Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:26 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 4:37 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Ale w obecnych czasach można kupić buty w góry już od kwoty około 300 pln . To po co kupować coś co jest mocno dyskusyjne ?
Oczywiście jest tu pytanie co rozumiemy przez góry.
Jeśli wędrówki przez np. Beskid Niski z namiotem w sezonie letnim to takie buty będą pewnie ok. co wicej może nawet będą bardziej pasować do stylistyki i nastroju otoczenia.
Ale jeśli myślimy o górach tupu Tatry to lepiej upić cokolwiek ,ale górskiego. Buty ze skóry są fajne do momentu przemoczenia.
Jeśli przemoczysz buty " membranowe " to napchasz do nich gazetę ( warto mieć w plecaku ) położysz na kaloryferze w schronisku i rano masz suche buty. W przypadku skóry będzie znacznie trudniej je wysuszyć.

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 4:39 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt lis 04, 2005 7:38 pm
Posty: 4278
Lokalizacja: Buk
Jest u mnie w pracy grupa ludziów,którzy na karecie pomykają w Magnumach i sobie chwalą,ale noszenie pacjenta po koślawych schodach albo utaplanie się w błotku to jednak specyfika trochę odbiega od wycieczek górskich :wink:

_________________
Jak mówię,że wybaczam to nie znaczy,że zapomnę.

http://chomikuj.pl/hania.ratmed
http://7000.pl/index.php?page=wyprawy&o ... p=himalaje


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 4:48 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
No ja bym to rozumiał w latach 80-tych jak nic nie było .
Ale teraz po jaką cholerę kupować buty taktyczne w góry ?
Są buty w góry ,są do biegania, są do miasta i na imieniny.'
Zależnie od okazji. Po co kombinować ?

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 5:02 pm 
ban

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 5:37 pm
Posty: 338
Lokalizacja: jaki Gustaw, no jaki Gustaw ja się pytam
Z wymienionych szczerze odradzam chiruca. W tym sezonie chodziłam m.in w regida. Oj bolały nóżki, bolały. Jeszcze tak niewygodnych butów nie małam. Posiadały jednak jedną zaletę. Ponad przeciętna przyczepność do podłoża.

_________________
Kochaj wszystkich. Ufaj niewielu. Pielęgnuj przyjaźnie. Bądź gotów do walki ale jej nie wszczynaj. Szekspir


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 6:59 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr lip 02, 2008 10:26 pm
Posty: 169
Coś za coś :lol: Nie można miec wszystkiego :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 8:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4325
Lokalizacja: Kraków
grubyilysy napisał(a):
używali przez dobrych kilka lat butów wojskowych w górach, konkretnie były to polskie "Nowe Targi" i uważam że buty wojskowe generalnie się do tego celu nadają. Oczywiście nie jest to ideał, ale oprócz kilku wad (w przypadku moich była to nie najlepsza izolacja termiczna i podatność na przemakanie) mają kilka zalet. Przede wszystkim wytrzymały kilka intensywnych sezonów

A ja swoje wykończyłem na śmierć po ok. czterech miesiącach. Komfort żaden, miałem od nich na stopach koszmarne wżery, jak od kwasu. Nawet w celach leczniczych przepisano mi trampki i zwolnienie ze służby. A użytkowałem je głównie na wydmach i lasach helskich. A, i nosiłem je po szesnaście godzin dziennie. Stopy goiły się dłuuuugo po tym, jak zacząłem chodzić w normalnych butach.
Reasumując: na wyjazd w Bieszczady z kumplami tak. W Tatry ani w lecie ani w zimie nie.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 10:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
zjerzony napisał(a):
A użytkowałem je głównie na wydmach i lasach helskich. A, i nosiłem je po szesnaście godzin dziennie.

Zastanawiam się czy wyciągasz słuszne wnioski. Nie chcę udowadniać że w góry najlepsze buty to militarne, tylko chodzi mi o kwestię użycia właściwych butów we właściwych warunkach.
Może poprostu skórzane i "trochę" ocieplone buty są za ciepłe na latanie po helskich wydmach przez 16 godzin dziennie. Może nie tyle cię poobcierało co poodparzało? Do takich temperatur może właśnie membranowe bardziej by pasowały, o np. takie Magnum...
Co do tych Nowych Targów, to wspominam je z sentymentem. Były ze mną i na Rysach w zimie (tak tak - miały dopięte ruskie raki paskowe) i na Musale czy Wichrenie w środku bułgarskiego lata (ale jednak w górach - wiadomo - nieco zimniej). Otóż mimo kilkuletniego używania nie rozwaliły się w ogóle. Kupiłem je chyba w 1988 i na pewno w 1995 jeszcze były w użyciu. Potem kupiłem sobie Boreal Fuji i te odstawiłem. Trzymałem je potem w piwnicy chyba nie zapastowałem i poprostu skórę szlak trafił, bo gdyby nie to nie wiem czy by jeszcze nie dało się w nich chodzić.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 10:03 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
zjerzony napisał(a):
Reasumując: na wyjazd w Bieszczady z kumplami tak. W Tatry ani w lecie ani w zimie nie.

Dokładnie tak.

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 10:27 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
zjerzony napisał(a):
na wyjazd w Bieszczady z kumplami tak

Magnumy czy Twoje Nowe Targi?

Magnumy mogłyby przemoknąć w błocku i mają słabe trzymanie kostki w porównaniu do górskich.

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 17, 2008 10:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4325
Lokalizacja: Kraków
grubyilysy napisał(a):
Może poprostu skórzane i "trochę" ocieplone buty są za ciepłe na latanie po helskich wydmach przez 16 godzin dziennie. Może nie tyle cię poobcierało co poodparzało

Dokładnie, o tym chciałem napisać. Poodparzało jakbym wymoczył w kwasie.Wręcz dziury w stopach. I to mimo podkładki-plastikowej wkładki. A one nie były ocieplone.
To nie znaczy, że ktoś doprowadzi swoje nogi do tego stanu w trzy dni. Ale to nie jest but trekingowy. Chociaż, moro to nie GTX, a też chodzą w nim po Tatrach.
grubyilysy napisał(a):
Trzymałem je potem w piwnicy chyba nie zapastowałem i poprostu skórę szlak trafił,

Oj, ja pastowałem, pastowałem... Oderwałem podeszwę, i popękały na zgięciach na śródstopiu. Dali nowe.
EDIT:
Dominiko, nie chodziłem w Magnumach, ale one wysokie są, wydaje się, że będą dobrze trzymać kostkę.
A każdy but przemoknie, oprócz skorup.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 18, 2008 1:44 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Wysokie może i są, ale zdecydowanie za miękkie. Usztywnieniem czy trzymaniem kostki bym tego nie nazwał. Wprawdzie krzywdy sobie nie zrobiłem, ale jakoś nie miałem do nich zaufania.

A, jeszcze apropo kostki - nie wiem jak jest z tym modelem, który rzucił szczeniak, ale moje Magnumy (Classic i Desert) miały z tyłu jakieś przedziwne, sztywne...coś. W założeniu to chyba miało wzmacniać buta, może właśnie stabilizować nogę. Ale efekt był taki, że gdy tylko reszta buta trochę się wyrobiła, to sztywne coś zaczęło przy każdym krzywym kroku skrobać marchewkę albo wręcz podrzynać po bokach kostkę . Jak na całych stopach nie miałem ani jednego obtarcia, tak tam regularnie robiły się krwawe rany.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 18, 2008 8:41 am 
ban

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 5:37 pm
Posty: 338
Lokalizacja: jaki Gustaw, no jaki Gustaw ja się pytam
Artur1683 napisał(a):
Jak na całych stopach nie miałem ani jednego obtarcia, tak tam regularnie robiły się krwawe rany.

:shock:
I ja śmiem narzekać na swoje buty. Tylko raz w życiu miałam kwawiące rany, jeszcze w liceum. W porównaniu z Waszymi doświadczeniami moje to pikuś. Raz tylko, na kursie przewodnickim zdarzyło mi się kupić zwykłe buty a'la górskie i po zejściu z Połoniny Wetlińskiej zdjąć je z nóg i wyrzucić do kosza. Walnęło mnie to nieźle po kieszeni (byłam od trzech lat bezrobotna) i od tego czasu nie eksperementuję.
Właśnie aby nie łazić w fatalnych camousach wyciągnęłam ubiegłoroczne feel free kupione w pakiecie coś za 190 zł. O ile skarpety zniszczyły mi się po kilku wyjściach, ze spodniami mam problemy non stop (prawie przy każdym włożeniu w miejscach newralgicznych pekają szwy) to buty są w miarę dobre. Bardzo wygodne, mniej przemakają niż campusy i są bardziej przyczepne. No i mają samoczyszczącą podeszwę czego oczywiście campusy nie mają. Gdybyście poszukiwali taniutkich butków na Beskidy to polecam feel free.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 18, 2008 9:38 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 11, 2007 1:46 pm
Posty: 1563
Lokalizacja:
Ja swego czasu używałem buty BW starego typu - nowy typ to zupełnie co innego. Początkowo uzywałem je jako buty zimowe w mieście i do lekkiej działalności zimowej, natomiast jak zdarlem swoje cywilne Podhala, to i latem chodziłem w tych BW.
Zalety - trwałość buta, dobra podeszwa (klasyczne krzyżyki).
Wady - pomimo tego że wysokie, średnie trzymanie kostki - sama wysokość buta nie gwarantuje jeszcze trzymania. Poza tym wspomniane już przmoczenia. Przy dobrym nawoskowaniu i napastowaniu ciężko je było przemoczyć, natomiast jak się już przmoczyły to schły dłuuugo.
Oczywiście do takich butów to podwójna skarpeta.
Ogólnie wspominam dobrze. W tamtych czasach wybór butów był znacznie mniejszy niż teraz a ceny typowych butów górskich masakryczne.
Ale w takich butach zrobiłem z powodzeniem większość mojej działalności górskiej. Zrobiłem w nich praktycznie całe Tatry po farbie, jak i sporo innych gór.
Nadal tych butów używam, już nie w górach, ale zimą w mieście i w ramach działalności muzycznej - do pogo się nadają świetnie. Ale obecnie rzadko. Skóra jest w świetnej formie, dzięki statannemu pastowaniu, tylko podeszwa zdarta. Po niezbyt udanej próbie wymiany podeszwy w moich Podhalach nie bedę próbował.
Obecnie - nie kupiłbym już takich. Te tzw. buty górskie BW, które są u nas, to wg opinii z NGT to podróby. Normalne BW ze względu na podeszwę się już nie nadają na pewno na Tatry - inne góry to jeszcze da radę zwłaszcza jakieś beskodzkie czy bieszczadzkie łazęgi.
Magnum - trzymałbym się od tego z daleka. Buty wygodne, ale raczej na miasto, ew. las. Nie na góry. Trzymanie kostki słabe, trwałość ponoć mizerna.

_________________
Wolę mieć brzuch od piwa, niż garb od roboty


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 28, 2008 6:24 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 24, 2006 11:26 am
Posty: 1297
Lokalizacja: Wielkopolska
Niedawno kupiłam sobie takie butki http://www.8a.pl/index.php?str=prod_big ... 66&subkat=. Zobaczymy jak się spiszą w górach, bo na nizinach jak na razie jest OK :)

_________________
"Jedną z odmian szczęścia jest to,że ma się przyjaciół"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 28, 2008 7:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
jakaja skoro kupiłaś, to nie ma co komentować. Moim zdaniem wyglądają jak jakieś tanie Colemany czy Campusy, ale mam nadzieję że będą Ci dobrze służyć. Choć ja za tą cenę kupiłbym coś innego (pomijając fakt, że ja kupiłbym męskie). :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 28, 2008 7:55 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 24, 2006 11:26 am
Posty: 1297
Lokalizacja: Wielkopolska
leppy napisał(a):
ja kupiłbym męskie)

Ja też oglądałam męskie :) ,ale nie tak ładne były :mrgreen: :wink:

_________________
"Jedną z odmian szczęścia jest to,że ma się przyjaciół"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 28, 2008 10:08 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt lis 11, 2005 3:23 pm
Posty: 1214
Cytuj:
Niedawno kupiłam sobie takie butki

niech ci się sprawują :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 28, 2008 10:20 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
leppy napisał(a):
Moim zdaniem wyglądają jak jakieś tanie Colemany czy Campusy

No ale to AKU, to chyba powinny być niezłe, mimo wyglądu ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 28, 2008 10:22 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:41 pm
Posty: 810
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Alpinus Nanga
użytkuję od lipca 2008

Cechy:
dość wygodne, wymagają rozchodzenia - pierwszy raz w ciepłe dni był nieprzyjemny!
W śniegu sprawują się świetnie, nie przemokły po 8 godzinach chodzenia w śniegu i przejścia przez strumienie. Wystarczająco ciepłe.
Nie nadają się na lato - jak dla mnie.
Sznurówki się nie rozwiązują (w niektórych butach bywa to problemem).
Podeszwa za twarda na asfalt i długi marsz w ciepłe dni po bruku, ale wystarczająco twarda na skały i śnieg. Dobrze sprawuję się na lodzie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 7:57 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lut 03, 2009 7:47 pm
Posty: 1
Cześć,

Jakie buty byście polecili zamiast Aku Tajga?

Żeby były jak Tajgi lekkie, przewiewne i wygodne, ale nie tak potwornie śliskie na lodzie i na mokrych kamieniach i żeby membrana dłużej trzymała?

_________________
bobik.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 16, 2010 11:07 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr gru 27, 2006 3:07 pm
Posty: 23
Lokalizacja: Poznań
Czy orientuje się ktoś, gdzie w Poznaniu jest największy wybór przyzwoitych (ale nie przekraczającej magicznej granicy 400 zł) butów?
Na razie nie jestem na żadne zdecydowana, a takie zakupy jak buty górskie nie należą dla mnie do najłatwiejszych:) chcę po prostu wiedzieć, gdzie uderzać i gdzie jest szansa, że coś fajnego trafię.
Do głowy przychodzi mi głównie Horyzont i Taternik...ale te sklepy kojarzą mi się z przebitką cenową :D szukam więc alternatyw;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 16, 2010 11:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Alpin na Fredry, a prócz tego sklepy w centrach handlowych (typu Inter Sport, Campus, Alpinus, Bergson), których co prawda nie polecam. Więc - wymieniony przez Ciebie Taternik oraz (przeze mnie) Alpin.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 17, 2010 6:17 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr gru 27, 2006 3:07 pm
Posty: 23
Lokalizacja: Poznań
Ooo, faktycznie, Alpin :)
zapomniałabym o tym sklepie, a mam do niego 12 minut piechotą :wink:
dzięki!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 17, 2010 6:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
alicja napisał(a):
Czy orientuje się ktoś, gdzie w Poznaniu jest największy wybór przyzwoitych (ale nie przekraczającej magicznej granicy 400 zł) butów?

Tu masz sklepy
http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... =1180#1180
Taternik i Alpin. W innych też coś możesz znaleźć. Niekoniecznie taniej.
Za sprawdzone firmy trzeba trochę zapłacić. Za 400 zł też coś kupisz, ale powiedzmy z mniej topowych marek.
Dołóż 100 i wybór się zwiększy :)

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 18, 2010 7:18 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr gru 27, 2006 3:07 pm
Posty: 23
Lokalizacja: Poznań
Dołóż 100...
Łatwo powiedzieć. :D Ale postaram się!
Dzięki za rady :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 19, 2010 6:24 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lis 17, 2009 2:42 pm
Posty: 1
Lokalizacja: Zielona Góra
Witam, czy te buty i za tą cenę to dobry wybór??:
http://allegro.pl/item966800494_profesionalne_buty_meindl_island_pro_mfs_nowe.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 20, 2010 8:41 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 11, 2007 1:46 pm
Posty: 1563
Lokalizacja:
Tak

_________________
Wolę mieć brzuch od piwa, niż garb od roboty


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 13, 2010 10:58 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 10:47 am
Posty: 10
Jestem tu nowy na forum ale z zaciekawieniem obserwowałem ten wątek. Większość marek , które sie tu pojawia jest mi dobrze znana ale ciekawi mnie wasza opinia na temat bates konkretnie modelu Delta-8 Gore-tex . uważacie,że warto je kupić?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL