Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:59 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 2:20 pm 
Szanowni Państwo.
Zwracam się z serdeczną prośbą o pomoc.
Planuje w przyszłe wakacje (w sierpniu) tygodniowy wypad z dzieckiem (ośmiolatkiem) w Góry.
Mamy za sobą wędrówki Pienińskie i inne spokojne szlaki turystyczne, chciałbym jednak zasmakować czegoś nowego - wybór padł na Tatry.
Będę bardzo wdzięczny za wszytkie sugestie co do planu takiej eskapady, z zaznaczeniem, iż sam, pomimo paru latek nie mam żadnego doświadczenia górskiego (do tej pory koncentrowałem się na sportach wodnych, a góry znam tylko z zimowych stoków narciarskich).
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Pozdtrawiam :D
Domanecki[/b]


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 2:33 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Myśle, ze na początek dla WAS będzie ok jak wybierzecie się w dolinki i Tatry Zachodnie.
Dla dziecka ciekawa może być Dolina Kościeliska z jaskinią Mroźną (oświtloną), ze Smreczynskim Stawem lub Dolina Chochołowska z możliwością wypożyczenia rowerku :wink: , ze szlakiem papieskim
Można też sobie wejsć na Sarnią Skałę i zobaczyć północną ścianę Giewontu z bliska.
Jeśli dziecko jest wytrzymałe mozna także wejsć sobie gdzieś wyżej.

Myślę jednak, ze nasi forumowi tatusie poradzą Ci najlepiej...Piomic, Pioto, P-olu :D

P.S. witamy na forum :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 2:35 pm 
Ja bym się w takiej sytuacji przymierzył do zaliczenia:

1. Jaskiń w Kościeliskiej, powinno sie małemu spodobać :wink:
2. Szczytów w rodzaju Sarniej Skały, Nosala, Kopieńca - wycieczki niedługie zatem ani się porządnie nie zmęczy ani nie znudzi
3. następnie z Palenicy Roztoką do Pieciu stawów i stamtad Świstówką do Morskiego Oka - tu już dłuższa wycieczka ale za to przez sztandarowe miejsca Tatr :)
4. Pewnie jak Mały się interesuje górami to "obowiazkowo" pojawi sie kwestia Giewontu - trasa ze Strązyskiej bardzo fajna tylko wyjdźcie wcześnie !!!!!
5. Jak będzie Wam po tych kilku dniach sie dobrze chodziło to ja bym nawet przymierzył się do Czerwonych Wierchów - to juz wprawdzie dosyc wysoko ale myślę, ze absolutnie w zasięgu - no przynajmniej Kopę Kondracką spróbować bo naprawdę warto
6. A jak byście chcieli wejsć jeszcze wyżej to stosunkowo nietrudno powinno Wam być ceprostrada z Morskiego na Szpiglasowy Wierch albo na Krzyżne od Murowańca i zejscie do Pieciu Stawów - ale jak mówię jeśli nie macie zbyt duzego obycia to te szlaki mogą Was zmęczyć jednak

Pozdrawiam i miłego wypadu
ATAMAN


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 2:36 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 04, 2005 8:00 am
Posty: 1429
Lokalizacja: ż-c
Witaj. Z moją córką (obenie ma 9 lat) chodze po górach od lat.
Na początek proponuje doliny: Kościeliska, Chochołowską, Hala Kondratowa, Dolina Gąsienicowa, 5 Stawów, Morskie Oko z Czarnym Stawem.
Jak sie spodoba to polecam przewodnik Nyki i spróbować dłuższe trasy.
Oczywiście weź pod uwagę kondycje dziecka i swoja.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 2:43 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
OlkaS napisał(a):
Myśle, ze na początek dla WAS będzie ok jak wybierzecie się w dolinki i Tatry Zachodnie.
Dla dziecka ciekawa może być Dolina Kościeliska
Można też sobie wejsć na Sarnią Skałę i zobaczyć północną ścianę Giewontu z bliska.
Jeśli dziecko jest wytrzymałe mozna także wejsć sobie gdzieś wyżej.


Ataman napisał(a):
1. Jaskiń w Kościeliskiej, powinno sie małemu spodobać
2. Szczytów w rodzaju Sarniej Skały


No to Atmanie wiadomo gdzie powędrują nasze dzieci :wink:
Pisząc nasze nie mam na myśli wspólnych :twisted: :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 2:50 pm 
Kurcze a już myślałem, że wspólne :wink: a swoja drogą to przedwczoraj głęboko odetchnąłem bo już niewiele brakowało a miałbym swoje własne duuuuużo wczesniej niż bym sobie tego życzył :wink:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 2:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Może założycie przedszkole? Byłoby paru ciekawych opiekunów :wink: :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 3:15 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lis 08, 2005 2:24 pm
Posty: 2
Lokalizacja: Wawa
Dzięki serdeczne za taki szybki odzew, nawet się tego nie spodziewałem.
No ale do rzeczy, skoro jesteście tacy uprzejmi :D, to prośba o pomoc w zaplanowaniu takiej eskapady.
Po pierwsze czy planując taką kiludniową ekskursję, trzeba przewidzieć bazę wypadową - czekam na sugestie.
Dzięki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 3:20 pm 
Wszelkie podane przez nas sugestie szlaków myślę, ze mogą byś spokojnie zrealizowane przez Ciebie w sytaucji gdy zamieszkasz w zakopanem bez koniecznosci nocowania w schroniskach. Tak więc wydaje mi się , że kwatera w mieście spokojnie Wam wystarczy. Do szlaków dojedziecie busem - najwygodniej.

Nie ma sprawy - ja akurat służę pomocą bo mam plan aby w przyszłym roku mojego 14letniego brata wziąć w tatry na tydzień zatem też już sporo myślę o szlakach jakie dla niego dobrać

PS. witaj na forum, bo żem zapomniał się przywitać :)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 3:24 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Ataman napisał(a):
w zakopanem bez koniecznosci nocowania w schroniskach. Tak więc wydaje mi się , że kwatera w mieście spokojnie Wam wystarczy. Do szlaków dojedziecie busem - najwygodniej.


taka opcja będzie najbezpieczniejsza, skoro zamierzesz wędrować w sierpniu to z miejscem w schroniskach mógłby być problem :roll:
A tak spokojnie wrócicie sobie na kwatere :) jak maleństwo zaniemoże to możecie zrobić sobie dzień wolny na dole z innymi atrakcjami :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 3:34 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lis 08, 2005 2:24 pm
Posty: 2
Lokalizacja: Wawa
Muszę przyznać, że z dużą przyjemnością czytam Wasze odpowiedzi.
Cieszę się, że mogłem dołączyć do forum tak sympatycznej paczki.

Macie może jakieś sprawdzone, sympatyczne kwatery w Zakopanem - dobre właśnie w okresie letnim?

pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 3:36 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
www.emilia.regle.pl dla mnie MISTRZOSTWO ŚWIATA!!! 8)

Pozdrawiam!
Bartek :D

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 3:40 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
domanecki napisał(a):
Muszę przyznać, że z dużą przyjemnością czytam Wasze odpowiedzi.
Cieszę się, że mogłem dołączyć do forum tak sympatycznej paczki.

Macie może jakieś sprawdzone, sympatyczne kwatery w Zakopanem - dobre właśnie w okresie letnim?

pozdrawiam :)


No przeca trafiłeś na najbardziej przyjazne forum :lol: :D
A jeśli chodzi o kwaterki to zobacz w ogłoszeniach, na 2 str...coś tam było
Ja osobiście polecam Ci Chramcówki 6 - dworzec PKS, PKP i busy 10 min :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 3:42 pm 
To ja mogę dorzucić Chramcówki 25e - PKP, PKS 3 minuty :wink: Budują tam teraz gospodarze drugi dom, który ma być w całosci do dyspozycji tylko i wyłącznie gości, ale i aktualny jest OK - świetni ludzie


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 08, 2005 5:43 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2005 9:00 am
Posty: 129
Lokalizacja: z Jury
:D
Witam wodniakow
na gorskim szlaku

Te *zielenizne* traktuje calkiem powaznie. Uznaje, ze jestescie zieleni.
Tu na forum uzyskujecie duzo cennych rad, ale wszystkie one sa wycinkowe...
Warto przygotowac sie kompleksowo do wyprawy w Tatry...

1. Przydalby sie dobry przewodnik z opisem tras, ale i z tzw. czescia uzupelniajaca (stroj, wyposazenie, srodki ostroznosci, zachowanie sie w gorach, wzywanie pomocy itp.) - np. Tatry lub Tatry Polskie Jozefa Nyki bylyby znakomite, wydatek zaledwie 20+30 PLN - na forach gorskich tez sa te wiadomosci, ale rozrzucone, a ksiazeczka zostaje w biblioteczce na lata cale...
2. Zakupic by sie zdalo cos z odziezy i obuwia (np. kalosze precz, buty trekingowe do plecaka, sztormiaki na skladzik, skafendry do plecaka itp.)
3. Zimowe wieczory przeznaczyc na lekture przewodnika i turystycznych forow gorskich ze szczegolna uwaga na analize swoich planow w aspekcie poznanych walorow i trudnosci szlakow
4. Nawiazac kontak z potencjalnymi kwaterodawcami, zaplanowac urlop-wakacje i zarezerwowac kwatery, odpalic silnik (lepiej) lub kupic bilety (gorzej) i... ognia
5 Plan urlopu powinien byc tylko ramowy i alternatywny, zeby go modyfikowac w trakcie wypoczynku (nie wiadomo, co Wam w tych Tatrach przypadnie do gustu, a co nie - dotyczy to starszego tez, nie tylko mlodszego turysty - wcale nie jest powiedziane, ze poprzestaniecie na dolinkach i lagodnych wzniesieniach, wszystko zalezy od tego jak sie odnajdziecie na tatrzanskim szlaku - wszak wodniacy tez twarda rasa :wink: )

...i juz
Pozdrawiam
:lol:

PS Te 8 lat partnera - to zadna bariera - trzeba tylko dodatkowo pomyslec o atrakcjach typowych dla tego wieku (moze wizyta w Zakopanem z jego atrakcjami: jakis festyn, goralskie zabawki, okazy Kropowek itp., moze przerywnik na kapiel w wodach termalnych np. Oravic...)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 9:02 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 09, 2005 8:45 am
Posty: 133
Lokalizacja: Tarnów
Cytuj:
Pewnie jak Mały się interesuje górami to "obowiazkowo" pojawi sie kwestia Giewontu - trasa ze Strązyskiej bardzo fajna tylko wyjdźcie wcześnie !!!!!


to zalezy na ile dziecko jest wytrzymale, podejscia przez las ze wzgledu na zniszczenie szlaku moga byc bardzo meczace, no chyba ze naprawili, ja szedlem w zeszlym roku i szlak byl bardzo zniszczony.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:34 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
mycyr napisał(a):
Cytuj:
Pewnie jak Mały się interesuje górami to "obowiazkowo" pojawi sie kwestia Giewontu - trasa ze Strązyskiej bardzo fajna tylko wyjdźcie wcześnie !!!!!


to zalezy na ile dziecko jest wytrzymale, podejscia przez las ze wzgledu na zniszczenie szlaku moga byc bardzo meczace, no chyba ze naprawili, ja szedlem w zeszlym roku i szlak byl bardzo zniszczony.


Ze Strążyskiej dość męczące podejscie, zwłaszcza od Przełęczy Grzybowiec
Gdybym miała iśc z dzieckiem wybrałabym chyba drogę z Kondratowej lub z Kasprowego :)

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
OlkaS napisał(a):
mycyr napisał(a):
Cytuj:
Pewnie jak Mały się interesuje górami to "obowiazkowo" pojawi sie kwestia Giewontu - trasa ze Strązyskiej bardzo fajna tylko wyjdźcie wcześnie !!!!!


to zalezy na ile dziecko jest wytrzymale, podejscia przez las ze wzgledu na zniszczenie szlaku moga byc bardzo meczace, no chyba ze naprawili, ja szedlem w zeszlym roku i szlak byl bardzo zniszczony.


Ze Strążyskiej dość męczące podejscie, zwłaszcza od Przełęczy Grzybowiec
Gdybym miała iśc z dzieckiem wybrałabym chyba drogę z Kondratowej lub z Kasprowego :)

pozdrawiam


Zdecydowanie z Kasprowego. Goryczkowe Czuby przejdzie każdy, chwila odpoczynku dla kurdupla i na góre; pierwszy i ostatni raz w życiu, co by dziecko nie zwariowało w tłumie na Giewoncie :wink: .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:40 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Łukasz T napisał(a):
kurdupla


maleństwa :!:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
OlkaS napisał(a):
Łukasz T napisał(a):
kurdupla


maleństwa :!:


Tak też ładnie :lol: :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:42 pm 
ja będę bronił wejscia od strązyskiej jak niepodległości :) :wink: Na ogół spotykałem tam mniej ludzi niż idąc z kondratowej czy kasprowego a i widoki jak dla mnie o wiele fajniejsze; choć faktycznie dla 8latka to chyba proponowane przez Was drogi wejscia bardziej jednak odpowiednie /choć swoją drogą widziałem już takich ośmiolatków którzy śmigają po górkach tak, że po prostu jeden wielki R.E.S.P.E.K.T


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:42 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt sie 02, 2005 1:05 pm
Posty: 702
Lokalizacja: że znowu
OlkaS napisał(a):
Łukasz T napisał(a):
kurdupla


maleństwa :!:
:twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:44 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Ataman napisał(a):
ja będę bronił wejscia od strązyskiej jak niepodległości :) :wink: Na ogół spotykałem tam mniej ludzi niż idąc z kondratowej czy kasprowego a i widoki jak dla mnie o wiele fajniejsze; choć faktycznie dla 8latka to chyba proponowane przez Was drogi wejscia bardziej jednak odpowiednie /choć swoją drogą widziałem już takich ośmiolatków którzy śmigają po górkach tak, że po prostu jeden wielki R.E.S.P.E.K.T


Ja widziałam 5 latka na zejściu ze Szpiglasowej do "5", bałam sie nawet patrzeć w jego kierunku.
Ale na całe szczęscie radził sobie świetnie...ufff


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:45 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Łukasz T napisał(a):
OlkaS napisał(a):
Łukasz T napisał(a):
kurdupla


maleństwa :!:


Tak też ładnie :lol: :wink:


maleństwa, dzieciaszki, słonka ale nie kurduple :? :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:47 pm 
no gówniarzeria radzi sobie zacnie na szlakach coraz częściej trza przyznać


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:52 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt sie 02, 2005 1:05 pm
Posty: 702
Lokalizacja: że znowu
Ataman napisał(a):
no gówniarzeria radzi sobie zacnie na szlakach coraz częściej trza przyznać
prawda prawda, ze 2 roki temu "wybiegalem" na kasprowy. w kuznicach widzialem takiego malego (8-9) lat. na kasprowym bylem w 1;20 i czekalem na kolege a za 20 minut widze malego :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:55 pm 
mnie w tym roku "zaczarowała" siedmioletnia dziewczynka w wejsciu na Zawrat od Gąsiennicowej. Aż na Przełęczy jak weszła to z nią piątkę przybiłem bo naprawdę szła tak pewnie, zdecydowanie, odważnie że tylko podziwiać. Inna sprawa, że ojciec z którym była wygladał na rasowego tatramana :)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 2:59 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Od kilku lat zasadniczo chodzimy po Tatrach w trójke - Ania S, ja i obecnie 9 letnia Patrycja. W wieku 6 lat weszła na Wrota Ch., w wieku 9 na Kościelec. Przeczołgała się przez Mylną i była w Smoczej Jamie. W międzyczasie pare innych górek :lol: :wink: .

Może to mogą być propozycje dla dzieci :?: :wink:

P.s. Problemy były przy zejściu z Kościelca i troszke w Mylnej


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 3:01 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Łukasz T napisał(a):
Od kilku lat zasadniczo chodzimy po Tatrach w trójke - Ania S, ja i obecnie 9 letnia Patrycja. W wieku 6 lat weszła na Wrota Ch., w wieku 9 na Kościelec. Przeczołgała się przez Mylną i była w Smoczej Jamie. W międzyczasie pare innych górek :lol: :wink: .

Może to mogą być propozycje dla dzieci :?: :wink:

P.s. Problemy były przy zejściu z Kościelca i troszke w Mylnej


szacuneczek dla Patrycji :D
Dlaczego nikt mnie nie zabrał w Tatry jak miałam 6 lat ? :roll: :(


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 09, 2005 3:03 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt sie 02, 2005 1:05 pm
Posty: 702
Lokalizacja: że znowu
OlkaS napisał(a):
Łukasz T napisał(a):
Od kilku lat zasadniczo chodzimy po Tatrach w trójke - Ania S, ja i obecnie 9 letnia Patrycja. W wieku 6 lat weszła na Wrota Ch., w wieku 9 na Kościelec. Przeczołgała się przez Mylną i była w Smoczej Jamie. W międzyczasie pare innych górek :lol: :wink: .

Może to mogą być propozycje dla dzieci :?: :wink:

P.s. Problemy były przy zejściu z Kościelca i troszke w Mylnej


szacuneczek dla Patrycji :D
Dlaczego nikt mnie nie zabrał w Tatry jak miałam 6 lat ? :roll: :(

a wiesz ze jak tak na to patrzyc to ciesze sie ze w tatrach nie bylem w wieku 6 lat. byly beskidy pieniny a tatry to bylo to cos groznego za horyzontem. no i pierwsze wyjscie na giewont to bylo naprawde cos...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL