Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:15 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 380 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sty 22, 2018 2:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
No to może ktoś by w czynie społecznym założył jak trzeba kawałek repa?
Mi tam na razie nie po drodze, wybiera się ktoś?
+10 do karmy.

grubyilysy napisał(a):
krank1 napisał(a):
Odhaczam Wysoką i Kończystą :D
Co do Wysokiej to trochę intrygujące jest dlaczego do tej pory wątpliwa jest kwestia który wierzchołek jest szczytem :idea:

Bo chyba nikt jeszcze nie przeszedł się na szczyt z niwelatorem.
Jak masz ochotę to może machniemy jaką akcję w lato :). Niwelator pewnie mogę pożyczyć od taty (geodeta). Przy okazji pomierzyłbym jeszcze różnicę między polskim i słowackim wierzchołkiem Rysów.

:thumleft: To jest pomysł. Ile taki niwelator waży?

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 22, 2018 3:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
grubyilysy napisał(a):
Jak masz ochotę to może machniemy jaką akcję w lato :).


No właśnie gadaliśmy z Kiełbasą na ten temat i wstępnie akcja jest już zarysowana. Nie wiedziałem skąd te mocno różniące się dane w wysokościach wierzchołków. Jeśli tylko dlatego, że nikt niwelatora tam nie wniósł to sprawa jest jasna.

Krabul napisał(a):
Ile taki niwelator waży?

Statyw pewnie będzie większym problemem.

Do niwelatora dostępu nie mam i wymyśliłem, prosty test, którym łatwo można określić, który z wierzchołków jest wyższy ale nie o ile wyższy (dokładnie) - to jednak wydaje się być drugorzędne. Do testu potrzebne byłoby około 100m żyłki/sznura, jakiś prosty płaski wzorzec (bez problemu mogę przygotować np listwę z aluminium na trzech regulowanych nóżkach o długości około 0,5m i płaskości 0,02mm). Do tego poziomica (dysponuję taką co wchodzi w kieszeń i ma dokładność 0,02mm na metr). Trzeba rozciągnąć żyłkę i sprawdzić na długości wzorca jak się zachowuje. Zaletą rozwiązania jest, że mało to waży a wadą, że dobrze zadziała przy bezwietrznej pogodzie. Wykrycie deniwelacji mniejszej niż 20cm może być już kłopotliwe (na 500mm wzorca przy idealnie napiętej nici różnica wysokości wyniesie 1mm i może być to problem pomierzyć jeśli żyłka wpadnie w drgania) Robiłem testy na hali i na długości 25m różnicę wysokości pojedynczych cm można łatwo złapać. Odpowiednio mało napięta linka da się łatwiej zmierzyć ale wiatr będzie problemem. (pisząc mało napięta nie mam na myśli luźna - rysunek jest przesadzony ale różnice w pomiarach będą znaczne przy tej długości bo linka nawet bez luzu ugnie się do paraboli)

Obrazek

Jeśli różnica w wysokości wynosi pojedyncze metry to puścić po lince rolkę i zobaczyć gdzie zjedzie :) Wtedy taki zestaw pomiarowy ważyłby max 200g, tylko połowę odległości trzeba by na żyłce zaznaczyć bo aby rolka zjechała do końca napięcie linki musiałoby być jak struna.

To jednak jest chałupnicza metoda i pomiar niwelatorem odbędzie się bez niespodzianek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 22, 2018 4:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Krank - IMO tylko niwelator.
Fakt, opracja robi się gruba i trochę ryzykowna, bo nawet sprzęt z demobilu jednak trochę kosztuje,
ale... Raz że "jest ryzyko, jest zabawa", dwa, że pomiarów sznurkiem i poziomica nikt raczej na serio nie uzna za miarodajne.
No i jak napisałeś Wysoka to nie hala fabryczna.
Niwelator to jednak niwelator.
No tak, jeszcze do wyniesienia statyw i łata.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 22, 2018 5:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
grubyilysy napisał(a):
pomiarów sznurkiem i poziomica nikt raczej na serio nie uzna za miarodajne

Niwelator służy do określenia różnicy wysokości w metrach a zadanie polega na określeniu co jest wyższe. Na dobrą sprawę to mogłoby się obyć i bez sznurka a jedynie z wypoziomowaną płaszczyzną (muszka i szczerbinka). Poziomica o której mówię to nie jest sprzęt do murowania domów, który ma dokładność 0,5mm na metr tylko urządzenie do poziomowania maszyn, które daje 2mm na 100m. (podejrzewam, że w niwelatorach są mniej dokładne rurki). Patrząc wzdłuż tak wypoziomowanej płaszczyzny określisz bez trudu który wierzchołek jest wyższy - z takich systemów strzela się na kilka kilometrów (oczywiście z poprawkami ale nie optycznymi) a nie tylko na 100m. Rozciągając sznurek możesz pokusić się i policzyć o ile wierzchołek jest wyższy i tutaj masz rację - nie wygląda to profesjonalnie a błędy jego ugięcia trzeba by liczyć. Poza tym sznurek nie wymusza poziomowania tego wzorca idealnie na wysokości piku - można poniżej. Zrobiłem test, działa od kilkunastu cm /100m - oczywiście nikt tego nie uzna - jeśli o uznanie szerszego grona chodzi :) Na tak spoziomowanej płaszczyźnie oczywiście można zamontować optykę i spojrzeć na łątę ale budujemy wtedy niwelator :) Bo w niwelatorze chodzi o coś więcej niż o spoziomowanie optyki ?

Ale ok, to są moje przemyślenia. Jeśli jest dostępny niwelator to brałbym niwelator, chociażby po to bo może się okazać że tam jest 5cm różnicy i bez optyki się nie obejdzie aby to wyłapać :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 22, 2018 6:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4325
Lokalizacja: Kraków
Ja mam w pracy niwelator. Pudełko to ok 3-4 kg, statyw może trochę mniej, może to samo, łata ze 2. Na trzy osoby to żaden problem.
Problemem może być to, że już raz niwelator rozdupczyłem.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sty 22, 2018 7:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Na taką imprezę to mogę iść nawet w charakterze konia pociągowego. Jeszcze bym dla majstra geodety piwo wniósł.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 07, 2018 7:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Rozmawiałem z tatą, mogę pożyczyć niwelator. Tata mi tylko zwrócił uwagę, że przy róznicy 4m dobrze by było mieć długa łatę. Aletrnatywnie, przy krótszej łacie. trzeba by zrobić mały ciąg niwelacyjny, czyli posrednie stanowisko pomiarowe gdzies poniżej wyższego wierzchołka Rysów.
Niwelator waży 2kg, statyw koło 5kg. Łata nie wiem, na pewno mniej, ale za to jest długa.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 08, 2018 12:37 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
Więc trzeba ustalić datę ekspedycji :idea: Będę dokumentował wydarzenie :)

grubyilysy napisał(a):
poniżej wyższego wierzchołka Rysów.


myślałem, że idziemy na Wysoką :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 09, 2018 2:20 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
krank1 napisał(a):
Więc trzeba ustalić datę ekspedycji :idea: Będę dokumentował wydarzenie :)

grubyilysy napisał(a):
poniżej wyższego wierzchołka Rysów.


myślałem, że idziemy na Wysoką :wink:

Na oba :).
Sa bardzo blisko siebie grzechem by bylo nie rozwiac na raz dwoch watpliwosci.
Dla wiekszosci Polakow Rysy wazniejsze, maly odsetek kojarzy taka gore, jak Wysoka :).

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 09, 2018 8:18 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn paź 05, 2015 7:18 pm
Posty: 1983
grubyilysy napisał(a):
Sa bardzo blisko siebie grzechem by bylo nie rozwiac na raz dwoch watpliwosci.
Dla wiekszosci Polakow Rysy wazniejsze, maly odsetek kojarzy taka gore, jak Wysoka .

Jak blisko siebie... gdzie Rysy, a gdzie Pieniny...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lut 09, 2018 8:30 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
:mrgreen:

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 20, 2018 7:34 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Jeśli uważacie że taka akcja ma sens to chętnie się z Wami wybiorę i podźwigam co nie co 8)

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 20, 2018 7:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Jednym z poważniejszych wyzwań będzie przeciągnięcie statywu i łaty. Na wierzchołek północny jest krótki fragment wspinaczkowy (przynajmniej jak się idzie od południa).

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 20, 2018 8:21 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
można obejść łatwo ,chyba że ma to jakieś znaczenie dla pomiarów?

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 20, 2018 9:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Nie ma żadnego. Natomiast generalnie chciałbym zrobić ten pomiar dobrze i pomierzyć w obie strony, tj. pólnocny z południowego i odwrotnie. Niwelator jednak ma jakiś tam błąd wynikający przede wszystki z możliwości złego wypoziomowania i przy takim pojedynczym pomiarze nie bardzo jak jest go wyeliminować. 'normalnie' robi się tak sprytnie że stawia się niwelator równo pomiędzy dwoma mierzonymi obiektami i stawia sie na obu łatę. Wtedy błąd wypoziomowania by się sam usunął (dodał i odjął). Tu się tego zrobić nie da i trzeba będzie wymyśleć jakąś sprytniejszą metodę, na pewno będzie warto pomierzyć w obie strony.
Jest czas, postaram się dokłądniej opracować plan pomiaru.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 20, 2018 9:16 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
To będzie relacja roku :lol:

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 21, 2018 5:11 pm 
Swój

Dołączył(a): Cz lip 09, 2015 6:46 pm
Posty: 37
grubyilysy napisał(a):
Nie ma żadnego. Natomiast generalnie chciałbym zrobić ten pomiar dobrze i pomierzyć w obie strony, tj. pólnocny z południowego i odwrotnie. Niwelator jednak ma jakiś tam błąd wynikający przede wszystki z możliwości złego wypoziomowania i przy takim pojedynczym pomiarze nie bardzo jak jest go wyeliminować. 'normalnie' robi się tak sprytnie że stawia się niwelator równo pomiędzy dwoma mierzonymi obiektami i stawia sie na obu łatę. Wtedy błąd wypoziomowania by się sam usunął (dodał i odjął). Tu się tego zrobić nie da i trzeba będzie wymyśleć jakąś sprytniejszą metodę, na pewno będzie warto pomierzyć w obie strony.
Jest czas, postaram się dokłądniej opracować plan pomiaru.

Na to samo wyjdzie jak dwukrotnie niezależnie pomierzysz np. z północnego na południowy, a mniej noszenia. Jaki masz niwelator i jaką dokładność chcesz osiągnąć?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lut 22, 2018 12:50 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
ciacho23 napisał(a):
. Jaki masz niwelator i jaką dokładność chcesz osiągnąć?

Nie wiem dokładnie, bo mam go mój ojciec. Pewnie będę wiedział za jakieś dwa tygodnie.
Myślę że dokładność centymetra z prawdopodobieństwem >99,9% wystarczy.

ciacho23 napisał(a):
Na to samo wyjdzie jak dwukrotnie niezależnie pomierzysz np. z północnego na południowy,

No niby tak.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 27, 2018 10:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
ciacho23 napisał(a):
Jaki masz niwelator

Ni 025 Carl Zeiss Jena.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 13, 2021 9:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
https://youtu.be/D6_a7LOdiRA?t=529
(8:49)
Co za jaja?
Ktoś chyba postanowił oznaczać właściwy szczyt Wysokiej?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 380 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL