Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 8:57 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 31, 2007 12:33 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt lip 05, 2005 3:50 pm
Posty: 748
owszem
w końcu kto normalny wiąże się na jedynce ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 31, 2007 12:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
tomtom napisał(a):
owszem
w końcu kto normalny wiąże się na jedynce ;)

Np. ja czasami, ale to zależy od okoliczności...
Aaaa, przepaszam, nie zauważyłem przymiotnika ;-).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 31, 2007 12:47 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt lip 05, 2005 3:50 pm
Posty: 748
proszę :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 31, 2007 5:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Dodajmy jeszcze da uściślenia - słowackie II = WHP I, Słowacy nie mają zeroplusa.

a przypomnij mi jak się ma skala WHP do UIAA
coś jak 1:1 ?
czyli generalnie można iść na wszystko w rejonie dopuszczonym powyżej II WHP
trochę by sie jednak takich dróg znalazło, więcej niż WHP II ale też z kolei nie bardzo trudne
faktycznie taki spis z trudnościami dróg byłby przydatny, a tak to trzeba przeszukiwać WHP-py :D

a tak się jeszcze zastanawiam czy przynależność do Alpenverein jest traktowana jako przynależność do "any climbing club"?

no i tak jak w Polsce przed wyjściem trzeba wpisać w książce wyjść cel, drogę i czas powrotu

no i kursant, który nie ma legitymacji klubowej, musi asystować instruktor taternictwa

_________________
Tatrzańskie szlaki


Ostatnio edytowano Pt wrz 07, 2007 9:24 pm przez tomek.l, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 31, 2007 7:10 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz cze 15, 2006 1:04 pm
Posty: 199
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Czechowice
Dokładnie wg tabeli skal tatrzańska pokrywa się z UIAA co nie co różniąca się od popularnej skałkowej" francuskiej. Aż dziw że takiego spisu nie ma. Co do przynależności raczej wszystko respektują i jak dodałeś wpis to mus. http://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_trud ... g_skalnych


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 01, 2007 4:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Co do tego czy TANAP uznaje Alpenverein jako klub wspinaczkowy to akurat nie jestem tego pewien.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 01, 2007 6:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Na szczęście legitka z logo PeZetA wystarczy.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 01, 2007 9:49 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt lip 05, 2005 3:50 pm
Posty: 748
OAV czy DAV też ok. Martin długo oglądał, ale puścił.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 06, 2007 10:21 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 27, 2007 1:35 pm
Posty: 97
Dorzucając '3 grosze' z kursu, który niedawno skończyłem. Wyraźnie mówili, że w Polsce wystarczy przynależność do jakiegoś klubu wspinaczkowego (a to po kursie to z automatu właściwie) i juz możesz biegać po szlakach dochodzących do dróg wspinaczkowych. Co do Słowackich to niepamiętam czy Karta Wspinacza czy Taternika, ale tylko najkrótsze dojście do trasy i to musi być trasa od iluś w skali ;). Więc chyba potwierdzam to co piszecie wyżej :).

_________________
Trochę inny Gierlach:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=4102


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 06, 2007 10:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
gosc_w_dom napisał(a):
...Wyraźnie mówili....

Albo mówili niewyraźnie, albo mówili trzy po trzy, albo niedokładnie słuchałeś, bo okropnie pokręciłeś.
Jeszcze raz przeczytaj uważnie posty, wszystko wyżej zostało dokładnie i zgodnie z prawdą opisane.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 06, 2007 10:31 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 27, 2007 1:35 pm
Posty: 97
Raczej źle spamiętałem :D

_________________
Trochę inny Gierlach:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=4102


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 07, 2007 7:48 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2007 11:01 am
Posty: 320
Lokalizacja: Kraków
W jakimś starym felietonie P. Pustelnika przeczytałam jego opinie na temat karty Taternika, ze dobrze że wycofano się z niej bo tylko w Polsce była potrzebna licencja na zabijanie siebie, partnera lub instruktora.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 08, 2007 6:02 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 27, 2007 1:35 pm
Posty: 97
Przeczytałem ALL i mam już ogląd tego co można robić w TPN.

Co do mnie to uważam, że na szlaki nieoznakowane, z wyjątkiem rezerwatów, powinno się puszczać! Ci, którzy coś czytali, świadomi, raczej potrafią ocenić trudność tego na co się porywają i wycofywać się. Ci, którzy nic nie czytali i nie mieli wcześniejszych chęci raczej spontanicznie ze szlaku nie zeskoczą, a tych którzy się zgubili powinno się prowadzić na szlak i wskazywać drogę, a nie dowalać mandata. Mandatami powinno się za to sypać w tych, którzy idąc na przełaj karczują kosodrzewine, wyrywają sobie naręcza kwiatków, rzucają kamieniami w świstaki i przede wszystkim śmiecą. Za śmiecenie powinny być potężne kary i to zarówno poza jak i na szlaku! Koło księgi taternika, w której się powinno wpisywać, powinna (sic! znowu powinna) znajdować się informacja nt. z jakiegoś powodu zamkniętych terenów. I tyle. Jeśli owej informacji nie ma, a szlak jest opisany w przewodnikach to wg mnie nie ma powodów do mandatu! Dodatkowo wszyscy chodzący w góry powinni się ubezpieczać, żeby TOPR miał z czego pieniążki za akcje ratownicze (potencjalne!), a ubezpieczenia powinny być jasne!

Co so Słowacji i TANAPu przydałyby się (podobne do przedstawionych wyżej TPN) mapki i opisy tego co tam mozna robić, a co jest rezerwatem, bo ja np. się nie orientuje.

Na koniec odniesienie do cytatu z dyskusji:
Głos z sali Z kolei „Góry” polecają wycieczki do rezerwatów
To bezsens wg mnie, żeby reklamować i nakręcać ludzi do wycieczki w rezerwat, Jeśli mi w piśmie takie coś reklamują, to mogę sobie pomyśleć, że na to jest przyzwolenie!

_________________
Trochę inny Gierlach:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=4102


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 08, 2007 6:17 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 27, 2007 1:35 pm
Posty: 97
TANAPowskich reguł nie potrafię jasno złapać (bo nie wiem czy zwykła karta klubu wysokogórskiego to już to o co im chodzi, a dwa czy np. opisy dróg z przewodnika Chmielowski-Świerz, można, w terenach nie wyłączonych, raźno podawać za 'drogę wspinaczkową'). I mają jakieś rozróżnienie między 'climbers' i 'rock-climbers', czyli co jedni to skałkowcy, a drudzy trekkingowcy?

Rzucając przykładem: pakując się, z kartą klubową, z Czerwonej Ławeczki drogą na Mały Lodowy, a potem na Lodowy, po uprzednim wpisie do księgi u Terego w chacie zali mogę dostać mandata czy też nie mogę? I czy zależy to od tego czy taszczę linę tudzież nie zależy? :) Podobnież próbująć wydrapać się na Białą Ławeczkę?

_________________
Trochę inny Gierlach:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=4102


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 08, 2007 7:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Gosc_w_dom, przynajmniej dla strony polskiej kilka korekt do tego co napisałeś:
1) Schodzić ze szlaku na terenie TPN ogólnie poprostu nie wolno.
2) Istnieją natomiast od tej zasady wyjątki,
3) W tym wątku najczęściej odnoszono się do zasad uprawiania taternictwa na terenie parku.
4) Tym co było "rewolucyjnym" posunięciem Dyrektora TPN było zniesienie obowiązku posiadania tak zwanej "Karty Taternika" jako dokumentu uprawniającego do uprawiania taternictwa na terenie parku. Dyrektor dość luźno zdefiniował grono uprawnionych - jako "ludzi uprawiających taternictwo", a ponieważ jest to luźna definicja więc zacytuję fragment zarządzenia wprost:
Cytuj:
Biorąc pod uwagę, że:
- taternictwo to przechodzenie trudno dostępnych partii Tatr przy zastosowaniu specjalnych umiejętności i odpowiedniego sprzętu,
- uprawianie taternictwa, wymaga posiadania specjalistycznego przygotowania oraz przestrzegania
zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tej dyscyplinie,...

Koniec cytatu. Innymi słowy taternik to ktoś kto umie się wspinać, idzie się wspinać i przestrzega "zasad taternictwa".
5) "Taterników" uprawiających "taternictwo" obowiązuje oprócz tego kilka zasad, nakazów i zakazów:
- Istnieje określony, wydzielony obszar na którym taternictwo wolno uprawiać. Nie jest natomiast prawdą, że na tym obszarze wolno chodzić tylko znanymi drogami wspinaczkowymi.
- Wychodząc na/ wracając z wspinaczki należy dokonać prawidłowego wpisu/wypisu w/z książki wyjść taternickich
- Poza przypadkami nagłymi, nie wolno biwakować.
- Idąc na wspinaczkę należy maksymalnie korzystać najpierw ze znakowanych szlaków, dalej z tak zwanych "zwyczajowych" ścieżek

Nawiązując do tego co napisałeś i nieco komentarza. Nie jestem funkcjonariuszem TPN, tylko "zwykłym turystą i taternikiem" więc czytam przepisy z tej samej pozycji co ty. Rozporządzenie jest aktem prawnym, jeżeli będziesz go dokładnie przestrzegał teoretycznie żaden filanc nie ma prawa wręczyć ci mandatu. Jeżeli jednak wręczy (nie zacytuję mojego instruktora taternictwa, co proponował na taką sytuację), będziesz musiał sam wykazać najpierw w kolegium w Zakopcu, a potem być może w sądzie, że działałeś w zgodzie z rozpatrywanym tu Rozporządzeniem Dyrektora TPN. Myślę że to co napisałeś odnośnie zachowania w górach, znaczy na przykład nie śmiecenie ma pełne prawo działać tu na twoją korzyść, świadcząc o tym, że przestrzegasz "zasad taternictwa". Gdybym ja był sędzią to bym nie śmiecącemu "gosciowi_w_dom" po przejściu WGC mandat anulował jako osobie "przestrzegającej zasad taternictwa", a gościowi co to po skończeni wariantu R urządził sobie balangę na Plecach Mnicha i nie pozbierał butelek - mandat kazał zapłacić, bo nie przestrzegał "zasad taternictwa" więc najwyraźniej nie uprawiał taternictwa tylko balangował... Ale co kiedy zrobi sąd, to czasami raczy wiedzieć tylko sąd.
Odnośnie ubezpieczenia. Niestety prawda jest taka, że obecnie pieniądze płacone na ubezpieczanie się od wypadków w górach nijak nie trafiają do TOPR, który jest jednostką utrzymywaną z budżetu, iluś tam procent z biletów wstępu do TPN i wpłat prywatnych sponsorów. Z ubezpieczalni możesz co najwyżej próbować odzyskać trochę pieniędzy na prywatne leczenie i rekonwalescencję po wyjściu ze szpitala. Oczywiście i jak zawsze wszędzie poza Polską jest inaczej i już na Słowacji ubezpieczenie mieć musisz bo zabulisz z własnej kieszeni za akcję ratunkową.
Co do wspomnianego "nawoływania w Górach (czasopiśmie)" do schodzenia ze szlaku.... Jak sądzę nie chodziło o to że ktoś nawoływał, tylko że ktoś opisał jakąś ładną wycieczkę poza szlakiem... Chodzi o obawy, by na przykład to forum (sic!) nie przyczyniło się do wzrostu zjawiska "bezszlakowości". Kartę Taternika krytykowano i z różnych powodów w końcu zdjęto obowiązek jej posiadania, ale głównym powodem obaw przed tym posunięciem było ryzyko masowego ruszenia na wspinaczkę tych, którzy dotąd z braku KT nie mogli. Ponieważ takiego masowego ruszenia nie było, Rozporządzenie przedłużono bezterminowo. Ale jak gdzieś tu wyżej napisano, to się też zawsze może zmienić, póki co cieszmy się tym co jest i... na przykład schodząc ze szlaku nie śmiećmy w górach! Nie schodząc zresztą też.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 08, 2007 11:32 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 27, 2007 1:35 pm
Posty: 97
Dzięki za komentarz! Dobrze, że to raz jeszcze pozbierałeś i wytłuszczyłeś.

Podróż granią to też przecież droga taternicka (przynajmniej jest tak opisana). Więc za Mięgusze czy Mnichy nikt mandatu nie powinien dawać, bo leżą w tej oznaczonej pozwoleniem strefie. Dobrze kombinuje?

_________________
Trochę inny Gierlach:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=4102


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 09, 2007 11:12 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr cze 27, 2007 1:35 pm
Posty: 97
Hmmm... Może jestem do tyłu, ale właśnie odkryłem, że na stronie http://www.tatry.nfo.sk/vthse.php są podane drogi wspinaczkowe na szczyty Tatr Słowackich wraz z wyceną. Można na moje oko zgrabnie ocenić, w których miejscach wspinacze mogą w Tatrach Słowackich przebywać.

_________________
Trochę inny Gierlach:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=4102


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 05, 2007 8:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
tomtom napisał(a):
Dodajmy jeszcze da uściślenia - słowackie II = WHP I, Słowacy nie mają zeroplusa.
znalazłem dzisiaj coś takiego w necie
http://www.gory.info/artyk.php?id=182
Cytuj:
Uwaga od Redakcji: W praktyce podane w przepisach TANAP stopnie trudności odnoszą się do skali "tatrzańskiej" równoważnej ze skalą alpejską. W skali tej na przykład trudność grani między Kopą Lodową a Lodowym Szczytem to "I", dwójkowa jest grań Ostrego. Trzeci stopień skali UIAA opisanej w artykule odpowiada więc "jedynce" w rozumieniu przepisów parkowych. Trzeba zatem pamiętać, że w takiej sytuacji prawie wszystkie normalne (czyli najłatwiejsze) drogi wejściowe na szczyty w Wysokich Tatrach nie przekraczają "jedynki" i wchodzenie nimi jest niedozwolone.

nie jest to za jasno pisane bo raz jest mowa, że przepisy TANAP-u odnoszą się do skali tatrzańskiej a potem , że III UIAA odpowiada słowackiej I z przepisów parkowych
wynikałoby z tego, że III WHP to słowacka I 'parkowa'
więc można się wspinać dopiero na drogach IV UIAA

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 05, 2007 9:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
No nie mam stuprocentowej wiedzy ale na mój gust "redakcja" się zakręciła i wprowadza w błąd. Słowackie "parkowe" II to jest to samo co polskie "parkowe" II, czyli to samo co WHP, UIAA i różne inne temu podobne. Jakieś nieporozumienie, pewnie wokół przymiotników słownych, bo w przytoczonym przez ciebie artykule z GGI III to "średnio łatwo" (w tym określeniu autor powołuje się na UIAA, może ma rację, ja próbowałem coś znaleźć ale nie znalazłem), a u WHP III jest określane jako "trudno". To tylko kwestia nazwania stopnia trudności i emocjonalnego podejścia. No mi się skala WHP taka jakaś zupełnie naturalna wydaje, ale są tacy dla których VI.1 to "łatwo", a V to "bez trudności" :-).
Co bym i ja się nie zakręcił - wedle mojej wiedzy słowackie "parkowe" II to jest dokładnie to samo co II WHP, generalnie chodzi o skalę UIAA.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 05, 2007 9:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Podobno Słowacy potrafia podprowadzić delikwenta pod ścianę i dać do przejścia dwójkową drogę. Jak umie to puszczają. Ale to chyba bajka.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 05, 2007 10:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
no też dla mnie ten opis jest dość nie jasny
jakoś nie chce mi się wierzyć w to, że słowacka I to III UIAA
słyszałem natomiast to co pisał tomtom, że Słowacy uwzględniają swoją skalę różniącą się i jeden stopień od WHP
ale jednoznacznej informacji o tym jaka skale bierze pod uwagę TANAP nie znalazłem

a tu jest tłumaczenie rejonów zamkniętych do wspinaczki w TANAP-ie
http://www.pza.org.pl/tatry/article.acs?id=139560

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 7:18 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Chodzi ci pewnie o to:
Cytuj:
Dodajmy jeszcze da uściślenia - słowackie II = WHP I, Słowacy nie mają zeroplusa.

No tego to też nie słyszałem. No ale nawet jeśli - zwróć uwagę, że wtedy oznaczałoby to coś dokładnie odwrotnego niż napisałeś powyżej.
Tak czy inaczej - nie sądzę by TANAP podawał przepisy poruszania się po parku odwołując się do jakiejś tajemniczej "słowackiej skali" innej skali niż UIAA, zwłaszcza na stronie po angielsku.
Jak dotąd nie słyszałem o żadnej odrębnej słowackiej skali, coś najwyżej rzeczywiście o pewnych różnicach w interpretacji stopni, podlegającej głównie na zaniżaniu przez Słowaków wycen o ok. pół stopnia - stopień na drogach wspinaczkowych z lat 60-80.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 11:10 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Mnie też wydaje się, że to redakcja coś pomieszała.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 06, 2007 10:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
ale o co chodzi ? nikt o tym nie mówi aby się wspinać na Słowacji niezbędna jest przynależność do jakiegoś klubu wysokogórskiego, inaczej, jak twierdzą słowacy zostaniemy przeegzaminowani przez Instruktora Taternictwa ... wspinać się można po drogach o trudności od III w skali UIAA, rzecz jest powiedział bym umowna czyli krótko mówiąc zawsze można naściemniać ... że akurat wracamy, lub że idziemy do miejsca wspinaczki (jeśli taka możliwość jest) .... po za tym dla wytrwałych pozostaje zima .... do klubu należeć trzeba, ale w zimie możemy poruszać się po wszystkich drogach bez ograniczeń .... to tyle na ten temat ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 07, 2007 7:13 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
golanmac napisał(a):
ale o co chodzi ? ....wspinać się można po drogach o trudności od III w skali UIAA...

O to, że się robi totalne zamieszanie i kupa sprzecznych informacji co do kwestii "od którego stopnia" według formalnych przepisów. Otóż Golan nie od III tylko od II. Jeszcze raz cytat z linku podanego przez Tomka (oficjalna strona TANAP)
http://www.tanap.org/en/climbing.php
Cytuj:
Climbers are permitted to enter the National Park off the tourist and educational tracks and during the period of closures only for the purpose to ascend a peak with the grade II or higher on the scale of difficulty.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 07, 2007 8:54 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Zapewniam Cię że oficjalnie po II iść nie możesz.... przeczytaj całość, najlepiej po słowacku ... następnie zastanów się dlaczego tak jest i na koniec, rzecz najprostsza, zamiast gdybać wystarczy zapytać się np w ambasadzie Słowacji, panie są na prawdę bardzo miłe ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 07, 2007 9:33 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
golanmac napisał(a):
Zapewniam Cię że oficjalnie po II iść nie możesz.... przeczytaj całość, najlepiej po słowacku ... następnie zastanów się dlaczego tak jest i na koniec, rzecz najprostsza, zamiast gdybać wystarczy zapytać się np w ambasadzie Słowacji, panie są na prawdę bardzo miłe ...

http://www.tanap.org/horolezectvo.php
Cytuj:
Horolezci môžu vstupovať do vysokohorského prostredia aj mimo turistických a náučných chodníkov a v čase sezónnych uzáverov turistických a náučných chodníkov len za účelom nástupu na horolezeckú túru so stupňom ťažkosti horolezeckej klasifikácie vyšším ako II.stupeň, pričom použijú trasu čo najšetrnejšiu z hľadiska ochrany prírody a krajiny. Pri samostatných výstupoch môžu horolezci použiť hrebeňové túry od II. stupňa ťažkosti horolezeckej klasifikácie s výnimkou úsekov Kopské sedlo - Jahňací štít, Veľká Svišťovka - Kežmarský štít. Horolezecké túry s I. a II. stupňom ťažkosti sa môžu vykonávať len v letnom období, ak je to nevyhnutné na zostup a v zimnom období od 21. decembra do 20. marca v obidvoch smeroch, keď terén tejto ťažkosti sa metodicky využíva na zimný výcvik.

Ja to po słowacku kumam dopiero od 10 dnia pobytu za południową granicą, a dawno nie byłem.
Tak "na oko" wygląda jakby była tu tu różnica z tekstem angielskim, który akurat kumam. Z tego co staram się zrozumieć ten słowacki tekst rzeczywiście chyba "vyšším ako II.stupeň" należałoby rozumieć jako co najmniej III, przy czym jak zrozumiałem graniówkami wolno akurat już od II. Ale ja obecnie słowacki rozumiem gorzej niż angielski i jeśli tak by było jak zrozumiałem to TANAP umieszcza na swojej stronie sprzeczne informacje, bo tekst angielski akurat dobrze zrozumiałem i jest jednoznaczny.
Co do polegania na wyjaśnieniach pań z ambasady, to nie podejrzewam żeby panie nie były miłe, ale raczej nie traktowałbym ich wiedzy na temat bądź co bądź dość szczegółowych przepisów lokalnych jako obowiązujących. Jedynym źródłem pewnej w dyskutowanej materii wiedzy jest TANAP, a nie ambasada. Także nie "gdybam", tylko czytam (w miarę możliwości ze zrozumieniem) oficjalną stronę internetową TANAP w dodatku jak innostarniec czytałem jak dotąd akurat tą po angielsku.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt wrz 07, 2007 11:42 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
To jest tak jak z biblią, ile czytelników tyle interpretacji, a do tego dochodzą jeszcze tłumaczenia, które docelowo okazują się być dowolną interpretacją tłumaczącego :)
Tak miedzy nami, ciii, pst, mając odpowiednia wiedzę i wyposażenie (czytaj sprawiasz wrażenie takiego co to wie co robi i ma czym) idziesz gdzie i jak chcesz (oprócz rezerwatów), a w razie jak by co to i tak zawsze coś tam na ściemniasz ....
A co do ambasady, to fakt posiadania przez wspomniane panie mizernej wiedzy odnośnie przepisów TANAP-u wydaje się być oczywisty, ale nie o wiedzę mi chodzi, otóż taka Pani po pierwsze może nam przetłumaczyć na polski wybrane fragmenty regulaminu TANAP-u, po drugie można poprosić o dodatkowe materiały, informacje itd..., a po trzecie taka Pani, ładnie poproszona, specjalnie dla nas skontaktuje się z TANAP-em i wyjaśni nasze wątpliwości i sporne kwestie .... no chyba że by miała zły dzień, to usłyszymy wiązankę po Słowacku, z autopsji powiem że brzmi raczej śmiesznie heheh


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 07, 2007 4:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
golanmac napisał(a):
ale w zimie możemy poruszać się po wszystkich drogach bez ograniczeń .... to tyle na ten temat ...
Zastanawia mnie skąd jest ta informacja. Bo na stronie TANAP-u tego nie widzę.
Jest tylko informacja, że można poruszać się w wejściu i zejściu na drogach I i II w czasie zimowych szkoleń.
Nie ma żadnej informacji, że w zimie brak jest ograniczeń

Jak dla mnie trzymając się wersji, że jest to skala UIAA z przepisów TANAP-u w języku angielskim wynika, że:
- można się wspinać na drogach II i wyższych, i jest to logiczne ponieważ wszelkie wejścia popularnymi drogami na pozaszlakowe szczyty nie przekraczają w większości przypadków trudności I

- można robić graniówki od trudności II oprócz Kopske sedlo - Jahnaci stit i Velka Svistovka - Kezmarsky stit

- jakakolwiek wspinaczka drogami między I i II jest dopuszczalna latem jeśli jest to konieczne do zejścia oraz w okresie od 21 grudnia do 20 marca w obu kierunkach jeśli ten teren jest używany do szkolenia zimowego

- trzeba należeć do klubu wysokogórskiego, wspinaczkowego

- trzeba się wpisać w księdze wyjść


W wersji słowackiej jest faktycznie napisane, że można się wspinać na drogach po wyżej II czyli na III
Ale. Jak już to pisał tomtom a i ja czytałem o tym w paru miejscach Słowacy mogą stosować swoją skalę. A dokładniej skalę z przewodników Arno Puskas'a
Zatem na stronie po angielsku zastosowano skalę UIAA i drogi II i po wyżej.
Co odpowiada temu ze strony po słowacku gdzie zastosowano skale Puskasa czyli drogi III i wyżej.

Więc wszystko by się zgadzało bo:
WHP - Puskas
I to II
II to III
III to IV

Dla mnie to jest teraz jasne.

Linki do przepisów
http://www.tanap.org/en/climbing.php
i z polskim tłumaczeniem
http://www.pza.org.pl/tatry/article.acs?id=139560

_________________
Tatrzańskie szlaki


Ostatnio edytowano Śr lut 04, 2009 10:49 pm przez tomek.l, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 07, 2007 5:06 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Cytuj:
Zastanawia mnie skąd jest ta informacja. Bo na stronie TANAP-u tego nie widzę

Fakt, nie ma, chyba coś pokręciłem, choć byłem pewien że kiedyś widziałem taki zapis ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL