odbijam w lewo i tu już zaczyna się ostrze wąskiej i eksponowanej grani. Zakładam kilka przelotów po drodze, są turniczki i rysy na kostki, po czym wyrasta przede mną skalny koń, którego nijak nie idzie ominąć.
Obrazek
Obrazek

Myślę sobie „no miał być koń, to chociaż niech kucyk tu będzie”, kombinuje z boku ale nic z tego, trza go dosiąść. W dole się przeciera i dostrzegam jakby ścieżkę w trawie..”to pewnie jakieś obejście-myślę sobie- ale kurcze nie chce mi się już tam schodzić”. Zakładam stanowisko i ściągam Mpika. Decydujemy, że wybada co tam dalej i jak to się kończy z drugiej strony. Konik okazuje się być nad wyraz atrakcyjny i przyjemny, zejście czujne, bo musiałam opuścić się troszeczkę na rękach i dosięgnąć stopieńka, a jak się ma krótkie nogi to zawsze jest gimnastyka. Dalej idzie gładko, wchodzę na siodełko za turniczką i dalej stromo spiętrzonym ale dobrze uwarstwionym zboczem do góry w kierunku właściwej grani szczytowej.
Obrazek
Obrazek

Grań szczytowa miejscami wąska i cały czas lufiasta, ale skała solidna, lita,nadal znakomite tarcie..Pełno tu turniczek i skalnych zębów. Pierwszą z nich nie bardzo jest jak obejść, więc wdrapuje się na nią. Idzie mi się świetnie, serce ani drgnie, ciukam przeloty, bo jest na czym i w końcu po coś dźwigam to na sobie, czuje że żyję i to mi się podoba jak cholera! Nagle przede mną pastwisko…ugh, mruczę do siebie żałośnie: „to już?”Mpik woła „koniec liny!”. Cofam się troszkę i szukam dobrego miejsca na stanowisko. Niestety na górze mgła wciąż nie ustępuje, więc zero widoków. Ta okolica ponownie wita nas mlecznie..No cóż „ot tatrzańskie lato”. Nie siedzimy długo, cholera wie co z tej mgły się wykluje. Trawa już cała mokra. W dół prowadzi ku mojemu zaskoczeniu wyraźna kamienista ścieżka i przechodzi w piarżysty zachód, ale bardzo łagodny i dość szeroki. Po drodze jedno czujne miejsce, wąski trawersik opadającego w dół żlebu, mokre skały i moje lekkie podejściówki tracą dobre tarcie. Tam proszę Mpika o podasekurowanie. Po dosłownie 15 minutach jesteśmy na ścieżce, którą wchodziliśmy na Jastrzębią przełęcz.
Zawsze patrzyłam na tą turnię ze ścieżki do Zielonego stawu nieśmiało i z westchnieniem, a dziś sprawiła mi ogromną radość. Szkoda tylko widoków na grani, która jest na prawdę atrakcyjna fotograficznie przy dobrej pogodzie.

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 10, 2010 9:13 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 17, 2008 11:12 pm
Posty: 1357
Lokalizacja: NewSączCity
proszę fotkę która Ci się podobała... :wink:

Obrazek

_________________
Czasem wystarczy przestać pragnąć jakiegoś marzenia, aby sprawić żeby się ono spełniło...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 7:57 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz sie 06, 2009 5:37 am
Posty: 795
Brawo :) Szkoda tej lufy - to ponoć najfajniejszy "element" tej grani. Jakie czasy ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 10:21 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt maja 30, 2008 8:52 pm
Posty: 360
Lokalizacja: Z kątowni.
Ubiegliście nas :)
Za karę wytargamy Wasz wpis z książki szczytowej ;)
A tak na poważnie - gratuluję!

_________________
http://summiter.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 12:02 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 20, 2010 3:38 pm
Posty: 1827
Lokalizacja: Wolne Miasto Nowa Huta
Igi tam niema książki :D Przynajmniej ja nie znalazłem nigdzie ;)

_________________
Moje Tatry

Życie jest piękne. To ludzie są pojebani.

"Słabe stopnie są jak puszczalska dziewczyna. Jak im zaufasz to ci dadzą, a jak nie, to będą częściej zdradzały." - Mechanior


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 12:10 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz sie 06, 2009 5:37 am
Posty: 795
Lukasz_ napisał(a):
Igi tam niema książki :D

Cholera. Czyli literatura i browar we własnym zakresie? kicha.
:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 12:14 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 20, 2010 3:38 pm
Posty: 1827
Lokalizacja: Wolne Miasto Nowa Huta
To jak będziecie szli tam to możecie zostawić jakiś termos z notesem :D

_________________
Moje Tatry

Życie jest piękne. To ludzie są pojebani.

"Słabe stopnie są jak puszczalska dziewczyna. Jak im zaufasz to ci dadzą, a jak nie, to będą częściej zdradzały." - Mechanior


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 2:58 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Mooliczek napisał(a):
Szkoda tej lufy - to ponoć najfajniejszy "element" tej grani.

ano lufy szkoda..jednak w tej okolicy jest co jeszcze robić i w lepszą pogodę kiedyś można pociągnąć w drugą stronę dalej hrebieniem :wink: .A sama grań od przełęczy bardzo urokliwa.

grańka do zrobienia w niecałą godzinę,ale myśmy(zwłaszcza ja) robili dużo postojów mając nadzieje na jakieś widoki po drodze,jakieś fotki,no i ja coś chciałam poćwiczyć.Wyszło ze dwie.
Lukasz_ napisał(a):
Igi tam niema książki

uff,a już myślałam,że w tej mgle nie było jej widać..bo faktycznie nic tam nie widziałam
igi napisał(a):
Ubiegliście nas

tak jak Wy mnie z Dom i Nadelem :wink:
Lukasz_ napisał(a):
To jak będziecie szli tam to możecie zostawić jakiś termos z notesem


albo zgrzewke Smadnego :mrgreen:

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 5:01 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt maja 30, 2008 8:52 pm
Posty: 360
Lokalizacja: Z kątowni.
Ivona napisał(a):
igi napisał:
Ubiegliście nas

tak jak Wy mnie z Dom i Nadelem

Szczypta zdrowej, sportowej rywalizacji nie zaszkodzi ;)

_________________
http://summiter.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 5:35 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
właśnie o ten odcinek chciałem poszerzyć wycieczkę na jastrzębią :D dobrze zobaczyć coś w temacie 8)

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 6:02 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2009 5:05 pm
Posty: 929
Lokalizacja: Katowice
igi napisał(a):
Ubiegliście nas

To my tam mamy iść?

_________________
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 6000 mnpm tym bardziej...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 8:06 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz sie 06, 2009 5:37 am
Posty: 795
jck napisał(a):
igi napisał(a):
Ubiegliście nas

To my tam mamy iść?

Jaca, spokojnie. Igi pójdzie na free solo, a my urządzimy sobie Dzień Literacki w schronie. Ja wezmę literatki ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 8:35 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2009 5:05 pm
Posty: 929
Lokalizacja: Katowice
Mooliczek napisał(a):
my urządzimy sobie Dzień Literacki w schronie. Ja wezmę literatki

Kamień z serca. Choć coś krótkiego obecnie poszukiwane...

_________________
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 6000 mnpm tym bardziej...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 11, 2010 8:43 pm 
Swój

Dołączył(a): N lip 19, 2009 1:02 pm
Posty: 72
Lukasz_ napisał(a):
Igi tam niema książki :D Przynajmniej ja nie znalazłem nigdzie ;)


To pewnie ktoś ją zakosił :lol: . Gdy byłem tam w sierpniu 2009 roku zeszyt wpisów był:

Obrazek

A swoją droga z tymi zeszytami wpisów to ostatnio coś krucho. W ostatnim czasie nie zlokalizowałem takich ani na Batyżowieckim Szczycie , ani na Żłobistym. A ponoć powinny tam być , choć na Złobistym różnie z tym bywało.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 12, 2010 8:04 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
mahavishnu napisał(a):
W ostatnim czasie nie zlokalizowałem takich ani na Batyżowieckim Szczycie

faktycznie Mpik tez nic nie wspominał o puszcze na Batyżowieckim.
mahavishnu napisał(a):
To pewnie ktoś ją zakosił . Gdy byłem tam w sierpniu 2009 roku zeszyt wpisów był

albo wpisów było za dużo i nikt nowego zeszytu nie założył.Sporo tam kursantów.Z resztą za nami tez podążała jakaś ekipa, zatrzymali się w połowie,po czym rozległ się odgłos bicia haków.

A w którym mniej więcej miejscu była ta pucha? (na tej fotce przy tym charakterystycznym kamieniu z lewej zaczyna się już zejście zachodem)
Obrazek
którą drogą wchodziłeś na Jastrzębią?

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 12, 2010 9:03 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 17, 2008 11:12 pm
Posty: 1357
Lokalizacja: NewSączCity
Ivona napisał(a):
mahavishnu napisał(a):
W ostatnim czasie nie zlokalizowałem takich ani na Batyżowieckim Szczycie

faktycznie Mpik tez nic nie wspominał o puszcze na Batyżowieckim.
nie wspominałem bo nie widziałem... inna sprawa że nie szukałem... choć swoją drogą miejsca za duzo do szukania nie było :lol:

_________________
Czasem wystarczy przestać pragnąć jakiegoś marzenia, aby sprawić żeby się ono spełniło...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 18, 2010 9:17 am 
Swój

Dołączył(a): N lis 22, 2009 1:18 pm
Posty: 62
...


Ostatnio edytowano N paź 20, 2013 12:39 pm przez patsap, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 18, 2010 9:27 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Na Żlobistym nie było w tamtym roku już. Na Zadnim Gerlachu też zniknął.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 18, 2010 4:42 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
czyli grasuje po Tatrach jakiś kolekcjoner puszek i wykleja wpisami ściany w swoim ciasnym i dusznym pokoju :shock:

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL