Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:37 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 10, 2009 6:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Jak to nie ma źródła....
Luka3350 napisał(a):
Powyższe cytaty dotyczące jednostek chorobowych w aspekcie gór wysokich pochodza z pracy poglądowej:

Problemy medyczne związane
z przebywaniem na dużej wysokości.
Medical aspects of stay at high altitude
1) Tadeusz Przybyłowski, 2) Jan Zieliński
1) Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Akademia Medyczna w Warszawie.
Kierownik: Prof. dr hab. med. R. Chazan
2) Klinika Chorób Płuc, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Warszawa. Kierownik: Prof. dr hab. med. J. Zieliński
Pneumonol. Alergol. Pol. 2004, 72, 134-138

Po prostu Luka3350 odstawił kawał dobrej roboty.
Jestem dumny, że na niego głosowałem w MA...

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 10, 2009 6:37 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 10, 2008 4:21 pm
Posty: 345
Lokalizacja: W-wa
grubyilysy napisał(a):
Po prostu Luka3350 odstawił kawał dobrej roboty.
Znaczy skopiowal fragmenty strony Roberta Szymczaka z linku ktory podal wyzej marekm :)
Wypada chociaz podac link do zrodlowej strony :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 10, 2009 7:02 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 10, 2008 4:21 pm
Posty: 345
Lokalizacja: W-wa
Akurat strone R. Szumczaka znam juz od dawna. Z reszta juz kiedys linkowalem do niej na forum. Wystarczy wpisac w google "medycyna wysokosciowa" i od razu sie na nia trafi. Zadna filozofia.
A linkowac do zrodel trzeba i tyle. Bez wzgledu na to czy cos jest przydatne, czy nieprzydatne.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sty 10, 2009 8:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
wystarczy wpisać w google "osiem i trzy czwarte" i znajdziemy informację, że to mniej o dwadzieścia pięć procent jednostki niż dziewięć. Nadal jednak jeszcze nie przyszło mi do głowy by to wklepać. Na forum o górach znalazło się coś nowego. Ciekawostka. I to nie napisana lub zacytowana przez Ciebie gizmo. Straszna sromota.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 11, 2009 10:54 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Gizmo, K.C. po części macie rację.
To znaczy po tej części, że Luka3350 najwyraźniej odnalazł bardzo ciekawe informacje na temat chorób wysokościowych i zrobił Ctrl+C/Ctrl+V plus jeszcze kilkanaście innych klawiszy, po drugie że lepiej jednak podawac źródła z których się kopiuje informacje.
Natomiast jakiekolwiek próby dezawuowania tej czynności, że "Zrobię sobie Ctrl+C/Ctrl+V i będę miał nowy pościk to jakiś wyraz zwykłego kurdupelkostwa, jeśli macie jakies podobne, te czy inne ciekawe Ctrl+V/Ctrl+V o górach do wklejenia to je, proszę, wklejajcie. Z podaniem źródła oczywiście.
Ideą forum jest nie tylko p...nie o D..e M..y w OT, ale także gromadzenie - w wątkach rzeczowych - informacji o górach.
@Luka - myślę, że dobrze będzie dopisać link do strony pana Szymczaka w pierwszym poście. Po raz kolejny - wielkie dzięki za zamieszczenie tych informacji na TG. Przeczytałem, jestem mądrzejszy, mam nadzieję że jeszcze przyjdzie mi używać ich w praktyce.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 11, 2009 1:08 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 3:24 pm
Posty: 182
Lokalizacja: Warszawa
grubyilysy napisał(a):
.. lepiej jednak podawac źródła z których się kopiuje informacje.

Dokładnie tylko o to chodzi, aby czytelnik miał szansę ocenić wiarygodność źródła.
grubyilysy napisał(a):
Natomiast jakiekolwiek próby dezawuowania tej czynności,

Nawet przez chwilę nie przyszło mi to do głowy. Ot taka uszczypliwość.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 11, 2009 3:36 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Tak dla porządku.
Strony o medycynie wysokogórskiej "zbieram " od dawna.
Podane info bylo z okolo 10 różnych adresów. Ponieważ pokazalem info ogólnie dostępne nie podawalem linków.
Cytując pracę naukową zgodnie z zasadmi podalem autora i katedrę gdzie zostaly wykonane badania.
Glównie korzystalem ze strony oryginalnej
International Society for Mountai Medicine ( która zostala stworzona po to ,aby ją propagować w środowiskach górskich )
Adres do strony ISMM
http://www.ismmed.org/

Mutacją tej strony ( i jej kopią :lol: ) jest wersja polska na Medevereście.

Chodzilo mi o zrobienie merytorycznego tematu na naszym forum i zebranie info z kilkunastu stron na temat ważny dla każdego chodzącego po górach.
Gwoli scislości korzystalem jeszcze z książki Elmara Jenny " Ratownik w górach " Ksiązka wydana dla Osterreichscher Alpenverein, GOPRu i Berveriag Rudolf Rotter GMBH -Munchen.

Korzystam też z Poradnika ratownika Gopr wydanego przez " Kraj "
Aby bylo scisle z wszystkich trzech tomów .

Pisząc zerkalem też do książki " Doraźna pomoc lekarska" pod redakcją Bogdana Kamińskiego i Artura Dziaka wydanej przez Państwowy Zaklad wydawnict Lekarskich.
Moje posty to byl zbior wiedzy przydatnej w górach do korzystania w praktyce a nie praca naukowa. Dlatego podawanie bibliografii nie ma sensu. Podawana strona polska o medycynie wysokościowej jest tak a propos ściągnięta z oryginalnej strony w języku angielskim.

Ale okazuje się ,że Gizmo jakoś tego już nie zauważyl.
Pozatym podawalem angielskie cytaty z opisu przypadków klinicznych leczonych w Nepalu ( też Gizmo pominąl )
Jeżeli jest to dla Gizmo tak istotne mogę się dokopać do info w jakim szpitalu i kto prowadzil terapię.

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 11, 2009 4:19 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
Luka3350 napisał(a):
książki Elmara Jenny " Ratownik w górach


Luka3350 napisał(a):
Korzystam też z Poradnika ratownika Gopr wydanego przez " Kraj "
Aby bylo scisle z wszystkich trzech tomów .


Luka, gdzie można nabyć te książki?

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 11, 2009 4:22 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Niestety Poradnik był wydawnictwem wewnetrznym i dostałem go w czasach gdy myślałem ,że będe na powaznie wiązał sie z grupą tatrzańską GOPR ( obecnie TOPR ) a Jenny nabyłem w ten sam sposób.

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 11, 2009 4:26 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
Uuu, no to smuteczek...
Bo ja szukam właśnie z tego powodu szukam. Tylko grupa inna.

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 11, 2009 4:30 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Do-misiek to na pewno mają materiały.
I na pewno znacznie nowocześniejsze niż moje.
Popytaj i na 100% dostaniesz. Ten poradnik jest "ogólnogórski " tak ,że był dla wszystkich grup.

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 12, 2009 6:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Nie przejmuj się Luka, nie ty pierwszy i nie ostatni zostałeś oskarżony o plagiat... plagiatu. :wink:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 12, 2009 7:19 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
piomic dzięki za poparcie.
Uważam ,że pomysł jest bardzo dobry.
Zrobiłem takie wypracowanie na temat problemów medycyny wysokościowej ,żeby kazdy mógł na forum poczytac.
Wiadomo,że trzeba z czegoś korzystać. Nawet wykładowcy korzystają z masy literatury. Podałem te namiary ,które były zdecydowanie obłożone prawem autorskim ( praca naukowa )
Jeśli strona jest otwarta publicznie ( wersja angielska i jej mutacja polska ) to właśnie o to chodzi ,żeby jak najwięcej ludzi mogło to przeczytać. No ale widac nie wszystkim się podobało. :lol:

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 12, 2009 10:29 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 31, 2008 12:06 am
Posty: 339
Lokalizacja: Rezydent Krakonosz
Luka3350 napisał(a):
to właśnie o to chodzi ,żeby jak najwięcej ludzi mogło to przeczytać

no zdecydowanie tak..kawał dobrej roboty, a krytyka z tylnego siedzenia jest znana nie od dziś
pozdr i do zobaczenia..hehe ale już chyba nie na Granatach :mrgreen:

_________________
jak się popieprzy to się polepszy :)

http://picasaweb.google.pl/mischa.mg


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 18, 2009 5:39 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn lip 07, 2008 10:17 pm
Posty: 47
Luka3350 napisał(a):
- bezwzglednie unikajmy tytoniu i alkoholu oraz innych srodków odurzajacych jak srodki uspokajajace i tabletki nasenne. Takie srodki hamuja szybkosc oddychania w czasie snu i powoduja nasilenie symptomów;


Zasady zasadami, ale w praktyce jest chyba trochę inaczej. Przecież to nie nowość, że w górach wysokich wszyscy piją i palą.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 11, 2009 6:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Odkopuję bo ucieka - a szkoda...

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 12, 2009 9:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 05, 2005 9:12 am
Posty: 6269
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Cytuj:
Odkopuję bo ucieka - a szkoda...

Dokładnie.
I o porządek proszę ;)

_________________
Pozdrawiam
Jacek
Obrazek

___________
..Umiem być ciszą, Kończę się w twoim śnie, Ostatnie echo jest ciszą to miejsce gdzie kończy się twoje spojrzenie..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 13, 2009 3:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Naprawdę fachowe i przydatne opracowanie o medycynie wysokogórskiej:
http://www.pza.org.pl/download/318300.pdf
POLACAM!

I strona Roberta Szymczaka:
http://www.medeverest.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 14, 2009 12:22 am 
Swój

Dołączył(a): Wt gru 08, 2009 8:43 pm
Posty: 45
Bardzo fajnie się czyta. Dużo dobrych informacji. Czytałem też, że dobrym sposobem na aklimatyzację jest rozbicie obozu, wejście jeszcze tego samego dnia 500 - 1000 m wyżej. Pozostanie tam jakiś czas po czym zejście do obozu na nocleg. Daje się wtedy sygnał organizmowi, że chce się wejść jeszcze wyżej niż miejsce noclegu i ponoć daje to taki efekt, że w razie wchodzenia na bardzo wysoką górę można wejść wyżej niż w przypadku typowej aklimatyzacji bez objawów choroby wysokościowej. Może jest ktoś kompetenty bardziej ode mnie i zweryfikuje tą informację?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 14, 2009 11:42 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Zachodzi pilna potrzeba ponumerowania "ryzykantów" bo wszystko wskazuje, że jest ich kilku.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 15, 2009 11:25 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt gru 08, 2009 8:43 pm
Posty: 45
Dlaczego sądzisz, że jest nas kilkoro?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 16, 2009 11:56 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Być może to rozdwojenie (roztrojenie) jaźni. Występuje w takich różnych chorobach, których objawy zdajesz się wykazywać ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 16, 2009 4:35 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N mar 19, 2006 11:34 pm
Posty: 192
Lokalizacja: Łódź
Bardzo ciekawy temat, a ja go dopiero teraz zauważyłem :o

Podam od siebie kilka porad praktycznych, czyli jak Ja (farmaceuta z wykształcenia) radzę sobie z dużą wysokością. Może się komuś przydadzą.

- od 4000 m biorę profilaktycznie 1 tabl. Aspiryny dziennie, rano, najlepiej dojelitowej. Po co? Rozrzedza krew, działa przeciwzapalnie.

- jak łeb zaczyna "pękać", najskuteczniej działają wszelkie środki oparte na ibuprofenie. Jest ich cała masa: Nurofen, Ibufen itp. Generalnie w dużej dawce czyli 400 mg. Nie bać się brania leków przeciwbólowych! Po to ona są, aby nie bolało! Oczywiście nie przekraczać max. dawek dziennych (podane są na opakowaniu). Paracetamol działa słabo, zapomnijcie o nim w wysokich górach. Pyralgin jest Ok, ale moga być po nim zawroty głowy.

- nie brać profilaktycznie żadnych leków moczopędnych czyli diuramidów! Ponoć wspomagają aklimatyzacje, ponoć... Lepiej przed wyjazdem szpikować się... czerwonym winem i czerwonym barszczykiem, zawsze kilka tysięcy czerwonych krwinek za wczasu naprodukujemy :lol: Oczywiście, jedna osoba znajdująca sie w grupie i znająca temat Diamox (lub inny diuramid) posiadać powinna, bo jak ktoś robi się na twarzy "porcelanową, chińską dziewczynką" albo nie sikał ze 2 dni, może mu on uratować życie, ale profilaktycznie nie brać.

- Dużo, dużo pić. Pić, pic i pić. I sikać :roll: Jak wymiotujemy, jeszcze więcej pić. Jeść lekko strawne żarcie i tu akurat liofilizaty nie są najlepszym menu.

- Absolutnie mieć w apteczce przy sobie Loperamid i Nifuroksazyd (wiadomo po co). Dobrze mieć też jakiś szerokopasmowy antybiotyk, polecam Augmentin lub Zinnat. NO-Spa to też podstawowy lek w plecaku.

- Rada dla Pań :oops: : wyregulować sobie przed wyjazdem miesiączkę (oczywiście lekami antykoncepcyjnymi) tak, aby jej nie było w trakcie trwania wyprawy. Ja wiem, że to prozaiczna uwaga i każda z Pań o tym wie, ale widziałem już pewną akcję na 4600...

- Iść bardzo wolno, bardzo. Krzysiek Wielicki to wyjątek i każdy kto choć raz był powyżej 5000 widział, co się dzieje z "szybkobiegaczami". POLE, POLE, jak mawiają "czarni" na Kili.

- Jak ból głowy nie przechodzi po jednym dniu na stałej wysokości, wymiotujemy, nie sikamy, zaczynamy puchnąć itp. - sp...lać w dół! Jak najszybciej!

_________________
Pozdrawiam
Sylwek

http://www.modelarstwookretowe.pl/index.php?p=17


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 16, 2009 5:32 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N mar 19, 2006 11:34 pm
Posty: 192
Lokalizacja: Łódź
majka777 napisał(a):
syjek napisał(a):
Nie bać się brania leków przeciwbólowych! Po to ona są, aby nie bolało!

Byłabym ostrożniejsza. Szczególnie w połączeniu właśnie z Polopiryną/Aspiryną, przecież to też NLPZ.
syjek napisał(a):
Pyralgin jest Ok, ale moga być po nim zawroty głowy.

Nie jest to chyba dobry pomysł, po pierwsze wówczas, gdy nie wiadomo czy wcześniej ktoś przyjmował ten lek, a po drugie - są inne, bezpieczniejsze leki p/bólowe.

I dlatego uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest Ibuprofen.

Jak ładnie tu ująłeś w ostatnim zdaniu :) - trzeba chyba po prostu obserwować reakcje organizmu i nie lekceważyć pierwszych objawów.
Nie są to wszystkie leki, które zabrałabym powyżej 4tysm.n.p.m. Moja apteczka zawierałaby jeszcze leki nasenne, p/wirusowe, p/alergiczne, proszki do sporządzenia roztworów wieloelektrolitowych itd., itd. :D ;)


Jasne, każdy na coś choruje i "swoje" specyfiki pod ręką mieć powinien.
Tylko ja bym nie kombinował tam wysoko z lekami nassenymi...

_________________
Pozdrawiam
Sylwek

http://www.modelarstwookretowe.pl/index.php?p=17


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 16, 2009 8:19 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt gru 08, 2009 8:43 pm
Posty: 45
Syjek z tym Ibuprofenem bym uważał. Jest tylko kilka krajów, w których jest on dopuszczony bez recepty i jest nim Polska np. Ludzie podczas wisiłku na Voltarenach, czy Ibupronie schodzą na tamten świat przez zawał najczęściej. Ibuprofen zlepia płytki krwi, stąd te zejścia. Powinieneś o tym wiedzieć. Z resztą ludzie czasem i po Aspirinie schodzą, ale to już skrajne przypadki.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 16, 2009 10:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Ibuprofen jest akurat najbezpieczniejszym NLPZ'em, więc za wiele to bym się nim nie martwił.
W jakich krajach Ibuprofen jest tylko na receptę? Nigdy się tym specjalnie nie interesowałem, ale wydaje mi się to dosyć dziwne.

Co to znaczy, że ibuprofen zlepia płytki, bo też pierwsze słyszę o takim czymś?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 16, 2009 10:37 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 19, 2009 9:18 pm
Posty: 740
Lokalizacja: nadal z Czechowa
Ryzykant napisał(a):
Ludzie podczas wisiłku na Voltarenach, czy Ibupronie schodzą na tamten świat przez zawał najczęściej. Ibuprofen zlepia płytki krwi, stąd te zejścia. Powinieneś o tym wiedzieć. Z resztą ludzie czasem i po Aspirinie schodzą, ale to już skrajne przypadki.

Ryzykowne stwierdzenia. :mrgreen:

_________________
Warunki były ciężkie, a góry bardzo górzyste.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 16, 2009 10:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
No chyba, że chodzi o to, że aspiryna podana wraz z ibuprofenem lub na krótko po nim nie powoduje działania antyagregacyjnego na owe płytki, ze względu na większe powinowactwo ibuprofenu do cyklooksygenazy i niejako zablokowanie miejsca wiązania leku z enzymem.
Prosta recepta na to: nie żreć tych dwóch leków razem.

Jeżeli ktoś zażywa codziennie aspirynę w dawkach kardiologicznych, a nagle z powodu np. bólu głowy zapoda sobie ibuprofen, to może faktycznie kipnąć, bo aspiryna przestanie działać antyagregacyjnie.

U normalnego zdrowego człowieka takie połączenie szkodliwe nie będzie, ale nie bardzo będzie miało też sens. Działanie przeciwbólowe NLPZ-ów się nie sumuje (poza pewnymi nietypowymi wyjątkami), za to działania niepożądane ze strony układu pokarmowego tak.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 16, 2009 10:54 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 19, 2009 9:18 pm
Posty: 740
Lokalizacja: nadal z Czechowa
Dlatego rozsądna osoba, obciążona jakąkolwiek chorobą przewlekłą, a wybierająca się w góry wysokie, szuka porady u doktora, a nie na Forum. :)

_________________
Warunki były ciężkie, a góry bardzo górzyste.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 16, 2009 10:56 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt gru 08, 2009 8:43 pm
Posty: 45
Na receptę jest chyba we wszystkich krajach skandynawskich, w Niemczech chyba jeszcze też. Napewno w Holandii, Danii i Belgii. Wielu krajów nie pamiętam, bo informacji na ten temat sobie nie odswieżałem. Dla zainteresowanych polecam poczytać o nagłych śmierciach na zawał piłkarzy, o czym słychać co roku po kilka przypadków. Telewizja Planette robiła kiedyś dochodzenie na ten temat i wyszło to na jaw, po za tym wyszło na jaw, że firmy farmaceutyczne nie chcą tych informacji podawać publicznie i raczej to trzymią w tajemnicy.


Ostatnio edytowano Śr gru 16, 2009 10:58 pm przez Ryzykant, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL