Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:11 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203 ... 205  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz paź 15, 2020 8:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
(en) napisał(a):
Jakub, a czy Twoje modele
Modele Jakuba. To jest tekst roku. Może się stać klasyką forum.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 15, 2020 8:53 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 11, 2014 4:29 pm
Posty: 137
Jakub napisał(a):
Do soboty włącznie opady śniegu w Tatrach od niedzieli 18go do kolejnej soboty słonecznie na Podhalu 6-8*C max w Tatrach wysoko na wysokości Rysów codziennie -4-6*C ocieplenie do 11-12 na Podhalu i na wysokości regla dolnego dopiero po 23 października . W przyszłym tygodniu jedynie czwartek pochmurny także wróci słońce od niedzieli a wg niektórych modeli już w sobotę popołudniu na Podhalu w koncu


Dzięki :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 30, 2020 9:31 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
Pogoda na długi weekend że Swietem Zmarłych dziś np na Świnicy Rysach Małej Wysokiej opady śniegu około 12-14cm dopada do tego co już spadło i zalega powyżej 1600m min zasypana Dolina 5 Stawów Czerwone Wierchy jednak sobota popołudniu i niedziela oraz poniedziałek Zaduszki w Tatrach słonecznie kilka stopni na plusie (dla Świnicy tylko 1*prognozują wysoko) warto pochodzić bo od wtorku deszcz a od najbliższej środy ochłodzenie i kolejne opady śniegu co najmniej kilkanaście cm w Tatrach Wysokich . W Zachodnich powinny być niezle warunki przez weekend śnieg powinien się wytapiać w Wysokich myślę że zostanie już do zimy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 31, 2020 9:09 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
A jak sytuacja w żlebach Kasprowego?

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 05, 2020 5:14 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Cześć, był ktoś na dniach na odcinku Kozi - Granaty? Wybiorę się może w weekend skorzystać z niespotykanych jak na listopad, bezśnieżnych warunków. Nieraz o tej porze to i ABC lawinowe się nosiło a teraz pewnie bez żelastwa się obędzie.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 09, 2020 11:03 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
batmik napisał(a):
był ktoś na dniach na odcinku Kozi - Granaty?

Byłem wczoraj. Grań sucha. Na zacienionych odcinkach szlaków dojściowych miejscami oblodzenia (w tym takie, hmm, nieprzyjemne - wśród suchych kamieni nagle jeden pokryty cienką, niewidoczną warstwą lodu). Ogólnie całkiem dobre warunki. Byłeś?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 12, 2020 8:24 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
leppy napisał(a):
Na zacienionych odcinkach szlaków dojściowych miejscami oblodzenia (w tym takie, hmm, nieprzyjemne - wśród suchych kamieni nagle jeden pokryty cienką, niewidoczną warstwą lodu)

Podejrzewając, że tak będzie zamiast raków i szpeju do asekuracji zabrałem do plecaka czteropak kasztelana :lol: .
leppy napisał(a):
Ogólnie całkiem dobre warunki. Byłeś?
Zgadza się - warunki jak na tę porę roku - petarda.
Byłem w niedzielę 8-go posiedzieć dłużej na szczycie. Jak robiłem panoramkę to chłopak poślizgnął się na płycie szczytowej w stronę Koziej dolinki i zatrzymał się kilka metrów niżej na kamieniach - dwa metry dalej i byłoby po chłopie. Średnio się takie coś ogląda. Także ogólnie warunki parszywie zdradliwe. Jeden kamień na sto pokryty niewidzialnym lodem.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 16, 2020 1:19 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
Od piatku 20 listopada duzy mroz w Tatrach -16* dla Rysow prognozy na sobote snieg tez na Podhalu


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 16, 2020 1:50 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Byłem w sobote 14.11, skromnie na Krzyżnem. Zero śniegu. Nigdy o tej porze nie byłem jeszcze bezśnieżnie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 18, 2020 11:06 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Pan Maciek napisał(a):
Byłem w sobote 14.11, skromnie na Krzyżnem. Zero śniegu. Nigdy o tej porze nie byłem jeszcze bezśnieżnie.

O, a ja 14.11 na Czerwonych Wierchach. Bezśnieżnie to o tej porze roku bywałam i to nawet w 2011r.
Prawdę mówiąc to na przestrzeni ostatnich trzech lat nawet w grudniu o śnieg w ilościach tradycyjnych trudno. Nie pamiętam, czy to było w 2017 czy może 2018, kiedy w okresie świąteczno-noworocznym w Tatrach praktycznie nie było śniegu, za to było słońce i lód, w ciągu tygodnia zginęło kilka osób, na skutek poślizgnięcia się.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 23, 2020 7:40 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
Krótka prognoza na najbliższy tydzień :) dziś 23 listopada w Tatrach silny wiatr chwilami ponad 60km/h i niewielkie opady śniegu 1-2cm od wtorku do soboty 28 listopada uwaga dużo słońca i bezchmurne niebo a we wtorek i środę izoterma 0*powędruje powyżej 2900m n.p.m. także całkiem dużo słońca i dość ciepło jak na końcówkę listopada:) zagrożenia lawinowego jeszcze nie ma . W grudniu prognozy przewidują ujemne temperatury dla Tatr i Podhala ciekawe jaka pogoda będzie na skrócone ferie w styczniu


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 23, 2020 6:22 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
Jakubie..
kilka postów wyżej piszesz o dużym mrozie. Sprawdziło się??


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 25, 2020 11:12 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
Około tydzień temu było -13*na Kasprowym za dnia rano na Rysach -16* teraz moje prognozy się sprawdzają jest ciepło zobaczcie na kamery TOPR Kasprowy prawie 5* jutro też słonecznie i powyżej 0* nawet na Rysach. Duże odchodzenie od piątku w niedzielę -12*C dla Rysów prognozy pokazują w sobotę niewielkie opady śniegu w pozostałe dni słonecznie pozdrawiam Jakub warunki w Tatrach Wysokich już śnieg na raki i czekan ale np Giewont bezsniezny od południa


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 03, 2020 7:27 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Jakub napisał(a):
np Giewont bezsniezny od południa

A od północy?

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 04, 2020 9:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Za chwilę też nie będzie. Halny.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 09, 2020 12:07 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
W czwartek opady śniegu w Tatrach około 10cm od piątku do poniedziałku słonecznie ale mroźno izoterma 0* na wysokości 1000-1100m n.p.m wysoko w Tatrach okolo-7*


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 25, 2020 12:11 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
W Tatrach aktualnie pada snieg w niedziele 30cm kolejne udanych Swiat na poludniu Polski w 2 dzien Swiat snieg takze np w Krakowie i na Slasku:) spore ochlodzenie od jutra


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 20, 2021 10:15 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
W Tatrach czwartek i piatek sloneczne odwilz tez na poludniu Polski od soboty opady 35cm sniegu do poniedzialku duze ochlodzenie wroca mrozy po 23 stycznia duze zagrozenie lawinowe 3 uwazajcie takze lawinowo na Babiej w Bieszczadach i Karkonoszach


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sty 29, 2021 9:36 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2103
Dzis i jutro 20cm sniegu dopada od niedzieli do srody 3 lutego duzo slonca ocieplenie wzrost zagr lawinowego


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 30, 2021 3:05 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Wt kwi 05, 2016 3:42 pm
Posty: 269
Lokalizacja: Kraków
Jakub napisał(a):
Dzis i jutro 20cm sniegu
Prognoza się sprawdziła. 29.I o 10 rano było jeszcze tak:
Obrazek
Koło południa się zachmurzyło
Obrazek
przed nami ponad 20 skiturowców
Obrazek
za nami -drugie tyle:
Obrazek
Gdy przy górnej stacji kolejki siedzieliśmy jedząc kanapki, zaczęło sypać. I wiać, na wierzchołku, o kóry zahaczyliśmy w drodze powrotnej- nie było zbyt przyjemnie
Obrazek
Środek trasy wyratrakowany, zjazd do Ronda bez problemów (no, prawie: zapomniałem gogli). Przed powrotem do Krakowa musieliśmy zgarnąć jakieś 5cm śniegu z auta.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 23, 2021 1:27 pm 
Swój

Dołączył(a): So gru 17, 2011 11:27 am
Posty: 33
Dzień dobry. Czy ktoś może podzielić się informacją gdzie obecnie można znaleźć aktualne dane odnośnie pokrywy śnieżnej w Tatrach tzn konkretnie gdzie ile cm? Kiedyś na pogodynce była taka tabelka na bieżąco aktualizowana. Na stronie TPN w zakładce pogoda tez kiedyś były takie dane. Były to oficjalne odczyty z miejsc gdzie są stacje meteo i gdzie prowadzi się pomiary pokrywy. Obecnie nigdzie nie mogę znaleźć. Są jakieś informacje na stronie PKL że na Kasprowym jest od 20 do 150 cm ale to niewiele mówi jaki jest oficjalny pomiar i jak on się zmienia z dnia na dzień.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 23, 2021 5:13 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Wpisz w google >grubość pokrywy śnieżnej :wink:

https://www.skiinfo.pl/malopolskie/zako ... rskie.html

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 24, 2021 3:20 pm 
Swój

Dołączył(a): So gru 17, 2011 11:27 am
Posty: 33
Tak wiem co to jest google :) i widziałem stronę skiinfo.pl ale nie tego szukam. Chodzi mi o oficjalne odczyty z różnych miejsc w Tatrach. Kiedyś były na stronie TPN z takich miejsc jak Hala Gąsienicowa, Dol Pięciu Stawów, Hala Ornak, Dol Chochołowska, Kasprowy Wierch, Morskie Oko. Podana była informacja ile wynosi pokrywa śnieżna, jaki rodzaj śniegu występuje oraz ile cm napadało w ciągu ostatniej dobry. O ile się nie mylę to w tych miejscach są stacje meteo gdzie prowadzi się oficjalne pomiary temp, wilgotności, wiatru i podejrzewam, że pokrywy śnieżnej również. Zastanawiam się czy gdzieś wyniki tych pomiarów są dostępne bo na stronie TPN już nie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 24, 2021 5:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Faktycznie dane poznikały z netu. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zapytać IMGW. np na fb
https://www.facebook.com/Meteoimgw/
Albo zapytać Tomka Nodzyńskiego na forum wspinanie. Ma nick tjn. Bo chyba często bywa w stacji IMGW na Hali Gąsienicowej

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 24, 2021 7:12 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
Jest niby ten nowy serwis pogodowy IMGW dla obszarów górskich:

https://gory.imgw.pl/dolina_pieciu_stawow

Można sprawdzić prognozę dla Doliny 5 Stawów, Hali Gąsienicowej, Hali Ornak itp. tylko coś ta strona niedomaga, bo pokrywa śnieżna np. w Tatrach wynosi całe 0 cm. Może poprawią


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 24, 2021 8:16 pm 
Swój

Dołączył(a): So gru 17, 2011 11:27 am
Posty: 33
No właśnie https://gory.imgw.pl/dolina_pieciu_stawow wyświetla co najmniej dziwne dane.
Znalazło się inne źródło: https://hydro.imgw.pl/#iceSheet Podpytałem też na innym forum i podpowiedzieli. To jest to czego szukałem. Jest to pełna lista z całej Polski w tym z kilku miejsc w Tatrach. Dane aktualizowane codziennie. Można obserwować jak przybywa lub ubywa pokrywy w poszczególnych miejscach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 25, 2021 7:13 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
To na 1 strzała Google znajdowało, ale tak mało precyzyjnie, jeśli chodzi stricte o Tatry.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 26, 2021 11:10 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2014 3:26 pm
Posty: 428
No niestety, chyba ktoś w TPN doszedł do wniosku że to za dużo roboty, podawać takie dane i to 2 razy dziennie. A po co to komu? Lepiej całą energię włożyć w myślenie, ile by tu pociągnąć za bilety od gawiedzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So mar 13, 2021 7:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
https://tpn.pl/nowosci/dolina-panszczyc ... -zamknieta

Cytuj:
Od najbliżej soboty, 13 marca do odwołania zostają zamknięte zarówno dla turystyki pieszej, jak i narciarskiej następujące szlaki:

Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Dolina Pańszczyca – Przełęcz Krzyżne - Dolina Pięciu Stawów Polskich – w obu kierunkach (szlak żółty);
Dolina Pańszczyca – połączenie pomiędzy szlakiem zielonym a żółtym – w obu kierunkach (szlak czarny);
Skrajny Granat – Przełęcz Krzyżne, w obu kierunkach (szlak czerwony).

Zamknięcie wskazanych szlaków jest podyktowane względami przyrodniczymi, które są priorytetem dla parku narodowego. Jeżeli sytuacja nagminnego łamania zasad będzie się powtarzać w innych rejonach, nie wykluczamy dalszych zamknięć dla turystyki narciarskiej.

Przypominamy, że turystykę narciarską na terenie TPN można uprawiać na szlakach turystycznych oraz szlakach narciarskich. Szlaki i tereny udostępniane dla turystyki narciarskiej stanowią bardzo gęstą sieć komunikacyjną. Nieudostępnione obszary Parku są ostoją fauny, dla której zima to szczególnie trudny okres. Aby go przetrwać, zwierzęta potrzebują spokoju. Dlatego tak ważna jest ochrona ich ostoi. W okresie zimowym zwierzęta mają problem ze zdobyciem pożywienia, które przykrywa czasem gruba warstwa śniegu. Zarówno roślinożercy, jak i drapieżniki z trudem znajdują cokolwiek do jedzenia. Zwierzęta muszą więc polegać na zapasach tłuszczu zgromadzonych pod skórą. Pożywienia jest niewiele, a zapotrzebowanie na energię ogromne – trudno jest poruszać się w głębokim śniegu, a niskie temperatury i wiatr sprawiają, że utrzymanie stałej ciepłoty ciała pochłania dużo energii. Tak więc nawet najmniejszy ruch ma swoją cenę. Niepotrzebne zużycie energii, na przykład w wyniku ucieczki spowodowanej przepłoszeniem, może prowadzić do śmierci zwierzęcia z powodu chorób i wyczerpania. Osłabione niepotrzebną ucieczką zwierzęta, stają się także łatwymi ofiarami drapieżników.

W ostatnich latach wyraźnie wzrasta zainteresowanie tą formą narciarstwa. W obecnym sezonie odnotowaliśmy już ponad trzykrotny wzrost liczby skiturowców w porównaniu do roku ubiegłego. Skituring to piękny sport, ale w tak wielkiej skali nie pozostaje bez wpływu na tatrzańską przyrodę. Przypominamy również o zasadach bezpieczeństwa – obserwujemy wiele osób podejmujących wyzwania narciarskie nieadekwatne do umiejętności!



_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 16, 2021 5:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11081
Lokalizacja: Poznań
Teraz dopiero przeczytałem co oni zamykają. TPN znacznie poszerzył ostatnio Dolinę Pańszczycy. Będę musiał poprawić swoje mapy.
Nie wiedziałem, że od Krzyżnego do DPS to też Pańszczyca. Nie wiedziałem też, że na Orlej Perci od Skrajnego Granatu do Krzyżnego jest taki straszny ruch skialpinistów.
A co z pieszymi? Narciarz zawinilł a pieszego powieszono :D

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203 ... 205  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL