Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:01 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1556 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 52  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lip 28, 2015 1:43 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 11:21 am
Posty: 546
Lokalizacja: Kraków
Andrzej Bargiel o akcji ratunkowej:
http://www.rmf24.pl/fakty/news-bargiel- ... Id,1859953


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 28, 2015 8:43 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Właśnie przeczytałem wywiad z Andrzejem i od szybkiego zakończenia akcji poszukiwawczej i po "odwiedzinach" tragarzy okolic szczeliny, mam podobne odczucia :/
Chciałbym, żeby to się skończyło jak z "Czekając na Joe"...

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 28, 2015 11:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Major napisał(a):
Chciałbym, żeby to się skończyło jak z "Czekając na Joe"...

Nawet gdyby:
Cytuj:
Cała baza pod Gaszerbrumami została dzisiaj rano zwinięta i wszyscy idą już karawaną na dół?
Tak, no niestety tak.

Na Joe jednak czekano. W sumie ciekawie, bo Simon Yates był wewnętrznie absolutnie pewny, że to takie "czekanie pro-forma".
Teraz już nawet namioty się zwija?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sie 02, 2015 12:40 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
Oto krótka relacja z wydarzeń z zeszłego tygodnia. Bardzo proszę o wyważone ewentualne komentarze, nie rzucanie oskarżeń itp., nie o to w tym chodzi. Uszanujmy pamięć Olka.

Akcję górską rozpoczęliśmy 5 lipca. Wykonaliśmy 3 wyjścia aklimatyzacyjne, zakładając odpowiednio 3 obozy, spędziliśmy noc w obozie 3cim na wysokości 7000 m n.p.m., przez cały czas czuliśmy się dobrze. Z zamiarem ataku szczytowego wyszliśmy z bazy 21 lipca. Początkowo realnie zakładaliśmy krótką akcję, tzn. wyjście od razu do obozu 2giego, następnie przesunięcie 3ciego do 4tego i atak szczytowy, jednak warunki pokrzyżowały nasze plany. Lodowiec na drodze do obozu 1szego zrobił się koszmarny do przejścia i zajął nam sporo czasu, więc pierwszego dnia dotarliśmy tylko do "jedynki". Przejście z "dwójki" do "czwórki" również się nie udało, szliśmy jako pierwsza ekipa, a
z powodu wcześniejszych opadów śniegu musieliśmy całą drogę torować, szukać/wydobywać "poręczówki" itp. Z tego powodu, dość zmęczęni, o 21.00 rozpoczęliśmy atak szczytowy z obozu trzeciego. Tu również przez cały czas musieliśmy torować drogę w głębokim i nieprzyjemnym śniegu. Udało nam się osiągnąć wysokość obozu 4tego, a następnie przejść charakterystyczny trawers pod piramidą szczytową. Dalej, po kilkunastu godzinach trwania, z powodu późnej pory dnia, mocnego słońca i zmęczenia, przerwaliśmy akcję na wysokości, około 7600 m n.p.m. i zjechaliśmy na nartach do obozu 3ciego,
a po krótkim odpoczynku niżej do 2giego, gdzie spędziliśmy noc.
Następnego dnia wstaliśmy dość późno, przed 12.00. Dyskutowaliśmy czy zostać tu i odpocząć, czy zjeżdżać do "jedynki". Wracać do bazy chcieliśmy następnego dnia, razem z innymi schodzącymi ekipami, dla podniesienia bezpieczeństwa na lodowcu. Ostatecznie zapadła decyzja o opuszczeniu "dwójki".
Było bardzo ciepło, słońce mocno operowało. Ruszyliśmy trasą, którą już raz pokonaliśmy, początkowo zjeżdżając bezpośrednio poniżej obozu 2giego, a następnie trawersując lewą stronę Banana Ridge (patrząc od góry). Pierwszy zjeżdżał Olek, ja drugi. Warunki były dużo gorsze niż za pierwszym razem. Olek po wjechaniu w trawers stwierdził, że nie będzie się tu pchać ze względu na szczeliny i rynny utworzone przez śnieg i wodę
i wrócił na szeroki stok prowadzący spod dwójki. Od tego momentu wydarzenia potoczyły się bardzo szybko. Po wykonaniu kilku skrętów oberwała się deska śnieżna, która zaczęła zjeżdżać wraz z nim. Po kilku sekundach zniknął mi z oczu, ponieważ stok poniżej wystramia się mocno. Gdy wszystko ustało zacząłem go wołać, bez rezultatu. Spróbowałem zjechać niżej, lecz ze względu na trudności terenu i uwolnienie kolejnego zsuwu zatrzymałem się. Znów nawoływanie, po czym wróciłem do góry, do obozu drugiego po pomoc.W obozie przebywało wówczas 2 Chilijczyków, Perówiańczyk i 3 Czechów, wszyscy odpoczywający po ataku szczytowym. Jeden z Chilijczyków zawiadomił bazę przez radio, drugi ruszył na szczyt Banana Ridge w celu obserwacji, sam próbowałem wywołać Olka przez radio, które miał przy sobie, bez rezultatu. W obozie było bardzo mało sprzętu, każdy szedł "na lekko", udało mi się zdobyć tylko 30 m linę. Razem ze wspinaczem z Peru ruszyliśmy w dół, jednak szybko się zatrzymał, twierdząc, że obecnie jest zbyt niebezpiecznie, by schodzić niżej. Po raz kolejny podszedłem do góry, do obozu 2, gdzie dowiedziałem się, że w bazie próbują zorganizować śmigłowiec oraz pomoc, być może z bazy, być może wspinaczy którzy znajdują się w obozie 1szym, oraz że Olka nigdzie na zboczu nie widać, więc prawdopodobnie
wpadł do szczeliny (ogromne szczeliny zanajdują się w połowie oraz na dole stoku wraz z pasem seraków). Pozbierałem z namiotów kilka szabli śnieżnych z nadzieją na autoasekurację
i ponownie na nartach zacząłem się zsuwać w dół. Śnieg był jednak tak luźny na tak dużej głębokości, że nie udawało mi się zrobić bezpiecznego stanowiska. Zsunąłem się tak blisko szczeliny jak byłem w stanie i znów zacząłem nawoływać, ale bez skutku. Wróciłem do obozu drugiego, gdzie dowiedziałem się, że na śmigłowiec nie ma szans. W nocy zszedłem do "jedynki", gdzie spotkałem hiszpańskiego wspinacza, który był świadkiem wypadku wracając z Gasherbruma 1. Twierdził, że widział
jak Olek został wepchnięty przez lawinę w szczelinę w połowie stoku, co zgadzało się z moimi obserwacjami. O świcie do jedynki dotarła trójka tragarzy wysokościowych ze sprzętem, którzy wyszli z bazy w celu odnalezienia Olka. Ruszyli do góry, by z obozu 2giego spróbować dostać się do szczeliny. Z niewiadomych przyczyn nie udawało się z nimi nawiązać kontaktu radiowego, więc relację usłyszeliśmy dopiero następnego dnia popołudniu, gdy wrócili do BC. Stwiedzili ślady lawiny, dotarli do szczeliny, jednak okazała się bardzo głęboka i nie udało im się niczego dostrzec, na dowód przedstawili zdjęcia. Kolejne wyjścia do góry zostały zablokowane przez władze pakistańskie, które zabroniły kolejnych akcji (Andrzej Bargiel zgłaszał chęć natychmiastowego wyjścia do góry i pomocy, nie udało się tego zrealizować mimo telefonów do Islamabadu). Następnego dnia wszystkie ekipy musiały opuścić Base Camp.

Tak te wydarzenia wyglądały z mojej perspektywy. Piszę to tak szybko jak jestem w stanie, dopiero dziś w południe dotarłem do Skardu, skąd mogę to wysłać.
Jeszcze raz proszę o powstrzymanie złych emocji, teorii czy oskarżeń.
Olek był niesamowitym facetem i świetnym kolegą, a cała sytuacja wciąż wydaje mi się złym snem.
Dziękuję wszystkim za głosy wsparcia, wiadomości i modlitwy. Dziękuję też Darkowi Załuskiemu i Andrzejowi Bargielowi za pomoc i wparcie.

Piotr Śnigórski


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N sie 02, 2015 7:34 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
Smutna sprawa... ja nadal nie mogę w to uwierzyć.

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 04, 2015 12:34 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
http://wspinanie.pl/2015/08/malo-wejsc-w-karakorum-zestawienie/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 07, 2015 8:56 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 09, 2010 10:28 am
Posty: 487
Mackiewicz atakuje na facebooku Kingę Baranowską za akcję pod Gaszerbrumami. Niczego po Broad Peaku się nie nauczyli.

_________________
"Podstawowym celem człowieka powinno być unikanie prostaków i ludzi bez poczucia humoru. Bo życie jest za krótkie"
Andrzej Zawada


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 07, 2015 10:49 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So lip 07, 2012 9:22 am
Posty: 391
mpap napisał(a):
Mackiewicz atakuje na facebooku Kingę Baranowską za akcję pod Gaszerbrumami. Niczego po Broad Peaku się nie nauczyli.

Tu można przeczytać wywiad z Kingą Baranowską na ten temat http://wspinanie.pl/2015/08/kinga-baran ... ii-wywiad/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 10, 2015 11:40 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
http://wspinanie.pl/2015/08/tybet-zamkniety-do-konca-2015-roku/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 17, 2015 10:36 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 09, 2010 10:28 am
Posty: 487
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-h ... Id,1869797

_________________
"Podstawowym celem człowieka powinno być unikanie prostaków i ludzi bez poczucia humoru. Bo życie jest za krótkie"
Andrzej Zawada


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 17, 2015 2:54 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
http://www.goryonline.com/82-czterotysieczniki-w-62-dni---ueli-steck-konczy-projekt--82summits-,2005658,i.html

I to jest górski wyczyn, a nie jakaś Korona Gór Polski samochodem 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 17, 2015 3:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Nieźle.
Jakie jest kryterium wybitności alpejskiego czterotysięcznika?

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn sie 17, 2015 3:16 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Według UIAA wybitność ≥ 30 metrów

Lista z 82 czterotysięcznikami została ogłoszona przez UIAA w 1994 roku i przez niektórych nadal uważana jest za aktualną, chociaż co jakiś czas po kolejnych pomiarach niektórych wierzchołków i turni w związku z w/w kryterium pojawia się lista z nowymi czterotysięcznikami. Aczkolwiek są chyba też jakieś wyjątki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 18, 2015 10:07 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz cze 13, 2013 12:45 pm
Posty: 11
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title, ... omosc.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 18, 2015 11:40 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Najprawdopodobniej znaleziono ciała...
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-o ... Id,1870323

[*]

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 18, 2015 11:54 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Przetrzyj oczy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sie 18, 2015 1:01 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Może sam przetrzyj... nie widzisz jak wygląda linki i co ma w opisie? domyśliłbyś się, że była aktualizacja na wp.

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 19, 2015 11:36 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Owa wyprawa na Elbrus została zorganizowana przez stowarzyszenie Polski Klub Alpejski. W ataku szczytowym uczestniczyło 6 osób. Odnaleziono dwa ciała, m.in. kierownika wyprawy. Jedna osoba uważana jest za zaginioną.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 19, 2015 3:24 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
W akcji poszukiwawczej bierze udział członek zespołu Denis Urubko

Z ogromnym żalem informujemy, że dziś rano pod szczytem Elbrusa znaleziono ciała dwóch Naszych Kolegów, w tym kierownika wyprawy. Jesteśmy w stałym kontakcie z grupą ratowników oraz z Rodzinami. Wciąż trwają poszukiwania trzeciej osoby. W akcji uczestniczą członkowie klubu: Igor Karabin oraz Denis Urubko. Do czasu ustalenia szczegółów, osobom postronnym nie będziemy przekazywali informacji. Łączymy się w smutku z Rodzinami Naszych Kolegów, jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Może Raffi napisze coś więcej?

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 19, 2015 7:58 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Wiem bardzo dużo szczegółów ale nie mogę ujawnić na obecnym etapie.
Znaleziono dwa ciała oraz kurtkę trzeciego. Nie odnaleziono ciała jednego z uczestników.
Jedną z ofiar jest kierownik wyjazdu.
Trójka której nic się nie stało jest już w Terskol i prawdopodobnie pojutrze wróci do Polski.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano Śr sie 19, 2015 8:02 pm przez raffi79., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 19, 2015 8:00 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Witajcie,
w wypadku o jakim piszecie najprawdopodobniej zginął mój dobry kolega.
Osoby posiadające jakiekolwiek informacje nt tego co mogło się tam wydarzyc (dlaczego się rozdzielili?) prosiłbym o komentarz.

Kolego trekker - skąd masz info, że nie zyje kierownik wyprawy?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sie 19, 2015 11:29 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
raffi79. napisał(a):
Wiem bardzo dużo szczegółów ale nie mogę ujawnić na obecnym etapie.

Ha ha ha

gigi napisał(a):
Kolego trekker - skąd masz info, że nie zyje kierownik wyprawy?

Ze strony PKA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 20, 2015 5:46 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
trekker napisał(a):
Ha ha ha



Śmieszy cie coś Łosiu ???
Dwie osoby znałem w tym prowadzącego Piotra z którym współpracowałem. Czytając Twoje posty co nie które uważam że jesteś niespełna rozumu i idź do lekarza.
Baw się dobrze.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 20, 2015 1:53 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Natomiast ja czytając twoje to jestem pewny że masz IQ niewiele wyższe od szympansa, a tu próbujesz się lansować na nie wiadomo kogo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sie 20, 2015 5:29 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 02, 2014 7:06 pm
Posty: 699
Lokalizacja: Llanfairpwllgwyngyllgogerychwy- rndrobwllllantysiliogogogoch
Wywiad z Ueli Steckiem dotyczący jego przejścia 82 czterotysięczników alpejskich https://video-waw1-1.xx.fbcdn.net/hvide ... e=55D618D4

_________________
Zob za zob, glavo za glavo,
Zob za zob, na divjo zabavo!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 21, 2015 7:35 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 29, 2011 7:39 am
Posty: 227
Lokalizacja: Murzasichle
trekker napisał(a):
jestem pewny że

Nauczyli orangutana wklejać linki, a puszy się jakby machnął Koronę Himalajów. Niestety zdjęli trackerowi tabliczkę: "nie prowokować, rozdrażniony pluje i sypie piaskiem przez ogrodzenie".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 21, 2015 10:20 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Chyba się rozpłaczę


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 22, 2015 5:55 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Trekker- jeśli kilka nieznających sie osób twierdzi, ze jesteś skończonym chamem i ignorantem to chyba coś w tym jest. Zrób coś z tym!

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 22, 2015 9:10 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Tłum ma wiele głów ale nie ma rozumu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sie 22, 2015 9:20 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
trekker napisał(a):
Tłum ma wiele głów ale nie ma rozumu.
trekker napisał(a):
Tłum ma wiele głów ale nie ma rozumu.
R
W średniowieczu za taki rozum nie miałbyś głowy.

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1556 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 52  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL