Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:36 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr gru 14, 2016 5:19 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr gru 14, 2016 12:33 am
Posty: 5
Lokalizacja: Schaluppenstadt
Czołem! :)

Chciałbym poprosić osoby bywające i znające się na Alpach Julijskich o uszczknięcie rąbka tajemnicy na temat wcześniej wspomnianych gór. Ostatnio oglądałem dokument o Słowenii i muszę przyznać że od tamtej pory nie mogę przestać ani oglądać fotografii ani googlować tematu Julijców. Widoki w tych górach są wprost niesamowite i zapierające dech w piersiach! Do tego stopnia, że wymyśliłem sobie wyjazd na wakacje do tego kraju... Wstępnie sobie wymyśliłem, że chciałbym zrobić fragment Słoweńskiego Szlaku Górskiego od Mojstrany do wierzchołka Vogla. I chciałem zapytać przede wszystkim czy ktoś słyszał o tej trasie i czy mógłby powiedzieć o poziomie trudności? Bardzo trudno mi znaleźć jakiekolwiek realne informacje na ten temat, bo większość informacji redagowana jest przez osoby "zaprawione w bojach", dla których ścieżka z doliny Vrat do Triglavskiego Domu przez Progi jest łatwa, gdzie dla mnie to hardcore w czystej postaci...

Do tej pory latałem głownie po polskich Beskidach i Tatrach, wydaje mi się że mam całkiem dobrą kondycję bo jak trzeba było to i potrafiłem iść ze sporym obciążeniem przez 12 godzin. Ale gdzie Beskidy czy nawet Tatry a gdzie Alpy... W temacie szlaków ubezpieczonych jestem zasadniczo zielony. Jedynie z czymś takim spotkałem się w Słowackim Raju na Przełomie Hornadu. Nie mam żadnego doświadczenia w temacie autoasekuracji na ferratach... nawet na Orlej Perci się nie bywało. Wyjazd do Słowenii pewnie zająłby mi z 2 tygodnie, więc byłby to trip z pełnym obciążeniem targanym ze sobą wszędzie gdzie się da. Czy biorąc pod uwagę przedstawione przeze mnie informacje jest w ogóle sens myśleć o wspomnianym wcześniej szlaku? Czy ewentualnie mógłbym coś zrobić w kierunku podniesienia świadomości i umiejętności w zakresie autoasekuracji na ferratach? (kurs wspinaczkowy z asekuracją dolną raczej mija sie z celem, nie?) I w ogóle jaki termin byłby najlepszy na wizytę w Julijcach? Pierwsza połowa września jest w miarę spokojna?
Pytam o te wszystkie rzeczy bo chociaż góry wydaja się być cudowne to jednak wolałbym się nie zabić podczas wymarzonych wakacji... Będę niewymownie wdzięczny za wszelkie informacje! :)

ps. Podsyłam jeszcze informacje na temat szlaku http://www.pespoti.si/spp_pl.php


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 15, 2016 10:11 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Nikt się nie zgłosił do odpowiedzi, to może ja wystąpię. Wskazany przez ciebie fragment przeszłam tylko częściowo (wyboldowane odcinki poniżej). Sprawdziłam na mapie, że szlak wybiera łatwiejsze warianty połączeń między poszczególnymi punktami, ale nawet wtedy będziesz trafiał na ubezpieczone przejścia czy wchodził na trudniejsze szczyty, np. Jalovec, Triglav czy Razor.
Jeśli już drugi odcinek (Aljažev dom - Dom Valentina Staniča przez Prag) określasz jako "hardcore w czystej postaci" i dodajesz "na Orlej Perci się nie bywało", "w temacie szlaków ubezpieczonych jestem zasadniczo zielony", to może jednak zacznij od Tatr. Niewykluczone, że poradzisz sobie na Słowenii bez żadnego problemu, ale tego na razie nie wiesz. Spróbuj najpierw, stopniując trudności, przejść trudniejsze trasy w Tatrach, z finałem na Orlej Perci.

Mojstrana (641 m, 50')
Aljažev dom v Vratih (1015 m, 1 h 30')
Dom Valentina Staniča pod Triglavom (2332 m, 4 h 45')
Triglavski dom na Kredarici (2515 m, 1 h)
Triglav (2864 m, 1 h 20')
Dom Planika pod Triglavom (2404 m, 1 h 30')
Tržaška koča na Doliču (2151 m, 2 h)
Luknja (1758 m, 3 h)
Bovški Gamsovec (2392 m, 2 h)
Pogačnikov dom na Kriških podih (2052 m, 1 h 30')
Razor (2601 m, 1 h 45')
Prisojnik (2547 m, 5 h 30')
Vršič – Poštarski dom (1688 m, 3 h), Tičarjev dom (1620 m), bądź Erjavčeva koča (1515 m)
Zavetišče pod Špičkom (2064 m, 4 h)
Jalovec (2645 m, 2 h 30')
Koča pri izviru Soče (Schronisko przy źródle Soczy, 886 m, 5 h 30')
na Logu v Trenti (620 m, 2 h 30')
Zasavska koča na Prehodavcih (2071 m, 4 h)
Koča przy Triglavskih jezerih (1685 m, 2 h)
Komna – Dom na Komni (1520 m, 2 h 30')
Koča pod Bogatinom (1513 m, 15')
Planinski dom przy Krnskih jezerih (1385 m, 2 h 30')
Gomiščkovo zavetišče na Krnu (2182 m, 3 h)
Koča na planini Razor (1315 m, 1 h 30')
Vogel (1922 m, 2 h)

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 15, 2016 10:51 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr gru 14, 2016 12:33 am
Posty: 5
Lokalizacja: Schaluppenstadt
Dziękuję Ci bardzo za informacje! Właśnie chyba tak zrobię, że najpierw sobie urządzę "zaprawę na sucho" w Tatrach a potem się zastanowię na spokojnie nad Julijcami, biorąc pod uwagę na co mnie stać ;)

A ponadto chciałem zapytać (bo jeszcze nie nabyłem mapy) czy istnieją inne, "bardziej lightowe" szlaki z doliny Vrat/Mojstrany w kierunku Triglavskiego Domu? Co do Razora i Jalovca to specjalnego ciśnienia nie mam by zdobyć te wierzchołki, z tego co pamiętam to prowadzą na nie odnogi głównego szlaku, więc w razie czego mogę sobie odpuścić je. Natomiast Triglav pewnie fajnie by było machnąć przy sprzyjających warunkach.

Jakiego rodzaju utrudnienia znajdują na szlakach, które przeszłaś? Czy są to pionowe kominy czy raczej poręcze z linami na grani? Który odcinek poza wcześniej wspomnianymi wierzchołkami można uznać za wymagający dla początkowego turysty alpejskiego? Aha, i czy mogłabyś z doświadczenia polecić jakiś okres roku kiedy jest w miarę stabilna pogoda? I czy ewentualnie mogłabyś zasugerować jakąś literaturę? Ja znalazłem informacje nt. przewodnika autorstwa Jacka Płonczyńskiego.

Ps. Dziękuję za pomoc :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 16, 2016 7:31 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
karpiu napisał(a):
czy istnieją inne, "bardziej lightowe" szlaki z doliny Vrat/Mojstrany w kierunku Triglavskiego Domu?


Przez Dolinę Kot do Stanicev Dom, a potem przez Rz do Triglavski Dom.

karpiu napisał(a):
nad Julijcami


Te, gościu, skąd Ci do głowy ta nazwa przyszła ? Pawiować się chce jak to człowiek czyta.

karpiu napisał(a):
Ja znalazłem informacje nt. przewodnika autorstwa Jacka Płonczyńskiego.


Polecam = > https://sp.com.pl/alpy-julijskie-tom-i

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 16, 2016 6:51 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr gru 14, 2016 12:33 am
Posty: 5
Lokalizacja: Schaluppenstadt
Dzięki za informacje! Jakby ktoś chciał jeszcze dorzucić jakieś pięć groszy od siebie to bardzo proszę! Polecacie jakieś ciekawe miejsca w rejonie?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 16, 2016 8:24 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
brzmisz jak rasowy spamer:
karpiu napisał(a):
Polecacie jakieś ciekawe miejsca w rejonie?

ja póki co nie polecę, bo wróciła mi podejrzliwość, której nabrałam, gdy pierwszy raz przeczytałam twój post :D

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 16, 2016 10:13 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr gru 14, 2016 12:33 am
Posty: 5
Lokalizacja: Schaluppenstadt
Yyyyy, nie bardzo rozumiem. Coś zrobiłem nie tak?

Ps. Zadaje sporo pytań, bo za wiele nie wiem o tych górach a zwyczajnie mnie interesują. Zresztą pytałem choćby o pogodę i nikt się do tego nie odniósł. Nie kupiłem jeszcze przewodników, więc póki co odpowiedzi forumowiczów rozjaśniają mi obraz Alp Julijskich. Z tego co wiem, w okolicy są między innymi cmentarze po Bitwach nad Isonzo czy źródła Soczy, mniej więcej coś takiego mnie interesuje. Chyba po to jest forum by móc zadawać pytania, nie? Z góry napisałem że nie jestem alpinistą, więc logiczne, że interesują mnie nie tylko stricte góry. Wydaje się, że jak się robi tysiąc kilometrów to chciałoby zobaczyć się najwięcej. Ale jeśli to problem to śmiało, banujcie, heh.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So gru 17, 2016 12:04 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
OK kolego, z rana zajrzałam na twój blog, dość niecodzienny, przyznam, życzę powodzenia :D

tu masz mapy Słowenii:
na tej brakuje końcówki planowanego przez ciebie szlaku, ale lubię tę mapę: http://www.kompass.de/touren-und-regionen/wanderkarte/
a tu masz wszystko: http://www.hribi.net/zemljevid_poti.asp?id=1

na razie, jak rozumiem, wybierasz się w Tatry, sprawdzić, czy spodobają ci się łańcuchy itp. - jak wrócisz i będziesz podtrzymywać zainteresowanie trasą, chętnie i wyczerpująco powiem wszystko, co wiem

nie wiem, czy wariant "jechać w ciemno, bez sprawdzania swoich umiejętności na ubezpieczonych przejściach" bierzesz pod uwagę

wybrałabym raczej sierpień i połowę września, okolice poza górami są mi prawie nieznane (po kilka godzin w Lubljanie, w Bled i nad Bohinjskim jeziorem

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 18, 2016 3:39 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Na forum jest multum relacji z rejonów Julijskich Alp, i co roku pojawiają się nowe, poszukaj. W każdej znajdziesz sporo zdjęć, opisy szlaków, napotkanych trudności i innych przygód.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 19, 2016 7:13 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
saxifraga napisał(a):
i innych przygód.


Ale nie wszystkich :mrgreen:

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 19, 2016 8:42 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Łukasz T napisał(a):
saxifraga napisał(a):
i innych przygód.


Ale nie wszystkich :mrgreen:

Trzeba zostawić zawsze jakiś margines dla wyobraźni :mrgreen:

Swoją drogą, to chyba nie jest temat do działu "góry wyższe i najwyższe", chociaż od np. Beskidów, Alpy Julijskie zasadniczo są wyższe :mrgreen: .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 19, 2016 2:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
karpiu napisał(a):
Z tego co wiem, w okolicy są między innymi cmentarze po Bitwach nad Isonzo czy źródła Soczy,


Są.

W ramach ogólnych przygotowań do wyprawy w Alpy Julijskie obowiązkowo przeczytaj "Pożegnanie z bronią".

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 19, 2016 7:41 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
karpiu, wróć! :D odszczekuję, co napisałam, w zasadzie już to dwa dni temu poniekąd zrobiłam
wielbicieli Alp Julijskich na forum nigdy za dużo!

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 22, 2016 10:59 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr gru 14, 2016 12:33 am
Posty: 5
Lokalizacja: Schaluppenstadt
Spokojnie, nikt fochami nie rzuca ;) Po prostu dopadły mnie uroki bycia studentem i zaliczania kolosów przed Świętami. A że za bardzo sie jaram A. Julijskimi to nie wchodziłem nawet na forum by niepotrzebnie się nie dekoncentrować.

Dzięki wielkie za wszelkie informacje! Teraz, jak będę miał trochę chwilę wolnegO to na pewno je przeanalizuje. Cały czas obserwuję wątek i jeśli ktoś chciałby dorzucić pięć groszy... będę wdzięczny!

anke napisał(a):
na razie, jak rozumiem, wybierasz się w Tatry, sprawdzić, czy spodobają ci się łańcuchy itp. - jak wrócisz i będziesz podtrzymywać zainteresowanie trasą, chętnie i wyczerpująco powiem wszystko, co wiem

nie wiem, czy wariant "jechać w ciemno, bez sprawdzania swoich umiejętności na ubezpieczonych przejściach" bierzesz pod uwagę

Staram się podejść do tego wyjazdu w miarę racjonalnie. Alpy Juliskie są cudowne, ale żadne góry nie są warte zdrowia czy życia. Na paru odcinkach są szlaki z taką ekspozycją, które raczej nie wybaczają błędów. Gdybym wychodził na trasę z lekkim plecakiem to może i bym się porwał na tripa bez "zaprawy". W miarę jestem pewien swoich możliwości. Ale jako, że miałaby to być co najmniej 2 tygodniowa wycieczka z turbo ciężkim plecakiem to bez treningu się nie obejdzie. Zresztą sama wspominałaś w którejś ze swoich relacji, że ryzyko utraty równowagi jest spore w wielu miejscach... tego w sumie chyba najbardziej się obawiam. A z ciężkim plecakiem na drabince wszystko możliwe...

Orientuje się ktoś czy na ścieżce przez progi, jak się wspina po prętach, szczeblach (jak to się fachowo nazywa?) to jest się gdzie przypiąć i zaasekurować? Czy są może miejsca, gdzie się człowiek wspina, gdzie jedno obsunięcie skutkuje zjazdem o kilkaset metrów?

anke napisał(a):
OK kolego, z rana zajrzałam na twój blog, dość niecodzienny, przyznam, życzę powodzenia :D

Hehe, dziękuję i zapraszam! Każda para rąk na wagę złota. Taka zaprawa na sucho przed górami ;)

PS. Jakby dopadły mnie teraz uroki szykowania Świąt to chciałbym z wyprzedzeniem wszystkim złożyć życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia w ciepłej rodzinnej atmosferze. A w Nowym Roku nowych szlaków i szczytów!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 23, 2016 11:34 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
karpiu napisał(a):
Ale jako, że miałaby to być co najmniej 2 tygodniowa wycieczka z turbo ciężkim plecakiem to bez treningu się nie obejdzie.

Skoro lubisz "turbo-plecak" ...
Ja tam wolę light & fast :mrgreen: .
Jeżdżę od kilku lat w Alpy Julijskie na 13-15 dni z plecakiem 40l, w którym 1/3 i tak zajmuje szpej, a zdarzało się, że i raki ze sobą miałam ...

Cytuj:
Czy są może miejsca, gdzie się człowiek wspina, gdzie jedno obsunięcie skutkuje zjazdem o kilkaset metrów?

Tak, są takie miejsca.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 23, 2016 11:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
karpiu napisał(a):
Orientuje się ktoś czy na ścieżce przez progi, jak się wspina po prętach, szczeblach (jak to się fachowo nazywa?) to jest się gdzie przypiąć i zaasekurować?


Jest. Lin metalowych jest Ci tam od groma.

P.s. Na początek rusz na Mały Triglav. Ten obok kapliczki przy Aljazev Dom :D

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 27, 2016 12:15 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Popatrz, jak sobie ludzie radzą na trasie przez Prag:
tu od 37.45: https://www.youtube.com/watch?v=iU11Z6numew
a tu od 10.30 jakaś pani schodzi, trzymając się metalowych żerdzi (nie mamy takich w Tatrach, a w Julijskich jest ich dużo, czasem wzdłuż nich poprowadzona jest dodatkowo lina, czasem są tylko te bolce): https://www.youtube.com/watch?v=8-t021NKWjI
z tego, co pamiętam, trasa przez Prag ma dwa nieco trudniejsze miejsca, oba pokazane są na filmach

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL