Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt kwi 16, 2024 9:27 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 23, 2016 6:06 pm 
Nowy

Dołączył(a): N paź 23, 2016 5:35 pm
Posty: 1
Cześć,
W Tatrach od dobrych kilku lat regularnie chodzę latem i zimą, odbyłem też kursy turystyki zimowej, byłem też na kilku via-ferratach w Alpach. Powoli chciałbym wybrać się dalej i rozpocząć odkrywanie Alp. Na lato mam zaplanowane wejścia na Grossglockner i później na Mont Blanc. Jednak chciałbym też wykorzystać czas do sierpnia i wyjechać na jakiś zimowy trekking w bliższe rejony Alp na 3-4 dni (np. rejon Innsbrucka, alpy stubaiskie, zillertaler Alpen. Oczywiście posiadam wymagane sprzęty do zimowej turystyki i na lodowiec (raki, czekany, liny itp.)
Czy możecie polecić jakieś łatwiejsze szlaki/rejony, które są dostępne na przełomie lutego/kwietnia? Mogły to by być 1-2 dniowe wyjścia.
Jeśli spotkaliście się z jakimiś planami tras to też będę wdzięczny za udostępnienie.
Niestety jest niewiele informacji i relacji o zimowych wypadach (zwłaszcza łatwiejszych), z tego co widzę duża część schronisk też w tym okresie jest nieczynna.

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 23, 2016 8:50 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Ogólnie to zimą turystyka górska w Alpach zamiera. Zastępuje ją skitourowa. Schroniska niemal wszystkie są zamknięte. Z nartami jest się w stanie wejść w czasie krótkiego dnia +1500 m przewyższenia i zjechać w dół. Po nogach jest to trudniejsze, gdyż szlaki nie są przetorowane i jeśli nie masz rakiet śnieżnych, to tempo przemieszczania jest raczej wolne. Tam, gdzie dużo narciarzy, mogą posłużyć Ci ich ślady. Innym rozwiązaniem są winterraumy przy schroniskach. Tylko lepiej się dowiedzieć, które na pewno są otwarte. Nieraz jest w nich piec i drewno na opał. Jeśli zima nie będzie bardzo śnieżna, można do nich dojść.

Dochodzi oczywiście też (często) większe zagrożenie lawinowe niż w Tatrach - to też powód, że ludzie nie chodzą. Ja osobiście chodzę zimą (w rakietach) zazwyczaj na szczyty do 2000 m n. p. m. Jeśli wchodziłem gdzieś wyżej, to musiałem się liczyć ze schodzeniem w nocy. W bardzo popularnych narciarskich kurortach (typu Soelden, Obertauern itp.) można na większe wysokości wyjechać samochodem, wtedy wyższe szczyty są nieco dostępniejsze.

A coś konkretnego...
Znam osobiście jedno alpenvereinowskie schronisko czynne cały rok, jest to Carl Von Stahl Haus w Alpach Berchtesgadeńskich. Stamtąd można wejść na dość łatwy Schneibstein (2276 m n. p. m.) i grzbietem później też na inne szczyty. Szału z wysokością nie ma, ale na trzytysięczniki serio niewiele ludzi bez nart chodzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 24, 2016 5:38 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 6:29 pm
Posty: 364
Lokalizacja: Kraków
W stubaier'ach wczesną wiosną, od lutego do maja , otwarte jest "Franz Senn hutte".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 01, 2016 10:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
polecam okolice Vent. Schronisko Martin Busch Hutte na pewno jest otwarte w zimie. Z łatwych szczytów to Krauzspitze i Similaun.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz lis 03, 2016 6:50 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sty 20, 2008 10:17 pm
Posty: 1253
Lokalizacja: Zdolny Śląsk
niektóre schroniska są czynne wiosną ze względu na skiturowców
w niemczech jest też dość dużo całorocznych schronisk, gdzieś mam listę......większość jest jednak bardziej na pogórzu alpejskim

też myślę intensywnie o alpach zimą ...:)

_________________
a do piekła zabiorę wspomnienia.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 05, 2016 10:31 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
zephyr napisał(a):
polecam okolice Vent. Schronisko Martin Busch Hutte na pewno jest otwarte w zimie. Z łatwych szczytów to Krauzspitze i Similaun.

Jest na dojście do schroniska jakiś inny wariant zimowy? Bo mi ta dolina na bardzo lawiniastą wyglądała, taki lej... Ale może...

amazonka napisał(a):
niektóre schroniska są czynne wiosną ze względu na skiturowców
w niemczech jest też dość dużo całorocznych schronisk, gdzieś mam listę......większość jest jednak bardziej na pogórzu alpejskim

też myślę intensywnie o alpach zimą ...:)
[/quote]
Wszystkie te niemieckie schroniska są jednak stosunkowo nisko. Znalazłem tę listę:

Allgäuer Alpen:
Otto-Schwegler-Hütte (1.070 m)
Schwarzenberghütte
Staufner Haus
Ammergauer Alpen:
August-Schuster-Haus (1.564 m)
Bayerische Voralpen:
Brünnsteinhaus (1.360 m)
Bodenschneidhaus (1.353 m)
Albert-Link-Hütte (1.053 m)
Kaisergebirge:
Vorderkaiserfeldenhütte (1.388 m)
Chiemgauer Alpen:
Priener Hütte (1.410 m)
Spitzsteinhaus (1.252 m)
Berchtesgadener Alpen:
Carl-von-Stahl-Haus (1.736 m)

W Priener Huette kiedyś byłem. Można tam wypożyczyć sanki i zjechać 8-kilometrową trasą :D Jest frajda :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL