Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:18 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt sie 06, 2021 9:06 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt sie 06, 2021 9:04 am
Posty: 8
Mili forumowicze,

jakie parametry powinna mieć i z jakich materiałów powinna być zrobiona kurtka, aby chroniła od wiatru i deszczu, a jednocześnie była tzw. oddychająca?
Może też producent jest ważny.

Jak rozpoznać w sklepie kurtkę, co na etykietach powinno być napisane, która będzie spełniała te wymagania?
Sprzedawcy nie zawsze wiedzą co sprzedają, wciskają produkty, które nie nadają się do zapewnianego użytku, a producenci też czasami podają parametry niezgodne z rzeczywistością.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 09, 2021 6:34 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Ale do czego ma służyć ta kurtka? Przy intensywnym deszczu i intensywnym ruchu i tak po jakimś czasie będziesz mokry, i od deszczu i od potu, nie ma rzeczy w 100% nieprzemakalnych i zarazem dobrze oddychających.
Ja wybieram przede wszystkim rzeczy lekkie i funkcjonalne. I ważniejsze są dla mnie własnościowi p-wiatrowe, bo jednak wiatr bardzo wychładza, a tu lekki softshell daje radę.
Od deszczu mam lekki goretex. Jak jest zlewa konkretna a muszę iść z plecakiem to i tak jestem mokra, tyle, że się nie wychładzam. Na żadne parametry poza ceną, wagą i funkcjonalnością nie zwracam uwagi, bo wg mnie to ściema.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 09, 2021 11:22 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Powinna być wykonana z membrany.
Producent - renomowany.
Jak od deszczu to z kapturem (zresztą kurtka z membrany bez kaptura to w ogóle nie wiem po co).
Jak od deszczu to za tyłek, o ile nie na wspinanie to za tyłek i z tyłu i z przodu.
Jak od deszczu to IMO jednak luźna, chociaż są tacy, którzy lubią "dopasowane" (na pewno są lżejsze, bo mniejsze).
( Sorki, wiem, że nie pomogłem. )

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 09, 2021 12:23 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt wrz 27, 2013 2:48 pm
Posty: 600
Ja ciągle przeciwdeszczowo budżetowo, czyli Raincut z Deca.
Waham się jednak nad jakimś krokiem naprzód, bo Raincut to zwykła cerata jest, i jest się mokrym obustronnie, tyle, że faktycznie ciepło.
Plusem Raincuta oprócz ceny jest jednak waga (ostatnio ważyłem - 197 g), składalność dokieszeniowa (nie gubi się futerału - ja z reguły gubię), no i... kolor. POMARAŃCZOWY :oops:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 09, 2021 6:04 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt sie 06, 2021 9:04 am
Posty: 8
Chciałbym, żeby kurtka chroniła od wiatru, powiedzmy wiejącego z prędkością 100 km/h,
od deszczu o wielkości opadu, powiedzmy, 5 mm/h (kg/m^2/h) gdzie będę w nim szedł ze 2h.
No i by była oddychająca.
Zależy mi na tym, aby to była jedna kurtka i spełniała te trzy wymagania.
Wspomniany GORE-TEX podobno je spełnia, ale jest kilka rodzajów i kilkanaście rozwiązań, z tego co czytałem, o ile prawdę napisali.
Pytanie tylko jak sprawdzić, że rzeczywiście to co sprzedawca oferuje jest z taką membraną?
Znalazłem kurtki z goreteksem za około 150 zł, co wydaje mi się podejrzane.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 09, 2021 8:47 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
Przy wietrze wiejącym z prędkością 100 km/h to się raczej pełza niż chodzi :)

Do tego co napisano wcześniej dodam że jak będziesz wybierał kurtkę membranową to warto zainwestować w membranę 3-warstwową (3L) - trwalsza i lepiej chroni od wiatru i deszczu.

Druga sprawa - to jak będzie Ci się sprawować taka kurtka zależy od tego co będziesz zakładał pod nią - a to w dużej mierze zależy od warunków, pory roku itp. Jak pod membranę założysz np. polar to prawdopodobnie będziesz miał saunę.

A z parametrów to zwróć raczej uwagę na RET (współczynnik oporu parowania) - im mniejsza wartość tym lepiej najlepiej jakby nie przekraczał 6, ale to już drogie zabawki. Budżetowo to w Decathlonie kupisz coś takiego za 300 - 400 zł.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 10, 2021 9:46 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt sie 06, 2021 9:04 am
Posty: 8
Podałem maksymalne wartości, żeby ustalić graniczne wymagania. Faktycznie, przy 100 km/h ciężko się idzie, chociaż pewnego razu, jak na Śnieżkę wchodziłem, to taki wiatr był, a może i silniejszy, bo faktycznie prawie się pełzało.
Dziękuję bardzo za wskazówki.
Cena 150 zł pochodzi ze sklepu Army World, do którego skierowało mnie GORE, po tym, jak zapytałem się ich o wiarygodnych sprzedawców w Polsce, którzy mają produkty z ich oryginalną membraną.
Dziwnie to wygląda.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 10, 2021 11:41 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Nie nam się żadnych parametrach, natomiast doświadczenie górskie mam już blisko 25-letnie, też wspinaczkowe, więc działałam w różnych warunkach.
Mam Gore-tex Marmota, kurtka lekka i ogólnie funkcjonalna, ale krótka - w przeciwieństwie do kol. grubyilysy nie lubię ubrań luźnych i długich. 150zł nie kosztował i w dodatku całkiem nieprzemakalny też nie jest, ale moje oczekiwania spełnia. Gore-tex będzie chronił od wiatru, a sofshell nie będzie chronił od deszczu, ale ja jednak jak do chodzenia to wolę zdecydowanie lekki softshell. Z drugiej strony, jak bardzo mocno wieje, to raczej nie pada, co najwyżej jest mgła i wilgoć - softshell wystarczy, a najlepiej jest mieć i jedno i drugie.
No i zamiast analizować parametry lepiej wybrać coś sensownie skrojonego jakiejś znanej marki turystycznej, i tyle. Można poszukać promocji. Te ciuchy militarne może są i tanie, ale ciężkie zazwyczaj. Kurtka lekka ma też ten plus, że szybko wyschnie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 11, 2021 11:16 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Do tego 150 dołóż 1 z przodu i znajdziesz dobrą kurtkę z dobrą membraną.
Tańsze, lecz jeszcze przyzwoite też znajdziesz.
Poszukaj tematu i kurtkach. Jest wiele rodzajów kurtek od lekkich po bardziej pancerne na zimę.
Co do długości gruby ma rację. Musi być dłuższa. Z krótszej po prostu woda leci z pleców i plecaka na tyłek.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 13, 2021 8:22 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt sie 06, 2021 9:04 am
Posty: 8
Dziękuję bardzo.
Będę więc szukał z membraną 3L i z RET <= 6 i marki Marmot
W Decathlonie już wstępnie patrzyłem, ale nic ciekawego nie znalazłem na stronie, bo mają słaby filtr do wyszukiwania.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 14, 2021 12:52 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
To, że komuś akurat pasuje Marmot czy Decathlon to nie znaczy że akurat Tobie będzie odpowiadał. Ludzie chodzą w kurtkach Patagonii, Helikona, Black Diamond czy North Face'a i też sobie chwalą. Przejdź się po sklepach - pomierz, popytaj, posprawdzaj.

https://www.decathlon.pl/p/kurtka-turystyczna-wtp-mh900-meska/_/R-p-150330

https://www.decathlon.pl/p/kurtka-turystyczna-mh500-wtp-meska/_/R-p-301681?mc=8502097&c=Niebieski

https://8a.pl/kurtka-membranowa-marmot-knife-edge-jacket-ne-black

https://e-pamir.pl/product-pol-10572-Kurtka-Gore-Tex-Black-Diamond-Helio-Active-Shell.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sie 15, 2021 7:16 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt sie 06, 2021 9:04 am
Posty: 8
Dziękuję bardzo.
Mierzyć i pytać mogę, ale sprawdzić to dopiero w użyciu się da, tak jak tę, którą kiedyś kupiłem, a okazała się nie nadającą się do niczego, gdzie zapewniany byłem, że jest oddychająca.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 17, 2021 8:43 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 17, 2012 6:30 pm
Posty: 268
Lokalizacja: 413km
Theofilos napisał(a):
gdzie zapewniany byłem, że jest oddychająca.


Wg mnie kurtka z membraną w pewnym stopniu dyskwalifikuje "oddychanie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 23, 2021 11:41 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt sie 06, 2021 9:04 am
Posty: 8
GORE chyba ma niezłe rozwiązania.
Na 8a znalazłem informacje, że jest coś takiego jak ACTIVE PRODUCTS with SHAKEDRY .
Niestety, podobno GORE wycofało się z początkiem lipca z dystrybucji w Polsce.
Przynajmniej, dotychczasowy przedstawiciel, nie rozprowadza już ich kurtek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 10, 2021 6:00 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt sie 06, 2021 9:04 am
Posty: 8
Pampalini napisał(a):
Przy wietrze wiejącym z prędkością 100 km/h to się raczej pełza niż chodzi :)

Do tego co napisano wcześniej dodam że jak będziesz wybierał kurtkę membranową to warto zainwestować w membranę 3-warstwową (3L) - trwalsza i lepiej chroni od wiatru i deszczu.

[...]


Jak sprawdzić czy poniższe kurtki są 3-warstwowe (3L)?
https://www.intersport.pl/kurtka-mck-ro ... 80693.html
https://www.intersport.pl/kurtka-mck-20 ... 02521.html - ta jest chyba 2,5L czyli jak 2L z cienkim dodatkiem
https://www.intersport.pl/kurtka-salomo ... 15404.html
https://www.intersport.pl/kurtka-adidas ... m4828.html
https://www.intersport.pl/kurtka-salewa ... 27910.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 10, 2021 8:35 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
Można sprawdzić na stronie producenta lub innych sklepów. Zazwyczaj jak membrana jest 3 - warstwowa to się tym chwalą. Ten pierwszy McKinley raczej jest 2-warstwowy reszta to 2,5 L.

Dodam jeszcze że membrana typu Paclite jest co prawda bardziej lekka i kurtka jest bardziej poręczna objętościowo ale za to raczej mniej trwała i nie bardzo nadaje się na dłuższe wędrówki pod cięższy plecak.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL