Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz kwi 25, 2024 4:34 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N gru 23, 2018 7:56 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
Kiepska pogoda za oknem i w górach, może by tak wrócić wspomnieniami do wakacji :D
W tym roku któryś raz z rzędu spędzamy je w Chorwacji. Jak wiadomo to górzysty kraj, z łatwymi do zdobycia szczytami, ale jak dla mnie z nieakceptowalnymi temperaturami by za dnia włóczyć się po górach gdy z nieba leje się żar. Góra Świętego Eliasza to najwyższe wzniesienie na półwyspie Peljesac o mało imponującej wysokości 961m, ale uzmysłowić sobie trzeba, że wchodzimy na szczyt z poziomu morza, także przewyższenie już nie jest takie banalne. Szczyt ten ma bardzo charakterystyczny kształt i widoczna jest z wielu miejsc, czy to z wybrzeża, czy też z którejś z dalmatyńskich wysp. Wielokrotnie obserwowałem ten wyrastający z morza masyw, szczególnie dobrze widoczny gdy ustaje wiejący na wybrzeżu lokalny wiatr Bora. Gdy zapada decyzje, że kolejne wakacje spędzamy w Orebiciu, czyli miejscowości u stóp Eliasza, zaczynam snuć plany co do wejścia na tą górę. Kilka razy nastawiam zegarek na czwartą rano, ale jakoś nic nie może mnie zmotywować by o tak wczesnej godzinie zwlec się z łóżka na wakacjach :lol: Nie bez znaczenie jest też dzień, w którym udamy się na szczyt. Tutejszy klimat jest dość specyficzny, jeżeli dzień jest słoneczny i bez wiatru to trzeba liczyć się z tym, że dnia następnego będzie kiepska widoczność. Na wyjście wybieram dzień poprzedzony wieczorną burzą. Poranek jest rześki i wietrzny co gwarantuje, że będzie coś widać. Startuję kilka minut po czwartej z centrum Orebicia. Szlaki prowadzące na szczyt z Orebicia są dwa, wybieram na wyjście tą krótszą drogę, ale ponoć trudniejszą z bardzo widokowym trawersem pod szczytem. Początkowo szlak prowadzi bardzo długim trawersem u podstawy góry w głąb bardzo wąskiej doliny. Potem już stromiej gęstymi zakosami w dębowym lesie, nawet nie miałem pojęcia, że takie drzewa tutaj rosną i o dziwo ten najbardziej męczący odcinek pokonuje się w przyjemnym cieniu. Kolejny fragment to coś w rodzaju gołoborzy, którymi wchodzimy na widokowy trawers , którym przechodzimy na drugą stronę podszczytowych fragmentów na bardzo rozległy płaskowyż. Już z trawersu mamy rozległe widoki na Orebić, kanał Peljaski i południowo-wschodnia część półwyspu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze zanim płaskowyż przysłoni wszelkie widoki, mamy wgląd na miasto Korcula.

Obrazek

Na płaskowyżu rośnie rzadki sosnowy las, w miejscu tym najłatwiej się zgubić, znakowanie szlaku jest nieczęste i od groma ścieżek w różnych kierunkach a droga na szczyt nie jest taka oczywista.

Obrazek

Obrazek

Docieramy do domku/schroniska, do tego miejsca dochodzi jeszcze jeden szlak z Orebica spod samostanu Gospe od Andela. Tym szlakiem mam zamiar schodzić.

Obrazek

Potem równie rozległym zboczem kierujemy się do góry ku mało widocznemu wierzchołkowi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Docieram na szczyt, na którym jest tabliczka informująca o nazwie szczytu, puszka z zeszytem i krzyż, właściwie dwa. Jestem sam i za bardzo nie ma mi kto foto zrobić :? Widoczność jest genialna, widać wyspy Hvar i Brać na północy oraz spory fragment wybrzeża z górującym szczytem w masywie Bikovo Św. Jurkiem, obok wyspa Korcula i za nią Vis, gdzieś na południu majaczy Mljet, najciekawiej jednak wygląda sam półwysep, jego górzyste ukształtowanie ciągnące się w kierunku południowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co mnie zdumiewa, to to że ze szczytu nie widać Orebica, jak to ? A no tak to, to co widać z Orebica to przedwierzchołek. Zatem łatwą grania idę w kierunku Orebica do miejsca, w którym spodziewam się go zobaczyć. I bingo, docieram to miejsca gdzie grań ostro opada w dół i jest zrobiona jakaś fikuśna konstrukcja z luźnych kamieni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zbliżenie na przystań promową w Orebicu i miasto Korcula.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracam na główny wierzchołek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczyt dociera grupa z Częstochowy, dzięki nim mam foto i namawiają do wpisu w zeszycie.

Obrazek

Nie tracąc czasu zaczynam schodzić, słońce się rozkręca i temperatura wzrasta a w takich okolicznościach przyrody wolę leżeć na plaży niż pocić się na kamiennej pustyni.

Obrazek

Obrazek

Docieram do domku, gdzie już wśród sporej grupy turystów potwierdzam kierunek zejścia. Szlak prowadzi w gęstym sosnowym lesie a potem bardzo długim trawersem z widokiem na Korculę sprowadza pod samostan.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Docieram do rozwidlenia szlaków na Orebic i Viganj i od tego momentu towarzyszą mi już tylko widoki na pobliską Korculę. Ostatni fragment szlaku prowadzi pomiędzy niezamieszkałymi posesjami i sprowadza na asfaltową drogę, którą docieram do samostanu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z pod samostanu jest niesamowity widok na kanał Peljaski, miasto Korculę i cedrowy las poniżej drogi na której się znajdujemy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok samostanu znajduje się ciekawy cmentarz, zresztą większość starych cmentarzy w Chorwacji wygląda dość ciekawie i położone są w miejscach z których rozpościerają się ładne widoki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powrót na kwaterę to kilkadziesiąt minut po asfalcie w coraz bardziej upierdliwym skwarze. Na kwaterę docieram po dziewiątej a w progu wita mnie zapach świeżo zaparzonej kawy :D Mój Boże to był czas :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 23, 2018 8:15 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2175
Bałkańskie góry nadmorskie są cudne. Uwielbiam.
Gór o nazwie Sv. Ilia mają tam chyba najwięcej. Ta Twoja jest dość mocno uczęszczana, ścieżka konkretna i nawet ludzi spotkałeś... można powiedzieć komercyjne miejsce ;)

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 24, 2018 10:07 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10404
Lokalizacja: miasto100mostów
Przepiękne widoki. Myślałem o tym szczycie ale na Peljesacu byliśmy tylko jeden dzień. Byliśmy kilka godzin w Korculi i zwiedziliśmy mury Stonu.
Super relacja.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 24, 2018 2:33 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
sprocket73 napisał(a):
Gór o nazwie Sv. Ilia mają tam chyba najwięcej. Ta Twoja jest dość mocno uczęszczana, ścieżka konkretna i nawet ludzi spotkałeś... można powiedzieć komercyjne miejsce

Też to stwierdziłem, że jest chyba z pięć szczytów o tej nazwie. Ludzi jest sporo na szlakach prowadzących na tą górę, ale to jedyne konkretne miejsce w okolicy na górskie przechadzki, zresztą to chyba najwyższa góra w Dalmacji tak blisko wybrzeża.

Krabul napisał(a):
Przepiękne widoki. Myślałem o tym szczycie ale na Peljesacu byliśmy tylko jeden dzień. Byliśmy kilka godzin w Korculi i zwiedziliśmy mury Stonu.
Super relacja.

Widoki są super, szczególnie na cały archipelag wysepek w okół Korculi. My zazwyczaj siedzimy dwa tygodnie w jednym miejscu i ogarniamy całą okolicę, półwysep zjeździliśmy od Stonu po Loviste.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 27, 2018 9:43 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4465
Lokalizacja: GEKONY
Patrzę za okno... Patrzę w monitor na Twoje zdjęcia... Jeszcze raz za okno... Żałuję, że nie jestem w Chorwacji :?

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL