Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:21 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Suunto X9i
PostNapisane: Wt lut 19, 2008 12:51 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 20, 2006 9:45 am
Posty: 860
Lokalizacja: UK-ŁÓDŹ-Aleksandrów Ł.
Cześć
Szukam instrukcji po polsku.Może ktos z Was ma dostęp,albo wie gdzie tego szukać.

Pzdr.

_________________
W górach jest wszystko co kocham...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 19, 2008 9:01 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Jeśli nie jest bardzo długa i jest po angieslsku to przślij mi to Ci przetłumaczę 8)

_________________
Keep calm and carry on.


Ostatnio edytowano Śr kwi 03, 2013 8:18 am przez Kasia86, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 19, 2008 9:21 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Kasiu dziękuję ślicznie za pomoc.
Ale to naprawdę ogromna instrukcja, nie mamy sumienia Ci tego słać bo mi np nie chce się tego tłumaczyć :wink:
Choć może zrobię to dla Niego :wink:
To małe gówno ma tyle opcji,ze nawet z instrukcją po polsku nie ograniemy tego szybko :)

Jest jeszcze jeden problem, w angielskiej nie ma odpowiedzi na nasze wszystkie pytania, myślelismy,ze moze w polskiej jest cos więcej...
Ale szukamy i szukamy i w necie nie znajdziemy chyba.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 20, 2008 8:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 8:39 am
Posty: 5110
Lokalizacja: daleko od gór
Wiem, że instrukcja w języku polskim istnieje (patrz: www.activesports.pl/sklep-komputer-suunto-p-3055.html ). Na stronie domowej znajdziesz tylko te języki, o których Ci pisano już na forum strony zegarkiclub.pl. Ja mam T6 i z reguły obchodzę się bez instrukcji. Obsługa jest dość intuicyjna dzięki sterowaniu przy pomocy manu.

_________________
W życiu piękne są tylko chwile. (R. Riedel)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 20, 2008 10:01 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 20, 2006 9:45 am
Posty: 860
Lokalizacja: UK-ŁÓDŹ-Aleksandrów Ł.
Dokładnie to chodzi mi o ten cały program Suunto Trek Manager.Program wydaje się byc fajny(widziałem małe demo),ale nie wiem jak sie w nim poruszac. :alien:

Druga sprawa to nie wiem jak wpisywac współrzedne i planować trasy.

Trochę trzeba bedzie pogłówkować :scratch:

_________________
W górach jest wszystko co kocham...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 20, 2008 1:54 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Jak chcecie :)
jak dla mnie to 2-3 dni i by była zrobiona :P

w razie czego maila już macie

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 20, 2008 6:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Mam to "małe gówno" od dwóch lat ale bardzo mało się nim posługiwałem.
Macie pytania to walcie ale nie gwarantuję, że znam odpowiedź.
Trochę się bawiłem tym programem ale to kawał ciężkiej roboty.
Podstawowa sprawa to potrzeba na to wszystko mnóstwo czasu, którego zawsze mi brakuje, i sporo wiedzy.
Podstawowe funkcje to w sumie pryszcz ale gdzie się integrują z GPS tam się zaczynają schody.
Podstawy GPSu musicie znać z innych źródeł bo się pogubicie w tych wszystkich układach współrzędnych, datums ...
Synchronizacja scanów z map UK (OS) z trasami wychodziła mi nawet względnie dobrze ale już w Hiszpanii zaczynały się cyrki bo inne datum, inne układy współrzędnych, zero południk itp itd.
Podobno z polskimi mapami są jeszcze większe cyrki.
Czytałem to na takiej fajnej polskiej stronie o GPS (jak znajdę link to Wam podrzucę).
Sprawdzę też jaką mam instrukcję ale jakoś języka polskiego nie pamiętam.
Do GPSu trzeba mieć przy X9i mnóstwo cierpliwości bo namierza te satelity dość powoli. Można się jednak przyzwyczaić jak się wpadnie w odpowiedni "rytm" obsługiwania tego ustrojstwa.
Jeszcze warto wspomnieć na wstępie, że ze strony Suunto można od niedawna ściągnąć oprogramowanie, które umożliwia eksport waypoints to GoogleEarth. I tu się zaczyna prawdziwa przygoda ... :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 20, 2008 7:44 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 20, 2006 9:45 am
Posty: 860
Lokalizacja: UK-ŁÓDŹ-Aleksandrów Ł.
Wielkie dzięki Gustaw .

Powoli zaczynają mi puszczac nerwy.Jeżeli chodzi o namierzanie to faktycznie ma szybkość naszej-klasy.

Jezeli znajdziesz jakieś ciekawe to podrzuc. Dzięki

_________________
W górach jest wszystko co kocham...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 20, 2008 10:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
No to jeszcze garść info (tak naprędce).

Łapanie satelitów.
Zasada jest taka, że już na miejscu po podróży trzeba pozwolić X9i odszukać wszystkie widoczne satelity.
To zajmuje mu kupę czasu, kilkanaście minut, ale już po tej procedurze następne pomiary w tej samej okolicy są dużo szybsze.
Ja tam zapinam branzoletkę, włączam GPS i zostawiam zegarek gdzieś w bezpiecznym odkrytym miejscu.
Potem sprawdzam co kilka minut co się dzieje.
Obserwujesz ile satelitów chwycił.

Włączanie GPS na ciągłe pomiary (w szczególności co 1 sekundę) bardzo szybko rozładowuje baterię.
Klucz to nauczyć się używania X9i w trybie pomiarów manualnych, tzn. tyko wtedy kiedy potrzeba.
Jak potrzebujesz GPS to najlepiej stanąć w otwartym miejscu i manualnie go włączyć i sprawdzić pozycję.
Do automatycznych pomiarów na trasie wycieczki chyba najlepsza opcja to co 1 minutę (nie częściej).
Warto nosić ze sobą zasilacz sieciowy bo w cywilizowanym miejscu jak Tatry da się łatwo doładować baterię.
Przy opracowywaniu waypoints w tym programie Manager trzeba posprawdzać czy niektóre punkty nie są ewidentnie złe i tych się pozbyć. Wtedy trasa nabiera sensownego kształtu i wyniki średniej prędkości zaczynają wyglądać sensownie.

Czas ustawia się przez synchronizację z GPS.
Potem reguluje się różnicę tak by zgrać z czasem lokalnym.
Można też ustawić drugi czas. Ja tam miałem we Francji czas lokalny a jako drugi czas w UK.
Budzik bardzo się przydaje.

Nauczcie się też jak włączać podświetlanie ekranu bo to w nocy kluczowa sprawa. Jedeno długie wciśnięcie przycisku Start Data.

Kalibracja wysokościomierza to oddzielna sprawa.
Można przez GPS albo np. według mapy.
W Hiszpani sprawdzałem dokładnośc mapy topo.
Zleźliśmy około 200m nad sam brzeg morza i tam wykalibrowałem wysokościomierz na 0. Potem niedaleko willi była górka z punktem wysokościowym. Była różnica względem mapy kilku metrów. Tyle, że ciśnienie powietrza podlega różnym innym zmianom a nie tylko wysokości. Do tego wysokości na mapach są odnoszone do róznych dziwnych punktów np poziomu morza a jakimś Amsterdamie czy coś takiego. Do tego są przypływy i odpływy morza (oczywiście mniejsze na Morzu Śródziemnym). Jak dla mnie te kilka metrów to marginalna sprawa. Chyba nie chcecie sprawdzać, że Rysy mają dokładnie 2499 mnpm ? :lol:

Dużo lepsze są chyba klasyczne odbiorniki GPS ale X9i to mój pierwszy i jak na razie jedyny taki instrument.
Zaleta jest taka, że się go ma na ręku jak zwykły chociaż grubaśny zegarek.
Ze względu na orginalną budowę odbiornika zastosowano inny typ anteny.
Antena jest mniej kierunkowa więc względnie łatwo chwyta sygnał w czasie poruszania się w terenie, ale za to jest mniej czuła i przez to wrażliwsza na różne przeszkody jak np budynki czy las.
Rada jest taka, żeby GPS uaktywniać w otwartym terenie.

Suunto Track Exporter 1.0.0
Program do wysyłania pomiarów z X9i do GoogleEarth.
download
http://www.suuntosports.com/mysuunto/do ... _1.0.0.exe
więcej o Track Exporter :
http://www.suunto.com/googleearth/
Mam to w kompie ale nie używałem bo mi się GoogleEarth akurat wtedy rozregulował.

Site z kupą linków do oprogramowania do map cyfrowych (coś tam kiedyś ściągałem co wydawało się użyteczne) :
http://www.maps-gps-info.com/fgpfw.html

Link do amatorskich map wektorowych polskich gór (nie korzystałem) :
http://mapcenter.cgpsmapper.com/maplist ... =174&rgn=góry

Wygląda na kopalnię info o kalibracji map rastrowych ze skanów z polskich map różnych wydań i autorstwa :
http://gps.astronet.pl/new/porady-kalibracja.htm
strona główna z piękną fotą autora strony (też lubi zimę w Tatrach) :
http://gps.astronet.pl/
:lol: :lol: :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 20, 2008 11:19 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Kurde Gustaw z nieba nam spadłeś.

Cytuj:
To zajmuje mu kupę czasu, kilkanaście minut, ale już po tej procedurze następne pomiary w tej samej okolicy są dużo szybsze.
Ja tam zapinam branzoletkę, włączam GPS i zostawiam zegarek gdzieś w bezpiecznym odkrytym miejscu.
Potem sprawdzam co kilka minut co się dzieje.
Obserwujesz ile satelitów chwycił.


tak robiliśmy, zostawiliśmy na jakieś 15 min go w ogrodzie i Rob sprawdzał co tam ten wariat pokazuje.
Stanęło na tym,ze pokazał jeden pusty prostokąt - tak jakby nie było syg.
W instrukcji napisali,ze powinien się pojawić jeden czarny prostokąt lub więcej.

Zaczynam studiowac linki od Ciebie.

Jeszcze raz wielkie dzieki :bowdown:

P.S. w przyszłosci oczekuj PW z mnóstwem pytań :lol: :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 21, 2008 11:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Jak uznacie, że zaczynam przynudzać to dajcie mi znać.
Podrzucam jeszcze kilka złotych myśli.

Wstępne szukanie satelitów.
Sprawdźcie ustawienie częstotliwości skanowania i ustawcie na 1 sek
(Activity -> GPS fix -> 1 sek) (-> to krótkie wciśnięcie ENTER).
Potem trzeba uaktywnić log, wtedy zacznie szukac satelitów
(Activity -> ACTIVITY -> >).
Tak, ten pusty prostokąt powinien mrugać a po tych nastu minutach powinniście zobaczyć kilka pełnych ciemnych. Dzisiaj tą samą procedurę wykonałem i poszło OK.

Instrukcja.
Ta mała książeczka to Guide.
Po jej przeczytaniu masz więcej pytań niż odpowiedzi.
Na CD jest właściwy Manual (i instrukcja do Trek Managera "TM") i chociaż lepszy niż Guide to nadal dość enigmatyczny.
Można go sobie ściągnąć w Akrobacie tutaj :
http://media.suunto.com/media/suunto/ma ... _31e67.pdf
Polskiej wersji chyba nie mają.

Mapy.
GPS bez mapy w jakiejś postaci nie ma sensu.
To narzędzie do nawigacji a bez mapy nawigacji nie ma.
Na mój rozum, oprócz czystego szpanu, GPS można uzywać w polskich górach na trzy sposoby :
1. robić sobie na wycieczce pomiary i potem w domciu patrzeć gdzie się było i analizowac trasę (szybkość, czas, odległość)
2. w trudnych warunkach (mgła) jako pomoc w nawigacji
3. przewodnik z załadowanymi punktami nawigacyjnymi
We wszystkich trzech przypadkach, wcześniej czy później, musicie się zatroszczyć o mapę, albo papierową (2.) albo skan z papierowej dla TM lub Google Earth (1.) albo skan z papierowej do planowania w TM (3.).
Nie unikniecie problemu zgrania mapy z GPS więc wcześniej czy później przyjdzie czas przewałkować podstawy kartografii i układów współrzędnych, kalibracji map, czyli takich spraw jak UTM, siatki, datum itp itd. Sorry. Dla pocieszenia. Czy to X9i czy inny instrument GPS i tak musielibyście przez to przejść.

X9i vs klasyczne GPSy
Wydaje mi się, że X9i to nie jest wcale takie złe ustrojstwo. Ma kilka minusów a chyba największy to to, że nie jest to najlepszy instrument dla nowicjusza. Ma jednak zalety. Jest mały i lekki. Na mój gust to jest całkiem dobry odbiornik dla kogoś kto już GPS poznał, wie czym to jeść a potrzebuje czegoś małego. Czytałem bardzo pozytywne opinie. Jacyś marines w Iraku byli z X9i bardzo zadowoleni bo służył im dokładnie do tego do czego go potrzebowali. Bez bajerów i cudów.

Tatry
Powiedzmy sobie wprost, że w polskich górach GPS to jest lekka przesada. Kanada, Tybet jakieś Andy to OK. Taki X9i może sie tylko wtedy tak naprawdę przydać jak kogoś złapie mgła na czerwonych Wierchach czy na tym ... no ... Beskidzie :lol: Ale szczerze mówiąc to i zwykły kompas by wystraczył. GPS strasznie się zrobił popularny w samochodach ale ja go nie mam i nie potrzebuję. Zawsze lubiłem mapy i miałem dobrą orientację w terenie. W moim przypadku GPS więcej by mi chyba przeszkadzał na codzień niz pomagał. Co innego wycieczka w nieznane ale wtedy zawsze studiuję mapę i mam mapę pod ręką. :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 22, 2008 11:27 am 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Gustaw napisał(a):
Jak uznacie, że zaczynam przynudzać to dajcie mi znać.
Podrzucam jeszcze kilka złotych myśli.


Pisz ile wlezie :wink:


Cytuj:
Instrukcja.
Ta mała książeczka to Guide.
Po jej przeczytaniu masz więcej pytań niż odpowiedzi.


Instrukcja jest strasznie lakoniczna, w sumie kilka zdań do każdej opcji i rysunek.
Na CD jest więcej, sporo więcej ale fakt-enigmatyczne to.



Cytuj:
Mapy.


I tu sa schody


Cytuj:
Na mój rozum, oprócz czystego szpanu, GPS można uzywać w polskich górach na trzy sposoby


Kupiony został z myślą o Alpach, po ostatniej dupówie na Dom du Gouter wolałabym mieć coś co mi pokaze chociaż mniej więcej w którą stronę uderzać. Już nie mówię o zejsciu na dół ale chociaż powrocie do Vallota gdzie można przekiblować. A w tamtych warunkach ledwo widziałam czubek własnego nosa :?
Francuscy przewodnicy byli bezradni, a mieli GPS :twisted:

Cytuj:
marines w Iraku byli z X9i bardzo zadowoleni bo służył im dokładnie do tego do czego go potrzebowali. Bez bajerów i cudów.


Tak ten model MI, znalazł się w naszym posiadaniu przypadkiem :wink:

Cytuj:
GPS strasznie się zrobił popularny w samochodach ale ja go nie mam i nie potrzebuję.


No akurat w UK mi by się bardzo przydał taki samochodowy :lol:
Kurcze mam problem z tutejszymi motorways


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 22, 2008 1:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Olka napisał(a):
I tu sa schody

W tym temacie spędzicie najwięcej czasu ...
Skanowanie map papierowych, ich kalibracja w TM to jest jednak wyzwanie ... Waypoints można też wstukiwać ręcznie ale nadal potrzebujesz mapę w ręku a potem ją zgrać z systemem współrzędnych w odbiorniku ...
Map francuskich nie próbowałem używać z X9i ale mam mapę okolic Mont Blanc z serii Cartes IGN TOP25 mapa 3531ET w skali 1:25000. Trzeba odcyfrować jaką siatkę używa. Pobieżnie patrząc to dwie różne. Trzeba by przetłumaczyć opis z francuskiego. W Manual macie jako przykład właśnie opis wejścia na Blanca i to nawet z ilustracjami opartymi o tą samą mapę. Trzeba to dokładnie przestudiować. Siatki krajowe w X9i chyba nie uwzględniają francuskiej. Trzeba więc używać wspólrzędnych geo albo UTM w zależności co jest używane na mapach IGN.
Następnie taką mapę trzeba sobie zeskanować, częściowo lub w całości i potem kalibrować w TM (no chyba, że macie kasę i kupicie sobie gotową wersje cyfową). Skanowanie map to oddzielny temat. Mapy są duże więc : pliki rastrowe (np jpg) są ogromne no i mając skaner A4 czy nawet A3 to i tak musisz kawałki poskładać razem (są różne programy które takie rzeczy robią np próbowałem bawić się takim StitchMaps. To jest zabawa bo w zależności o rozdzielczości skanu i czy jest B&W czy kolor to pliki są większe lub mniejsze. W końcu nie chcesz pracować z mapą co ma 200MB.

Olka napisał(a):
Kupiony został z myślą o Alpach

To ma więcej sensu. Jakby nie było tam się nie taczasz po znakowanych chodnikach. :lol: No i góry ciut większe.

Olka napisał(a):
Francuscy przewodnicy byli bezradni, a mieli GPS

Przepraszam za określenie ale GPS bez mapy to można sobie w d*** wsadzić. Mapę można albo mieć w samym odbiorniku GPS (wygodniej ale X9i tego nie umożliwa) albo w kieszeni lub plecaku (ale wtedy trzeba wiedzieć jak przetłumaczyć współrzędne z GPS na siatkę mapy). Widać francuscy koledzy nie mieli pojęcia jak to zrobić ... lub nie mieli mapy :lol:

Olka napisał(a):
No akurat w UK mi by się bardzo przydał taki samochodowy
Kurcze mam problem z tutejszymi motorways

Znajomi z branży budowlanej chwalą sobie TomTomy. No ale to fachowcy od cegieł i tynku a nie od GPS więc czy można im ufać :?: Chyba jednak tak bo tego używają na codzień jeżdżąc z jednej budowy na drugą. :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 22, 2008 11:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Tajemniczy Gustaw na tropie siatki współrzędnych farncuskich map niebieskiej serii IGN :
http://www.ign.fr/rubrique.asp?rbr_id=1646&lng_id=EN
w szczególności :
http://www.ign.fr/telechargement/educat ... e/coordonnées_EN.pdf
http://www.ign.fr/telechargement/educat ... ons_EN.pdf
"Mind blowing ?"
:lol: :lol: :lol:
Enjoy ... :wink:

EDYCJA :
Ciekawa uwaga :
"TOP 25 and BLUE SERIES maps are gradually being equipped with a UTM-WGS grid which will enable users to find a position given by a GPS receptor (maps containing this feature will have a grid on the front cover). "
http://www.ign.fr/rubrique.asp?rbr_id=462&lng_id=EN


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 23, 2008 12:37 am 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
:bowdown: :bowdown: :bowdown:

P.S. 2 i 3 link mi się nie odpala w ogóle


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 23, 2008 11:19 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Olka napisał(a):
P.S. 2 i 3 link mi się nie odpala w ogóle

do 2 i 3 potrzebujecie Adobe Acrobat Reader bo pliki są typu pdf.

Skoro jesteście w UK to radzę Wam nauczyć się obsługi X9i właśnie w UK. W UK mają bardzo logiczną i łatwą do nauczenia się siatkę współrzędnych (British Grid). Wszystki mapy Ordnance Survey (OS) mają to siatkę naniesioną więc ustalanie współrzędnych na mapie jest trywialne. Do tego, i to bardzo ważne, X9i ma British Grid wbudowany jako jeden ze standardowych ! Rezulat jest taki, że kalibrowanie skanów z map OS w TM jest banalnie proste tak samo jak transfer punktów z X9i. Robiłem coś w tym stylu z danymi z X9i z krótkiej wycieczki rowerem po mojej okolicy i działało to bardzo dobrze. Jak się tego nauczycie to możecie się brać za mapy w innych siatkach. Chyba polskie mapy należy sobie zostawić na koniec bo czytałem opinie, że przeliczanie danych z jakiegoś tam archaicznego systemu Pułkowo z czasów sowieckich bądź nawet IIRP a może nawet zaborów :!: jest upierdliwe. Więcej o tym znajdziecie w necie bo ja się w to nie bawilem.

Złe przeliczanie współrzędnych daje taki efekt, że w Google Earth ktoś zaznaczył Rysy ... gdzieś w okolicy Buli pod Rysami. Sprawdźcie sami. To są odchyłki kilkuset metrów. To nie wina odbiorników GPS tylko zapewne braku synchronizacji układów współrzędnych pomiędzy GPS a, w tym wypadku, Google Earth. Ten sam efekt może wystąpić w czasie wycieczki np w cxasie "dupówy" czy z angielska whiteout'u. Konsekwencje łatwo można sobie wyobrazić.

EDYCJA:
Wczoraj miałem X9i ze sobą w parku jak wyszliśmy się przejść z córką. W trybie manualnym odświeżał pozycję w kilkanaście sekund. czyli nie jest tak źle tylko jednak trzeba te kilkanaście minut pozwolić mu na początku popracować. Ważna uwaga z Manual. Trzeba trzymać sam odbiornik tarczą do góry (może to przyśpiesza zbieranie danych z satelitów). Ja tam go wieszałem na kołku i to może był błąd.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 23, 2008 12:51 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Bardzo cenne uwagi, bardzo!

My zegarek kładziemy na trawie, tarczą do góry a i tak trybi kilkanaście minut :wink:

W najbliższym czasie trzeba będzie przysiąść z tymi mapami :shock:
Jak zacznę nad tym śleczeć to na pewno pojawi się 1000 pytań do Ciebie, także spodziewaj się ataku :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 24, 2008 10:59 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
O, następny ciekawy site (link z GoogleEarth; opis formatu plików z Suunto TM) :
http://www.gpsbabel.org/capabilities.html
No teraz jest wszystko jasne.
Google Earth używa :
- projekcji
Simple Cylindrical (Plate Carree) Projection
- datum
WGS84
Aby dobrze odwzorować punkt w Google Earth współrzędne musza byc podane w/g datum WGS84.
Dla mojej lokalizacji różnica pomiędzy WGS84 a np EUR-M Mean Solution (Europe 1950) to :
- 3 sekundy szer geo
- 5 sekund dłg geo
Co to oznacza w praktyce ?
Współrzędne z map OS zgadzają się praktycznie z tymi z X9i z datum EUR-M. Gdy wprowadziłem te współrzędne dop Google Earth to pokazało mi dom dwie ulice dalej, a dokładnie 140m w lini prostej (wg linijki w Google Earth).

EDYCJA:
Info z mapy OS.
Datum : OSGB (1936).
Tego datum nie ma w liście w X9i.
To, że używając EUR-M otrzymywałem podobne wyniki znaczy, że można EUR-M używac w UK w zamian za OSGB. Ale tak naprawdę w UK należy używać British Grid.

EDYCJA2:
Podsumowanie dla UK.
Do współpracy z mapami OS włączyć British Grid.
Do współpracy z Google Earth przełączyć na Deg lub UTM z datum WGS84.

EDYCJA3:
Okazuje się, że konwersja OSGB i WGS84 to w UK stary problem. :lol:
Wiele się nie doszperałem ale mozna np sobie fundnąć taki program do konwersji datums :
http://www.geomatix.net/datumpro/index.html
Ale są chyba podobne programiki w Java za frajer w necie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 25, 2008 11:09 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Małe pytanie z PW :
Co lepsze klasyczny turystyczny odbiornik GPS ("handheld") typu Garmin czy Suunto X9i ?
Nie wiem. Jest wiele różnic więc trudno jest porównać.
Chyba podstawowa różnica wynika z rodzaju anteny.

X9i wkłada się na rękę, aktywuje powiedzmy rano przed wycieczką (to zajmuje chwilę) a potem po włączeniu log można o nim zapomnieć a on sobie będzie regularnie namierzał położenie.
To jest chyba wygodniejsze rozwiązanie jak się chce zarejestrować całą trasę bez sięgania specjalnie po odbiornik.
Wydaje mi się, że to ma np sens w takich sporatch jak narciarstwo czy jazda na rowerze.
Właśnie tak zrobiłem robiąc sobie wycieczkę na rowerze.
Nie trzymałem ręki z X9i w kieszeni czy w rozporku :wink: tylko normalnie na kierownicy. :?
Po wycieczce okazało się, że Suunto dość dokładnie zarejestrował całą trasę.
Natomaist jak ktoś potrzebuje odbiornika do czystej nawigacji na wycieczkach górskich to chyba klasyczny handheld jest jednak dużo lepszy.
Wtedy używa się go tylko kiedy potrzeba. Można się spokojnie zatrzymać, wyjąć z kieszeni lub plecaka, spokojnie ustawić, włączyć, pomierzyć ...
Natomiast jak się chce automatycznie zarejestrować całą trasę to powtarzanie takiego procesu co kilkaset metrów może być upierdliwe.
Pozostałych funkcji nawet nie próbuję porównać bo się na tym za mało znam.

EDYCJA:
Ciekawy artykulik o importowaniu zarejestrowanych tras z naręcznych odbiorników Garmina (i X9i jest wspomniany) do Google Earth.
http://gizmodo.com/gadgets/gadgets/gps- ... 221456.php


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 25, 2008 2:51 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Studiuję Twoje posty, linki i tracę wiarę, że to ogarnę :lol:
Dzięki raz jeszcze


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 25, 2008 3:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Nic się nie martw.
Taki GPS to fajna rzecz tylko tak jak ze wszystkim trzeba wiedzieć jak to obsługiwać a to trochę wychodzi poza technikę włączenia jakiegoś iPoda czy prostej komórki :lol: (bo już E65 mojej żony z WiFi to już nie trywialne urządzenie -> rozmawiałem z tej komórki przez Skype łącząc się przez WiFi z moim domowym routerem z pomocą Fring'a :shock: ).
Powiem Ciut więcej.
Jeśli takie cudo ma naprawdę stanowić jakąś pomoc na wypadek zaginięcia w terenie to musicie wiedzieć jak coś takiego obsługiwać i całą procedurę przetrenować (tak jak się trenuje hamowanie czekanem, prusikowanie czy inne "techniki").
Tak jak pisałem wcześniej, wystarczy źle ustawić taki pozorny szczegół jak datum a wyniki pomiarów pozornie różnią się o setki metrów od rzeczywistości. Traktując to zabawowo i łażąc z GPSem po Krupówkach to nie ma znaczenia ale już we mgle na takich Czerwonych Wierchach różnica rzędyu 100m jest znacząca.

EDYCJA:
Mega kopalnia linków o GPS : :shock: :shock: :shock:
http://kubicki.pl/GPS_Links.html

EDYCJA2:
Link do info o polskich mapach i ich siatkach i układach współrzędnych :
http://www.syryjczyk.krakow.pl/Uklad%20 ... inne_T.htm
Tutaj też ciekawy artykuł o podobnej tematyce (ale bardziej ogólny) :
http://uklady_wspolrzednych.webpark.pl/index.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 25, 2008 11:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Gustaw napisał(a):
EDYCJA:
Ciekawy artykulik o importowaniu zarejestrowanych tras z naręcznych odbiorników Garmina (i X9i jest wspomniany) do Google Earth.
http://gizmodo.com/gadgets/gadgets/gps- ... 221456.php

Bez wiary spróbowałem zaimportować z X9i przykładową trasę do Google Earth z pomocą Suunto Track Exporter. Jaja jak berety. Zatrybiło od razu. Cały transfer bardzo szybki. Po chwili nie edytowana trasa na Sierra Bernia pojawiła się w Google Earth :!: Może nie wygląda to powalająco ale jak na pierwszą próbę ...
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 26, 2008 10:45 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Wyraźnie schodzę na tematy nieco poboczne, takie bardziej ogólne o GPS i nawigacji. :D
Dziękuję modom za wyrozumiałość. :bowdown:
Jakby coś było do obgadania konkretnie w/s Suunto X9i to będę walił tutaj.
Jeśli chodzi o inne tematy związane z GPS (siatki map, kalibracja itp) to postaram się produkować w tym istniejącym wątku :?: :
http://www.forum.turystyka-gorska.pl/vi ... php?t=3825
(wątek ciekawy, odsyłam tam Olkę i Roberta, gość RAV_ wydaje się biegły w temacie)
Czy może jakiś inny istniejący (albo nowy) wątek (np jakiś ogólny o nawigacji) byłby bardziej odpowiedni ?
Sugestie mile widziane. :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 27, 2008 6:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Wygląda to na zastępczy (i dużo bardziej strawny i obszerny) podręcznik obsługi (manual) :
http://www.wmin.be/sport/X9i/SUUNTO%20X ... rmance.htm
Niestety tylko po angielsku.
Ciekawe, że wcześniej na to nie wdepnąłem.
Dokument ma prawie dwa lata na karku.
Ostatnia aktualizacja w listopadzie 2006.
Spróbuję to poczytać i zobaczymy czy autorowi udało się rozjaśnić to co Suunto tak potrafił zagmatwać w swoich produkcjach. :lol:


Ostatnio edytowano Cz lut 28, 2008 5:14 pm przez Gustaw, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 27, 2008 8:20 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 20, 2006 9:45 am
Posty: 860
Lokalizacja: UK-ŁÓDŹ-Aleksandrów Ł.
Wielkie dzęki Gustaw za masyw informacji. :bowdown:

Dzisiaj to cholerstwo wystawiłem na E-bay-u :twisted:

_________________
W górach jest wszystko co kocham...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 27, 2008 9:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Rob napisał(a):
wystawiłem na E-bay-u

Chyba go znalazłem.
X9mi.
Czy jesteś w Staffordshire ? :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 27, 2008 10:51 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
hehe :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 28, 2008 5:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Gustaw napisał(a):
Wygląda to na zastępczy (i dużo bardziej strawny i obszerny) podręcznik obsługi (manual) :
http://www.wmin.be/sport/X9i/SUUNTO%20X ... rmance.htm
Niestety tylko po angielsku.
Ciekawe, że wcześniej na to nie wdepnąłem.
Dokument ma prawie dwa lata na karku.
Ostatnia aktualizacja w listopadzie 2006.
Spróbuję to poczytać i zobaczymy czy autorowi udało się rozjaśnić to co Suunto tak potrafił zagmatwać w swoich produkcjach. :lol:

No więc jak się ten dokument wydrukuje to się ma przed sobą ponad 100 stron czytania z ilustracjami, wykresami.
Tylko rzuciłem pobieżnie okiem na niektóre informacje i od razu widać, że oficjalną instrukcję obsługi moża spokojnie włożyć do pudełka i zanieść na strych. Czeka mnie ciekawa lektura i zabawa z tym ... "małym gównem".
Przez chwile zastanawiałem się czy nie sprzedać go i kupić Garmina. Nie mam jednak forsy, żeby dokładać na takie gadgety, których prawie nie używam (przez dwa lata nie miałem nawet specjalnie czasu nauczyć się go obsługiwać). Wolę forsę przeznaczyć na sprzęt, który naprawdę mi się w górach przyda. Muszę np podmienić ciuchy. Tak więc pozostanę przy swoim X9i a za kilka lat będą jeszcze lepsze Garminy (ta sensowna recenzja Colorado 300 daje trochę do myślenia).
Gustaw napisał(a):
Rob napisał(a):
wystawiłem na E-bay-u

Chyba go znalazłem.
X9mi.
Czy jesteś w Staffordshire ? :wink:

Coś widzę, że zniknął z eBay'u. Sprzedany ? 0 bids. Wycofaliście go ? :scratch:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 29, 2008 11:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
No więc garść nowin ... :wink:
Wydrukowałem ten dokument i jest to kopalnia informacji. :shock:
Zainstalowałem też właśnie ten program CompeGPS Land. :scratch:
Ma wbudowany interfejs do importu (i eksportu) danych z X9i. :D
Spróbowałem. :?
Działa. 8)
No i daje możliwość importu map z sieci.
Spróbowałem. :?
Wciągnęło mapę orto Hiszpanii, podobno 1 metr na piksel.
Efekt natychmiastowy : :shock:
Obrazek
Ilość opcji programu bardzo duża. :shock:
Suunto Track Manager wysiada w przedbiegach ... :P

CDN :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 01, 2008 1:04 am 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
Na chwię musieliśmy usunąć :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL