Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz kwi 18, 2024 9:36 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 427 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz cze 18, 2015 9:21 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Obrazek

Sorry za brak oryginalnego zdjęcia :P szybciej było mi posłużyć się Twoim :P
Ja wymieniłem Alpin Tour ze względu na wagę i średnią wygodę użytkowania, jak na razie Petzl Glacier dużo bardziej mi się podoba. Ideałem byłoby gdybyś zrobił Petzl Sum'tec z wagą Glaier Literide (aluminiowy + ostrze ze stali) - 320g :)

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz cze 18, 2015 10:21 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
myślałem o tym jednak czekan musi mieć jakąś rozsądną masę aby swobodniej można było wbijać dziób


W turystyce nie jest to kluczowe ale oprócz masy, łatwemu wbijaniu służy odpowiednie wyważenie. Ten Camp jest dlatego tak dobry bo całość jest z alu a stalowy dziób ma znacznie większą gęstość więc stosunkowo łatwo wchodzi w lód.
Jeśli już nie decydujesz się na to ryzykowne rozwiązanie z dziobem na nitach czy z podobnym mocowaniem to zastosuj chociaż to ścięte stylisko i aluminiową łopatkę. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na masę ale i wyważenie czekana. Natomiast samo rozwiązanie Campa jest trwałe i nie budzi moich zastrzeżeń. Do tej pory nie pojawiły się żadne luzy a nieraz przywaliłem nim na chama. Przypuszczam, że osoba wspinająca się w lodzie dałaby radę z takimi dwoma Campami załoić łatwiejsze lodospady.
Co do tytanu to ruscy stosują taki patent ale podobno średnio się to sprawdza. Zarówno waga jak i właściwości użytkowe wychodzą gdzieś pomiędzy konstrukcjami z alu a stalowymi.

http://www.outdoorgearlab.com/Ice-Axe-R ... i-Titanium


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 22, 2015 8:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
Major napisał(a):
Petzl Sum'tec z wagą Glaier Literide (aluminiowy + ostrze ze stali) - 320g :)

Podjąłem wyzwanie :) Te czekany mają bardzo fajne kute głowice których nie wykonam. Glaier Literide ma chyba stylisko z jakiegoś kompozytu bo 320g przy wydawałoby się masywnej głowicy trudne do osiągnięcia na aluminium.

Poprawiłem trochę proporcje dziobu i łopatki oraz jej grubość tylko 3mm czy to nie za mało? , stylisko skróciłem i zrobiłem dzielone aby użebrować środek, gdyż tak mogę zastosować cieniutkie ścianki - będzie z tym kupa roboty ale inaczej trudno mi zejść z masą. Grot ścięty z dość cienką stalową nakładką. Udało się w ten sposób zejść do 315g. (stylisko 200g, głowica 110g)

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 23, 2015 7:56 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Wygląda to bardzo dobrze, powodzenia!
Natomiast dziób może i warto dać nieco grubszy (szerszy), powiedzmy te 4 mm, w końcu na środkowej części głowicy opierasz dłoń, a to główne zastosowanie czekana turystycznego, musi być możliwie wygodnie. Pisał o tym tomek.l kilka postów wyżej. Aczkolwiek sprawdzę, jaką szerokość dziobu ma mój czekan i dam znać. Wydaje mi się, że właśnie 3-4 mm.
No i trzymałbym się długości 60 cm, Twoje 55 cm przy Twoim wzroście wydaje mi się mimo wszystko nieco za krótko jak na czekan turystyczny (i piszę to jako zwolennik krótkich). :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 23, 2015 8:41 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
leppy napisał(a):
No i trzymałbym się długości 60 cm, Twoje 55 cm przy Twoim wzroście wydaje mi się mimo wszystko nieco za krótko jak na czekan turystyczny (i piszę to jako zwolennik krótkich). :)

Zgodziłbym się. Ja mam 50 cm ale jestem sporo niższy i dla mnie taki jest wygodny. Dla Ciebie 55 może być nieco za krótki.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 31, 2015 11:24 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Nie wiedziałem gdzie to wrzucić... ale gdyby ktoś pytał:

Po co mi czekan? przecież mam raki!

https://www.facebook.com/53030536375884 ... 115301767/

Nachylenie średnie stoku 33% (18st), maksymalne 65% (33st) ;)

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 01, 2015 10:13 am 
Nowy

Dołączył(a): N lis 01, 2015 9:55 am
Posty: 3
Major napisał(a):
Nie wiedziałem gdzie to wrzucić... ale gdyby ktoś pytał:

Po co mi czekan? przecież mam raki!

https://www.facebook.com/53030536375884 ... 115301767/

Nachylenie średnie stoku 33% (18st), maksymalne 65% (33st) ;)

dobre! nawet prostego czekanu w ręce na śniegu, same raki nie zastąpią
czasami samą śrubę lodową warto zabrać byle było co w śnieg wbić


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 427 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL