Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:48 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So lut 17, 2018 1:59 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 04, 2014 7:19 pm
Posty: 138
Lokalizacja: Dankowice/Bielsko-Biała
Po wekendowych opadach śniegu, które miały miejsce w naszej części Beskidów, postanowiłem skorzystać z zimowych warunków i zawitać na bardzo lubianą przeze mnie górkę w Beskidzie Śląskim - Błatnią (917 m n.p.m.).

Wędrówkę rozpoczynam z dużego parkingu znajdującego się w Dolinie Wapienicy. W pierwszej kolejności przekraczam most nad rzeką Wapienica i dochodzę do niebieskiego szlaku, który doprowadzi mnie pod schronisko PTTK na Błatniej.

Leśna ścieżka biegnąca w dolinie jest niemal pozioma i bardzo przyjemna. Wszystko jednak ulega zmianie, kiedy niebieska strzałka nakazuje iść w prawo. Na pierwszy rzut oka ścieżka nie wygląda jeszcze groźnie, ale za kolejnym łukiem kręcącym w prawo, rozpoczyna się rzeźnicze podejście na Palenicę (688 m n.p.m.). Na stosunkowo krótkim odcinku trzeba zrobić ok. 200 metrów przewyższenia, a więc nie ma lekko :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Od Palenicy dalsza część szlaku jest już zdecydowanie łagodniejsza.
Mijając jeden z nielicznych odcinków widokowych na niebieskim szlaku, przechodzę przez Wysokie (756 m n.p.m.), a następnie bardzo przyjemną ścieżką docieram do nieco bardziej nachylonego podejścia, które wyprowadza mnie na Przykrą (818 m n.p.m.).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z Przykrej czeka mnie "sekundowe" zejście na Siodło pod Przykrą (801 m n.p.m.), z którego pozostaje już tylko atak szczytowy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


W miarę szybko docieram pod znajdujący się po prawej stronie budynek schroniska PTTK.
Jednak zanim przekroczę jego progi, odbijam w lewo, i po kilku minutach stoję już na szczycie Błatniej (917 m n.p.m.), gdzie znajduje się sporych rozmiarów polana ze świetnymi widokami na przede wszystkim Beskid Śląski.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ze szczytowej polany udaję się wreszcie do bardzo lubianego przeze mnie schroniska, w którym tradycyjnie zajadam się przepyszną kwaśnicą. Wiele kwaśnic już przerobiłem w różnych schroniskach, ale ta na Błatniej jest ciągle najlepsza :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po kwaśnicowej uczcie opuszczam schronisko i powracam na parking w Wapienicy tym samym niebieskim szlakiem.

_________________
http://mateuszorantek.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 18, 2018 5:29 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Mam wielki sentyment do tego pasma. Pierwszy wspólny wyjazd pod namiot, potem podróż poślubna.. ech..

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 18, 2018 6:50 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Byłem w grudniu tamtego roku. Też wychodziłem z Wapienicy, z tym, że robiliśmy pętelkę przez Szyndzielnię i Klimczok na Blatnią. Ostatni odcinek zejścia niebieskim szlakiem rzeczywiście konkretny. Generalnie całkiem przyjemne rejony. Ja akurat nie brałem kwaśnicy w schronisku, ale ci co zamawiali chwalili sobie :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 18, 2018 7:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
Myśmy kiedyś z Brennej, a ostatnio ze Szczyrku szli. Wracaliśmy latem po ćmoku już :mrgreen:

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 18, 2018 8:15 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 04, 2014 7:19 pm
Posty: 138
Lokalizacja: Dankowice/Bielsko-Biała
Pętla z Wapienicy przez Błatnią, Klimczok i Szyndzielnię to taki niemalże klasyk w tej części Beskidu Śląskiego :)
... ale polecam także wędrówkę na Błatnią z Jaworza Nałęża szlakiem harcerskim i powrót za czerwonymi znakami - bardzo fajny szlak >>> http://mateuszorantek.blogspot.com/2017/06/szlakiem-harcerskim-na-batnia-w.html

_________________
http://mateuszorantek.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL