Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt kwi 19, 2024 11:05 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551 ... 601  Następna strona

Czy ktoś Ci pomógł w tym wątku?
Tak, jestem zadowolona/y 45%  45%  [ 177 ]
Niestety nie 4%  4%  [ 15 ]
Zamieszali mi tak, że wiem mniej, niż przed pytaniem 3%  3%  [ 13 ]
To jakieś chore towarzystwo - same zboki i debile 15%  15%  [ 58 ]
Nikt nie pomógł, ale i tak Was kocham 8%  8%  [ 31 ]
Krowa cie wysrała 15%  15%  [ 59 ]
Wali mnie to 11%  11%  [ 42 ]
Liczba głosów : 395
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 20, 2016 10:15 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
gb napisał(a):
a przyznam - że nie pamiętam jak to jest w innych Parkach Narodowych
Nie wiem jak we wszystkich, ale w PN Ujście Warty nie dość że nie ma opłat to można przebywać całą dobę przez cały rok.
A też jest co oglądać, bo o świcie a nawet wcześniej robi się ruch
Obrazek
Wschód słońca też ma swój urok

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 20, 2016 3:19 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
e_l napisał(a):
Nie wiem jak we wszystkich, ale w PN Ujście Warty nie dość że nie ma opłat to można przebywać całą dobę przez cały rok.


Aha... https://www.pnujsciewarty.gov.pl/76,zarzadzenie-dotyczace-udostepniania-parku.html?wiecej=407

"2. Przebywanie na terenie Parku jest dozwolone od świtu do zmierzchu, z wyjątkiem określonym w §1pkt. 3"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 20, 2016 3:42 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Pampalini napisał(a):
Aha... https://www.pnujsciewarty.gov.pl/76,zar ... wiecej=407

"2. Przebywanie na terenie Parku jest dozwolone od świtu do zmierzchu, z wyjątkiem określonym w §1pkt. 3"

w § 1, p.3
Cytuj:
"3. Przebywanie na terenie Parku po zmierzchu dozwolone jest osobom uprawnionym do wykonywania amatorskiego połowu ryb zgodnie z zarządzeniem nr 3/2014 z dnia 24.02.2014 roku Dyrektora Parku w sprawie udostępnienia Parku do amatorskiego połowu ryb."

A więc prawie jak w TPN-ie, możesz kupić sobie kartę tylko wędkarza a nie taternika. Ale zapewniam Cię, że w PN UW nikt nie pyta o te karty. Byłam tam wiele razy, raz nawet z pracownikami Parku na porannym liczeniu gęsi i żurawi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 20, 2016 3:57 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
I można sobie łowić co się chce, kiedy się chce i co się chce? :D
Pracownicy Parku UW z pewnością ucieszyli się z Twojego wpisu


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 20, 2016 4:05 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Pampalini napisał(a):
I można sobie łowić co się chce, kiedy się chce i co się chce?
Nie wiem, ale gdybyś był zaintersowany to
Cytuj:
§ 11

Zasady udostępnienia Parku Narodowego „Ujście Warty” do amatorskiego połowu ryb są określone w odrębnym Zarządzeniu
:D
Pampalini napisał(a):
Pracownicy Parku UW z pewnością ucieszyli się z Twojego wpisu
Jak mogę komuś sprawić radość :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 22, 2016 9:56 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz cze 28, 2007 11:24 am
Posty: 183
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Witam
Pytanko. Czy istnieje "oficjalny" łącznik/szlak na odcinku: górna stacja kolejki Spalena --- niebieski szlak na Brestovą?
Z góry dzięki za info


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 22, 2016 10:17 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
O ten łącznik Ci chodzi?
http://www.turystyka-gorska.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=17614&sid=9c5968eb27fc24f4736ada32244d7418


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 22, 2016 10:31 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz cze 28, 2007 11:24 am
Posty: 183
Lokalizacja: Bielsko-Biała
magis napisał(a):
O ten łącznik Ci chodzi?

Dokładnie o to, dziękuję i pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 22, 2016 10:35 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Teoretycznie jest, ale chyba jeszcze nie skończone, 1,7km i 340mH
http://mapy.hiking.sk/?zoom=15&lat=6313 ... TTFFFFFFTT

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 22, 2016 9:21 pm 
Swój

Dołączył(a): So mar 15, 2014 9:24 pm
Posty: 95
Lokalizacja: Lodz
Major napisał(a):
Teoretycznie jest, ale chyba jeszcze nie skończone...

Jest skonczony w 100%,szedlem w sierpniu tamtego roku schodzac z Brestovej,takze mozna smialo tam isc :)

_________________
BW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 23, 2016 10:26 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Bartos79 napisał(a):
Jest skonczony w 100%,szedlem w sierpniu tamtego roku schodzac z Brestovej,takze mozna smialo tam isc
Czyli krzesełko powinno być czynne, aby dostać się do początku tego szlaku. Tylko chyba dopiero od 15 czerwca? Czy to jest ten wyciąg, który widać i można do niego dojść z parkingu Sindlovec?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 23, 2016 8:55 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
e_l napisał(a):
Czyli krzesełko powinno być czynne, aby dostać się do początku tego szlaku. Tylko chyba dopiero od 15 czerwca?

W maju, czerwcu i we wrześniu kolejka powinna działać w weekendy, zaś w okresie lipiec - sierpień codziennie (źródło). Zamknięcie szlaków od 1 listopada do 15 czerwca nie dotyczy biznesu kolejkowego, bo przecież w TANAP-ie kasa jest najważniejsza. Wg TANAP-u tłok nie stanowi problemu dla przyrody, a jedynie niewielki ruch turystyczny jest groźny. Stąd też oprócz biznesu kolejkowego, czynna cały rok jest większość schronisk w Tatrach Słowackich + popularne szlaki do nich prowadzące (z wyjątkiem Schroniska pod Wagą).

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 23, 2016 10:08 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
kamiltatry napisał(a):
W maju, czerwcu i we wrześniu kolejka powinna działać w weekendy, zaś w okresie lipiec - sierpień codziennie (źródło).
Dzięki za informację. Słowacy są chyba niekonsekwentni, bo w maju niby szlaki zamknięte (te powyżej schronisk) a kolejka czynna? Przecież jak ktoś wjedzie to nie po to aby zaraz wracać tylko pójdzie dalej. I co z tym zakazem?
kamiltatry napisał(a):
przecież w TANAP-ie kasa jest najważniejsza.
A to już dawno odkryłam
kamiltatry napisał(a):
Wg TANAP-u tłok nie stanowi problemu dla przyrody, a jedynie niewielki ruch turystyczny jest groźny.
Tak, bo ten nieliczny ruch turystyczny nie przynosi kasy, a jak już jakiś turysta zgubi szlak to nic tylko go ukarać bo niszczy przyrodę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2016 3:03 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2011 12:28 pm
Posty: 559
Lokalizacja: Kraków
e_l napisał(a):
Słowacy są chyba niekonsekwentni

Jeśli coś im przynosi kasę, to jest dobre dla tatrzańskiej przyrody. Tej zasady konsekwentnie się trzymają. Zresztą TPN podobnie.

e_l napisał(a):
Przecież jak ktoś wjedzie to nie po to aby zaraz wracać tylko pójdzie dalej.

Jak chodzi o wejście na Brestową, to okresowo zamykany jest niebieski szlak przechodzący przez Spalony Żleb - niepopularny, więc groźny dla przyrody. Natomiast nowego szlaku od końca kolejki na Brestową nie ma w wykazie "zakazanych perci" TANAP-u w okresie od 1 listopada do 15 czerwca - nie wiem czy to dlatego, że szlak jest nowy i nie zdążyli uaktualnić listy na swojej stronie (a w praktyce zakaz istnieje), czy też po prostu nie wypadało zamykać trasy klientom kolejki.

e_l napisał(a):
Tak, bo ten nieliczny ruch turystyczny nie przynosi kasy

Dokładnie, więc z pomocą przychodzi "zakazomania" i biznes filancowy naprawia problem.

gb napisał(a):
informacja o "zamknięciu" szlaku powinna implikować:
- poruszanie się po zmierzchu na szlakach powinno być ograniczone;
- tak należy planować marszrutę, by "po zmierzchu" - najwyżej - schodzić/dochodzić do schroniska, nie wyruszać w trasę;
- w przypadku zaplanowanego postępowania inaczej - mieć świadomość przekroczenia "wytycznych" i możliwości zostania ukaranym.

Cóż, "nocna godzina policyjna" to wręcz fanatyczny przykład zakazomanii godzącej w nielicznych pasjonatów. Przepis reżimowy, skrajnie absurdalny i jeśli coś go tłumaczy, to właśnie kasa (zawsze to można wlepić parę mandatów za byle co i kasa się zgadza). I obawiam się, że szczególnie groźnym zjawiskiem dla "tatrzańskiej przyrody" jest darmowe wstępowanie do TPN poza godzinami pracy kas biletowych. :roll:

gb napisał(a):
Świt nie jest tożsamy ze wschodem Słońca - w sensie, że praktycznie nie następuje (ów "świt") w całych Tatrach w tym samym momencie

Wyróżnia się 3 rodzaje świtu - cywilny (gdy słońce jest < 6° poniżej linii horyzontu), nawigacyjny (gdy słońce jest < 12° poniżej linii horyzontu) i astronomiczny (gdy słońce jest < 18° poniżej linii horyzontu). Najwcześniejszy jest świt astronomiczny, a najpóźniejszy świt cywilny. Różnica między świtem cywilnym a wschodem słońca to ok. 40 minut. Ciekawy jest świt astronomiczny, bo w okresie od 6 czerwca do 4 lipca w rejonie Tatr może go w ogóle nie być (źródło). A że "szlachta TPN" dokładnie nie zdefiniowała o jaki zmierzch i świt chodzi, to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby uwzględniać zmierzch i świt astronomiczny i właściwie przepis ten przez prawie miesiąc jest martwy (zapewne biznes filancowy może chcieć sobie elastycznie przepis interpretować, ale jak ktoś odda sprawę do sądu, to chyba powinni mieć problem z wyegzekwowaniem mandatu wystawionego poza nocą astronomiczną).

_________________
YouTube - Poczuj Magię Gór! | Mrozowiska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2016 8:38 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
kamiltatry napisał(a):
Jak chodzi o wejście na Brestową, to okresowo zamykany jest niebieski szlak przechodzący przez Spalony Żleb - niepopularny, więc groźny dla przyrody. Natomiast nowego szlaku od końca kolejki na Brestową nie ma w wykazie "zakazanych perci" TANAP-u w okresie od 1 listopada do 15 czerwca - nie wiem czy to dlatego, że szlak jest nowy i nie zdążyli uaktualnić listy na swojej stronie (a w praktyce zakaz istnieje), czy też po prostu nie wypadało zamykać trasy klientom kolejki.
Pewnie nie zdążyli uaktualnić swojej listy, choć już trochę czasu minęło. Jak kupię bilet w jedną stronę (góra), przejdę nowym szlakiem nieobjętym zakazem i dojdę do niebieskiego objętego zakazem i co dalej?
Nie ma to jak "zakazomania". Bzdurne tłumaczenia o ochronie przyrody. Dwa lata temu widziałam z parkingu Sindlovec jak maszyny budowlane przynosiły ukojenie przyrodzie. Od tego hałasu to pewnie uciekło wszystko co mogło się poruszać.
Dla mnie ten skrót i wjazd kolejką to dobra opcja aby przejść od Brestowej do Banikowskiej przełęczy i zejść na parking. Bez tego ułatwienia to trochę za długa trasa.
kamiltatry napisał(a):
biznes filancowy naprawia problem.
Ale tylko częściowo, kiedy filanc spotka mężczyznę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2016 9:16 am 
Nowy

Dołączył(a): N kwi 24, 2016 9:00 am
Posty: 1
W maju chciałbym wejść na Przełęcz Krzyżne z Murowańca i zejść przez Dolinę Pięciu Stawów. Pytanie jak trudna jest to trasa kiedy na szlaku leży śnieg. Przechodziłem już przez Krzyżne, jednakże tylko latem. Czy z doświadczeniem letnim w Tatrach Wysokich będę w stanie trasę pokonać, będąc wyposażony w sprzęt zimowy?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2016 9:37 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4328
Lokalizacja: Kraków
Znasz trasę i swoje możliwości, dlaczego chcesz polegać na internetowych opiniach? Być wyposażonym w sprzęt, a umieć go właściwie wykorzystać to różnica.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2016 11:46 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Aero napisał(a):
W maju chciałbym wejść na Przełęcz Krzyżne z Murowańca i zejść przez Dolinę Pięciu Stawów. Pytanie jak trudna jest to trasa kiedy na szlaku leży śnieg. Przechodziłem już przez Krzyżne, jednakże tylko latem. Czy z doświadczeniem letnim w Tatrach Wysokich będę w stanie trasę pokonać, będąc wyposażony w sprzęt zimowy?


Pamiętaj, że na odcinku Przeł. Krzyżne - D5S ujechanie na płacie śniegu to lot 700m w dół do Doliny Roztoki. Nikt za Ciebie nie odpowie na to pytanie, ponieważ nikt nie wie jakie masz doświadczenie zimowe i czy umiesz poprawnie korzystać ze sprzętu zimowego.

Pozdr
Tomek

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2016 1:52 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt kwi 05, 2016 3:42 pm
Posty: 269
Lokalizacja: Kraków
e_l napisał(a):
Dla mnie ten skrót i wjazd kolejką to dobra opcja aby przejść od Brestowej do Banikowskiej przełęczy i zejść na parking. Bez tego ułatwienia to trochę za długa trasa.

W maju dzień długi, więc o ile miejsca mikstowe na podejściu na Pachoł nie zatrzymają Cię na dłużej (tam trzeba uważać gdy śnieg zalega), możesz śmiało zdążyć. Nie można też wykluczyć zagrożeń lawinowych- zwłaszcza pod przełęczą. Zaraz za Spaleną jest też ścieżka nieznakowana pozwalająca skrócić w razie "awarii" trasę -schodzi się do górnych partii Dol. Spalonej -łącząc się ze szlakiem z Przeł. Banikowskiej. My z końcem października startowaliśmy ok. 6 z Krakowa, 8:15 parkovisko na Zverovce, podejście szlakiem na Brestovą- potem granią na Przeł. Banikowską i dopiero na zejściu -już przy asfalcie zrobiło się ciemno, 18:25 widzę ostatnie zdjęcie (a wiek przedemerytalny, więc nie "grzaliśmy do góry" -tempo raczej relaksowe, mimo śniegu na całej długości trasy. Parę fotek: https://www.flickr.com/photos/125431512 ... 9920430350 ) Nawiasem mówiąc, jeśli chcesz mieć większą swobodę w Słowackich Tatrach zimą i na wiosnę, może warto zakupić ubezpieczenie w Alpenverein? Nie wiem, ile teraz wynosi "pokuta", ale już dawno nie spotkałem filanca na Słowacji, można ewentualnie i to ryzyko też wkalkulować w koszty imprezy.
Pozdrawiam,
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2016 3:30 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
krzysztof_KrK napisał(a):
W maju dzień długi, więc o ile miejsca mikstowe na podejściu na Pachoł nie zatrzymają Cię na dłużej (tam trzeba uważać gdy śnieg zalega), możesz śmiało zdążyć. Nie można też wykluczyć zagrożeń lawinowych- zwłaszcza pod przełęczą. Zaraz za Spaleną jest też ścieżka nieznakowana pozwalająca skrócić w razie "awarii" trasę -schodzi się do górnych partii Dol. Spalonej -łącząc się ze szlakiem z Przeł. Banikowskiej. My z końcem października startowaliśmy ok. 6 z Krakowa, 8:15 parkovisko na Zverovce, podejście szlakiem na Brestovą- potem granią na Przeł. Banikowską i dopiero na zejściu -już przy asfalcie zrobiło się ciemno, 18:25 widzę ostatnie zdjęcie (a wiek przedemerytalny, więc nie "grzaliśmy do góry" -tempo raczej relaksowe, mimo śniegu na całej długości trasy. Parę fotek: https://www.flickr.com/photos/125431512 ... 9920430350 ) Nawiasem mówiąc, jeśli chcesz mieć większą swobodę w Słowackich Tatrach zimą i na wiosnę, może warto zakupić ubezpieczenie w Alpenverein? Nie wiem, ile teraz wynosi "pokuta", ale już dawno nie spotkałem filanca na Słowacji, można ewentualnie i to ryzyko też wkalkulować w koszty imprezy.
Pozdrawiam,
Krzysztof
Dzięki za wszystkie informacje. Obejrzałam zdjęcia, super ale dla mnie to warunki zimowe. Wybieram się w Tatry na początku czerwca i tak myślałam, że 11/12 czerwca to byłby dobry termin, o ile pogoda pozwoli. Kolejka powinna być czynna. Tam mnie jeszcze nie było, a więc wybiorę się przy dobrej widoczności. Wy pogodę mieliście wymarzoną, tylko dla mnie za dużo śniegu. Dzień będzie dłuższy, więc zdążę przed zmrokiem, chociaż chodzę wolno. Dzięki za info o tym skrócie, bo na mapie
http://www.mapytatr.net/PRODUKTY/MAPY_T ... ach_i.html go nie widzę. A tak wiem za czym ewentualnie się rozglądać.
Ile wynosi pokuta też nie wiem, chociaż miałam spotkania z filancami. Ale były to spotkania z serii miłych. Co do ubezpieczenia w Alpenverein to muszę się z tym zapoznać, aby stwierdzić czy warto.
pozdrawiam
Ewa


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2016 4:37 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt kwi 05, 2016 3:42 pm
Posty: 269
Lokalizacja: Kraków
e_l napisał(a):
A tak wiem za czym ewentualnie się rozglądać
Podchodząc z dołu (z jednego z zakosów szlaku) widać przełęcz pod Spaleną tak: https://www.flickr.com/photos/125431512 ... 781375850/ . A idąc z góry za Spaleną trzeba trzymać się ścieżki po lewej stronie poniżej ostra grani i jakieś 100- 150 m od woerzchołka Spalenej zaczynają się zakosy wygodnej ścieżki, która omija niezbyt przyjemną trawiastą stromiznę żlebu spod Przeł. w Spalenej. Oczywiście, nie namawiam Cię do opuszczania szlaku -zwłaszcza, że widoki z Pachola są rewelacyjne, ale gdyby przyszło np. załamanie pogody i trzeba było czem prędzej zmykać z grani przed burzą -to warto wiedzieć. Nawiasem mówiąc, w zeszłym roku byłem w tym rejonie raz zimą (z noclegiem na Mł. Bresovej), z ponieważ zgubiłem aparat w dość lawiniastym terenie, musiałem poczekać z poszukiwaniami- potem dopiero po 3 miesiącach wyruszyłem na poszukiwania (właśnie z początkiem czerwca), znalazłem (nadal sprawny aparat, ale przy okazji znowu coś zgubiłem i to tak ważnego, że wróciłem po to za następne 2 tygodnie. Więc zdjęć z okolicy mam niemało ( w albumach pt: "Początek tatr i koniec zimy", "odnalezione zdjęcia ", "dowód osobisty i świstak" na stronie https://www.flickr.com/photos/125431512@N04/albums . Pogoda jest zmienna, 2 lata temu w czerwcu było mnóstwo śniegu (por. "Kozi W. 7. czerwca"), i w tym roku w czerwcu może czekan się przyda, najlepiej patrz na różne kamerki i komunikaty. Założę, zię, że na zejściu z Przeł. Banikowskiej trochę śniegu będzie do lipca. I jeszcze jedno: w Chacie na Zverovce dość łatwo o nocleg o tej prze roku.
Powodzenia -życzę udanej wyprawy
Krzysztof


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2016 7:04 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Opis nad wyraz dokładny, dzięki. Oczywiście w sytuacji awaryjnej :mrgreen: Trochę zdjęć obejrzałam i mam pogląd jak to wygląda. Jak będzie za dużo śniegu to zmienię cel. To prawda, że w czerwcu może być go całkiem sporo, bo patrząc na kamery to nie wygląda najlepiej.
Kilka lat wcześniej byłam na na Kozim trochę później niż Ty a śniegu chyba tyle samo
Obrazek
i zejście do Koziej Dolinki

Obrazek

Obrazek
Czekan mi się nie przyda, bo nawet gdybym go pożyczyła to nie umiem nim się posługiwać. Pozostaje tylko wycof. Zanim przejdę grań to popatrzę od dołu na drogi dojściowe. W tamtym rejonie to zrobiłam tylko rundę wokół Rohackich Stawów.
Jeszcze raz dzięki za wszelkie info.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2016 7:10 pm 
Nowy

Dołączył(a): N kwi 24, 2016 6:56 pm
Posty: 1
Witam serdecznie

W terminie 30.04 - 06.05 będę w jakże pieknym miejscu....TATRY:). Jak narazie bylem w swoim zyciu 3 razy w Tatrach ale w okresie letnim. Chciałem was poprosić o poradę dotyczącą przejscia przez wybrane szlaki tj.

1. Na rozgrzewke pierwszego dnia :
Dolina białego --> Sarnia skała --> Dolina Strążyska (powrót tą sama drogą

2. Kuznice --> Hala Gąsienicowa --> Czarny staw gąsienicowy --> Murowaniec --> Dolina Jaworzynki --> Kuznice

3. Siwa Polana --> Dolina Chochołowska -->Trzydniowiański Wierch

Wszelkie sugestie, jakies inne propozycje co do szlaków które można by było przejść w tym okresie majowym są mile widziane.
Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 24, 2016 8:53 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Aero napisał(a):
W maju chciałbym wejść na Przełęcz Krzyżne z Murowańca i zejść przez Dolinę Pięciu Stawów. Pytanie jak trudna jest to trasa kiedy na szlaku leży śnieg. Przechodziłem już przez Krzyżne, jednakże tylko latem. Czy z doświadczeniem letnim w Tatrach Wysokich będę w stanie trasę pokonać, będąc wyposażony w sprzęt zimowy?

Masz ten plus, że zanim wyruszysz możesz sobie zerknąć na kamerkę z piątki i zobaczyć czy na zejściu z krzyżnego jest śnieg. Z kamery widać znaczną większość przebiegu szlaku. Więcej śniegu na pewno będzie po drugiej stronie - na zejściu do Pańszczycy

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 25, 2016 9:33 am 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 25, 2016 9:13 am
Posty: 3
Lokalizacja: Bańska Niżna
hunterzmc napisał(a):
Witam serdecznie

W terminie 30.04 - 06.05 będę w jakże pieknym miejscu....TATRY:). Jak narazie bylem w swoim zyciu 3 razy w Tatrach ale w okresie letnim. Chciałem was poprosić o poradę dotyczącą przejscia przez wybrane szlaki tj.

1. Na rozgrzewke pierwszego dnia :
Dolina białego --> Sarnia skała --> Dolina Strążyska (powrót tą sama drogą

2. Kuznice --> Hala Gąsienicowa --> Czarny staw gąsienicowy --> Murowaniec --> Dolina Jaworzynki --> Kuznice

3. Siwa Polana --> Dolina Chochołowska -->Trzydniowiański Wierch

Wszelkie sugestie, jakies inne propozycje co do szlaków które można by było przejść w tym okresie majowym są mile widziane.
Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc :)

Spacerowe właściwie szlaki ale wczoraj duło i kurzyło więc trzeba uważać coby się nie wyrtnąć . Dziś rano bieluśko na całym Podhalu, choć pewnie zaraz stopnieje.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 26, 2016 11:40 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz sie 27, 2015 7:20 pm
Posty: 18
Lokalizacja: Białystok
Witam. Da radę przy obecnych warunkach wejść na halę gąsienicową bez doświadczenia w turystyce zimowej czy lepiej sobie darować? Wyjazd planuje za 2 tygodnie.

trasa z kuźnic niebieskim szlakiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 27, 2016 5:57 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 1:05 pm
Posty: 1693
gistlee napisał(a):
przy obecnych warunkach
[...] Wyjazd planuje za 2 tygodnie


A skąd pewność, że za dwa tygodnie będa obecne warunki?

_________________
"Ostrożnie, tam przepaść!", Maria Bandrowska, 27 lipca 1914 r.
"Ile razy widziałeś schodzącą lawinę w Tatrach w grudniu?" magis, 2018


Ostatnio edytowano Śr kwi 27, 2016 11:57 am przez Wolf_II, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 27, 2016 7:18 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14880
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
gistlee napisał(a):
Witam. Da radę przy obecnych warunkach wejść na halę gąsienicową bez doświadczenia w turystyce zimowej czy lepiej sobie darować? Wyjazd planuje za 2 tygodnie.

trasa z kuźnic niebieskim szlakiem

To zależy.
W klapeczkach i koszulce może nie dać rady.
W butach i w kurtce powinno dać radę.
Czekan zbędny.

(Na marginesie, to oczywiście taki mały żart, ale zawsze przy okazji linkuję: http://www.turystyka-gorska.pl/forum/vi ... php?t=8802)

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 27, 2016 11:33 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr kwi 27, 2016 11:21 am
Posty: 2
Dzień dobry wszystkim górskim istotom :). Jestem nowy na forum, wcześniej jedynie sczytywałem najróżniejsze wypowiedzi, tym jednak razem zwracam się do Was forumowicze o poradę dotyczącą 3 planowanych na majówkę szlaków. W warunkach letnich i jesiennych bez śniegu zwędrowałem całkiem sporo Tatr, nigdy jednak nie było okazji naz warunki zimowe - a takowe zapowiadają się na majówkę. Rozpisałem 3 dość proste szlaki dla naszej grupy, szukam merytorycznej podpowiedzi, czy szlaki te przy obecnych warunkach (jak widzimy zmiennych i nie łatwych) będą do przejścia. Będę wdzięczny za solidną ocenę i odpowiedź bez hejterstwa :).

Przygotowani jesteśmy tak, że oczywiście kondycyjnie oraz sprzętowo - raki, kijki, kurtki, buty... spodnie etc ;) - więc spokojnie, klapek nie zakładam nawet pod prysznic ;).

1. na rozgrzewkę planujemy taką spokojną, raczej spacerową trasę
Kiry - Dolina Kościeliska - Ścieżka nad Reglami - Przysłop Miętusi - Ścieżka nad Reglami - Wielka Polana - Grzybowiecka Dolina - Ścieżka nad Reglami - Czerwona Przełęcz - Sarnia Skała - Czerwona Przełęcz - Ścieżka nad Reglami - Dolina Białego - Las Białego - Zakopane

wiem, że Ścieżka nad Reglami od Kościeliskie do Chochołowskiej jest zamknięta, czy w moim wariancie będzie to fragment do przejścia?

2. drugiego dnia plan jest zrobić już bardziej wymagającą wycieczkę, mam 2 warianty zależne od pogody

wariant 1: Dolina Chochołowska (liczę na to że pogoda wywieje te tłumy...) - Polana Chochołowska - Grześ - Rakoń - (Wołowiec) - Przełęcz Zawracie - Dolina Wyżnia Chochołowska - Polana Chochołowska

plan jest dotrzeć na Rakoń; Wołowiec możemy odpuścić jeśli warunki na to nie pozwolą. Obawiam się jedynie o zejście przez Przełęcz Zawracie, czy w związku z 2 stopniem lawinowym będzie to bezpieczne

wariant 2: ty raczej dość sztampowy i prosty sztamp, nigdy jednak nie szedłem tamtędy w zimowych warunkach.
Doliną Jaworzynki na Halę Gąsienicową -> Czarny Staw Gąsienicowy -> Przełęcz Karb i do Zielonej Doliny Gąsienicowej ->na koniec powrót na Halę Gąsienicową i przez Boczań do Kuźnic

Będę Wam - drodzy forumowicze - bardzo wdzięczny za merytoryczną pomoc.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 27, 2016 11:58 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Wszystkie szlaki i warianty które wybrałeś są "do przejścia". Zarówno przy dobrych - jak i przy złych (pogodowo) warunkach.
Jedynym "problemem" może być to - na ile Twoi współwędrowcy (piszesz o "grupie") są obyci z wędrowaniem po reglowych Tatrach.
Ale - tu nikt nie udzieli Ci konkretnej odpowiedzi.
Ad. 1 i 2.
Cała proponowana tura 1 (aczkolwiek "w drugą stronę") jest opisana w przewodniku J. Nyki (Tatry, wyd. Sport i Turystyka 1972) dosyć dokładnie. Podobnie zresztą i oba warianty tury drugiej. W przypadku wariantu 2 - problematyczne - ze względu na warunki śniegowe/lodowe (pogodowe) może być wejście (i zejście) na/z przełęczy Karb. Ale - jak przypuszczam - niebezpieczeństwa i trudności będziecie w stanie ocenić na miejscu.
Tura 1 - to kilka godzin spaceru - ze stromymi (stosunkowo) podejściami (na początku) i zejściami (na końcu).
Tura 2 (w obu wariantach) - klasyka tatrzańskich wędrówek. Jeśli w wariancie 1 będziesz miał obawy co do bezpiecznego zejścia - planowanym wariantem - zawsze możesz - po prostu - wrócić drogą, którą weszliście :)

pozdrawiam
gb 8)
ps
nie liczyłbym na wpływ pogody względem liczebności majówkowych odwiedzaczy Tatr. Wybrane przez Ciebie trasy - są bardzo popularne - zwłaszcza podczas masowych odwiedzin takich jak "długi weekend".

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18015 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551 ... 601  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL