Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:14 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lut 11, 2019 6:13 pm 
Swój

Dołączył(a): So lip 28, 2018 11:20 am
Posty: 74
Jako, że prognozy pogody przed wyjazdem do Bostonu nie nastrajały zbytnio pozytywnie (ogólnie zimno i śnieżno) nie planowałem żadnych weekendowych wypadów. Na miejscu okazało się, że śniegu nie ma, ale temperatura trzyma się koło zera. W piątek pod koniec pierwszego tygodnia pobytu zrobiło się jednak ciepło (koło 10C) i słonecznie i stwierdziłem, że może by coś jednak w weekend zrobić.

Po zerknięciu w Google Maps, listę parków stanowych w Massachusetts i w New Hampshire w poszukiwaniu jakichś pagórków padło Monadnock State Park. Park znajduje się jakieś 120 km od Bostonu co daje około półtorej do dwóch godzin jazdy. Teraz tylko szybkie znalezienie najbliższej wypożyczalni samochodów, rezerwacja na sobotę i ustawienie budzika na 6 rano.

W sobotę rano okazało się, że niestety pogoda piątkowa się nie powtórzy - wprawdzie było słonecznie, ale zdecydowanie niezbyt ciepło.

Po dotarciu na miejsce wchodzę do Visitor Center, gdzie sprzedają bilety do parku i pierwsze pytanie jakie pada od strażnika to czy mam kolce na buty posiadam, bo na szlakach trochę lodowisko. Nie posiadałem więc już się miałem szykować do odwrotu, ale okazało się, że można je wypożyczyć ([ur=https://kahtoola.com/product/microspikes/l]MicroSpikes[/url]) na miejscu za 10 USD. Biorę! Dodatkowo dowiedziałem się którym szlakiem najlepiej iść - White Cross Trail to lód po całości i zdecydowanie nie polecają nawet z MicroSpikes, White Dot Trail za to całkiem do zrobienia.

No to idziemy!

Już na samym początku szlaku lodowisko.
Obrazek

Szlak powoli zaczyna piąć się do góry.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok gdzieś z połowy szlaku.
Obrazek

Wychodzimy powyżej linii lasu. Zaczyna robić się wietrznie ale przynajmniej w końcu widać cel wędrówki.
Obrazek

Chyba najgorszy odcinek szlaku - niby małe zejście w dół, ale raczki zupełnie się nie wbijają w twardy lód. Na szczęście udaje się objeść po gałęziach i kamieniach.
Obrazek
Obrazek

Końcowe podejście do szczytu.
Obrazek
Obrazek

No i wreszcie widok ze szczytu na stronę północną. Wieje okropnie - nie da się ustać a moja raczej miejska niż trekkingowa kurtka przestaje dawać radę. Żeby odpocząć trzeba ukryć się za załomem skalnym.
Obrazek

Spotykam jakichś ludzi, który podchodzili w podwójnych rękawicach i to jeszcze z ogrzewaczami i w mega grubych czapkach. Są dość zdziwieni, że ja bez rękawic i tylko w kapturze, ale jakoś w zadziwiający sposób nie było mi zimno i nawet rękawic czy czapki nie wyjąłem z plecaka. :)

10 minut na szczycie i czas się zbierać w drogę powrotną, zejście tym samym szlakiem.

Wysokość 964 metry. Początek szlaku na 419. Wyszło jakieś 545 metrów podejścia.
Dystans - 6.39 km. Całość wraz z odpoczynkami 2:40h.

Polecam!

Strona parku
Mapa szlaków


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 12, 2019 8:19 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Hej, a Ty ostatnio byłeś po przeciwnej stronie Stanów :roll:
Teraz wschód - moje marzenie. Na zdjęciach trochę jak nasze Stołowe :) Fajnie, że taki sprzęt mają na wypożyczenie.
U nas dostaniesz info o warunkach, sugestię i rób co chcesz.

Byłeś tam też w czasie tego wiru polarnego ?

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 12, 2019 8:29 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Z tamtych stron to znam tylko (ze słyszenia) Adirondack. To chyba gdzieś niedaleko, nie?
Redemption, to marzenie to miasta na wschodzie USA? Bo przyroda tam podobna jak u nas. Dziki Zachód to jest odjazd.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 12, 2019 9:07 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Pokazujesz piękniejszą część Stanów :) Czekam na kolejne relacje.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 12, 2019 9:08 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Miasta. NY szczególnie. Ja chętnie Stany wszerz i wzdłuż przygarnę, gdyby ktoś proponował do zwiedzania :mrgreen:
Relacja kranka też mi się podobała ;)

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 12, 2019 10:05 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Nowy Jork spoko. Myślę, że fajny może być Boston, nie byłem.

Ale chętniej bym pojechał do Kanady - Quebec i Montreal. Na zdjęciach wyglądają świetnie.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 12, 2019 11:54 am 
Swój

Dołączył(a): So lip 28, 2018 11:20 am
Posty: 74
Z tego co widzę to Adirondack strasznie daleko od czegokolwiek. Ponad 400 km z NYC i też 400 z Bostonu. Może kiedyś przy kolejnej wizycie, ale to raczej nie byłby tylko wypad na weekend...

W planach też przy kolejnej wizycie mam White Mountains z najwyższym szczytem Mount Washington - 1916 m. Niestety w tej porze roku to tam wszystko śniegiem zawalone... :(

Z zachodniego wybrzeża to na pewno na liście jest północno-wschodnia część Yosemite - okolice Tioga Pass i Mono Lake. Niestety na którąkolwiek z tych rzeczy muszę czekać co najmniej do czerwca/lipca bo Tioga Pass zazwyczaj jest śniegiem zawalona gdzieś do czerwca właśnie z tego co słyszałem.

Jedna rzeczą o której marzę jest High Sierra Trail - 80 km szlak z finiszem na czterotysieczniku - Mt Whitney. Ale nie wiem na ile jest to realne w najbliższym czasie - nigdy do tej pory nie robiłem wielodniowych wycieczek. No i jeszcze te 4 tysiące... ;)

Co do miast to NYC > Boston. Jak potem do komputera siądę to podrzucę jakieś albumy z obu. W Nowym Jorku zdecydowanie więcej zrobiłem i Manhattan jakoś wydaje mi się ciekawszy niż Boston.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 12, 2019 4:02 pm 
Swój

Dołączył(a): So lip 28, 2018 11:20 am
Posty: 74
Nowy Jork:
- Muzeum WTC, Intrepid Sea, Air & Space Museum, New York Transit Museum - https://photos.app.goo.gl/JcBPzib0Kicuhsxy2
- Ellis Island, trochę miasta, Statua Wolności, Central Park - https://photos.app.goo.gl/l5z7fVYGIXz52Tsb2
- Metropolitan Museum of Art - https://photos.app.goo.gl/PHpL6tYCkfPEgiLf1

Trochę (ale mało) Bostonu - https://photos.app.goo.gl/6w9Q2Z1wVwsVChUb9

Redemption: wiry polarne i inne mroźne rzeczy jak na razie udało mi się ominąć... :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 12, 2019 7:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Co robisz w Ameryce? Nie kojarzę, czy gdzieś już pisałeś skąd się tam wziąłeś.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lut 12, 2019 9:07 pm 
Swój

Dołączył(a): So lip 28, 2018 11:20 am
Posty: 74
Nie mieszkam w Stanach. Od czas do czasu tylko z pracy jeżdżę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 13, 2019 8:12 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Jak ja Ci zazdroszczę. Foty super. I ta pora roku- tam jest inne słońce, zawsze mam wrażenie,że bardziej ostrzy obraz :)
Pięknie, depresję mam :wink:

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL