Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz kwi 18, 2024 5:00 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1556 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 52  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 22, 2009 4:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11083
Lokalizacja: Poznań
In Memoriam - Joe Simpson solo na południowej ścianie Mera Peak (6470 m)
http://www.wspinanie.pl/serwis/200912/2 ... a-peak.php

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 7:19 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 18, 2007 1:16 pm
Posty: 209
Lokalizacja: wrony tu zawracają, psy d... mi szczekają i jest tabliczka "Koniec Świata"
http://www.tvn24.pl/12691,1636516,0,1,l ... omosc.html

_________________
Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 20, 2010 8:46 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Młode wilki, do dzieła! Rusza wieloletni program sportowy "Polski himalaim zimowy 2010 - 2015".

http://www.pza.org.pl/download/317276.pdf


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 21, 2010 2:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14880
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Spieszyć się, czasu mało - trwa "selekcja talentów". Latem ekipa chce juz lecieć do Pakistanu i będzie po ptokach...
A coś mi się tak wydawało jak czytałem www.wspinanie.pl, że dziwnie dużo zimowych ataków na Kazalnicę w tym roku :lol: .

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 21, 2010 8:33 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:41 pm
Posty: 810
Lokalizacja: Dolny Śląsk
grubyilysy napisał(a):
dziwnie dużo zimowych ataków na Kazalnicę w tym roku .

taaa, dzieje się.
Różne single, duety i większe ekipy ostro walczyły w okolicach w okresie świątecznym.
O castingu o dziwo nic nie wspominali :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 23, 2010 11:11 pm 
<font color = red><i>Szarik</i></font>

Dołączył(a): Pn sie 01, 2005 5:21 pm
Posty: 2908
piomic napisał(a):
keff79 napisał(a):
dresiarze na 5000 mnpm

Co chcesz, dresiarze to najbardziej troskliwi ludzie, jakich znam.
Ile razy ich spotykam – pytają, czy mam jakiś problem.


Ja też myślę, że Dresik to porządny facet :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 24, 2010 12:56 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Masz jakiś problem? :wink:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 24, 2010 12:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14880
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Olka napisał(a):
Ja też myślę, że Dresik to porządny facet :wink:

Przepraszam, czy to pisze user "Olka"??

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 10:10 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 15, 2008 10:41 pm
Posty: 810
Lokalizacja: Dolny Śląsk
kontrowersje wokół koreanki

http://globtroter.onet.pl/159499,1594158,1,osoby.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 1:39 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
awake napisał(a):


Pamiętam jeszcze Igrzyska Olimpijskie w Seulu w 1988 i Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2002r. w Korei i Japonii i to co tam sędziowie robili aby pomóc Koreańczykom (ale już na przykład nie Japończykom).

Z tego wynika, że brak honoru i zasad fair-play to u Koreańczyków "norma" (w przeciwieństwie do sąsiednich Japończyków).
Liczy sie tylko cel, należy go zdobyć, choćby "po trupach", nie zwazajac "co ludzie powiedzą".


A zmieniając temat, chciałbym odnotować zdobycie Korony Ziemi przez Martynę (bo chyba jeszcze nikt tu o tym nie wspomniał).

http://www.national-geographic.pl/artyk ... i-zdobyta/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 1:56 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
max napisał(a):
bo chyba jeszcze nikt tu o tym nie wspomniał

Zapewne z powodu wątpliwości, czy jest o czym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 4:36 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14880
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Nie no, raczej jest o czym.... Takie czasy że kolejne kobiece wejście na Everest, 100 ludzi jednego dnia na szczycie, Korona Ziemi, kolejny facet w klubie 14*8000, to wszystko nikogo nie dziwi i przenika bez echa
No ale tak odnosząc do poziomu szanownych forumowiczów TG, to jeszcze tu chyba żaden zdobywca Korony Ziemi się nie zalogował. :lol:
A że Martyna umie robić sobie szumik profesjonalnym PR'em to prawda.

Tak OT. Niedawno się dowiedziałem ze ojciec jej dziecka i były partner to mój - też były - kumpel. Jak czytałem historię to zdecydowanie odniosłem wrażenie, że pani Martyna PRuje wszystko, nie tylko swoje wyczyny, ale nawet swoje własne życie osobiste, a to już trochę budzi mój niesmak.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 5:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11083
Lokalizacja: Poznań
PR na jak PR. Co kto woli. Tylko, że bez tego to kasy na wyjazdy by pewnie nie miała. Sponsor musi być zadowolony.
Korona to korona. Zrobiła. Weszła. I to się liczy.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 5:56 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11083
Lokalizacja: Poznań
awake napisał(a):
kontrowersje wokół koreanki
Artur Hajzer gdzieś pisał, że liczy się styl, a nie tylko samo wejście.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 6:01 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Martynie niewątpliwie należy się uznanie za chęci, i tego nie neguję, natomiast uważam że pieniądze i środki przeznaczone na realizację marzeń tej Pani, w odpowiednich rękach mogły by procentować sukcesem, klasy tych z okresu złotej ery Polskiego Himalaizmu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 6:27 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
niestety komercji w górach najwyższych i ułatwień logistycznych wraz z rozwojem techniki juz chyba nie unikniemy.

Mi osobiście bardzo podobało się skompletowanie Korony Ziemi przez Anie Czerwińską. Zrobiła to samodzielnie,bez pomocy jakichkolwiek agencji i z własnych środków.(fakt ,że trzeba je mieć..)
Generalnie uważam,że w dzisiejszych wyścigach w górach najwyższych tylko styl i jakość przejścia może wyróżniać tych bardziej wytrawnych.

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 6:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14880
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
tomek.l napisał(a):
awake napisał(a):
kontrowersje wokół koreanki
Artur Hajzer gdzieś pisał, że liczy się styl, a nie tylko samo wejście.

No ale tu akurat jest wyścig po ten pierwszy raz i tutaj będzie się liczyć fakt a nie styl. I to tych którzy usiłowali zachować styl musi to nieźle wkurzać :-).

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 7:27 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
grubyilysy napisał(a):
No ale tu akurat jest wyścig po ten pierwszy raz i tutaj będzie się liczyć fakt a nie styl


w tym przypadku trudno się nie zgodzić..liczy się ten co pierwszy raz...a potem ewentualne warjacje na temat.No szkoda ,że nie mogła to być Rutkiewicz.

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 9:48 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
golanmac napisał(a):
natomiast uważam że pieniądze i środki przeznaczone na realizację marzeń tej Pani, w odpowiednich rękach mogły by procentować sukcesem, klasy tych z okresu złotej ery Polskiego Himalaizmu.


O - i to jest właśnie chyba najważniejsze.

Ale przejście jakiejś nawet poważnej ściany nie liczy się tak medialnie jak "Korona Ziemi" zrobiona nawet najłatwiejszymi trasami.

Ciekawe że Kinga Baranowska, która jest rzeczywiście świetna albo np. Ola Dzik nie potrafią znaleźć aż tylu sponsorów na swoje wyprawy, a moim skromnym zdaniem są w tym co robią dużo lepsze, tylko nie tak "medialne".

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 10:09 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Myślę,że Kinga też nie może narzekać na brak sponsorów,zwłaszcza że w Polsce ma już swoją markę i uważam ,że jej wartość w porównaniu z Martyną jest dostrzegana. No nie jest może tak sławna jak Koreanka.Mimo całej kasy i ułatwień logistycznych i tak trzeba mieć siłę by na te góry wleść,więc każdej z Pań poniekąd i na swój odrębny sposób należą się gratulacje.

Basiu fajnie że wspominasz o Oli,myślę,że jeszcze wszsytko przed nią,jest troche młodsza od Kingi i fajnie,że jest ktoś równie aktywny w tym sporcie. Projekt "Śnieżnej pantery" realizowany przez Olę bardzo mi sie podoba. Ja bardzo kibicuję kobiecym zespołom w górach,szkoda że ta idea umarła wraz z Wandą...aczkolwiek ostatnia tzw "kobieca" wyprawa Oli pt "Polish Female Expedition"sponsorowana przez Hi Mountain trochę mnie rozczarowała ze względu na brak konsekwencji w działaniu zespołu damskiego.I nie chodzi mi tu o to,że nie udało się zdobyć Piku Pabiedy.

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 10:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11083
Lokalizacja: Poznań
grubyilysy napisał(a):
No ale tu akurat jest wyścig po ten pierwszy raz i tutaj będzie się liczyć fakt a nie styl. I to tych którzy usiłowali zachować styl musi to nieźle wkurzać

No chyba, że się okaże, że jednak nie była na kilku szczytach. Jeden taki błąd i nikt jej potem nie uwierzy.
Nawet jak będzie pierwsza to dezaprobata dotycząca stylu w środowisku zostanie. A w zasadzie opinia środowiska się w tym sporcie liczy. Resztę świata to niewiele obchodzi. A jak obchodzi, to tylko przez chwile jako informacja z pierwszych stron gazet czy dzienników.
Basia Z. napisał(a):
Ciekawe że Kinga Baranowska, która jest rzeczywiście świetna albo np. Ola Dzik nie potrafią znaleźć aż tylu sponsorów na swoje wyprawy, a moim skromnym zdaniem są w tym co robią dużo lepsze, tylko nie tak "medialne".
One mają swoich sponsorów.
Poza tym to są dwa różne światy. One nie chcą być pewnie tak medialne, bo interesuje je coś innego. Martyna Wojciechowska bycie medialnym traktuje jak zawód i sposób na zarabianie pieniędzy. A przy okazji realizuje sobie jakiś założony cel. A założony cel jest też środkiem do zarabiania pieniędzy. Dwa różne światy i dwa różne podejścia. Każdy dobry. Co kto woli. A sponsorzy inwestują w to co im daje zysk. Mniej medialne cele to bardziej filantropia niż sponsoring.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 10:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11083
Lokalizacja: Poznań
Ivona napisał(a):
aczkolwiek ostatnia tzw "kobieca" wyprawa Oli pt "Polish Female Expedition"sponsorowana przez Hi Mountain trochę mnie rozczarowała ze względu na brak konsekwencji w działaniu zespołu damskiego.I nie chodzi mi tu o to,że nie udało się zdobyć Piku Pabiedy.
A o jaki brak konsekwencji chodzi?

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 10:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Ivona napisał(a):
Oli pt "Polish Female Expedition"

Jak na Elbrusie? Z trzech "femali" weszła tylko Olka ale za to z "malem"... I nadal jest female?

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 10:59 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
tomek.l napisał(a):
A o jaki brak konsekwencji chodzi?

no wiesz miało być po babsku,tak sie afiszowały,a w ostateczności dziewczyny się rozdzieliły,w końcu odleciały z bazy,gdzie została Ola i działała z facetami.Oczywiscie chwała jej za to,że uparcie dążyła do celu ,bo tylko Pabiedy jej brakuje do zdobycia Pantery.Gdyby jednak udało się jej wyjśc z kolegami z Rosji czy nadal byłaby to Female Expedition?
może się czepiam,ale jak sam napisałeś Tomku to jest trochę inny wymiar chodzenia po górach,rózne podejscia..na swój sposób "kobieca wyprawa" to świetny i oryginalny projekt (nawet w znaczeniu marketingowym),ale niech to będzie do końca czysta gra...TYLKO BABY :D -SOLIDARNIE od poczatku do końca albo wycof...

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 25, 2010 11:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11083
Lokalizacja: Poznań
Ivona napisał(a):
,ale niech to będzie do końca czysta gra...TYLKO BABY
Gra była czysta. Ola chyba nie twierdzi, że Pabieda to była Female Expedition. Na Chan Tengri tak wchodziły.
Na Pabiede poszła Ola, bo reszta ekipy już odpuściła.
Ola miała moc, aklimatyzację, wykorzystała okazję, spotkała spoko partnerów więc spróbowała. Normalna rzecz i czysta gra. W niczym to nie zagrażało partnerkom, bo spokojnie zeszły do bazy.
Skoro one nie były już wstanie, a Ola mogła zaatakować to dlaczego miała z tego rezygnować? Team kobiecy zakończył działania, a Ola atakowała sama. Nie widzę problemu :)

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 26, 2010 11:46 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14880
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
tomek.l napisał(a):
A w zasadzie opinia środowiska się w tym sporcie liczy.

Zależy do czego "liczy". Jak się nazywa drugi człowiek na Księżycu :) ?
Podobno to był lepszy astronauta od Armstronga - tak mówią w środowisku.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 26, 2010 11:49 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 20, 2010 3:38 pm
Posty: 1827
Lokalizacja: Wolne Miasto Nowa Huta
grubyilysy napisał(a):
Jak się nazywa drugi człowiek na Księżycu :) ?


Buzz Aldrin ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 26, 2010 3:39 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
piomic napisał(a):
Jak na Elbrusie? Z trzech "femali" weszła tylko Olka ale za to z "malem"... I nadal jest female?

wtedy to chyba raczej chodziło o projekt"pierwsza kobieta zimą na Elbrusie" a nie wyprawę kobiecą a więc coś nieco innego.Jak wiemy historia zna wiele przypadków pt"pierwsza kobieta" na szczycie x i y,gdzie współtowarzyszami byli mężczyźni a nikt wyczynów tych kobiet nie kwestionował.
Rutkiewicz jako pierwsza Polka i Europejka stanęła na Evereście podczas międzynarodowej mieszanej wyprawy.Ale wyprawa na Nangę była już czysto babska od A do Z,łącznie z całą organizacją.

tomek.l napisał(a):
Team kobiecy zakończył działania, a Ola atakowała sama. Nie widzę problemu

zgadza się,ale to, ze została z Kazachami i zdecydowała się na realizację swojego osobistego celu było raczej kwestią przypadku,wynikało z aktualnych wówczas okoliczności.Po prostu dziewczyny nie miały już siły na dalsze działanie.Głowne załozenie tej kobiecej wyprawy było jednak jasne"kobieca wyprawa" na Chan Tengri i Pobiedę.

To słowa Olki ze strony Hi Mountain na temat wyprawy:
"Na Chana i... Pobiedę? I to w dodatku z babami? Pomysł zahaczający o szaleństwo. Ale właśnie taka idea zrodziła się jednocześnie w kilku głowach. Każda z nas i tak pojechałaby w tym roku w Tien-Szan. Dlaczego więc nie pojechać razem, w kobiecym składzie? Spróbować, jak to jest być zdane tylko na siebie. Podnieść sobie samym poprzeczkę."

moze to niuans,ale w środowisku,gdzie liczy się jakość a niekoniecznie rozgłos zwraca się uwagę na takie niuanse..
To takie moje przemyślenia..bo zdaję sobie sprawe,że w dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest przyciągnąć dobrych sponsorów.Bo cóż może jeszcze ich zainteresować?
ano
-babska wyprawa,albo pierwsza kobieta tam i siam
-zimowe wyjście (w Karakorum jest wciąż kilka 8-tysięczników niezdobytych zimą...a to piękny projekt i chluba polskiego himalaizmu)
-ewentualnie solowe przejścia
Przejście trudnej drogi to już wydarzenie doceniane tylko w środowisku,a nie wśród mniej zainteresowanych tematem sponsorów.

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 26, 2010 5:52 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Nie bywałem, rzecz jasna, w Himalajach, ale z racji wieku jestem jakby trochę "bliższy" czasom "złotej ery polskiego himalaizmu" jak to ładnie określił Golanmac.
Drodzy Państwo, rzecz nie tylko w sponsoringu... Po pierwsze od tamtego czasu dokonała się rewolucja jeśli chodzi o szeroko rozumiane wyposażenie a także model uprawiania alpinizmu i himalaizmu w szczególności. Jak przeanalizować skład jednej z pierwszych wypraw tamtego czasu - Kyujang Kish (mogłem coś pokręcić w pisowni), która tą złotą erę zapoczątkowała, to łatwo zauważyć, że to wszystko byli ludzie, którzy poza uprawianiem himalaizmu mieli swoje zawody, KTÓRE WYKONYWALI i które dostarczały im środków do życia i utrzymania rodzin. Bo taki był model wówczas w Polsce i nie tylko w Polsce.
Dziś jest inaczej i można tu podyskutować czy INACZEJ znaczy LEPIEJ. Radziłbym tu sobie przypomnieć prawie codzienne relacje telewizyjne w trakcie zimowej wyprawy na K2 i poczucie coraz większego niesmaku, które tej wyprawie towarzyszyło.

Alpinizm i himalaizm są rodzajami sportu i podobnie jak w sporcie czynienie porównań jest nie uprawnione. Mały przykład - w roku 1932 rekordzistą Polski w pchnięciu kulą i jak mi się wydaje, nie tylko Polski ale i przez krótki czas i świata był Zygmunt Heliasz. Z jakim wynikiem? Ano 16,05 metra, to się dziś nie liczy nawet na powiatowych zawodach. To może wtedy tą konkurencję uprawiali fizyczne "wymoczki"? Nie, Zygmunt Heliasz był to kawał chłopa, w niczym nie odstający posturą od dzisiejszych mistrzów. Ale i on nie utrzymywał się z uprawiania sportu...

I na koniec dwa słowa o Martynie... Wszystko wiem a ten numer Playboya pamiętam. Tylko co z tego? Padły tu słowa o stylu... Ok, ale powiedzmy sobie prawdę - tak gdzieś powyżej 7000 m npm ten styl przestaje być najważniejszy, wtedy najważniejsza jest walka o przetrwanie, życie po prostu. Pięknie o tym pisał Adam Skoczylas w swej książce o wyprawie na Dhalaugiri. Martyna tą rękawicę z własnej woli podjęła i wyszła z niej zwycięsko, nawet zakładając, że korzystała z możliwie maksymalnej pomocy swoich współtowarzyszy. I takie mam jakieś podskórne uczucie, że w podtekście tych mniej lub więcej zgryźliwych komentarzy (pamiętam wielką dyskusję na 321 w trakcie wejścia na Everest, a były to czasy świetności 321) tkwi zwykła, ludzka, zawiść. Nieładnie!

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 26, 2010 7:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11083
Lokalizacja: Poznań
grubyilysy napisał(a):
Zależy do czego "liczy". Jak się nazywa drugi człowiek na Księżycu Smile ?
Podobno to był lepszy astronauta od Armstronga - tak mówią w środowisku.
Uważasz, że nazwisko Oh Eun-Sun będzie się wszystkim na świecie kojarzyło ze zdobywczynią wszystkich 14 ośmiotysięczników? :D

Ivona napisał(a):
moze to niuans,ale w środowisku,gdzie liczy się jakość a niekoniecznie rozgłos zwraca się uwagę na takie niuanse..

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi. Pojechały jako zespół kobiecy. Jako zespół kobiecy zaatakowały Chan Tengri. Potem na wejście na Pabiede zdecydowała się tylko Ola. A, że poznała wcześniej kogoś, kto też tam idzie to poszła z nimi. W górach wiele rzeczy to kwestia przypadku. Co miała zrobić? Wycofać się jak koleżanki skoro czuła, że ma moc pójść w górę? Albo wszystkie albo żadna? Bez przesady. Zadecydowała, że spróbuje. I myślę, że w środowisku ten niuans nikt jej nie ma za złe, a nawet wszyscy tę decyzję rozumieją. Jest okazja to się ją wykorzystuje.
To, że wyjazd był pod szyldem kobiecym w niczym nie przeszkadza, aby w zależności od okoliczności zasady zmienić.
Ole akurat rozumiem. Sporo pracy włożyła w wyjazd. Była na miejscu, zaaklimatyzowała się. Miała moc. W takim momencie się nie rezygnuje jak się nadarza okazja.

_________________
Tatrzańskie szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1556 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 52  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL