Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt kwi 19, 2024 10:40 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn cze 12, 2006 1:32 pm 
Od paru lat jeżdżę w Kaukaz, choć tylko po gruzińskiej stronie. Do tej pory chodziłem głównie w rejonie Kazbeka (5047 m. n.p.m.) i Tebulosmta (4492 m n.p.m.), ale ciagnie mnie w inne pasma tego kraju. Czy ktoś z Was szwędał się po Górach Samsarskich w Małym Kaukazie? Z mapy wynika, że są to dość atrakcyjne górki wulkaniczne, z dużą ilością jezior. a ponadto dość łatwe do zdobycia mimo wysokości (Didi Abuli 3300 m). Czekam na odzew a tymczasem zapraszam do obejrzenia moich zdjęć z dzikszych rejonów Kaukazu Wielkiego na http://www.kaukaz.pl/galeria.html A jak się Wam podoba Kaukaz w moim obiektywie?[/url]


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 12, 2006 2:29 pm 
Powiem tyle: Twoje zdjecia to moc piekielna jak dla mnie :bowdown: Najlepsze to chyba widok na Elbrus, zachód słońca i ujęcie twierdzy Szatili które wygląda jakby to obraz olejny namalowany. Ciekawa też sprawa z górzystą granicą czeczeńsko-gruzińską - z tego co wiem Czeczeni swego czasu masowo tamtędy przedostawali się na teren Gruzji, łącznie z bojówkarzami terrorystycznymi.

Zdjecia rewela, w ogóle okolice Kaukazu i Azji Centralnej są przepiekne. W wolnej chwili powrzucam fotki mojej kumpeli z Kirgizji - tez wymiatają.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 12, 2006 4:14 pm 
Rzeczywiście, kilka lat temu w rejonie Tebulosmta chroniło się wielu uchodźców z sąsiedniej Czeczenii a nawet spadały rosyjskie bomby. Dziś można już spokojnie tam jechać i pstrykać kolejne, jeszce lepsze foty. Czekam na link do zdjęć z Azji środkowej, o których wspominałeś.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 12, 2006 7:15 pm 
krzych napisał(a):
Czekam na link do zdjęć z Azji środkowej, o których wspominałeś.


Zdjęcia mam na płycie, jak tylko wrócę do domu, co pewnie nieprędko nastąpi 8) to sukcesywnie trochę powrzucam tutaj na stronkę. A powiedz mi jeszcze jak sie ma kwestia wiarygodnosci informacji na mapach kaukaskich do rzeczywistosci ? Bo w przypadku Azji Centralnej to nasłuchałem się, ze mapy swoje a realia swoje i np. dochodzi do takich scen, ze nagle całkiem potęzny niezaznaczony na mapie strumyk trzeba wpław przebrnąć :P aby przejsć dalej


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 13, 2006 12:42 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Hmmm.. No cóż... Prosił, prosił i wyprosił... ;)
Chyba wiem już gdzie po Rile i Pirynie zaniosą mnie buciory......
Teren na zdjęciach wyglądana taki po którym da się również zwykły trekking - nie połączony z jakąć hardkorową wspinaczką - dobrze mi się wydaje?????


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 13, 2006 8:04 pm 
Chodząc po gruzińskich górach korzystałem z sowieckich map wojskowych w skali 1:100 000 i jakoś nie spotkałem się z poważnymi błędami. Z powodzeniem zrobiłem z nimi sporo kilometrów i "zaliczyłem" wiele górek w regionach Chewsuretia i Pszawetia (północno-wschodnia Gruzja), choć jako geograf jestem wyczulony na dokładność map :wink:
Ponadto, identyczne mapy widziałem u obserwatorów z misji OBWE, którzy w oparciu o nie typowali najdogodniejsze miejsca do przekraczania granicy.


Mimo, że jest tam dość wysoko to mozna śmiało ruszać na dłuuugie wyrypy z plecakiem bez sprzetu wspinaczkowego. Na większość chewsurskich i pszaweckich trzytysięczników a nawet czterotysięczne szczyty wokół Tebulosmta spokojnie wchodzi się bez wspinania!

Tak więc: BYŁEM-ZOBACZYŁEM-POLECAM!


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 14, 2006 6:50 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 5:40 pm
Posty: 876
Lokalizacja: okolice Krakowa
Ale zdjęcia ja też tam chcę :shock:

_________________
Dawniej Olivia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 14, 2006 6:52 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 5:40 pm
Posty: 876
Lokalizacja: okolice Krakowa
A tak na marginesie ile kosztuje cię taki wyjazd?

_________________
Dawniej Olivia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Gruzja - koszty
PostNapisane: Śr cze 14, 2006 7:23 am 
Najdroższa pozycja w budżecie to dojazd. Niestety Kreml wprowadził prawo zakazujące obywatelom spoza postsowieckiej unii (czyli WNP) przekraczanie lądowej granicy między Rosją a Gruzja i Azerbejdżanem. Tak więc zamiast "groszy" na dojazd wydajesz od 800 do 1700 zł, w zależności od trasy (opisy tras na mojej stronce).

Transport publiczny w Gruzji jest dość tani, zwłaszcza pociągi, ale najwygodniej poruszać się tzw. marszrutkami (busikami), gdyż z Tbilisi są regularne połączenia do wielu miejscowości w kraju, np. jedna z najbłuższych tras, tj. Tbilisi - Batumi kosztowała mnie (w 2004 r.) 11 lary, czyli jakieś 20 zł.

Doliczając do tego noclegi i wyżywienie na wyjazd miesięczny nalezy szykować minimum 2000 zł, o ile oczywiście wybieramy najtańszą opcję dojazdu.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 27, 2006 10:06 am 
Trochę drogo, ale za taaakie góry to nawet warto...


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 29, 2006 1:54 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
No i niestety czas... trzebaby z miesiąc urlopu ;)
Tanie linie tam chyba nie latają coby dotrzeć w kilka godzin ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL