Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:39 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So mar 10, 2018 11:40 am 
Nowy

Dołączył(a): So mar 10, 2018 10:51 am
Posty: 2
Witam.
W połowie kwietnia razem z moją dziewczyną wybieram się do Nepalu i chcielibyśmy sami przejść trek: Lukla - Mera Peak - Amphu Labtsa - Island Peak - Lukla.
Mam pytanie: czy oprócz wykupu pozwoleń na oba szczyty, wymagane jest wynajęcie przewodnika na te szczyty?
Jednym słowem czy jest możliwe wejście na te szczyty bez przechodzenia przez agencje i uczestniczenia w zorganizowanych i bardzo drogich wycieczkach na miarę "ekspedycji"?
W internecie znajduję różne sprzeczne informacje na ten temat.
Mam spore doświadczenie alpinistyczne i na ten trek chciałbym jedynie wynająć tragarza, który pomógłby nam odciążyć nasz plecaki, niosąc 7-8kg naszego sprzętu.

Pozdrawiam,
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn mar 12, 2018 10:33 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N mar 19, 2006 11:34 pm
Posty: 192
Lokalizacja: Łódź
Po pierwsze od kilku lat Nepal w ogóle wprowadził nakaz korzystania z lokalnych agencji nawet na zwykłych trasach trekkingowych.
Po drugie, Island Peak jest oporęczowany na takich samych zasadach jak Ice Fall na Evereście i jak chcesz wejść i skorzystać z lin (a musisz), to trzeba wynająć lub opłacić się agencji (co na jedno wychodzi), która "obsługuje" ten szczyt.

_________________
Pozdrawiam
Sylwek

http://www.modelarstwookretowe.pl/index.php?p=17


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 13, 2018 5:22 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 10:57 am
Posty: 158
Andyne napisał(a):
W połowie kwietnia razem z moją dziewczyną wybieram się do Nepalu i chcielibyśmy sami przejść trek: Lukla - Mera Peak - Amphu Labtsa - Island Peak - Lukla.

Z punktu widzenia aklimatyzacji pewnie lepiej to zrobić w odwrotną stronę. Ale to tylko taki drobiazg, a odpowiedzi na Twoje pytania nie znam.

syjek napisał(a):
Po pierwsze od kilku lat Nepal w ogóle wprowadził nakaz korzystania z lokalnych agencji nawet na zwykłych trasach trekkingowych.
Po drugie, Island Peak jest oporęczowany na takich samych zasadach jak Ice Fall na Evereście i jak chcesz wejść i skorzystać z lin (a musisz), to trzeba wynająć lub opłacić się agencji (co na jedno wychodzi), która "obsługuje" ten szczyt.


Czy możesz coś więcej napisać o tym nakazie? Oznacza, że nie wolno korzystać z zagranicznych agencji, czy że nie wolno w ogóle bez agencji?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt mar 13, 2018 8:34 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N mar 19, 2006 11:34 pm
Posty: 192
Lokalizacja: Łódź
Parę lat temu Nepal wprowadził obowiązek wynajmowania lokalnych agencji na każdą trasę trekkingową.
Można o tym przeczytać na oficjalnych stronach Ministerstwa Turystyki.
A jak i czy jest to respektowane, tego już nie wiem.

_________________
Pozdrawiam
Sylwek

http://www.modelarstwookretowe.pl/index.php?p=17


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr mar 14, 2018 11:54 am 
Nowy

Dołączył(a): So mar 10, 2018 10:51 am
Posty: 2
syjek napisał(a):
Po pierwsze od kilku lat Nepal w ogóle wprowadził nakaz korzystania z lokalnych agencji nawet na zwykłych trasach trekkingowych.
Po drugie, Island Peak jest oporęczowany na takich samych zasadach jak Ice Fall na Evereście i jak chcesz wejść i skorzystać z lin (a musisz), to trzeba wynająć lub opłacić się agencji (co na jedno wychodzi), która "obsługuje" ten szczyt.


Skąd o tym wiesz?
Czytając różne fora widzę, że w Nepalu do wysokości 6000m w większości regionów jest nie jest konieczne wynajmowanie przewodnika. Dobrym przykładem jest tutaj EBC trek.

Jeśli chodzi o Island Peak czy Mera Peak, wiesz czy jest możliwe wynajęcie przewodnika tylko na sam atak szczytowy?

Pozdrawiam,
Andrzej


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr mar 14, 2018 2:23 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N mar 19, 2006 11:34 pm
Posty: 192
Lokalizacja: Łódź
Głośno o tym było kilka lat temu, jak Nepal wprowadził ten przepis.
Przeszukaj kolego Internet. Ja tylko informuję Cie o tym, o czym słyszałem.

Co do wynajęcia Szerpy na w/w szczyty, to z tego co pamiętam, a było to 10 lat temu, w Chukhung pojedynczych gości "dopinano" za odpowiednią kasę oczywiście do zorganizowanych grup wchodzących na Island Peak.
Ale było to przed wprowadzeniem przepisu, o którym napisałem wcześniej, a który musisz sobie sam potwierdzić.

_________________
Pozdrawiam
Sylwek

http://www.modelarstwookretowe.pl/index.php?p=17


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt mar 23, 2018 9:22 am 
Nowy

Dołączył(a): N wrz 06, 2015 12:59 pm
Posty: 9
Cześć. Nie wiem jak jest pod Mera Peak, ale w BC Island Peak jest namiot, w którym siedzi gość kontrolujący pozwolenia. Musieliśmy pokazać kwit (w naszym przypadku wystarczył w formie cyfrowej na komórce) oraz wskazać przewodnika towarzyszącego w drodze na szczyt.
Przewodnika można wynająć na samo wejście, my ze swoim umówiliśmy się właśnie w BC, a pożegnaliśmy natychmiast po zejściu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 25, 2018 2:58 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt cze 22, 2018 10:05 am
Posty: 1
Witam. Czy wyprawa doszła do skutku?? W październiku planujemy podobną trasę ( prawdopodobnie bez Island Peak)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL