Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 9:12 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt paź 14, 2016 9:36 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt paź 14, 2016 9:14 pm
Posty: 4
To mój pierwszy post, więc przybijam każdemu pionę :)

Jeśli temat był, proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu



Moje pytanie: kwestia przygootwania fizycznego do 4000 m wzwyż. Chodzi mi o plan treningowy. Czy macie gotowe rozwiązania, czy przygotowujecie się "spontanicznie"?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 14, 2016 11:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Z ciekawości, planujesz coś po raz pierwszy w życiu, czy już to robiłeś?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So paź 15, 2016 6:05 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt paź 14, 2016 9:14 pm
Posty: 4
Narazie wyłącznie Tatry plus "zdrowo staram sie żyć". Kiedyś trochę biegałem, później zajawilem sie siłownia. Góry zawsze mnie kręciły, powoli dochodzi do mnie, ze może to być wykonalne. Ale jestem na etapie zbierania wiedzy.
Napewno nie odważę sie powiedzieć niczego w stylu "jadę za 3 miesiące, jaki plecak kupić"

Chciałbym porządnie przepracować jakiś okres. Absolutne minimum wg mnie to 6 miesięcy. Stad moje pytanie w pierwszym poście.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 16, 2016 12:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Cael,
z moich skromnych doświadczeń i wiedzy wynika, że na alpejskie czterptysieczniki nie ma jakiegos specjalnie innego przygotowania fizycznego niż takie, które byś uskutecznił chcąc się przygotować do jakichś poważnych i długich wędrówek po Tatrach. Aklimatyzacji "wyćwiczyć" się nie da, chyba że chcesz stosować komory próżniowe :).

Natomiast ogromne znaczenie ma "przeskok" jakościowy, Alpy są większe i trochę inne. Turystyka w Alpach jest plus minus tym co "kwalifikowana turystyka w Tatrach" w tym przede wszystkim zimowa. Trzeba się znać na podstawach asekracji, być obytym ze stromym terenem w skale, śniegu i lodzie, no i przygotować się do asekuracji na lodowcu, to kwestia doświadczenia którego w Tatrach można sporo "liznąć".
Do tego jeszcze dochodzi specyfika nieco innych obyczajów w alpejskich schroniskach wysokogórskich i sztuka ekologicznego biwakowania na śniegu.

Nie demonizujmy trzy miesiące to wystarczająco dużo czasu, by się porządnie przygotować.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 17, 2016 8:56 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt paź 14, 2016 9:14 pm
Posty: 4
Jasne, zgadzam się z Tobą.
Jednak to, co dla mnie jest najbardziej interesujące, to podejście do treningu. Czyli jak połączyć wytrzymałość z kondycją i siłą.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 17, 2016 11:23 pm 
Ty tak serio? 4-tysięcznik to nie ośmiotysięcznik. Na 4-tysięcznik wejdziesz bez wytrzymałości, kondycji i siły. Najważniejsze to technika i umiejętność posługiwania się sprzętem, znajomość topografii rejonu i chociaż minimalna aklimatyzacja.

Jakie jest twoje zimowe doświadczenie górskie?


Góra
  
 
PostNapisane: Wt paź 18, 2016 8:02 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
26 sierpnia Aleksander Piegza w wieku 9 lat zdobywa swój pierwszy czterotysięcznik - Breithorn
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

;)

viewtopic.php?f=14&t=15991

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 18, 2016 8:16 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Trochę brakuje podstawowej informacji dla Breithorna - gdzie był start...
Poza tym czy był najmłodszym - z tym to różnie bywa, już tu było na forum o najmłodszym zdobywcy Mnicha.
No ale tak czy siak - gratulacje!

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 18, 2016 8:19 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 17, 2013 7:34 am
Posty: 782
Lokalizacja: Jaworzno
Pewnie kolejką na Klein Matterhorn, a potem tylko 300mH, co nie zmienia faktu, że wystarczy systematyczny ogólnorozwojowy trening. To było raczej, żeby potwierdzić Twoje słowa :P

grubyilysy napisał(a):
z moich skromnych doświadczeń i wiedzy wynika, że na alpejskie czterptysieczniki nie ma jakiegos specjalnie innego przygotowania fizycznego niż takie, które byś uskutecznił chcąc się przygotować do jakichś poważnych i długich wędrówek po Tatrach. Aklimatyzacji "wyćwiczyć" się nie da, chyba że chcesz stosować komory próżniowe :).

_________________
"Gdyby ludzie od jaskiniowej epoki robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach" - Stanisław Lem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 18, 2016 8:48 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt paź 14, 2016 9:14 pm
Posty: 4
Różnicę między 8, a 4-tysięcznikiem znam doskonale, nie w tym rzecz.

Natomiast Wasze informacje są dla mnie jasne:)
Swoją drogą zacząć w wieku 9 lat - szacun dla rodziców


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 18, 2016 9:39 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn lut 27, 2012 2:30 pm
Posty: 1407
Lokalizacja: Warszawa
cael, jeśli faktycznie chcesz potrenować z głową, zainwestuj w pulsometr, kup dobrą książkę o przygotowaniu fizycznym do uprawiania alpinizmu (są bardzo dobre np. po angielsku). Faktycznie, żeby jakoś tam wejść na szczyt w Alpach nie trzeba być czempionem sportu, niemniej jeśli chcesz zrobić to z zapasem mocy, szybko (powiedzmy, że potrafiąc utrzymywać w stromym terenie prędkość przynajmniej 100 metrów deniwelacji na 10 minut), lub bardzo szybko, a przy okazji po prostu zadbać o kondycję, to rzeczywiście warto rozpocząć trening już.
Osobiście, poza treningiem czysto wspinaczkowym, codziennie (to trochę efekt uzależnienia od ruchu:)) wykonuję jakieś ćwiczenia - czasami jest to bieg (interwałowy albo szybki ciągły albo z narastającą prędkością - różnie, żeby się nie nudziło), czasami siłownia, czasami ćwiczenia gimnastyczne cardio, rzadko basen (raczej dla przyjemności, bo moim zdaniem słaby to sposób treningu pod góry). Najdłuższe zajęcia zajmują mi do 90-100 minut efektywnych ćwiczeń (to na ściance, kiedy robię wytrzymałość), najkrótsze - ćwiczenia gimnastyczne (kiedy dzień jest męczący, wtedy np. jedynie 20-25 minut, np. w systemie tabaty), biegam raczej krótko, po 35-45 minut. Łącznie w tygodniu zajmuje mi to około 6 godzin efektywnego treningu. Objętość treningu trochę jest większa od początku roku do czerwca, mniejsza w okresie wakacyjnym (bo człowiek jest w terenie) i powakacyjnym (bo trochę muszę odpocząć po solidnym wysiłku przez wakacje). Na kondycję nie narzekam, oceniam, że mam bardzo dobrą, kontuzji również dawno już nie miałam.

_________________
Nie sprytem, lecz siłą!

"Gdyby ministranci zachodzili w ciążę, aborcja byłaby refundowana"

V kolumna szatana


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt paź 18, 2016 2:19 pm 
Może zacznijmy od pytania jaki to konkretnie czterotysięcznik chcesz zdobyć.
I nadal nie odpowiedziałeś na pytanie o zimowe doświadczenie górskie, a to jest tu kluczową kwestią.


Góra
  
 
PostNapisane: Wt lis 01, 2016 5:32 pm 
Ja specjalnego przygotowania fizycznego nie potrzebuje, oczywiście nie pcham się wysoko, a góry traktuje jako sposób na spedzanie wolnego czasu, fakt jest taki że na 4tys nie trzeba być sportowcem.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL