Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:34 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 29, 2017 11:44 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5455
Lokalizacja: Białystok
Od razu następnego dnia po przyjeździe do Austrii postanawiamy atakować główny cel naszego wyjazdu. Prognozy są bardzo dobre i mimo małych wątpliwości szkoda nam marnować dzień lampy na "rozchodzenie". Tak więc rano śniadanie, godzinna podróż samochodem i jesteśmy na parkingu przy jeziorze.

Obrazek

Szlaki rozchodzą się w tym miejscu na wszystkie strony świata, nasz wiedzie południowo-zachodnim brzegiem jeziora Schlegeisspeicher.

Widoki jak w bajce:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odcinek przy jeziorze szło się strasznie jeśli chodzi o tempo. Jest tak ładnie, że co chwilę w ruch idzie aparat. Może nie można tego nazwać stratą czasu ale chcąc zdążyć przed zmrokiem musimy przyspieszyć. W końcu osiągamy koniec jeziora i nabieramy tempa.

Dolina Schlegeisgrund:

Obrazek

W końcu zaczynamy podejście. Ścieżka od razu dość mocno staję dęba więc szybko zdobywamy wysokość.

Obrazek

Chmury też zaczyna ładnie przewiewać więc widoki wokół zaczynają robić się coraz bardziej imponujące.

Obrazek

Po jakimś czasie pierwszy raz widać nasz dzisiejszy cel. Może z tej strony nie wygląda zbyt imponująco ale ani trochę nas to nie zraża.

W środku zdjęcia Furtschaglspitze, na lewo od niego Schonbichler Horn:

Obrazek

Grzbiet zamykający dolinę od zachodu:

Obrazek

Trzytysięczniki z lodowcem Schlegeiskess zamykające dolinę od południa:

Obrazek

Jeszcze parę minut marszu i meldujemy się w schronisku Furtschaglhaus (2295 m n.p.m.):

Obrazek

Robimy chwilę przerwy na żarcie i picie.

Browar w takiej scenerii smakuje wybornie:

Obrazek

Po pół godzinie ruszamy dalej. Czas nagli a do pokonania zostało jeszcze ponad osiemset metrów w pionie.

Widoki co rusz skłaniają aby na chwilę przystanąć i pofocić:

Obrazek

Obrazek

Największe wrażenie robi Grosser Moseler (3480 m n.p.m.) z lodowcem Furtschaglkees:

Obrazek

Po kilkudziesięciu minutach osiągamy grzbiecik, który będzie nas już prowadził prawie pod samą ścianę.

Okoliczności przyrody cały czas ekstraklasa:

Obrazek

Każdy idzie swoim tempem. My (ja i Renata) doczłapujemy się pod ścianę pierwsi. To już ponad trzy tysiące metrów wysokości więc lekko piździ. Już od jakiegoś czasu żałuję, że mam na sobie tylko krótkie spodenki. Takie uroki życia gdy chce się chodzić "na lekko".

Przed nami z kilkadziesiąt metrów kruchą skałą na przełączkę. Za chwilę ostateczny atak!

Ja pierdzielę ale tu ładnie!

Obrazek

Obrazek

No to ruszamy:

Obrazek

Skała krucha, obok wisi jakaś stalówka ale tylko miejscami jest pomocna. Trudności niewielkie - coś w stylu Zawratu od Hali.

Docieramy na przełączkę a tam otwierają się widoki na drugą stronę:

Obrazek

Z przełączki dosłownie kilka chwil kruchą granią i jesteśmy na wierzchołku.

Schonbichler Horn (3134 m n.p.m.) zdobyty! Mój drugi trzytysięcznik ale pierwszy, z którego zdobycia jestem w pełni zadowolony! Jest moc!

Widoki ze szczytu ryją banię! Jest przepięknie!

Północno-zachodnia grań z Talggenkopfe (3179 m n.p.m.) i Grosser Greiner (3201 m n.p.m.):

Obrazek

Południowo-wschodnia grań z Furtschaglspitze (3190 m n.p.m.) i Grosser Moseler (3480 m n.p.m.):

Obrazek

Krzyż na szczycie:

Obrazek

Lodowiec Schlegeiskees i otaczające go szczyty:

Obrazek

Lodowiec Waxseggkees i otaczające go szczyty:

Obrazek

Przełęcz Griesscharte (2811 m n.p.m.):

Obrazek

Po sesji zdjęciowej czekamy cierpliwie na resztę. Po kilkunastu minutach marznięcia mam jednak dość - mimo genialnej pogody jest cholernie zimno i brak dłuższych spodni mocno daje odczuć, że nie są to żadne kapuściane góry. Tak więc decyduje się schodzić. Po paru chwilach mijam się z Mateuszem i Nikolą - przybijamy piątki. Na przełęczy spotykam Andrzeja - znów gratulacje i schodzę dalej (Wiola spasowała i została pod ścianą)

Schodzę kruchymi skałami i już wiem, że wszystkie trudności już za mną. Dochodzę do Wioli i razem rozpoczynamy zejście do schroniska. Co chwilę robimy przerwy spoglądając wstecz i kontrolując gdzie jest reszta ekipy.

Widok z zejścia na Schonbichler Horn (taki niewybitny wierzchoł mniej więcej w środku):

Obrazek

Grosser Moseler (3480 m n.p.m.) i Furtschaglkees:

Obrazek

Widok na północny-zachód:

Obrazek

Podczas jednego z postojów w zejściu jak tu nagle coś nie jebło! Huk niesamowity! Dosłownie przed naszymi oczami ze ściany Furtschaglspitze odrywają się bloki kamienne wielkości domów jednorodzinnych i walą się z impetem w dół. Trwa to dosłownie z pół minuty. Jesteśmy w szoku. Stoimy w bezpiecznym miejscu ale to co widzieliśmy przed chwilą robi na nas ogromne wrażenie. Nic nie zakłóca już ciszy i tylko olbrzymie głazy pod ścianą i unoszący się kurz są dowodami na to, że nic nam się nie przewidziało.

Po chwili zbieramy się jednak w dalszą drogę. Po jakimś czasie dogania nas Andrzej. Znów każdy swoim tempem schodzi w dół. Wszyscy zbieramy się w schronisku na zasłużone piwo! Pozostaje nam jeszcze zejść w dolinę i doczłapać się do auta. Jesteśmy lekko wypruci z sił więc droga w dół nie idzie wcale łatwo. Do samochodu docieramy już po ciemku a na miejscu noclegu mimo zmęczenia robimy jeszcze jakieś piwo czy dwa aby uczcić dzisiejszy dzień. Było mega!

Bonusy

Jako, że dalszej części wyjazdu nie ma co opisywać gdyż nie urobiliśmy już nic konkretnego pozwolę sobie jedynie na wrzucenie kilku zdjęć.

Innsbruck:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przykład na piękno i subtelność języka niemieckiego:

Obrazek

Okolice Ramsau:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jezioro Speicher Durlassboden:

Obrazek

Obrazek

Wodospady Krimml:

Obrazek

Obrazek

Zell am See:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn paź 30, 2017 1:15 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
ładny rejon Alp Zillertalskich :!: Grosser Moseler faktycznie wyróżnia się w okolicy ;) jeszcze nie byłem tej części Alp więc kiedyś trzeba będzie odwiedzić ;)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 06, 2017 7:56 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 12, 2017 7:32 am
Posty: 4097
_Sokrates_ napisał(a):
Ja pierdzielę ale tu ładnie!

fakt :) :thumleft:
Ale od instrukcji obsługi trochę mnie mdli..

_________________
Urodziłeś się, by być prawdziwym, a nie perfekcyjnym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 06, 2017 6:32 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr cze 04, 2014 7:19 pm
Posty: 138
Lokalizacja: Dankowice/Bielsko-Biała
Było pięknie, cudownie, wspaniale !!! Widoki pocztówkowe :)
... a teraz Tristner na nas czeka ;) pozdro

_________________
http://mateuszorantek.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL