Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:13 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Fajne Babki
PostNapisane: Pt cze 14, 2019 9:14 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Znowu sprawdził się system: jest pogoda, to bierzemy szybki urlop :)
Wybierając miejsce dostałem prikaz, aby nie było gorąco. Padło na Tatry i planowane od dłuższego czasu wyjście na Babki - podobno fajne miejsce. Reklamowane jako bardzo spokojne i inne niż reszta Tatr.

Żeby za dużo nie objeżdżać autem i przy okazji zrobić coś jeszcze wymyśliłem, że pójdziemy tam z Zuberca. Podjechaliśmy na Vyšné Hutianske sedlo, zaparkowaliśmy i ruszyliśmy. Pierwsze zaskoczenie - gdzie jest las? Kiedyś szło się cały czas gęstym lasem, teraz jest widokowo od samego dołu. Potem trochę lasu i już grań. Pamiętam, że kiedyś to się dłużyło, teraz jakoś szybko poszło. Widok na Północ w stronę Zuberca, na horyzoncie Babia.

Obrazek

Nabieramy wysokości, widok na zachód. Na ostatnim planie centralnie Wielki Chocz, z prawej Mała Fatra, z lewej Wielka Fatra. Widoki rewelacyjne, ale można pomarudzić na przejrzystość.

Obrazek

Wchodzimy w skały. Wiedziałem, że są to białe wapienie, ale uświadomiłem sobie, że za każdym razem kiedy tu byłem wcześniej, pogoda była gorsza. Tym razem pełne słońce idealnie komponowało się z otoczeniem.

Obrazek

Obrazek

W dwóch miejscach są łańcuchy. Są to takie zabudowane kominki, bez przepaści, ale też bez możliwości obejścia bokiem. Jednym słowem, trudności dla psa. Przy wychodzeniu współpracował dobrze... ale przy schodzeniu w jednym miejscu miał lekki problem, żeby mi zaufać. Wniosek - trzeba ćwiczyć jeszcze więcej.

Obrazek

Moja piękna żona (z lewej).

Obrazek

Jak widac na Siwym mocno wiało, więc posiadówkę zrobiliśmy nieco niżej.

Obrazek

A potem ruszyliśmy w nieznane dla mnie tereny. Na południe, zielonym szlakiem. Z prawej Ostrá (1764). Szlak przechodzi przez jej wierzchołek, ale trzymając się ścieżki wylądowaliśmy na nielegalnym skracającym trawersie, z ładnie poprzycinaną kosodrzewiną.

Obrazek

Wypasione prymulki. Takich bogatych jeszcze nie widziałem.

Obrazek

Wkraczamy na tereny łąkowe.

Obrazek

Po prawej nasz cel - Babky (1566). Zaczynam rozumieć dlaczego niektórzy tak zachwalają ten niewysoki pagórek. Jest przepięknie położony, na skraju łąkowej planiny.

Obrazek

Znowu jakieś zmutowane kwiatki, trochę jak Sasanka Alpejska albo Zawilec, tylko kwiatostan wielokwiatowy.

Obrazek

Widoki w stronę głównej grani.

Obrazek

Widok wstecz. Bardzo mi się tu podobało.

Obrazek

Z Babek schodzimy bez szlaku wielką łąką.

Obrazek

Nawiguję tak, aby wyjść na pas skalny Sokol. Udaje się. Spodziewałem się czegoś spektakularnego, ale nie aż tak. Z reguły takie przepaście nie robią na mnie wrażenia, a tu jakoś czułem na samym początku miękkość w nogach.

Obrazek

Szkoda, że zdjęcia nigdy nie oddają istoty takich miejsc.

Obrazek

Jeszcze widok w stronę Mnicha (1460).

Obrazek

Wracamy na szlak. Tak wygląda główny szlak dojściowy do chaty pod Náružím. Ludzie chyba wybierają drogę szutrową, która idzie dookoła.

Obrazek

Schronisko czynne. Kupiliśmy po piwku. Na tarasie siedziały 2 osoby + właściciel.

Obrazek

A potem w górę, z powrotem. Tym razem nie zgubiliśmy szlaku na Ostrą. Widok w stronę Babek, widać kawałek wystającego Mnicha.

Obrazek

Wracamy na Sivý vrch (1805) - tak się prezentuje od południa.

Obrazek

Mam takie przeczucie, że wkrótce zmienią przebieg zielonego szlaku. Ścieżka omijająca Ostrą jest całkowicie przejściowa, a szlak miejscami zarośnięty.

Obrazek

Próbowaliśmy ominąć wierzchołek Siwego. Blisko szczytu była obiecująca ścieżka, ale po chwili skończyła się w kosówkach i przepaściach. Trzeba się było wrócić. Natomiast skały Siwego wyglądały z tej perspektywy dostojnie.

Obrazek

Schodzimy na dół. Słońce nisko, jest klimacik.

Obrazek

Podczas całego dnia spotkaliśmy tylko 2 turystki. Nigdy wcześniej nie doświadczyłem takiej pustki w Tatrach. W ogóle było jakoś inaczej, nie tatrzańsko.

Na koniec w tesco kupiliśmy sobie w prezencie za udany dzień Tatrzańską Hetbatkę 57% o smaku dzikiej róży i czerwonej herbaty. Powoli robię się ekspertem w tej dziedzinie. Tą wersję oceniam jako ciekawą smakowo i idealną jeżeli chodzi o moc.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Fajne Babki
PostNapisane: Pt cze 14, 2019 12:49 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
Fajny rejon, dwa razy tam byłem przechodząc znaczną cześć grani, startowałem z Jalovca, przez Babki na Siwy i do Banówki, powrót na przełęcz i do doliny, piękna wyrypa, trzeba powtórzyć :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Fajne Babki
PostNapisane: Pn cze 17, 2019 1:54 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Damian78, faktycznie od południowej strony można takie fajne kółko wykręcić. Myśmy kiedyś od północnej, z Zuberca przez sedlo Palenica na Banikov... i najgorszy był powrót asfaltem do Zuberca, gorzej jak w Chochołowskiej. Aż Ukochana zastrajkowała i musiałem sam po auto podbiec. Stopa nie łapaliśmy ze względu na psa.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Fajne Babki
PostNapisane: Pn cze 17, 2019 2:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Kolorki jak ta lala. Na Siwym byłem tylko przy okazji przejścia GGTZ. A ta grań na południe wygląda bardzo ładnie.
Żona nie protestowała, że przejście przez Siwy Wierch było podczas powrotu, kiedy normalnie powinno być z górki?

W sierpniu jestem w słowackich zachodnich, może tam zawitam.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Fajne Babki
PostNapisane: Pn cze 17, 2019 2:28 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Krabul napisał(a):
Żona nie protestowała

Nie :) Miała dobry dzień :)
Od kilku ostatnich wycieczek mam problem ją dogonić na podejściach. Nie wiem co jest grane ;)

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Fajne Babki
PostNapisane: Pn cze 17, 2019 3:02 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Białe skały, zieleń i niebieskie niebo, jak ja lubię to połączenie. Chyba dlatego tak mnie ciągnie w Dolomity ;-)
Cała trasa wygląda na bardzo przyjemną i urozmaiconą,a te przepaście nawet na zdjęciach wyglądają konkretnie. Na żywo musi być tam niezła lufa :)
Bardzo słabo znamy te tereny, ale planujemy poszwendać się tam trochę w tym roku.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Fajne Babki
PostNapisane: Śr cze 19, 2019 12:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Ja na Babky planowałem się wybrać na rowerze ale chyba przejdę się tam z dzieckiem. Co do minięcia Siwego dołem to szedłem to kiedyś jak wracałem z Ostrej ale teraz nie pamiętam czy udało mi się tamtędy przejść czy musiałem się wracać :) to było lata temu więc już pamięć mnie zawodzi ;) kojarzę, że było tam stromo i schodziliśmy po skałkach.
Jak zwykle piękne foty :thumleft:

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Fajne Babki
PostNapisane: Pt cze 21, 2019 7:07 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
sprocket73 napisał(a):
Moja piękna żona (z lewej).

A Tobi, to co? ;)
Fajne zdjęcie, dynamiczne ;).

Cytuj:
Wypasione prymulki. Takich bogatych jeszcze nie widziałem.

Pierwiosnek łyszczak/prymula łyszczec. U nas np. na wapiennym Bobrowcu, pewnie też tak samo wypasione - na wapieniu mają co jeść ;).

Cytuj:
Znowu jakieś zmutowane kwiatki, trochę jak Sasanka Alpejska albo Zawilec, tylko kwiatostan wielokwiatowy.

Blisko, ale trzeba wmontować w nazwę jeszcze jeden kwiat. Zawilec narcyzowy ;).

Fajna wycieczka i piękna, kwiecista pora roku :).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Fajne Babki
PostNapisane: Pt cze 21, 2019 7:55 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2164
Dzięki za fachowe ponazywanie kwiatków :)
W końcu ktoś tu zwrócił uwagę na ciekawe "dynamiczne" zdjęcie ;)

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Fajne Babki
PostNapisane: Pt cze 21, 2019 9:20 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
sprocket73 napisał(a):
Dzięki za fachowe ponazywanie kwiatków :)

Na zdjęciach widzę jeszcze niebieską krzyżownicę oraz oczywiście goryczki, ale nie wiem, jakie ;)

Cytuj:
W końcu ktoś tu zwrócił uwagę na ciekawe "dynamiczne" zdjęcie ;)

Zdjęcie jest naprawdę świetne, dobrze skadrowane i naprawdę ma w sobie sporo dynamiki, nie tylko dzięki mającemu w sobie ogromne pokłady owej dynamiki Tobiemu ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Fajne Babki
PostNapisane: So cze 22, 2019 8:29 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
O jak ja dawno nie wchodziłem na Siwy przez Babki. Trzeba sobie odświeżyć te szlaki z południa, bo bardzo miło je wspominam z dawnych lat...

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Fajne Babki
PostNapisane: N lip 07, 2019 4:10 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
Rejony zupełnie mi nieznane, kolejna dla mnie inspiracja. Parę lat temu szłam na Siwy Wierch z Zuberca ale nie doszłam do celu, bo zrobiło się mleko i nic nie było widać. Babki będą miały priorytet, może się uda zawitać w te rejony.
Piękne foty, a najbardziej podoba mi się zdjęcie Twojej pięknej żony i Tobiego :)
sprocket73 napisał(a):
Na koniec w tesco kupiliśmy sobie w prezencie za udany dzień Tatrzańską Hetbatkę 57% o smaku dzikiej róży i czerwonej herbaty.
I to kolejna inspiracja :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL