Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt kwi 19, 2024 9:25 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Trzy fazy chmur
PostNapisane: Cz kwi 11, 2019 4:40 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Na wyjeździe z Zakamennego zatrzymała nas policja. Po sprawdzeniu dokumentów i pouczeniu żebym trochę zwolnił policjant zapytał rutynowo, gdzie się wybieramy. Odpowiedziałem zaspany, że w góry, co raczej zgodziło się z jego przypuszczeniami po tym jak zlustrował wzrokiem nasze plecaki leżące na tylnych siedzeniach samochodu. Podczas dalszej drogi nie wiedziałem czy się gonić, czy zwalniać, bo na niebie wisiały ciężkie i niskie chmury. W okolicy przełęczy Prislop trochę się rozstąpiły i było już jasne, że jest to morze niskich chmur. W Wyżnim Kubinie mieliśmy więc zagwozdkę, w którą stronę iść i w końcu padło na Wielkiego Chocza, czyli odwrotnie niż początkowo planowaliśmy. Zażartowałem do żony, że chmury będą przechodzić przez szczyt akurat, gdy będziemy na wierzchołku i rzeczywiście później tak się stało.

Zielony szlak z Wyżniego Kubina jest początkowo dość słabo oznakowany i we mgle niełatwo było jego znaki odnaleźć. Wyżej wszystko jest już ok oprócz stromizny, która (jak na wszystkich znanych mi szlakach na Wielki Chocz), nie patyczkuje się z turystami. W górnych partiach pojawił się świeży śnieg na ziemi i drzewach, który zwiastował raczej pojawienie się innych świąt niż zbliżające się Wielkanocne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod szczytem minęliśmy rozmowną kobitkę, która z wszystkimi wdawała się w dyskusję. Zdaję się, że po prostu wszystkich znała, a turyści, których spotkaliśmy w okolicy szczytu wchodzą na niego co weekend. W książce wpisowej na stronie z marca, jakaś ekipa napisała, że są na Wielkim Choczu w tym miesiącu już 9 raz. Także ta teoria by się potwierdzała.
Widoki ze szczytu ograniczone, ale bardzo klimatyczne – tak, jak podejrzewałem, chmury wkraczały w drugą fazę tego dnia i z niższego poziomu przemieszczały się do góry, na nieboskłon.
Na szczyt dotarł młody Słowak z psem. Najpierw pies nas obwąchał, a później gość się zapytał czy to po naszych śladach wlazł do góry zielonym szlakiem z Kubina. Przez kilka minut mieliśmy go za copperfielda, ale w końcu skapliśmy się , że to przecież pies nas wyniuchał.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rozpoczęliśmy zejście czerwonym szlakiem w kierunku Lucek i kilka minut później chmury się wywiały z wierzchołka. Nie ma to jak wyczucie czasu. Zdobyliśmy jeszcze Małego Chocza, bo nie byliśmy na nim wcześniej. Ktoś fatalnie założył ślad, przez co wejście było dość wyczerpujące, a świeży śnieg z odgarnianych krzaków przemoczył nasze ciuchy.

Obrazek

Obrazek

Zejście czerwonym szlakiem w kierunku Lucek polega na permanentnym przedzieraniu się przez wiatrołomy w bardzo nachylonym terenie. To tak w dyplomatycznym ujęciu, a w mniej dyplomatycznym: $%^&*@!
W odpowiednim miejscu szlak pożegnaliśmy i zaczęliśmy kierować się na północ. Na ścieżce minęliśmy kilka drzew z wyraźnymi zielonymi, szlakowymi oznaczeniami, więc jakiś szlak tak kiedyś musiał prowadzić. Minęliśmy tez bardzo duże lawinisko (jest one zaznaczane na mapach hikingu), pewnie z grudnia, czyli z okresu kiedy lawiny nie schodzą :wink:. A w takich Górach Choczańskich, to już w żadnym wypadku.

Obrazek

Po drodze minęliśmy również ładną polankę z krokusami, którą wyraźnie widać było ze szczytu i zwózkową drogą dotarliśmy do szosy, która łączy Lucki z Osadką. Chmury wkroczyły w druga fazę dnia i rozgościły się na niebie na dobre. Dalej nieustannie kierowaliśmy się w kierunku wschodnim omijając łąkami kolejno szczyty Holicy i Ostronia. I tak dotarliśmy pod Ostry Vrch z widokiem na Malatinę i Tatry Zachodnie. Niczym Tobi wdrapałem się na pobliską ambonę żeby złapać lepszą perspektywę do zdjęcia, ale jedyne co udało mi się złapać, to strach przed tym aby ambona nie zawaliła się pod moim ciężarem, bo chwiała się na wszystkie strony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie doczłapaliśmy do Malatiny, gdzie zamarzyły mi się haluszki na widok gościńca z zapraszającymi parasolami reklamującymi lokalną markę piwa. Żona przystała na propozycję, ale przy bufecie się okazało, że do wyboru są tylko napoje procentowe. Wybraliśmy ten najmniej procentowy – Martiner. W rzeczywistości raczej był to sikaner, żeby nie użyć mocniejszego słowa ciulaner. Na zewnątrz siedzieli jeszcze dwaj motocykliści, którym chyba piwo smakowało, bo zamówili następne. W środku zaś na stołach drzemali inni mili goście. Tak to w gościńcu bywa w niedzielny, ciepły dzień. W gościńcu pod Lipou...

Obrazek

Obrazek
w tle Niżne Tatry

Obrazek

Tak wzmocnieni kontynuowaliśmy nasz marsz, teraz już w kierunku zachodnim, czerwonym szlakiem. Specjalnie wybraliśmy czerwony, bo jest najładniejszy i pięknie komponuje się na słupach wysokiego napięcia. Najczęściej taki wybieramy, bo najbardziej rzuca mi się on w oczy, gdy studiuję mapy i planuję przebieg kolejnej wycieczki. W Alpach praktycznie za każdym razem. Dlatego w słynnej ankiecie, która niedawno pojawiła się na forum, wybrałem odpowiedź „czerwony”.

Obrazek

Obrazek

Nie ma co owijać w bawełnę – innego szlaku w powrotnym kierunku i tak nie było, a w później to już w ogóle musieliśmy porzucić znakowaną trasę żeby przedostać się grzbiecikami pod Ostrą Skałę. Chmury wkroczyły w ostatnią fazę, w tą którą najbardziej lubię, czyli w fazę baranków leniwie przemieszczających się po niebie. Sielankę psuli trochę kierowcy pędzący na motorach i quadach, którzy mijali nas na pełnej prędkości. No trudno – niektórzy widocznie tak muszą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stromo, po nasypach starego grodziska wspięliśmy się na grzbiet Ostrej Skały, gdzie spotkaliśmy ścieżkę prowadzącą na punkt widokowy. Przywitał nas bardzo zapuszczoony i ukwiecony teren, a po drodze minęliśmy kilka stanowisk sasanki słowackiej. Na końcu ścieżki dość niebezpieczna wyhladka na okolicę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Weszliśmy jeszcze na Tępą Skałę, z której zeszliśmy wzdłuż gęsto obitej skalnej ścianki służącej wspinaczom, wprost do Wyżniego Kubina i na parking.

Obrazek
tupa skala i jej skalne wyhladki

Obrazek

Długość naszej trasy to jakieś 30 km i około 2000 metrów przewyższenia, czyli w sam raz na jeden dzień. Trasa bardzo dobra na początek wiosny, bo okoliczne polany obfitują w krokusy i inne kwiecie, a ośnieżone okoliczne góry stanowią ładny kontrast z zieleniącymi się łąkami. No i można zdobyć Wielki Chocz trochę inaczej niż zawsze :wink: .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz kwi 11, 2019 5:02 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2174
Fajny pomysł na Chocza, taki Chocz+
Ostra i Tupa nęcą mnie za każdym razem jak je widzę ;)
A nie mówiłem, że czerwony szlak wybiera się najczęściej... ha!

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 13, 2019 10:45 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1494
Lokalizacja: W-wa
lubię w twoich zdjęciach to, że są trochę szorstkie, naturalne, niezajechane, dobrze mi się przyrodę ogląda na takich właśnie zdjęciach
(o przestrzeni, czasem naprawdę imponującej, już wspominał krank)

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 14, 2019 12:43 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
magis napisał(a):
Na wyjeździe z Zakamennego zatrzymała nas policja.
I nie dostałeś mandatu? W Tatrzańskiej Łomnicy zapłaciłam 10 euro za przekroczenie prędkości o 10 km.
magis napisał(a):
Specjalnie wybraliśmy czerwony, bo jest najładniejszy i pięknie komponuje się na słupach wysokiego napięcia.
:mrgreen: :D
magis napisał(a):
Najczęściej taki wybieramy, bo najbardziej rzuca mi się on w oczy, gdy studiuję mapy i planuję przebieg kolejnej wycieczki.
sprocket73 napisał(a):
A nie mówiłem, że czerwony szlak wybiera się najczęściej... ha!
:mrgreen:
magis napisał(a):
Dlatego w słynnej ankiecie, która niedawno pojawiła się na forum, wybrałem odpowiedź „czerwony”.
A ja jak doczytałam tę ankietę do tego pytania to zrezygnowałam z odpowiedzi, bo mnie bardziej interesuje czy w dane miejsce prowadzi jakiś szlak nieważne jakiego koloru, czy może zamiast szlaku jest ludzik ubrany na zielono :wink:
A teraz serio: super wycieczka, pogoda w drodze powrotnej iście wiosenna a widoki rewelacyjne. Zdjęcia the best. :) Tylko trasa długa.

ps. pozwolę sobie na małą prywatę. Czy ta trasa przez Zakamenne jest dobrą opcją aby dojechać do Liptowskiego Mikulasza (przez Ruzomberok)?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N kwi 14, 2019 8:42 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Zdjęcia prze- bardzo!

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 15, 2019 7:55 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4464
Lokalizacja: GEKONY
Właśnie, jak to tak bez mandatu od Słowaka? :mrgreen:

Motocykle i quady potrafią zepsuć każdą sielankę. Zdjęcia i relacja jak zwykle bardzo fajne:)

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 15, 2019 8:17 am 
Nowy

Dołączył(a): Śr maja 16, 2018 9:38 am
Posty: 23
magis napisał(a):
Zejście czerwonym szlakiem w kierunku Lucek polega na permanentnym przedzieraniu się przez wiatrołomy w bardzo nachylonym terenie. To tak w dyplomatycznym ujęciu, a w mniej dyplomatycznym: $%^&*@!


Okolice Prosiecznego to są dopiero wiatrołomy , te góry również dopadło wymieranie świerków kiedyś okolice Pravnacza otaczał gęsty świerkowy las a teraz widoki.

magis napisał(a):
Dalej nieustannie kierowaliśmy się w kierunku wschodnim omijając łąkami kolejno szczyty Holicy i Ostronia


Fajnie tereny do eksploracji nieznakowanych szczytów w dodatku legalnie , najfajniejsze te łąki z widokiem na Chocza i Tatry


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 15, 2019 3:23 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
anke napisał(a):
lubię w twoich zdjęciach to, że są trochę szorstkie, naturalne, niezajechane, dobrze mi się przyrodę ogląda na takich właśnie zdjęciach

Dzięki, staram się jak najmniej ingerować w to co wychodzi z puszki. Szorstkie? Czemu nie.
e_l napisał(a):
I nie dostałeś mandatu? W Tatrzańskiej Łomnicy zapłaciłam 10 euro za przekroczenie prędkości o 10 km.

Nie dostałem, bo nie "suszyli". Zresztą rzadko oglądam słowacką policję przy drodze z pomiarem prędkości.
To wiele nie zapłaciłaś - u nas pewnie byś dostała więcej.
e_l napisał(a):
Czy ta trasa przez Zakamenne jest dobrą opcją aby dojechać do Liptowskiego Mikulasza (przez Ruzomberok)?

Ja tak od kilku lat jeżdżę. Według mnie najszybciej i lepiej dla żołądka w porównaniu z drogą przez Zuberec.
Gór Ski napisał(a):
Fajnie tereny do eksploracji nieznakowanych szczytów w dodatku legalnie , najfajniejsze te łąki z widokiem na Chocza i Tatry

Na Holicy wyczaiłem wychodnie skalne, widoki z nich będą głównie na Chocza, ale zawsze jakiś nowy plan jest :wink:.
Gór Ski napisał(a):
Okolice Prosiecznego to są dopiero wiatrołomy , te góry również dopadło wymieranie świerków kiedyś okolice Pravnacza otaczał gęsty świerkowy las a teraz widoki.

W zeszłym roku byłem na Prawnaczu w podobnym terminie. Startowałem z Chlebnic i właziłem bezszlakowo przez Helias. Chyba dodawałem nawet zdjęcia na forum.
Gór Ski napisał(a):
Okolice Prosiecznego to są dopiero wiatrołomy

Dlatego się tam nie wybieram w najbliższym czasie. Gdyby nie te zdemolowane lasy, Góry Choczańskie stanowiłyby perełkę całego regionu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 15, 2019 8:00 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
magis napisał(a):
Ja tak od kilku lat jeżdżę. Według mnie najszybciej i lepiej dla żołądka w porównaniu z drogą przez Zuberec.
Dzięki, obejrzałam tę trasę w googlach i wydała mi się ok.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL