Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:29 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt wrz 01, 2006 9:04 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2006 11:38 am
Posty: 89
Lokalizacja: Wrocław
Wstęp:

Na przykładzie zamieszczonej poniżej panoramy, opiszę w jaki sposób robię w górach zdjęcia panoramiczne. Opis dotyczy zdjęć robionych amatorską lustrzanką cyfrowa, posiadającą obiektyw tzw. zoom o zmiennej ogniskowej od 17-70mm. Dla pełnej ścisłości, w tym przypadku należy tą ogniskową pomnożyć razy 1,5 ale ten szczegół nie odgrywa istotnego znaczenia i jest w opisie pomijany.

Obrazek

Zanim przystąpię do robienia zdjęć:

Aparat tej klasy posiada wiele funkcji, w tym między innymi zdjęcia na tzw. Cyfrowym programie tematycznym Landscape - krajobraz, którego nie wolno stosować przy robieniu panoram. Jeśli będziemy korzystać właśnie z programu Landscape - Krajobraz lub trybu Auto - Automatyczny, na pewno zrobimy dobre zdjęcia, ale nie będą się one dały złożyć w jedną całość. A to dlatego, że za każdym razem aparat sam automatycznie ustawi warunki ekspozycji czyli czułość, czas i przesłonę do tego co fotografujemy. Wystarczy, że krajobraz który fotografujemy jest z jednej strony oświetlony słońcem, a z drugiej strony występują chmury rzucające cień i mamy zdjęcia różniące się jasnością, co oczywiście będzie widać na linii ich łączenia.

Dlatego trzeba zapamiętać, że podstawowym warunkiem zrobienia prawidłowej panoramy jest znajomość wszystkich funkcji swojego aparatu i ich prawidłowe wykorzystanie. Robiąc zdjęcia panoramiczne wykorzystuję dwa z tzw. Trybów zaawansowanych, czyli:
P – automatyka programowa - krótki opis na końcu,
M – tryb manualny.

Kolejna uwaga, dotyczy najważniejszej rzeczy jaką jest szerokość krajobrazu, który chcę na panoramie przedstawić. Tutaj jednej recepty nie ma. Ja fotografuje to co mi się podoba, co przykuwa moją uwagę. A w przypadku gór budzi mój podziw, ale i respekt. Dlatego zanim zacznę fotografować staram się poznać krajobraz, który widzę oraz wyłowić z niego charakterystyczne elementy i pomyśleć o tym, co z tego powinno się znaleźć na zdjęciu.

Natomiast, nie robię panoramy ze szczytu najwyższego w okolicy, jeżeli na horyzoncie w przeważającej wielkości mam niskie i dalekie doliny, gdyż na takiej panoramie nic ciekawego nie ma poza ogromem nieba na horyzoncie.
Czasami lepiej jest zejść ze szczytu trochę niżej i zrobić mniejszą panoramę jakiegoś fragmentu krajobrazu. Takim przykładem jest właśnie opisywana tutaj panorama. Zrobiona jest ona około 100m poniżej wierzchołka, gdyż właśnie z tej wysokości perspektywa oglądanych szczytów wydała mi się najładniejsza.

Czynności mające wpływ na panoramę:

Dlatego patrząc na zamieszczona panoramę wybór kadru był rzeczą prostą. O lewej strony kadr ogranicza grań szczytu na który wchodziłem. Z prawej strony postanowiłem sfotografować cały masyw górski z małym zapasem. Patrząc na wynik końcowy teraz widzę, że kadr z prawej strony mógł być troszeczkę większy. Brakuje tam trochę wolnej przestrzeni.

Kiedy już wybrałem sobie kadr i określiłem szerokość panoramy, biorę do rąk aparat i patrzę starając się porównać to co widzą moje oczy z tym co widzę przez obiektyw aparatu. W tym czasie ustawiam odpowiedni zakres zooma. W przypadku tej panoramy zakres ustawiony był na 25mm. Zasada jest jedna, im bliżej są góry tym ogniskowa mniejsza. Staram się nigdy nie robić zdjęć na skrajnych zakresach zooma. Jak wybrałem zakres zooma widać na zdjęciu pierwszego kadru poniżej.

Po wyborze kadru wybieram stronę od której będę robił zdjęcia. Tutaj wybór był prosty, zaczynam od prawej.

Ocena warunków oświetlenia. Rzadkością jest sytuacja kiedy w całym zakresie fotografowanego krajobrazu występują jednakowe warunki oświetlenia. Tak jednak było w przypadku tej panoramy. Fotografowałem szczyty znajdujące się ode mnie na północ, a na dodatek w tym czasie słońce było bardzo długo za chmurami.

Pierwsze zdjęcie – jakie robię:

Zaznaczam, że nie jest to jeszcze panorama. Jest to właśnie zdjęcie wybranego fragmentu krajobrazu, który uważam że jest najjaśniej oświetlony. Ja zrobiłem jedno zdjęcie na wprost, co odpowiadało w przybliżeniu zdjęciu z drugiego kadru. Jeśli mamy wątpliwości które to miejsce jest najjaśniejsze zawsze możemy zrobić tych zdjęć więcej niż jedno i następnie je porównać.

Uwaga: proszę pamiętać żeby nie zmieniać już ustawionego zakresu ogniskowej obiektywu. Najważniejsze jest to, że to pierwsze próbne zdjęcie robię zawsze na programie P. Jest to program automatyczny, ale taki w którym mam wpływ na zaawansowane ustawienia parametrów zdjęcia.
Po zrobieniu tego jednego zdjęcia wyświetlam je na wyświetlaczu i sprawdzam, czy są tzw. miejsca Highlights - czyli miejsca prześwietlone. Zauważyłem, że na górskich krajobrazach zawsze występują one w miejscach gdzie śnieg daje silny odblask od słońca. Tutaj oczywiście takich miejsc nie było. Jeśli mamy miejsca prześwietlone, trzeba zastosować tzw. kompensację ekspozycji i zrobić kolejne zdjęcie porównując czy nie ma miejsc prześwietlonych. Kiedy już mamy to zdjęcie dobrze naświetlone należy odczytać po kolei wszystkie parametry ekspozycji, dla opisywanego przykładu było to:
Czułość – 200 ISO
Czas ekspozycji – 1/400 s
Wielkość przysłony F / 10 –
i należy je zapamiętać.

Teraz czas na panoramę:

Opisywana tutaj panorama zrobiona była bez statywu, dlatego to zagadnienie opisze na końcu w uwagach.

Ja staram się stanąć stabilnie w miejscu żeby mi nikt nie przeszkadzał, ani tym bardziej nie wchodził w kadr. Akurat z tym w górach nie mam żadnego problemu, z reguły po prostu nie ma tam nikogo poza mną. Zdjęcia robię szybko, przecież wcześniej poświęciłem kilka minut i wszystko co trzeba było przemyślałem. Szybkość robienia zdjęć jest również ważna, gdyż od czasu zrobienia pierwszego zdjęcia testowego mogą się zmienić warunki oświetlenia, wtedy jeśli wyjdzie niespodziewane słońce, lub odwrotnie przyjdą chmury, trzeba odczekać aż się światło ustabilizuje i od nowa zrobić zdjęcie testowe.
Teraz przestawiamy aparat na tryb M – manualny, ustawiamy czułość i zapamiętane parametry ekspozycji i robimy zdjęcia.

Zdjęcie pierwsze:
Obrazek

Teraz uwagę zwracamy tylko na jedną rzecz – na ustawienie kadru. Specjalnie na zdjęciu oznaczyłem ten punkt zieloną gwiazdką! Jest to charakterystyczne miejsce na szczycie, kiedy indziej może być to drzewo, schronisko lub cokolwiek innego. Powinno być to miejsce które łatwo odnajdziemy później na drugim zdjęciu – poniżej. Punkt ten nie może być na samej krawędzi kadru. Musimy uwzględnić pasek szerokości 15-25% kadru na tzw zakładkę. Czyli ten fragment krajobrazu, który będzie sfotografowany na dwóch sąsiadujących z sobą zdjęciach. Po zrobieniu pierwszego zdjęcia, stabilnie nie zmieniając położenia i co najważniejsze wysokości obracamy się lekko i robimy zdjęcie drugie.

Zdjęcie drugie:
Obrazek

Ponieważ wszystkie zdjęcia robimy na jednych ustawieniach ekspozycji, nie zwracamy uwagi na wskaźnik wewnętrzny informujący nas o tym cza mamy zdjęcie prze- lub nie-doświetlone tylko koncentrujemy się na kadrze. Pamiętamy gdzie był nasz punkt charakterystyczny i na nim ustawiamy teraz prawą krawędź kadru. Następnie szukamy kolejnego takiego punktu z lewej strony pamiętając znowu o pasku na zakładkę.

Zdjęcie trzecie:
Obrazek

W tym przypadku jest to już zdjęcie ostatnie, więc po ustawieniu prawej krawędzi na naszej drugiej gwiazdce, łapiemy całą resztę kadru i robimy ostatnie zdjęcie.

Szybka kontrola na wyświetlaczu trzech ostatnich zdjęć i porównanie miejsc Highlights, kończy tą panoramę. Tak sfotografowaną panoramę, potem w domu w programie graficznym posiadającym opcje łączenia lub sklejania zdjęć łączymy w jedną całość. A pełna gotowa panorama w dużej rozdzielczości jest: tutaj


Nosić czy nie nosić statyw?

Jest to przewrotne pytanie a to dlatego, że nikt nie ma wątpliwości, że każde zdjęcie a tym bardziej panorama zrobiona ze statywu będzie lepszej jakości. Statyw zagwarantuje jednakowy poziom ustawienia zdjęć. A jeśli na dodatek będzie to statyw z poziomicą to mamy jednocześnie gwarancję zachowania poziomu horyzontu.
Opisana tutaj panorama zrobiona była bez statywu. Nawet gdybym go miał, to na tym stromym śnieżno-lodowym stoku i tak bym nie miał szans go ustawić. Na dodatek wiał silny porywisty wiatr, który lekki statyw przeznaczony do turystycznych wycieczek z pewnością by wywrócił.
Dlatego uważam, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to przekorne pytanie. Jeśli idziemy dużą grupą na zorganizowaną wycieczkę, nie ma problemu z wcześniejszym ustaleniem, kto ma odpowiedni do tego celu statyw i go zabierze. Można na zasadzie marynarza okrutnika wybrać tego z grupy co go potem niesie pod górkę, a ktoś inny znosi na dół. Inaczej jest jeśli jedziemy na szczyt kolejką linową, tutaj statyw jest obowiązkowy a losowanie nie jest potrzebne. Inaczej jest również w takim przypadku, jaki miałem ja kiedy robiłem tutaj opisywaną panoramę. Czyli, idzie się w góry samemu na cały dzień, z celem zrobienia dokumentacji fotograficznej określonego masywu górskiego gdzie jedna, dwie panoramy są drobną cząstką w ogólnej liczbie zdjęć.

Uwagi końcowe:

Przykład tej panoramy nie oznacza, że każda panorama zrobiona bez statywu jest idealna, absolutnie tak nie jest. Może następnym razem jak czas pozwoli, uda mi się opisać jak złożyć panoramę ze zdjęć nie-panoramicznych, czyli robionych normalną metodą jako zdjęcia pojedyncze. O tym, że można tam było zrobić fantastyczną panoramę wpadłem dopiero w domu oglądając zdjęcia na komputerze – niestety trochę za późno. Ale panorama i tak wyszła – i będzie ciekawym przykładem jak uniknąć pewnych błędów wynikających z perspektywy, która w górach czasami płata figle fotografującemu.

Krótko o opisywanej funkcji aparatu jaką jest P – Automatyka programowa

Przy programie Auto – aparat całkowicie sam ustala w jaki sposób zrobić zdjęcie, a fotografującemu pozostaje tylko zgrać kadr i pstryknąć. Teoretycznie w trybie P jest tak samo, zgrywamy kadr i pstryk. Różnica polega na tym, że wcześniej w trybie P możemy w zaawansowanych opcjach ustawić samemu określone parametry, czego nie można zrobić w trybie Auto – pełnej automatyki. Po dokładnym przetestowaniu wszystkich funkcji i porównaniu zdjęć w komputerze, w trybie P mam ustawione następujące parametry – jak niżej.
Dwa dotyczące charakterystyki pracy autofocusa:
1 - AF-S - tryb pojedynczego autofocusa, czyli po naciśnięciu spustu migawki do połowy ostrość zostaje zablokowana.
2 - Single Area – Jednopolowy AF, czyli ręcznie wybieram jedno z pięciu pól, a aparat na tym polu ustawia ostrość.
Oraz dwa dotyczące optymalizacji zdjęć, są to:
1 - Sharpening – Wyostrzenie na + 1 czyli Medium High
2 - Tone Comp. – Kompensacja tonalna również na +1 czyli Medium High.

Natomiast najistotniejszą funkcją w trybie P i nie ukrywam, że moją ulubioną jest możliwość zmiany przesłony i czasu ekspozycji za pomocą tzw. pokrętła sterowania znajdującego się koło spustu migawki. Jeśli z tego kółeczka nie korzystamy aparat sam automatycznie dobierze te dwa parametry. Natomiast jeśli obrócimy kółko o jeden skok zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aparat automatycznie zwiększy przesłonę o jeden stopień dobierając do tego odpowiednio dłuższy czas ekspozycji. W ten sposób możemy wpływać na uzyskiwaną głębię ostrości na zdjęciach, co przy krajobrazach ma podstawowe znaczenia. Musimy tylko uważać, żeby nie zwiększyć czasu do takiego, przy którym zdjęcie robione bez statywu wyjdzie nam poruszone. Poza tym sprawdziłem, że przy szerokich górskich krajobrazach przy przysłonie F/14 mam ostrość od choinek które są niecałe 10 m ode mnie aż do szczytów w odległości kilku km, gdzie widać dokładnie wszystkie żleby i skały. Zatem nie ma co przesadzać z wielkością przesłony na krajobrazach górskich.

Na koniec pozostaje mi tylko, życzyć udanych panoram, zarówno tych górskich jak i tych innych wszystkich ciekawych miejsc, które lubimy fotografować.

wiesiek

ps. Po napisaniu, tego może zbyt długiego opisu stwierdziłem, że łatwiej było mi zrobić tą panoramę w górach, niż opisanie tego w sposób krótki i zrozumiały. Zatem proszę o wyrozumiałość i jeśli będą pytania, to wszystko co tu pokręciłem z chęcią wyjaśnię.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 01, 2006 9:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Wieśq wyrozumiałość??? :shock:
Padam na kolana za ten piękny i wyczerpujący opis bo sam czytając go wiele niezbędnych rzeczy się dowiedziałem... :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Prosimy o więcej takich zagadnień... 8)

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 01, 2006 10:17 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 16, 2005 6:13 am
Posty: 1049
Lokalizacja: Krakow
Przeczytałem. Fajny materiał. Dzięki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 06, 2006 2:11 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 05, 2006 7:46 am
Posty: 24
Lokalizacja: Arklow, Ireland
wiesiek napisał(a):
Wstęp:


Nosić czy nie nosić statyw?


Zgoda w cylindrykach nie ma takiej potrzeby ale w 360 to już inna sprawa. I pomyśl Wieśku że takie coś trzeba tachać po szczytach :).
Próbka tego co wtedy wychodzi tu: http://www.tatry.ivc.pl/pano/010.jpg
Aha i zapomniałbym jeszcze o lapsie bo kartę mieliśmy za małą :) - waga ciężka...

_________________
Turystyka w Polsce: www.turystyka.ivc.pl
Wirtualny Wrocław: www.wroclaw.ivc.pl
Wirtualny Karpacz: www.karpacz.ivc.pl
Arklow: www.arklow.pl
Scotland: www.scotland.ivc.pl
HDR photo: www.hdr.ivc.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 06, 2006 4:56 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 05, 2006 7:46 am
Posty: 24
Lokalizacja: Arklow, Ireland
...choć cylindryki też mają swój urok
opcja - oryginalne rozmiary: www.tatry.ivc.pl/dolina_roztoki_1.html
opcja - przeglądania w javie: www.tatry.ivc.pl/dolina_roztoki.html
Obrazek

_________________
Turystyka w Polsce: www.turystyka.ivc.pl
Wirtualny Wrocław: www.wroclaw.ivc.pl
Wirtualny Karpacz: www.karpacz.ivc.pl
Arklow: www.arklow.pl
Scotland: www.scotland.ivc.pl
HDR photo: www.hdr.ivc.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 07, 2006 6:27 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr sie 09, 2006 11:02 pm
Posty: 264
Lokalizacja: Będzin
Super temacik ^^ Wyczerpująco i przystępnie napisany ...Z pewnością wiedza z niego przyda się przy następnym wypadziku :)

_________________
Pozdrawiam,
Ania


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 27, 2006 1:16 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 03, 2005 11:08 am
Posty: 92
Lokalizacja: z Sosnowca
Wiesiek - jakim aparatem pstrykasz fotki do tych panoram ??

_________________
pozdrawiam
Rafał

GG 6687838


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 16, 2006 9:27 am 
Swój

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2006 11:38 am
Posty: 89
Lokalizacja: Wrocław
rafau8 napisał(a):
Wiesiek - jakim aparatem pstrykasz fotki do tych panoram ??


Wszystkie nowe panoramy robię Nikonem D50 + ob. Nikkor 18-70mm,

ps. odpowiadam dopiero dzisiaj, bo byłem na mocno spóźnionych wakacjach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 16, 2006 9:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Jedna rzecz z praktyki mi się nasunęła. Nie robić zdjęć przy szerokiej ogniskowej. Może w dobrych obiektywach tego nie ma ale w amatorskich aparatach szeroki kąt lubi zniekształacać obraz. Boki kadru lekko zaokragla. A to sprawia, że nie da się potem zdjęć zrobionych przy szerokim kącie połaczyć w całość. Dlatego jeśli obiektyw znikształca obraz przy szerokiej ogniskowej (co łatwo sprawdzić robiąc zdjęcia przy szerokim kącie jakiś pionowych słupów czy kolumn znajdujących się w skrajnym lewym i prawym położeniu kadru) lepiej robić przy normalnej ogniskowej 50 lub więcej.
Ostatnio się na tym złapałem, że zrobiłem zdjęcia na szerokim a potem nie mogłem ich połączyć bo obraz na bokach jest zaokraglony.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 16, 2006 10:44 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
tomek.l napisał(a):
Jedna rzecz z praktyki mi się nasunęła. Nie robić zdjęć przy szerokiej ogniskowej. Może w dobrych obiektywach tego nie ma ale w amatorskich aparatach szeroki kąt lubi zniekształacać obraz. Boki kadru lekko zaokragla. A to sprawia, że nie da się potem zdjęć zrobionych przy szerokim kącie połaczyć w całość. Dlatego jeśli obiektyw znikształca obraz przy szerokiej ogniskowej (co łatwo sprawdzić robiąc zdjęcia przy szerokim kącie jakiś pionowych słupów czy kolumn znajdujących się w skrajnym lewym i prawym położeniu kadru) lepiej robić przy normalnej ogniskowej 50 lub więcej.
Ostatnio się na tym złapałem, że zrobiłem zdjęcia na szerokim a potem nie mogłem ich połączyć bo obraz na bokach jest zaokraglony.

:thumleft:

Zgadzam sie 100%. W zoomie lepiej wyjechac troche do przodu gdzie "normalny" sie zaczyna, bo znieksztalcenia obrazu zaczynaja sie ponizej tego poziomu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 02, 2006 9:42 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 02, 2006 9:25 pm
Posty: 880
widze ze temat robi sie mocno popularny. co ciekawe mnie tez jakos calkiem samoistnie cos pchnelo i od jakiegos czasu zaczalem zamiast zdjec robic w zasadzie prawie tylko panoramy. najlepsze jednak jest to - aczkolwiek temat tutaj na forum jest super, a i wiedza autora z pewnoscia duza - moje panoramki sa robione niemal 'na przekor' radom z tegoz tematu. nie dosc ze uzywam aktualnie 'maupki' bez manuala (w planach g7 - choc mialem i lustro ktore przez swoje gabaryty okazywalo sie zawsze w potrzebie nieobecne ;/) tak wiec nie ma mowy o P tudziez M, panoramy robie na najszerszym kacie a wszystko z reki (statyw podobnie jak wczesniej lustro zbiera tylko kurz w szafie ;])... czy wychodzi w takim razie cos z tego ? napewno nie perfekcyjnie ale mysle ze da sie ogladac ;) zreszta zobaczcie i ocencie sami:
http://www.lb.iap.pl/others/panoramki

ps: moje... praktyczne rady do robienia panoram ? robic zdjecia gesto - uwazam ze 15-25% zakladka to za malo - imho warto robic tzw podwojna zakladke tj 50% (czyli KAZDE miejsce jest sfotografowane 2 razy w sumie). warto tez korzystac z kadru pionowego - zdjec bedzie znacznie wiecej (ale przy cenach kart teraz to chyba nie ma znaczenia ? ;)) ale efekt napewno lepszy (szkoda ze ta rade 'odkrylem' dopiero kilka dni temu :])...

to chyba tyle, w koncu sam jestem poczatkujacym - zarowno milosnikiem gor (nietstety, ignorancja to okropna rzecz ;)) jak i panoramo-grafem ;)

pozdrawiam

ps2: majac na uwazsze powyzsze wybaczcie mi jeden POWAZNY merytorynczy blad na stronie w adresie powyzej, jak bede mial tylko chwilke napewno poprawie ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 02, 2006 9:56 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Wt wrz 26, 2006 10:56 am
Posty: 1119
Lokalizacja: Warszawa
bardzo ładne, gratuluję

Czym je sklejasz?

_________________
Maciej Łuczkiewicz
http://naszegory.info - nasza strona o górskich wyprawach
http://czarnobyl1986.info - moja strona o wyprawach do "zakazanego" miejsca


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 02, 2006 10:02 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 02, 2006 9:25 pm
Posty: 880
jest takie cudo to sie zowie ptgui. poprawki w szopie (ale raczej kosmetyka, np w panoramie rynku krakowskiego musialem poprawiac ludzi bo byli 'pochlastani' - program sie calkiem pogubil z takim tlumem ;))


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 03, 2006 8:21 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 8:39 am
Posty: 5110
Lokalizacja: daleko od gór
Niezłe te panoramy. :thumright: Gratuluję. :brawo:

_________________
W życiu piękne są tylko chwile. (R. Riedel)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 08, 2006 12:49 am 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 08, 2006 8:07 pm
Posty: 46
Lokalizacja: Poznań
LoveBeer napisał(a):
jest takie cudo to sie zowie ptgui. poprawki w szopie (ale raczej kosmetyka, np w panoramie rynku krakowskiego musialem poprawiac ludzi bo byli 'pochlastani' - program sie calkiem pogubil z takim tlumem ;))

Tylko przy fotografii architektonicznej uważaj na krzywizny, bo niektóre obiekty są lekko przechylone :) Ale ogólnie fajno, fajno...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 15, 2007 11:07 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 12, 2007 4:26 am
Posty: 41
Kurczę a mi panoramy zawsze wychodzą zakrzywione, jakby zdjęcie było wycinkiem wielkiej obręczy... :S


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn kwi 16, 2007 7:02 am 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 13, 2007 10:29 am
Posty: 105
Lokalizacja: Szczecin
Świetny opis! Pobawię się panoramami w tym roku, zanim pojadę w Tatry, to poćwiczę "na sucho" w Szczecinowie :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn kwi 16, 2007 2:21 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Też się czasami bawie w panoramy, w sierpniu tak na szybko zrobiłem kilka z Głodówki

http://tinypic.com/view.php?pic=2yught4

http://tinypic.com/view.php?pic=47ipy5d

http://tinypic.com/view.php?pic=35813f4


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 12, 2007 9:38 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
A oto moja pierwsza panorama :D
klejona w paintcie (tak, da się chociaż to wymaga trochę cierpliwości 8) )
z dwóch zdjęć na auto robionych z ręki (sic! widać krechę :? ) Mam nadzieję, że następna będzie lepsza :D

Widok z Nosala, 1 maja 2007

http://img175.imageshack.us/img175/9384/kaaakl7.jpg

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 12, 2007 10:49 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 5:46 pm
Posty: 893
Lokalizacja: Skądinąd
Jak dla mnie super. I ta sosenka b. fajnie w kadr włazi. Pytanie do znawców - czy to nie jest sosna czarna?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 13, 2007 10:05 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 13, 2007 2:13 pm
Posty: 1586
Lokalizacja: Wrocław / Polanica Zdrój
Pozwole sobie podpiac sie tutaj :) tak jak radzą koledzy :)

Kiedys dawno dawno temu obiecalem napisac, jak latwiej zrobic panorame, bez opcji robienia zdjec panoramicznych w aparacie :).
Od razu przepraszam za składnie, bledy itp :)
Wiec tak:
Najpierw polecam przeczytac opis wieska:
http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=2563
bedzie latwiej zrozumiec moje bredzenie jezeli chodzi o to jak robic fotki itp :)


Wszystkie zdjecia ktore uzylem do zrobienia panoramy robione byly "z ręki" (bez statywu), bez opcji "zdjec panoramicznych (nie posiadam takiej w aparacie), na ustawieniach aparatu LandScape (czyli kazde zdjecie wygladalo inaczej od poprzedniego, jasnosc, kolory itp...ale nieznacznie ).
Potrzebujemy programu o nazwie autostitch
http://cs.ubc.ca/~mbrown/autostitch/autostitch.zip
(strona glowna z przykladowymi panoramami: http://cs.ubc.ca/~mbrown/autostitch/autostitch.html )
Sciagamy program (wersja demo w zupelnosci wystarczy,z tego co wiem to demo nie obsluguje RAWow)
Odpalamy i pierwszy krok jaki wykonujemy to ustawienie 2 opcji (Edit>Options ):
Obrazek
Opcja: Scale dajemy na 100% (pozniej bedziemy zmniejszac nasza panoramke ..ewentualnie mozna dac na 75%)
Opcje JPEG Quality dajemy na 100, poniewaz nie chcemy aby nasza panorama byla kompresowana i tracila na jakosci.
Zamykamy Options :)
Teraz Klikamy File i Open:
Obrazek
Tutaj zaznaczamy zdjecia ktore chcemy uzyc do stworzenia panoramy.
Przypominam ze zdjecia te musza byc zrobione tak jak bysmy pstrykali i jednoczesnie sie odwracali , tak aby na "koncu" zdjecia A bylo kawalek z poczatku zdjecia B (musza tam byc jakies szczegolowe elementy aby program mogl skojazyc kolejnosc ukladania zdjec, zakladam ze wszyscy wiemy o co chodzi :) )
Gdy Klikniemy Otworz
Obrazek
program sam automatycznie zacznie porownywac zdjecia, szukac detali i szczegolow dzieki ktorym moze je odpowiednio polaczyc, dobrac barwe i jasnosc calej panoramy. ( Moze to chwilke potrwac jezeli nasze fotki maja duza rozdzielczosc lub nasza panorama sklada sie z duzej ilosci fotek)
Po zakonczeniu tego procesu, program automatycznie uruchomi nasza panorame w domyslnej przegladarce JPG i bedzie ona mniej wiecej wygladac tak:
Obrazek
Oryginal
Obrazek

Taka panoramke (ta wyzej :P ) nalezy ladnie przyciac ja to robie w ACDSEE szybko i bezbolesnie co daje taki efekt:
Obrazek
Oryginal:
Obrazek
I to chyba w zasadzie wszystko :)
Do zrobienia tej panoramy uzylem w sumie 5 fotek:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Na miniaturkach widac ze element ze zdjecia A powtarza sie na zdjeciu B ...element na zdjeciu B powtarza sie na zdjeciu C itp itd :)
Dla porownania:
Panorama robiona w autostitch (program ktory zajmuje zaledwie 1Mb):
Obrazek
Obrazek

A tutaj panorama robiona w PhotoShopie (samo uruchomienie procesu trwa chwilke, nie tak latwo i szybko jak w AutoStitch)
Obrazek
Obrazek

Golym okiem widac roznice swiatla i barw na przejsciach miedzy zdjeciami, wiem ze mozna to zlikwidowac w PhotoShopie ale to jednak chwilke trwa.
Jak dla mnie AutoStitch to swietny program i raczej pozostane przy nim ! :)

Mam nadzieje ze w jakis sposob udalo mi sie opisac caly proces robienia panoramy :)
W razie problemow prosze pisac w tym wątku :)
Przepraszam ze pozwolilem sobie takie cuś popełnić :)
Pozdrawiam i ide spac :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 06, 2007 8:32 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 8:48 am
Posty: 123
Lokalizacja: Kończyce M. /k. Cieszyna
Ten AutoStitch jest extra!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 06, 2007 9:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
ekstra ten autostitch
musze sie nim pobawic dzieki!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 06, 2007 9:54 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Nom. Popieram :P a tak btw to zdjęcia mogą byc robione zarówno z prawej do lewej, jak i w drugą stroną, ważne jedynie aby były pokolei ^^

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 06, 2007 10:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Jak wskazuje przykład, mozna tez robic kilka rzędów zdjęć i dzieki temu uzyskac wielomegapikselowe zdjecie o szerokim zasiegu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 06, 2007 10:38 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... 668#162668
jeszcze walcze o 360 ale to potrwa wieki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 09, 2007 12:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
zefel napisał(a):
Ten AutoStitch jest extra!!!


niestety program nie jest doskonaly.
Obrazek

2 zdjecia, zrobione ze statywu. zapewne chodzi o ten dol.

program ma tez fajna zalete, wytlumacze ja na przykladzie:
na jednym zdjeciu jest snieg i jest przepalony, na drugim jest ok (mniejszy czas), jak je polaczy to snieg jest ok.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 09, 2007 12:43 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt cze 29, 2007 8:38 am
Posty: 322
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki
Kiedyś panoramki składałem sobie w programie o nazwie HUGIN i nadszedł ten dzień :D .Składałem panorame-hdr z 27 fotek i sie pokręcił.Więc zobaczyłem panorama maker i niezamienie tego programu na nic innego.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 09, 2007 12:59 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 13, 2005 9:37 am
Posty: 1433
Lokalizacja: Siedlce
no panorama maker bardzo fajny program

_________________
Fuji S5 PRO || Grip || Nikon D70s || Grip || F80 || N28-100 || S30/1.4 || N80-200/2.8D ED N || SB-800 || TC Kenko x1.4Pro


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 17, 2007 8:49 am 
Swój

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2006 11:38 am
Posty: 89
Lokalizacja: Wrocław
Witam

Ponieważ już trochę czasu płynęło od kiedy zacząłem robić panoramy i napisałem ten tekst, a dolomitowych panoram uzbierało mi się sporo, postanowiłem napisać coś nowego.

Zapraszam na moją całkowicie nową stronę o Dolomitach do nowego działu poświęconego fotografii górskiej. Tam w poradniku są dwa nowe opisy.

Na przykładzie tej porannej panoramy poniżej, opisałem ‹tutaj› jak wykorzystać możliwości cyfrowej lustrzanki przy fotografowaniu panoram.

Obrazek
- na zdjęciu powyżej: Monte Agner;

Natomiast poniższa panorama Marmolady, jest opisanym ‹tutaj› przykładem na nietypowe sytuacje, czyli jest to panorama złożona z kadrów pionowych.

Obrazek
- na zdjęciu powyżej: północna strona Marmolady i znajdujący się tam potężny lodowiec;

Natomiast wszystkie moje panoramy, a jest ich już 28, znajdują się w nowej galerii super panoramy, którą serdecznie polecam.

wiesiek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL