Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:52 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pod Polaną
PostNapisane: Cz kwi 20, 2017 5:41 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Na Święta Wielkanocne ruszyliśmy na południe szukać promieni słonecznych. Dotarliśmy pod Polanę.
W sobotę trochę kręciliśmy się po okolicznych pagórach aż w końcu zjechaliśmy jeszcze niżej na pogranicze słowacko-węgierskie, w Czerhat. Przez pół godziny jeździliśmy po wszystkich drożynach, które były w bardzo opłakanym stanie, po wsi Somoskoujfalu w poszukiwaniu zielonego szlaku. Naszym próbom przyglądali się wszyscy okoliczni mieszkańcy. Szlaku nie udało się znaleźć, więc wróciliśmy na granicę, skąd startował słowacki szlak żółty.
Pierwszy znak żółtego szlaku kierował wprost do rowu z płynącym ściekiem, czy też rzeczką, którą trzeba było przeskoczyć dużym susem. Potem szlak pojawił się może jeszcze z dwa razy i zniknął. Szliśmy więc pod górkę bez znaków aż doszliśmy na rozległą polanę, a na jej górze znajdowała się ambona myśliwska z ogromnym żółtym znakiem. Wyżej zmieniliśmy kolor szlaku na czerwony i już bez zakłóceń dotarliśmy na rozdroże pod Karancem, skąd strome zbocze prowadziło na szczyt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczycie Karanca (727 npm) znajduje się nadajnik telewizyjny, ale również i 20-metrowa wieża widokowa, z której widoki przyprawiają o zawrót głowy. Dobrze widać Javorie, Góry Szczawnickie, a z bliskich widoków wzrok przykuwa zamek Somoska i węgierskie miasto umiejscowione pomiędzy zalesionymi wzgórzami, czyli Salgotarjan. Niestety trafiliśmy na duże zachmurzenie, a na wieży dość mocno wiało, więc po pobieżnych obserwacjach zeszliśmy tą samą sekwencją szlaków.

Obrazek

Obrazek

Pierwszy nocleg mieliśmy przy sztucznym zbiorniku Ruzina w Divinie. Jakiś mors wieczorem nawet się w nim kąpał.

Obrazek

Następnego dnia podjechaliśmy samochodem do osady Budina, która znajduje się wysoko na grzbiecie nad Teplą Doliną. To już pasmo Ostrozky.
Z Budiny weszliśmy żółtym szlakiem na Jasenie, a następnie zielonym w stronę Javora przez malownicze Budinske Lazy. Weszliśmy też na Javor, ale widok z niego aż tak bardzo nas nie zachwycił. Żeby rzucić okiem na pasmo Polany trzeba z Javora zejść nieco niżej przez łąkę niebieskim szlakiem, co może być dość ryzykowne, gdyż na łące jest bramka z tabliczką informacyjną ostrzegającą, że może na niej grasować plemienny byk. Nas on, w każdym razie, nie dopadł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niebieski szlak doprowadził nas na Divinske Lazy. To miejsce spodobało nam się najbardziej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę za długo zabawiliśmy na trasie, więc musieliśmy nieco skrócić naszą sensowną pętlę, żeby zdążyć na kolejny nocleg. Zamiast zejść do Divina i wrócić do Budiny zeszliśmy więc na pałę do Teplej Doliny. Z doliny pierwszą lepszą ścieżką podeszliśmy na przeciwległy grzbiet. Po godzince byliśmy z powrotem w Budinie.

Obrazek

Nocleg mieliśmy w Hrinovej pod Polaną. Właścicielka - Pani Sivokova, powitała nas pytaniem: co wy tu robicie? Odpowiedziałem jej zaskoczony, że przyjechaliśmy pochodzić po górach. Wieczorem poszliśmy na stację paliw (bo wszystkie okoliczne sklepy były zamknięte) po brakujące ogniwo, czyli piwo. Po drodze przechodziliśmy przez coś w rodzaju rynku. Tryskają tu oczywiście fontanny, ale przy robieniu zdjęcia nie chciało mi się czekać na erupcję :wink: .

Obrazek

Po co się przyjeżdża pod Polanę? Chyba po słońce, które w śmigusa od rana smażyło dość ostro. Po co jeszcze? Chyba po to, żeby zrobić taką trasę, jaką zrobiliśmy tego dnia.
Z rozdroża pod Fangov Wierchem podeszliśmy najpierw na Malczekową Skałę, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Po drodze mijaliśmy ludzi spieszących się do kościoła na mszę. A kościół umieszczony jest genialnie, na skarpie, więc gdybym praktykował raczej spędzałbym msze stojąc przed jego wejściem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zielony szlak prowadził nas dalej przez podpolańskie przysiółki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aż pod 20 metrowy Wodospad Bystre. Świetne miejsce, siedzieliśmy pod nim dobrą godzinę.

Obrazek

Obrazek

Obok wodospadu poprowadzono drabinki, żeby bezpiecznie podejść do góry. Dalej nasz szlak prowadził do Hotelu Polana. Byliśmy tu cztery miesiące temu, ale wtedy nie wstąpiliśmy do środka. Tym razem zwabił nas apetyt. Słodki Urpiner i bryndzowe pierożki ze śmietaną w samo południe smakują znakomicie. To tyle z mojej strony jeżeli chodzi o kwestie kulinarne.
W Hotelu jest tablica ze zdjęciami okolicznych niedźwiedzi, których w Polanie nie brakuje. Co ciekawe mają one swoje imiona. I tak w okolicznych lasach buszują Matej, Jozko, a nawet Harlequin...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na parking wróciliśmy przez Skałę Melicha i łąki Vrchdetvy. Wszędzie widzieliśmy opady, ale nas nie dopadły. Wracaliśmy do Hrinovej przez Detvę po brakujące zapasy m.in. złocistego płynu. Po drodze wszystkie sklepy i markety były zamknięte (drugi dzień świąt) i już myślałem, że znowu będę przepłacał na szteli, a tu nagle wyłoniła się otwarta Billa. Pani na ladzie była średnio miła (czemu się nie dziwię), ale przynajmniej dowiedzieliśmy się kto jest największym dyskontowym sępem.
Po co się przyjeżdża pod Polanę? Mam przeczucie, że znalazłem odpowiedź. I na pewno wrócę, Pani Sivokova.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Cz kwi 20, 2017 10:02 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
Obiecaj, że będziesz umieszczać więcej relacji. Pliss...

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Pt kwi 21, 2017 8:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
W końcu zdecydowałeś się coś napisać :D mam nadzieję, że będzie tego więcej :) jak zwykle piękne zdjęcia i widoki :!: przepiękna zieleń :shock:
Robisz Koronę Słowacji :?: :P

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Pt kwi 21, 2017 8:13 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Zdjęcia świetne, relacja bogata.
TataFilipa napisał(a):
Obiecaj, że będziesz umieszczać więcej relacji.
Właśnie. Obiecaj, motyla noga!!!

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Pt kwi 21, 2017 10:01 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
magis napisał(a):
...ruszyliśmy na południe szukać promieni słonecznych.
No i udało się, trafiła się Wam super pogoda. Kapitalne zdjęcia, widać wiosnę. Czy są na Słowacji jakieś szlaki gdzie Was jeszcze nie było? :wink:
Fajnie czytać te Twoje fotorelacje. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Pt kwi 21, 2017 11:27 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Ale fajnie, góry, zieleń i kwitnące drzewa :)
no zazdroszczę!

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Pt kwi 21, 2017 3:49 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Dziękuję Wszystkim za miłe słowa; postaram się pisać częściej relacje :) .
e_l napisał(a):
Czy są na Słowacji jakieś szlaki gdzie Was jeszcze nie było?

Kilka zostało :wink:. Staramy się powoli, lecz konsekwentnie, przechodzić te najbardziej atrakcyjne rejony. A poza tym...
zephyr napisał(a):
Robisz Koronę Słowacji

Robimy Koronę Gór Słowacji i jesteśmy już bliżej końca niż początku (na tą chwilę 44 szczyty z 55).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Pt kwi 21, 2017 8:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4463
Lokalizacja: GEKONY
Urokliwie:)

Jakie 55? Do tej pory myślałem, że jest ich 36 :)
Ja mam 2 :lol:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Pt kwi 21, 2017 8:41 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
kefir napisał(a):
Jakie 55?

https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_pohor%C3%AD_na_Slovensku


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Pt kwi 21, 2017 9:28 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 04, 2010 5:34 pm
Posty: 419
Lokalizacja: Rybnik / Piding
Magis, jesteś mistrzem w odnajdywaniu piękna :)

Świetny pomysł z tą Koroną Słowacji i szacunek za sukcesywną realizację. Słowacja może nie jest wielkim krajemu, ale podróżowanie po niej to nie jest taka prosta i "szybka" sprawa, więc podziwiam wytrwałość :)
Ja z tej korony mam całe 3 szczyty :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Pn kwi 24, 2017 9:40 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
magis napisał(a):
Robimy Koronę Gór Słowacji i jesteśmy już bliżej końca niż początku (na tą chwilę 44 szczyty z 55).


wiedziałem :P sporo już macie :!: faktycznie nie dużo Wam zostało ;)
ja mam całe 6 :P w planie mam 10 na ten rok ale czy się uda to zobaczymy ;)
za dużo mam tych koron zaczętych i żadnej nie skończonej ;)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Pn kwi 24, 2017 5:15 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Kyjo napisał(a):
szacunek za sukcesywną realizację

Dzięki.
Kyjo napisał(a):
Słowacja może nie jest wielkim krajemu, ale podróżowanie po niej to nie jest taka prosta i "szybka" sprawa

No, czym jedziesz niżej na południe, tym więcej przełęczy do pokonania.
zephyr napisał(a):
faktycznie nie dużo Wam zostało

Wyznaczyliśmy sobie za cel, że zrobimy ją w dwa lata i nasz termin upływa w grudniu. Ale damy radę :) .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Śr kwi 26, 2017 9:29 am 
Kombatant

Dołączył(a): Cz gru 15, 2016 11:53 am
Posty: 439
Lokalizacja: Łódź
Pewnie sporo osób już pytało, pozwolę sobie i ja - jakim sprzętem robisz zdjęcia?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Cz kwi 27, 2017 4:52 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Sebastian D napisał(a):
Pewnie sporo osób już pytało, pozwolę sobie i ja - jakim sprzętem robisz zdjęcia?

Jak klikniesz na zdjęcie to wyskoczy Ci w fotosiku, a tam z prawej strony jest exif, w którym są wszystkie dane.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Wt cze 06, 2017 10:09 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz cze 28, 2007 11:24 am
Posty: 183
Lokalizacja: Bielsko-Biała
A ja mam takie "techniczne" pytanko. Czy horsky hotel Polana jest czynny, tzn. czy serwuje noclegi, bo niby jest w remoncie. Jak to tam na miejscu wyglądało?
Pzdr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Wt cze 06, 2017 3:31 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Tak, jak napisałem w relacji, my korzystaliśmy tylko z bufetu, ale budynek wyglądał raczej na opustoszały.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: Re: Pod Polaną
PostNapisane: Śr cze 07, 2017 8:43 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Cz cze 28, 2007 11:24 am
Posty: 183
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Jasne, dzięki za info, zresztą chata po Hrbom też rzekomo nie świadczy obecnie usług noclegowych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL