Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:12 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 8:04 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 18, 2009 3:07 pm
Posty: 1641
Lokalizacja: MARCIN NH Kraków
Może u nas liczą na co innego, np. na łatwą kasę z mandacików...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 8:08 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
No tak, ale na jakiej podstawie prawnej ?
Przecież on coś musi w tym mandacie (jakiś paragraf) wpisać.
A jak odmówię przyjęcia, to może chyba tylko skierować sprawę do sądu.
Nie wiem, bo nigdy nie spotkałem filanca, ale myśle, że tu stosuje się te same przepisy kodeksu wykroczeń co na drodze w przypadku drogówki.

A jeśli ktos będzie działał ścisle (wpis do ksiażki !) jak w tym zarządzeniu jest napisane, to myśle, że filanc w sądzie nie ma szans.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 8:22 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 8:51 am
Posty: 2378
Lokalizacja: Nowy Sącz
max napisał(a):
A jak odmówię przyjęcia, to może chyba tylko skierować sprawę do sądu.

jęśli odmówisz filancowi słowackiemu jest on zoobowiązany powiadomić policje. W związku z tym iż jesteś obcokrajowcem sprawa odbywa się w trybie przyspieszonym a co za tym idzie zostajesz aresztowany do 48h

_________________
...energia musi eksplodować w momencie wykonywania zadania, ale cały czas trzeba ją mieć pod kontrolą...
http://picasaweb.google.pl/w.tatrach
gg: 1553749


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 8:25 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
Ale mi chodziło o polską drogę WHP 925 (z wpisem do ksiązki) i polskiego filanca.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 8:34 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 8:51 am
Posty: 2378
Lokalizacja: Nowy Sącz
no z polską drogą jest gorzej bo np. niejaki p. Wlazło (wbrew pozorom bardzo fajny człowiek) może strzelać. Jeśli nie trafi może wystawić mandat do 500zł bądź w przypadku rażącego wykroczenia skierować wniesek o ukaranie do właściwego miejscowo Sądu Grodzkiego. Problem zaczyna się w momencie gdy "przestępca" który został złapany nie posiada przy sobie dokumentu potwierdzającego tożsamość...

_________________
...energia musi eksplodować w momencie wykonywania zadania, ale cały czas trzeba ją mieć pod kontrolą...
http://picasaweb.google.pl/w.tatrach
gg: 1553749


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 8:47 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
Pomijam to strzelanie :wink:
Ale jeśli spełnię wszystkie wymogi określone w tym zarzadzeniu:
http://www.wspinanie.pl/serwis/200903/1 ... nictwo.pdf
Co moim zdaniem sprowadza sie do wpisu do książki.
I jeśli pójdę drogą 925 WHP na Czarny Szyt.
To jaką podstawę prawną (artykuł, paragraf) filanc wpisze w tym mandacie ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 8:49 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 17, 2005 9:35 pm
Posty: 1125
Temat chodzenia poza szlakami byl juz poruszany na forum z tego co pamietam stanelo na tym, ze najlepiej nie pchac sie tam gdzie sie nie powinno (czyt. posiadac wystaraczajaca wiedze i umiejetnosci), dac wpis do ksiazki, zabrac sprzet. Ze sprzetem znow subiektywna sprawa ale nawet na takie drogi jak Czarny warto miec kask, bo i moze sie nam przydac (nigdy nie wiadomo) a i filanc moze uznac ze to niezbednik. W Polsce sprawe moze tez zwykle zalatwic legitka klubowa, na Slowacji nie musi ale moze sie przydac.

_________________
Omówienie sezonu ograniczam do rejonu Morskiego Oka i Tatr Zachodnich (...). By zasłużyć na wyróżnienie w rejonie Hali trzeba by najtrudniejszą tamtejszą drogę przejść nocą, samotnie i w kapciach. - Władysław Cywiński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 9:03 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2007 9:52 am
Posty: 709
Lokalizacja: Dolny Śląsk / 400km do Tatr
Burza napisał(a):
legitka klubowa
50zł wyrobienie i chyba 70zł pieczątka/podbicie jej. A mandat konkretnie ile ktoś wie? bo jak to co mówi
Ali7 to 200 stówki można by ścierpieć, gorzej jak w euro.

_________________
Góry, podobnie jak morze i kobiety, są kapryśne i nieprzewidywalne


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 9:07 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
max napisał(a):
I jeśli pójdę drogą 925 WHP na Czarny Szyt.

Nie to abym się czepiał ale na Czarny Szczyt raczej nie prowadzi chyba taka droga.

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 9:16 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 17, 2005 9:35 pm
Posty: 1125
max odpowiem okreznie na twoje watpliwosci: nikt Ci nie napisze tutaj, ze mozesz isc tam zupelnie przepisowo (i ze nikt i nic nie bedzie ci mogl zrobic za to) i nie uspokoi Twoich watpliwosci i wahan.

_________________
Omówienie sezonu ograniczam do rejonu Morskiego Oka i Tatr Zachodnich (...). By zasłużyć na wyróżnienie w rejonie Hali trzeba by najtrudniejszą tamtejszą drogę przejść nocą, samotnie i w kapciach. - Władysław Cywiński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 9:42 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
Jacek napisał(a):
max napisał(a):
I jeśli pójdę drogą 925 WHP na Czarny Szyt.

Nie to abym się czepiał ale na Czarny Szczyt raczej nie prowadzi chyba taka droga.


:evil: Chodziło mi o Mięguszowiecki Szczyt Czarny
http://redpoint.50webs.com/topo/msc-mapa.gif

Burza
Dzięki za okrężną odpowiedź :)
Jak już pójdę to i tak chyba raczej tą drogą po słowackiej stronie.
Ale tak mnie tylko naszło - czytając literalnie to zarządzenie Dyrektora TPN - że można by się "na chama" wpisać do książki i iść legalnie (?) drogą WHP 925.
Ale jak nie ma pewności czy to jest do końca legalnie (wszystko zależy od interpretacji), to lepiej się nie wpisywać, bo po co wystawiać sie "na strzał" (ktoś chyba tę książke co jakiś czas przegląda?).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 9:51 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Nawet codziennie. Dyżurny TOPR.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 1:29 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
max napisał(a):
Ale tak mnie tylko naszło - czytając literalnie to zarządzenie Dyrektora TPN - że można by się "na chama" wpisać do książki i iść legalnie (?) drogą WHP 925.

Stary, ale rzeźbisz w g...ie. Jeśli masz chęć to wpisz się, idź i nam opowiedz.
Jeśli filanc uzna że jesteś baranem na lewiźnie to skieruje sprawę do sądu, a sąd jemu uwierzy. Przestań truć, bo gadasz bzdury, chciałbym zobaczyć filanca, co wierzy w to że jakiś taternik idzie ścieżką na Czarnego Mięgusza. A niestety mandat zależy od jego uznanania.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 2:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Kaytek napisał(a):
max napisał(a):
Ale tak mnie tylko naszło - czytając literalnie to zarządzenie Dyrektora TPN - że można by się "na chama" wpisać do książki i iść legalnie (?) drogą WHP 925.

Stary, ale rzeźbisz w g...ie. Jeśli masz chęć to wpisz się, idź i nam opowiedz.
Jeśli filanc uzna że jesteś baranem na lewiźnie to skieruje sprawę do sądu, a sąd jemu uwierzy. Przestań truć, bo gadasz bzdury, chciałbym zobaczyć filanca, co wierzy w to że jakiś taternik idzie ścieżką na Czarnego Mięgusza. A niestety mandat zależy od jego uznanania.

Kaytek, dyskusja na ten temat chyba była. Nie zgadzam się z tobą, to pewnie temat dla "forum prawniczego", ale jeśli Dyrektor chce by wątpliwości nie było niech wyda jasne rozporządzenie stanowiące inaczej.
Owszem, była na forum mowa o historii jakichś ludzi których zawrócono ze ścieżki na Niżne Rysy. Czyli filance podzielają twoje zdanie, ale to w sumie zaskoczeniem nie jest. Natomiast nie wyrokuj że podzieli je sąd, bo sąd ma obowiązek sprawę rozpatrzyć w świetle prawa, a to jest prawem przede wszystkim literalnie spisanym i tak jak je czytam wychodzi mi że kol. max ma absolutną rację. Co nieco śmieszne - ponieważ nie jest taternikiem nie może przekroczyć granicy, bo w myśl przepisów słowackich już ze szlaku zejść by nie mógł :-).
Oczywiście - pytanie czy komuś chce się najpierw szarpać się z filancem w terenie a potem jeździć do Zakopanego na rozprawy i jeszcze odpowiednio je prowadzić.
Mi by się chciało. W imię zasad i w imię wolności.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 2:58 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
Luz 8)
Właśnie o tą uznaniowość mi chodzi.
Bo to zarządzenie jest bardzo nieprecyzyjne i nie podaje ŚCISŁEJ I JASNEJ definicji „taternictwa” ani „taternika”.
Podaje tylko tzw. „obszary dopuszczone do uprawiania taternictwa”
IMHO każda droga na tym obszarze „od podnóża ściany po grań lub wierzchołek” JEST DOPUSZCZONA.
No chyba, ze jakieś inne źródło podaje, że taternictwo zaczyna się dopiero od dróg II (a może dopiero od V) ?
Jeśli tak to proszę o podanie tego źródła…

Ale jak już pisałem nie zamierzam się nigdzie wpisywać (jednym z wymogów legalnosci jest wpisanie się do ksiązki wyjść) i wystawiać się „na strzał”.
Bo – jak już tu ktoś napisał – dla tych 100 czy 200 zł nie warto się włóczyć po sądach i toczyć spory interpretacyjne.
Przynajmnie mi nie warto.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 3:43 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2007 9:52 am
Posty: 709
Lokalizacja: Dolny Śląsk / 400km do Tatr
max napisał(a):
100 czy 200 zł
tak strzelasz czy wiesz jakie są stawki czy jakiś taryfikator? jakiś regulamin to ujmuje?

_________________
Góry, podobnie jak morze i kobiety, są kapryśne i nieprzewidywalne


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 3:47 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Nie wiem ile jest teraz ale jakieś 5 lat temu za nielegalne przekroczenie granicy na Rysach było 600 zł (kolega szedł 2 dni przed terminem otwarcia i miał pecha natknąć się na filanca).

Nie zapłacił, odwoływał się ale ostatecznie dostał wezwanie do sądu w Nowym Targu i wtedy po rozprawie zapłacił.

Wg mnie to bzdura do kwadratu, tym bardziej że jako dowód niewinności miał jakąś mapę na której było napisane że przejście jest czynne od 1 czerwca.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 3:49 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
1)Takie gadanie co niektórych trochę mnie wkurza...
2) i nie jest dobrym pomysłem temat jak wyżej bo tylko ( niepotrzebnie ) skieruje on w opisywane rejony uwagę strażników ochrony przyrody ( nie ważne czy polskich czy słowackich, ważne że istotnie już zwiększył szansę na wnikliwą penetrację Czarnego przez lornetki i nie tylko ) .
3) Oczywiście temat taki "rozkwita" przed samym sezonem bo jakby inaczej ( nawiasem biorąc nikt tu nie zważa na to że na Mięguszach mamy teraz góra kilka st. i tak nikt mądry tam nie pójdzie )
4) podniecacie się najłatwiejszą górą z trzech Mięguszy. Już niech ktoś powie jak ostro jest na Pośrednim Mięguszu albo na granich MSW ( ... ) 5) z tym sądem to podejrzewam że orzeczenie wobec "zagorzałego obrońcy wolności " byłoby takie że pomijając niekorzystyny werdykt ów sąd obciążyłby takiego "śmiałka" kosztami postępowania, ale niech mnie ktoś upewni w tym ,że się nie mylę. Jednak jestem o tym przekonany na 90 % że Skarb Państwa by raczej nie ucierpiał za takie bądź co bądź pierdoły. Czy opłaca się "bawić" z sądem forsując swoje tezy odp. se sami.
6) ze Słowakami znowu przesadzacie, bo np. niedawno ktoś był na szlaku w Bielskich przed 16 czerwca, a obeszło się tylko na upomnieniu. Co więcej zawsze można też spróbować wariantu że się zabłądziło w trudnym orientacyjnie terenie... Ja ostatnio też miałem szczęście w głupocie bo przechodziłem przez jezdnię w mieście poza światłami i przejściem dla pieszych a po drugiej stronie Straż Miejska i Policja- ale interweniowała tylko Straż. Mówili że za to jest 50 zł ale jak im powiedziałem że jestem studentem i nie mam stałego źródła dochodów to skończyło się na pouczeniu. Jednak stwierdziłem grzecznie że zapłacę jakby co, bo za głupotę trzeba/się płaci, a niektórzy zapłacili nawet najwyższą cenę...Więc zbytnie oczernianie służb mundurowych czasem wręcz nie przystoi. Przypominam jak strażnicy TPN-u karali mandatami pow. 300 zł narciarza poza trasami który potrącił kilka osób i gnał z olbrzymią prędkością czy tych co śmiecili, hałasowali i palili ogniska z kosówki. Za takie imprezy, petardy czy kradzież drzewa to te 500 zł się należy na zdrowy rozum ale nie za li tylko zejście ze znakowanej ścieżki.
7) nie wiem czy tam na Słowacji to trzeba od razu płacić mandat czy jest jakiś termin i to na jakich zasadach się tam odbywa tj. poczta /bank i przelew czy gotówka? no i wreszcie czy jak już to rzeczywiście standardem jest 20 Euro pokuty. A ten wariant odmowy przyjęcia jest głupszy chyba niż nawet próba zwiania ( ... ) skoro są takie konsekwencje. Ale jak ktoś nie ma dokumentów to wątpliwe by obyło się na pouczeniu i darowaniu win nawet jak chodzi o polskich strażników - chyba że jestem w błędzie. Co do postu zolffika zejście ze szlaku nie jest rażącym wykroczeniem. Ale już podpalenie lasu czy płoszenie kozic będzie takim wykroczeniem co najmniej.
8) żaden racjonalnie myślący turysta wysokogórski nie będzie się wpisywał do żadnej księgi czy listy wyjść i w ten sposób się spowiadał gdzie kiedy, jak i z kim. No i nie warto się chwalić zbytnio gdzie to się nie było, a zwł. gdy już się było w ścisłym rezerwacie, bo takie postawy zazwyczaj nie spotykają się z uznaniem nawet wśród turystów. (np. "byłem na Muraniu, Hawraniu i w Niewcyrce albo w Waksmundzkiej)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 4:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
:mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 4:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Ali7 napisał(a):
...Oczywiście w przypadku spotkania filanca może być tak, że wypisze mandat, ale chyba można odmówić jego przyjęcia....

Zawsze można odmówić przyjęcia mandatu, w terorii strażnik powinien wypisać wtedy właśnie wniosek do sądu.
Natomiast zawsze też można trafić na wuja co np. nie będzie chciał ci oddać dokumentów, chociaż oczywiście nie ma takiego prawa. Itp.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 4:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Jakub napisał(a):
...
5) z tym sądem to podejrzewam że orzeczenie wobec "zagorzałego obrońcy wolności " byłoby takie że pomijając niekorzystyny werdykt ów sąd obciążyłby takiego "śmiałka" kosztami postępowania, ale niech mnie ktoś upewni w tym ,że się nie mylę. Jednak jestem o tym przekonany na 90 % że Skarb Państwa by raczej nie ucierpiał za takie bądź co bądź pierdoły. Czy opłaca się "bawić" z sądem forsując swoje tezy odp. se sami.
...

Kolego, przeczytałeś w ogóle rzeczone rozporządzenie?

Jakub napisał(a):
...
8) żaden racjonalnie myślący turysta wysokogórski nie będzie się wpisywał do żadnej księgi czy listy wyjść i w ten sposób się spowiadał gdzie kiedy, jak i z kim.
....

W świetle powyższego rozporządzenia ma w sytuacji "WHP 925" taki prawny obowiązek.

K..a, czy to jest państwo prawa, czy bezprawia?? Rozumiem że mam się nie przejmować co tam Dyr. TPN w swoich Rozporządzeniach za "głupoty ..."?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 5:05 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
Basia Z. napisał(a):
Nie wiem ile jest teraz ale jakieś 5 lat temu za nielegalne przekroczenie granicy na Rysach było 600 zł (kolega szedł 2 dni przed terminem otwarcia i miał pecha natknąć się na filanca).
Nie zapłacił, odwoływał się ale ostatecznie dostał wezwanie do sądu w Nowym Targu i wtedy po rozprawie zapłacił.

Tylko że to było jeszcze przed Schengen i wtedy to się jeszcze łapało pod Kodeks Karny.
Bo to przejście na Rysach było otwarte tylko czasowo. A przekroczenie granicy nawet na przejściu turystycznym, ale poza czasem jego działania, było traktowane – przynajmniej pod względem formalnym – tak jak każde inne nielegalne przekroczenie granicy poza przejściem granicznym.
Teraz od czasu wejścia do Schengen pomiędzy Polską i Słowacją już nie ma przejść granicznych.
I teraz w Tatrach grozi już tylko Kodeks wykroczeń za ewentualne naruszenie przepisów parkowych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 5:07 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
Rozporządzenia to wydaje Rada Ministrów albo ministrowie. A lokalny dyrektor to nie wiem czy nawet akty prawa miejscowego może wydawać a nawet jeśli to to zapewne szczyt jego możliwości. No plus jakiś regulamin Parku Narodowego i strategia jego rozwoju i funkcjonowania.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 5:13 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
Oj czepiasz się słówek :evil:
Kolega się przejęzyczył. Powinno byc zarządzenie, ale wydane jest na podstawie upoważnienia ustawowego.
Już go tu podawałem, ale specjalnie jeszcze raz dam linka:
http://www.wspinanie.pl/serwis/200903/1 ... nictwo.pdf


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 5:23 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
Kolego link do twojego zarządzenia jest nieaktywny - jak to mówią - do 3 razy sztuka :idea:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 5:27 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 23, 2010 11:19 am
Posty: 136
Lokalizacja: Katowice
No i zgodnie z tym zarządzeniem, wejście na Czarnucha jest nielegalem w świetle przepisów TPN. Paragraf 3.
Trasa o trudności w porywach 0+ nie jest drogą wspinaczkową.
Jak widać zarządzenie wyróżnia na potrzeby taternictwa powierzchniowego 3 rodzaje dróg:
- wspinaczkowe
- dojścia/zejścia
- szlaki
Do pełni jasności brakuje słowniczka, ale zgodnie z dawna przyjętymi regułami droga wspinaczkowa to od stopnia II się zaczyna


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 5:29 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
Dziwne, bo u mnie działa. Zarówno w pracy jak i teraz w domu.
Tu masz drugiego linka:
http://www.tpn.pl/files/news/editor/fil ... calosc.pdf
A jak dalej nie będzie działało to sobie wpisz w "gugla": zarządzenie 4/2009 TPN


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 5:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Jak nie jak tak. U mnie działa.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 5:48 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
No właśnie o tą jasność mi chodziło.
Tylko skąd to wynika, że akurat drogi od dwójki ?
I nie można było tego jasno wpisać w tym zarządzeniu ?

Bo jak to ma być podstawa do ukarania mandatem, to trochę słaba podstawa prawna, że: "zgodnie z dawna przyjętymi regułami droga wspinaczkowa to od stopnia II się zaczyna".

Tak jak napisał grubyilysy, żyjemy w końcu w państwie prawa :?:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 23, 2010 6:53 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 23, 2010 11:19 am
Posty: 136
Lokalizacja: Katowice
Zgadzam się z Toba w kwestii braku odpowiedniego wpisu w Zarządzeniu.
Natomiast podobnie jak z ustawami, rozporządzeniami itd. mamy do czynienia z interpretacjami właściwych organów czy nawet z podpieraniem sie wyrokami sądowymi tak tutaj masz interpretację Zarządzenia na oficjalnej stronie TPN-u
http://tpn.pl/zwiedzaj/taternictwo/news ... erzchniowe
Akapit (cytuję): "W czasie dojścia oraz powrotu do dróg wspinaczkowych obowiązuje dojście najkrótszą bezpieczną drogą od najbliższego szlaku turystycznego. Zaleca się używanie tradycyjnie wykorzystywanych ciągów komunikacyjnych, których przebieg każdy taternik powinien znać. Nie wolno dowolnie podchodzić pod ściany, schodzić czy też przemieszczać się w terenie udostępnionym dla taternictwa, nie stosując się do ww. zasad." (koniec cytatu) - lekko doprecyzowuje znaczenie słów: droga dojścia/zejścia i droga wspinaczkowa.

Tak z własnego doświadczenia Ci powiem, że filance znają dokładnie jak te drogi maja wyglądać. Na własnej skórze się przekonałem jak zimą idąc do J. Czarnej poszlismy jakieś 150 m wcześniej ze szlaku niż wiedzie droga letnia (ten własnie tradycyjnie uzywany ciąg komunikacyjy); i nie bardzo kolo chciał słuchać że co za różnica jak i tak wszystko na 1,5 metra zasypane. I w sumie nie chodziło mu że skrócilismy sobie drogę (mieliśmy zezwolenie oczywiscie na Czarną, karty taternika itp.) ale o wydźwięk "polityczny" - na oczach sporej grupy turystów zeszlismy ze szlaku (z drogi w Kościeliskiej). Skończyło sie bez mandatu ale dyskusje były zażarte i brak mandatu to raczej efekt tego że mielismy w miare nienaganną opinię :). Wszystko zależy na kogo się trafi...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL