Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 1:47 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sty 24, 2019 6:26 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Do 19 stycznia przyszło mi czekać na rozpoczęcie sezonu górskiego 2019. Wcześniej pogoda stawała na przeszkodzie, a nie jestem zwolennikiem chodzenia po górach na zaliczenie w chmurach, mgłach i śnieżycach. Liczą się widoki, towarzystwo i jakiś sensowny plan.
Nie jestem jakimś wytrawnym alpinistą i zimą – zwłaszcza przy grubej pokrywie śniegu – a z taką mamy do czynienia w tym roku najczęściej wybieram trasy ze schroniskiem po drodze. Zawsze jest wtedy szansa, że nie będziemy brodzić w śniegu po pas. Z tego też powodu wybrałem Krawców Wierch. Bardzo fajny kameralny szczyt, jest schronisko (bacówka), no i byłem tam po raz ostatni dawno temu (na pewno ponad 10 lat minęło).
Punkt zbiorczy tym razem mamy w Skawinie. Dobra miejscówka, powodująca, że można ominąć Kraków i wszyscy mamy tam w miarę blisko. Po 6-tej mkniemy już w 6-tkę nowym nabytkiem Daniela. Po drodze prawie zero śniegu. Przecieram oczy ze zdumienia, bo koło domu mam jeszcze całkiem spore zapasy. Podróż umila nam wiśniówka z Soplicy. Przejeżdżamy przez Przełęcz Kocierską. No tu już nie przelewki – leży z pół metra śniegu. Czujemy, ze jesteśmy w górach, ale przed nami jeszcze kawał drogi. Próbuję uchwycić wschód słońca z samochodu.

Obrazek

Średnio się to udaje, ale coś widać. Wreszcie odbijamy na miejscowość Glinka – kojarzącej się jednoznacznie z naszą najlepszą siatkarką. Jesteśmy przy kościele. To nie były żarty, że w Beskidzie Żywieckim jest wręcz klęska urodzaju jeśli chodzi o śnieg. Na dzień dobry zakopujemy się naprzeciwko kościoła. W kupie siła – po którejś próbie udaje się wyjechać na stabilne podłoże. Zakładamy stuptuty i ruszamy żółtym szlakiem. Początkowo idzie się dobrze bo droga jest odśnieżona, ale do czasu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem już była walka z żywiołem. Trzeba robić częste przerwy i się wzmacniać – tym razem słowacka „hruszka”. Zima w tym rejonie jest bajkowa. Nieskazitelna biel, skrząca się w słońcu.

Obrazek

Widoki niesamowite – w oddali widać tatrzańskie szczyty.

Obrazek

Najtrudniejsze okazało się ominięcie połamanych drzew. Oj tam energii straciliśmy, bo śniegu było po pas.

Obrazek

Obrazek
Jeszcze kawałek praktycznie nieprzetartym szlakiem i docieramy do miejsca, gdzie widoczne już są bardziej wyraźne ślady. Stąd już szło się lepiej. Dochodzimy do bacówki PTTK na Krawcowym Wierchu. Leży tu jakieś półtora metra śniegu, ale te niesamowite widoki…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Próbowaliśmy wejść na właściwy wierzchołek. Przeszliśmy nawet kilkadziesiąt metrów, ale brnięcie dalej w śniegu po pas mijało się z celem.
Dojście z Glinki zajęło nam ok. 3,5 godziny. Latem pewnie byśmy to zrobili w czasie o połowę krótszym. W schronie wreszcie można zjeść coś ciepłego i rozgrzać się - tym razem pigwą. Robimy fotki i zaczynamy schodzić tą samą drogą. Nadziei na to, że inne szlaki są przetarte raczej nie było.

Obrazek

W drodze powrotnej zaliczamy kilka spektakularnych upadków na śliskiej nawierzchni, ale raków czy raczków nikomu już się nie chciało wyciągać z plecaka. Na dole jesteśmy przed 15-tą. Było pięknie – i co najważniejsze udało się zdążyć na derby Londynu :). Nie spodziewałem się, że Arsenal tak łatwo się rozprawi z Chelsea… Dziękuję wszystkim za towarzystwo. Obyśmy zawsze trafiali taką pogodę w górach… Piękna zima jest w tym roku, trzeba korzystać… Mam świadomość, że nie była to jakaś wielka górska eskapada, no ale nie co dzień się bywa w Rumunii czy na Ukrainie. Zdecydowanie małe jest piękne :).

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 11, 2019 2:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4099
Żona nie lubi łazić? Czy lubisz po prostu zmieniać partnerki na szlaku? :D

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 13, 2019 11:32 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Redemption MM napisał(a):
Żona nie lubi łazić? Czy lubisz po prostu zmieniać partnerki na szlaku? :D


Lubi, ale jest po ciężkim złamaniu nogi, więc póki co marne szanse - zwłaszcza zimą...

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 13, 2019 12:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4099
Ale nie w górach? Niech się rehabilituje zdrowo.

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 18, 2019 11:08 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1609
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Redemption MM napisał(a):
Ale nie w górach?


Nie, na naszych schodach...

Redemption MM napisał(a):
Niech się rehabilituje zdrowo.


Dziękuję w jej imieniu :).

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL