Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:23 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lip 21, 2017 5:53 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 05, 2008 2:50 pm
Posty: 52
Lokalizacja: Gdynia
Cześć!

Powstał pomysł by z lepsza połową pojechać w październiku na treking do Nepalu.

Trochę wątków i stron przeczytanych, przewodnik Himalaje Nepalu Janusza Kurczaba również przewertowany. Początkowo, z uwagi na widoki oraz niewielką liczbę turystów, najbardziej spodobał się nam treking wokół Manaslu. Niestety nie wyrobimy się czasowo - zalecane jest 16 dni na sam treking, a my mamy 18 dni (totalny maks 19) na cała podróż z lotami w obie strony z Polski. Manaslu ma jeszcze jedną wadę - konieczna obecność przewodnika. Trochę nie widzi się nam stała obecność trzeciej osoby. Ok, możemy iść nawet większa grupą, ale nie w trójkę ;-)

Czy ktoś mógłby doradzić w doborze trasy?
W kilku miejscach wyczytaliśmy, że treking do sanktuarium Annapurny jest dość nudy, widoki dopiero na najwyższych etapach. Treking do EBC dużo piękniejszy widokowo, ale może być tłoczny. Był ktoś? Jak jest rzeczywiście? Nie ma problemów z noclegami załatwianymi na miejscu? Trzeba coś rezerwować czy walić w ciemno do wioski i zawsze coś się znajdzie?
Wstępnie zakładaliśmy sam treking, bez tragarzy, ale też bez wejść na jakieś szczyty, aby nie targać ze sobą dwa tygodnie raków, czekanów, namiotu itd.

Czy osoba, która pierwszy raz ląduje w Nepalu załatwi wszystkie formalności sama?
Nie ukrywamy, że z uwagi na pracę i kilka wydarzeń bezpośrednio przed wyjazdem będziemy mieli bardzo ograniczony czas... Zdajemy sobie tez sprawę, że szkoda stracić dwa dni w Katmandu na formalności, a zwiedzanie miasta interesuje nas najmniej. Nigdy nie korzystałem z pomocy agencji, ale tym razem nawet chcielibyśmy, żeby ktoś ogarnął za nas np pierwszy nocleg, transport na miejscu i całą papierkologię. Może ktoś coś polecić? Może miejscowego? Nawiązaliśmy kontakt z jedną agencją w Polsce, ale nie bardzo możemy się dogadać. Rozumiem, że dla nich najlepszy klient to ten któremu załatwią wszystko od a do z, i nie bardzo chcą dzielić się wiedzą... ale nie to przekonuje mnie. Skupili się na biletach z PL (które sam mogę sobie kupić bez ich marży ;-) ) a jedyne informacje które dostajemy to te, które wyczytałem pierwszego dnia na forach.

Jakieś porady?

_________________
Człowiek człowiekowi wilkiem, a zombie zombie zombie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 25, 2017 5:12 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz maja 21, 2009 9:10 am
Posty: 243
Co nie co ci podpowiem, choć ie za bardzo mam czas na pisanie :-)

Piszesz".... Początkowo, z uwagi na widoki oraz niewielką liczbę turystów, najbardziej spodobał się nam treking wokół Manaslu. Niestety nie wyrobimy się czasowo - zalecane jest 16 dni na sam treking..."

Jeżeli chcesz ruszyć na ten trek to, owszem dni ci wystarczy ale jest to trek tak jak piszesz dla koneserów czyli mało ludzi i świat troche inny, ale ........widoków gór tez nie za bardzo uswiadczysz.
Owszem musisz wynająć przewodnika (ok 30$ za dzien) dlatego warto załapac sie do jakiejsc grupy , wówczas jego dniówkę dzielisz na ilośc ludzi :-) . Na trek musisz wykupić pozwolenie za 70$ (tj opłata za przebywanie w rejonie parku przez 7 dni i naprawdę , spoko zmiescicie sie w tym limicie (liczy sie od Jagat), po dojsciu do Dharaphani (konca treku), spokojnie do Besishar dojedziecie Jeepem , a dalej busem do Pokhary/Ktm . Na w/w trek nie potrzebujesz TIMS-u . Stała obecność przewodnika ? , przeciez on w niczym wam nie przeszkadza, kazdy idzie swoim tempem, a spi w innym pomieszczeniu niz wy ? On załatwia pieczątki w pkt kontrolnych i załatwia dla was noclegi na trasie .
Wieksza grupa to mniejsze koszty - proste.


"...W kilku miejscach wyczytaliśmy, że treking do sanktuarium Annapurny jest dość nudy, widoki dopiero na najwyższych etapach. >>" Zgadza się ,. ale jest tez b bezpieczny, bowiem w razie jakich kolwiek problemów, przechodzisz na druga strone rzeki i ...........jepeem wrasz do pkt startu , ew dogonisz grupe gdy dopadnie cie jakies ....choróbsko.



".....Treking do EBC dużo piękniejszy widokowo, ale może być tłoczny. Był ktoś? Jak jest rzeczywiście?>>" Fakt liczbnie jest porównywalny do treku dookoła Anny, ale widoki superr.
Wada, w razie załamki pogody, samolociki z Lukli do Ktm , zostają odwołane i .........zostaje marsz do Jiri lub do Sallieri.



Na Anne jak i idac do EBC spoko mozesz walić w ciemno do wioski i zawsze coś się znajdzie?
choc ja praktykują dochodząc do Periche do Dingboche i mając w planie dalsza wedrówkę do Labuche , zawsze prosze własciciela Gh czy cos moze polecic w Labuche i czy ew moze mi zabukowac tam nocleg. To samo czynie bedać w Labuche, aby własciciel zabukował mi cosik w Gorakschep. Aczkolwiek z roku na rok lokali w/w miejscach przybywa.

Raki, czekany, namioty? - jezeli w planac nie masz "6", to po licho ci w/w akcesoria. Jesli masz w planie łatwa 6 to ....inna sprawa, koszty i sposób ich załatwiania, ale to moze na PW?



Czy osoba, która pierwszy raz ląduje w Nepalu załatwi wszystkie formalności sama?

Tak , sam załatwisz wszystko , niestety w Ktm raczej na 99% spedzicie 2 dni, bowiem załatwienie chocby biletu na samolocik tdo Lukli to 1 dzien, pozwolenie na Anke dostaniecie od reki ale dojscie (dojazd) do pkt turystycznego i na wypełnienie formularza (kolejki) troche czasu wam zajmie. Timsy takze od reki ale wszystko to jest ...czas.

Nocleg? polecam GH Red Planet ( nie hotel, ale Gasthaus) własciciel Pushba, w razie klopotów wszystko wam poradzi, pomoże. Transport, z lotniska do dzielnicy Thamel , chca ok 1000 Rp ale ....musicie sie targowac i ....ja daje max 500Rp.

Przedwczoraj wróciłem z Kirgizji i do piatku jestem w kraju, jak co to wieczorem dzwon , nr na pw
ew złapiesz mnie na początku września. Acha do Nepalu lecę we wrześniu i będę tam do początku grudnia . Janusz


Jakieś pytania to wal smiało, acha, po przylocie wyrób sobie karte sim (Nepal telekonm na rej Everestu) lub Nceel na rej Anny. Ze sobą wez min. 10 zdjęc


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 02, 2017 10:57 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 12, 2009 11:21 am
Posty: 238
Lokalizacja: Katowice
RR napisał(a):
w październiku na treking do Nepalu.

w tym roku jeszcze ?
masz już wykupione bilety na samolot ?

Byłem na trekkingu do Everest BC
http://www.kochamnarty.pl/gallery/album ... je-khumbu/

i Annapurna Circuit Trek, Pon Hill Trek, Annapurna Base Camp Trek,
http://www.kochamnarty.pl/topic/4010-we ... annapurny/

załatwiałem bez BP jedynie z pomocą hotelu w Kathmandu.
Najatrakcyjniejsze widoki na Everest BC ale w Twoich ramach czasowych mało realny do zrealizowania

_________________
pozdrawiam Jan
http://www.kochamnarty.pl/
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL