Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 10:47 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: suszenie butów
PostNapisane: Pn sty 02, 2006 6:55 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 30, 2005 11:31 pm
Posty: 115
Lokalizacja: Kraków
Mam pytanie do fachowców :) Ostatnio jak byłem w górach (czyli pod koniec września), moje nowe buciki membranowe przeżyły chrzest bojowy w postaci ulewy trwającej pół dnia bez przerwy. W zasadzie większość dnia wytrzymały, ale jak wróciliśmy do leśniczówki w której się zakwaterowaliśmy to właśnie zaczynały przemakać do środka. Postawiłem je w pobliżu kaloryfera (nie bezpośrednio, bo się bałem żeby z tą skórą się coś nie porobiło, tak z 15-20 cm dalej) i poszedłem spać. Rano wstałem, i co zastałem? Z zewnątrz trochę podeschły ale dalej wilgotne, od środka bez zmian - nie dało się w nich iść, poszedłem w adidasach. Potem następnego dnia znowu wstaję - i buty wyglądają podobnie jak dzień wcześniej... a nie chcę już iść w adidasach, bo mi przemokną w pół godziny :/ W akcie desperacji pożyczyłem suszarkę od gospodyni i suszyłem je delikatnie tak z dobre pół godziny jak nie dłużej. Pomogło, dało się w nich iść... (tylko do dzisiaj nie wiem, czy to był dobry pomysł żeby takie buty suszyć suszarką, czy to im nie szkodzi jakoś...)

No i teraz pytanie właściwe - jakie wy, starzy wyjadacze, macie sprawdzone techniki doprowadzania mokrych butów do stanu używalności? (Interesują mnie zarówno techniki do wykorzystania w warunkach w miarę cywilizowanych, jak i mniej cywilizowanych (w środku lasu pod namiotem się suszarki nie pożyczy, chociaż jeszcze nie miałem takiej przyjemności, ale dobrze wiedzieć na przyszłość ;) )


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 02, 2006 6:58 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn paź 24, 2005 10:07 pm
Posty: 877
Ja preferuje suszonko papierem wewnątrz, lub suszarką do butów (jeśli takowa jest pod ręką). Ważne aby suszenie nie było gwałtowne i nie przy wysokiej temperaturze.
Inna sprawa, że przemoczone membranki schną dość długo...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 02, 2006 8:09 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N wrz 11, 2005 1:39 am
Posty: 1740
Lokalizacja: Zamość
Najczęściej suszę wkładając gazety do srodka (o tym sposobie dowiedziałam się we Włoszech). Choć podczas ostatnich wakacji tak przemoczyłam buty, że ani gazety nie pomogły, ani suszenie przy piecu. Na drugi dzień szłam w wilgotnych. Na szczęście pogoda była słoneczna i buty wyschły dość szybko. Moja koleżanka też czasami suszy za pomocą suszarki

_________________
A my zmieniliśmy jawę w sny
Jesteśmy jak rosa, jak pył!
Ukradliśmy siłę gwiazd
I dla nas zatrzymał się czas


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 02, 2006 9:53 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
Nawet buty z membranka powinny byc zaprawione z zewnatrz zeby zapobiec przeciekaniu w bardzo mokrych warunkach. Do tego, jak ekspres mowil, membranka schnie jak mokre gacie pod lodem, wiec potrzebuje obiegu powietrza. Mysle ze zwykly wiatraczek ustawiony na niski obieg by pomogl. W kazdym razie nigdzie zbyt blisko zrodel wysokiej temperatury bym butow nie stawial, szczegolnie z membranka, bo jak to nierowno wyschnie i cos sie pofalduje, to umoczyl.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 02, 2006 10:02 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 28, 2005 8:26 pm
Posty: 25
Lokalizacja: Dublin/Gdansk
Ja tez stosuje papier, a dokladnie gazety. Radzi sobie z wyciaganiem wilgoci z wnetrza buta. Inna rzecza jest to, ze nigdy mi jeszcze buty z membrana nie przesiakly. Papierem usuwam wilgoc, ktora gromadzi sie od potu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 03, 2006 12:41 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt lis 04, 2005 7:38 pm
Posty: 4278
Lokalizacja: Buk
Ja też zawsze pakuje szarą gazetę z podłego papieru i kiedys ktoś mi powiedział,żeby postawić je jak najwyżej (np.na szafie) i o dziwo poskutkowało...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 03, 2006 1:39 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 30, 2005 11:31 pm
Posty: 115
Lokalizacja: Kraków
hwyhobo napisał(a):
Nawet buty z membranka powinny byc zaprawione z zewnatrz zeby zapobiec przeciekaniu w bardzo mokrych warunkach.

Zaimpregnowane były, dzięki czemu z początku przez jakiś czas nawet z zewnątrz były suche (tylko się pojedyncze kropelki zbierały :) ), ale w końcu się poddały bo deszcz nie dawał za wygraną :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 03, 2006 4:18 pm 
gazeta. najpierw 20 minut - wymiana gazet i do rana suszysz - skutecznosć 100%


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 04, 2006 1:13 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 3:32 pm
Posty: 177
Lokalizacja: Biskupice k/Wieliczki
podobno groch nieźle wyciąga wilgoć, ale nie sprawdziłąm tego, jak trzeba również stosuje szarą gazetę


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 04, 2006 1:37 pm 
a ja koszerną ;-)
to moze teraz ktoś napisze jaka gazeta jest najlepsza i najbardziej szara 8)

a...! i nie polecam jednak suszyć butów na "ganku" jak i w nocy popaduje
z tą koncepcja ze na szafę - świetny pomysł :D


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 04, 2006 2:04 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Mogę dodać że 90% trekingów mają wyjmowane wkładki. podczas suszenia korzystam z tego - chociaż od spodu mam sucho ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 04, 2006 3:06 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lis 28, 2005 10:37 pm
Posty: 1478
Lokalizacja: 9p.
ja zamiast gazety wkładam szary (taki 100% makulatury) papier toaletowy, działa podobnie, ale ktoś mi kiedys powiedział, że papier jest miększy i lepiej wyciąga wilgoć..

_________________
keff79: Moje spostrzeżenia i analiza nieba z ostatnich trzydziestu jeden lat dowodzą, że w nadchodzącym półroczu pogoda będzie zmienna i może mieć coś wspólnego z tzw. porami roku (badania trwają).

Wiśnia jest wiśnia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 04, 2006 5:22 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 23, 2005 9:35 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Sosnowiec
Ja radze unikac jednak suszarek, gdzies czytałem ze max temp. w jakiej można suszyć botki to 40 stopni.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 04, 2006 9:00 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn paź 24, 2005 10:07 pm
Posty: 877
pioter napisał(a):
Ja radze unikac jednak suszarek, gdzies czytałem ze max temp. w jakiej można suszyć botki to 40 stopni.


Suszarki do butow dzialaja przy niewielkich temperaturach - najwazniejszy jest obieg powietrza w bucie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 05, 2006 1:07 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 23, 2005 9:35 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Sosnowiec
No chyba że do butów ..... ale co to jest suszarka do butów ?? :) pierwszy raz sie z takim określeniem spotykam, więc stąd moje zdziwienie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 05, 2006 8:09 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 8:51 am
Posty: 2378
Lokalizacja: Nowy Sącz
tutaj mozna taka suszarke kupic http://www.allegro.pl/show_item.php?item=80207237


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 05, 2006 8:23 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
kika napisał(a):
podobno groch nieźle wyciąga wilgoć

To moze byc prawda, tylko balbym sie bo groch to masa proteiny i w polaczeniu z wilgocia w butach moglby szybko grzyb zlapac, a to nieszczescie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL