Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:57 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt gru 06, 2016 9:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Prognozy na 04.12 były obiecujące zatem wraz z Kubą postanowiliśmy gdzieś podziałać :) Celowaliśmy w Wysokie ale niestety spore opady śniegu oraz halny doprowadziły do ogłoszenia 3 stopnia lawinowego. Zmusiło nas to do wybrania bezpieczniejszego rejonu i padło na Niżne Tatry. Będąc w lecie na Dumbierze wpadła mi w oko Skalka. Jest to piąty co do wysokości szczyt w Niżnych Tatrach oraz drugi co do wysokości który leży poza głównym grzbietem.
Samochód parkujemy koło Mikulasskiej Chaty. Termometr wskazuje -11st. ale nie ma źle bo w dolinie wskazywało -15st :shock: Na niebie ani jednej chmury zatem pogoda zapowiada się fantastyczna. Wyruszamy ok. 6:30 akurat kiedy zaczyna się rozwidniać. Ku naszemu zdziwieniu śniegu jest sporo mniej niż w Beskidach. Na nasze szczęście założony jest ślad z dnia poprzedniego więc nie mamy problemu z torowaniem. Po wyjściu z lasu wychodzimy na otwarty teren gdzie śnieg w większości jest mocno wywiany a w innych miejscach jest go dość sporo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie potrzebnie poszliśmy tak jak prowadzi szlak ponieważ w pewnym momencie musieliśmy torować w śniegu po uda. Po kilku metrach postanowiliśmy zboczyć ze szlaku i trawersem dostaliśmy się do centralnego żlebu opadającego z przełęczy w którym praktycznie nie było śniegu. Po 2godz od startu meldujemy się na Sedlo Pol’ana :)

Obrazek

Obrazek

Wieje dość mocno, zatem temperatura odczuwalna wyraźnie spada. Z przełęczy bardzo ładnie prezentuje się potężny masyw Skalki. Dystans który nas dzieli od szczytu jest spory zatem ruszamy w dalszą drogę. Po kilku minutach meldujemy się na pierwszym tego dnia szczycie czyli Pol’anie. W dolinie w okolicy Ruzemberoka widzimy piękne jezioro utworzone z mgły :shock:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po krótkiej przerwie ruszamy dalej. Po kilkudziesięciu minutach stajemy na szczycie Kotliska z którego ukazuje nam się masyw Wielkiej Farty. W miejscu tym opuszczamy Główną Grań.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O godz. 10:30 zdobywamy wierzchołek Skalki :D Panorama roztaczająca się ze szczytu jest bardzo rozległa. Widać praktycznie wszystkie masywy na Słowacji, Beskidy a także inne których nazw nie znam. Moim zdaniem jest to najlepszy punk widokowy na Słowacji :!: . Gdyby nie to, że w dolinach były mgły to była by szansa zobaczyć tego dnia odległe alpejskie szczyty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Robimy sporo zdjęć. Trzy tygodnie wcześniej również byłem w Niżnych na Chabencu ale nie widziałem kompletnie nic ze szczytu więc tym razem odbiłem to sobie z nawiązką. Niestety przy dość mocnym wietrze temperatura nie zachęca do dłuższego podziwiania panoramy zatem po kilku minutach postanawiamy wracać. W drodze powrotnej nie wchodzimy już na szczyt Kotliska ani Pol’any tylko trawersujemy je kilkanaście metrów poniżej wierzchołków.

Obrazek

Obrazek

Po ok. 1:30godz stajemy na przełęczy. Postanawiamy schodzić w dół centralnie żlebem aby uniknąć torowania na szlaku. Ok. 13:30 jesteśmy przy samochodzie.

Obrazek

Pomimo zimowych warunków zmieściliśmy się w letnim czasie szlakowym co uznaję za dobry wynik. Tego dnia na szlaku nie spotkaliśmy żywej duszy oprócz trzech kozic. Szczyt wart polecenia dlatego postanowiłem napisać z niego relację :)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 06, 2016 9:58 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
zephyr napisał(a):
Panorama roztaczająca się ze szczytu jest bardzo rozległa.
zephyr napisał(a):
Moim zdaniem jest to najlepszy punk widokowy na Słowacji
I trudno się nie zgodzić :)
zephyr napisał(a):
Szczyt wart polecenia dlatego postanowiłem napisać z niego relację
Dzięki, a fotki rewelacja :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 06, 2016 11:05 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn gru 05, 2011 12:08 am
Posty: 640
Lokalizacja: 110 km
Ale ustrzeliliście pogode fiu fiu
Piekne są te Niżne Tatry w zimowej szacie

serio myślisz że jest możliwość zobaczyć Alpy z niżnich???

_________________
http://wokolkominainietylko.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 07, 2016 7:20 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Krajan83 napisał(a):
serio myślisz że jest możliwość zobaczyć Alpy z niżnich???

widziałem fotkę na nacie Alp zrobionych z Ostredoka co ma niecałe 1600m w Wielkiej Fatrze ;) więc z Niżnych też się da, zwłaszcza, że są wyżej. Skalka idealnie się do tego nadaje tylko trzeba trafić na warunki. Zapewne tylko zima wchodzi w grę bo wtedy jest najlepsza widoczność.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 07, 2016 12:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
Foty takie, że klękajcie narody.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 07, 2016 4:16 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Super 8)

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 07, 2016 7:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3185
Lokalizacja: Nowy Sącz
Tatry Wysokie świetnie wyglądają z tej perspektywy, łanie zachodzą za siebie poszczególne granie

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 08, 2016 6:42 pm 
Swój

Dołączył(a): So mar 15, 2014 9:24 pm
Posty: 95
Lokalizacja: Lodz
gouter napisał(a):
Tatry Wysokie świetnie wyglądają z tej perspektywy, łanie zachodzą za siebie poszczególne granie

Dokladnie,to samo mialem napisac!!! Podobnie jak widok z Chopoka na Wysokie!!,choc tu ciut bardziej z zachodu...Ogolnie extra tura no i ta widocznosc,Pozazdroscic!!!
Widac tez ze na grani sniegu mniej niz w Tatrach czy Beskidach.

_________________
BW.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 08, 2016 7:00 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Rejon kompletnie mi nie znany, więc fajnie przynajmniej foty pooglądać ;)
Widoczność miałeś rewelacyjną, pozazdrościć!

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt gru 09, 2016 3:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 09, 2014 2:19 pm
Posty: 3046
:shock: piknie ! pozazdrościć pogody.
Siódma fotka bardzo mi się podoba. Ten złamany śniegiem dziwnie zielony kolor, jezioro mgły i dalsze pagóry.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 11, 2016 2:55 pm 
Swój

Dołączył(a): Cz maja 05, 2016 1:15 pm
Posty: 56
Fajna wycieczka!
Super zdjęcia! :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 11, 2016 4:21 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 07, 2015 10:09 pm
Posty: 779
Lokalizacja: Chrzanów
Tyle razy byłem w Niskich Tatrach latem, ale nigdy zimą, trzeba się wybrać ... kiedyś :)
Świetne widoki i pogoda.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 12, 2016 7:19 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
[quote="Damian78"]Tyle razy byłem w Niskich Tatrach latem, ale nigdy zimą, trzeba się wybrać ... kiedyś :)
[quote]
polecam ;) każda pora roku ma swój urok ale tylko w zimie są takie świetne widoki :)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 12, 2016 4:39 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Elegancka wycieczka - udało się zaliczyć ładny szczyt, a zarazem przejść się trochę po grani. Też byłem w tym roku na Skałce, ale przy słabej pogodzie, niestety.
zephyr napisał(a):
widziałem fotkę na nacie Alp zrobionych z Ostredoka co ma niecałe 1600m w Wielkiej Fatrze

Byłem akurat tego dnia na Ostredoku i dojrzałem coś takiego na zachodzie (sorry za jakość, ale to kadr ze zdjęcia):
Obrazek
Możliwe, że Alpy to nie są, ale na pewno jest to daleka obserwacja :wink: .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 12, 2016 9:08 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
zephyr napisał(a):
Moim zdaniem jest to najlepszy punk widokowy na Słowacji :!:


Czyżbyś chciał zdetronizować legendarnego Wielkiego Chocza jako najlepszy punkt widokowy Słowacji ?

Nie było problemów ze znalezieniem właściwej drogi ?

Zdjęcia bajkowe. Z wielką przyjemnością się je ogląda.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 13, 2016 7:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
magis napisał(a):
Możliwe, że Alpy to nie są, ale na pewno jest to daleka obserwacja

najbliższy masyw Apl to Schneeberg. On ma taki masyw jak na tym zdjęciu więc możliwe, że to on. Muszę poszukać na swoich czy go nie widać :)

Carcass napisał(a):
Czyżbyś chciał zdetronizować legendarnego Wielkiego Chocza jako najlepszy punkt widokowy Słowacji ?

z Chocza też jest super panorama ale jest za niski żeby wszystko zobaczyć. Na pewno mało widać Tatry Wysokie.
Nie było problemów ze znalezieniem właściwej drogi ?[/quote]
przez las droga była przetarta a dalej już była oczywista. Zresztą w zimie idziesz jak puszcza ;)

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 14, 2016 3:47 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
Piękne zdjęcia. Niby pierwszy raz słyszę o tym szczycie (dla mnie ten rejon to też kompletna terra incognita), ale skoro piszesz, że najlepszy punkt widokowy na Słowacji...
Nic to, dopisuję do listy, może uda się odwiedzić tej zimy ;-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 14, 2016 3:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10402
Lokalizacja: miasto100mostów
zephyr, a generalnie ze Skalki są lepsze widoki niż z tych pobliskich górek położonych już na grani głównej czy niemal to samo?
I jeszcze takie pytanie - Czy z Dziumbiera do Chaty Stefanika tym zimowym szlakiem latem też ludzie chodzą? A "chodzi się" w ogóle na Stiavnicę? Bo to chyba drugi najwyższy szczyt Niżnych i do tego rut kamieniem to można by wleźć przy okazji.
W Niżnych schodzenie ze szlaków jest jakoś mocno piętnowane, czy tj. w Tatrach "hulaj dusza piekła nie ma" :mrgreen:

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 14, 2016 4:28 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
Ja tam się zastanawiam, czy jest w ogóle gdzieś w necie jakaś sensowna mapa Niżnych? Coś podobnego jak choćby ta dla Wysokich (analogiczna jest też, jak wiadomo, dla Zachodnich): http://www.mapytatr.net/PRODUKTY/MAPY_T ... wys_ii.htm ? Szukam już dobrą chwilę, ale niestety chyba mało efektywnie...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 15, 2016 5:35 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 9:25 pm
Posty: 1493
Lokalizacja: W-wa
Do najwygodniejszych to ta mapa nie należy, ale Mikulasską chatę, skąd startował Zephyr, Kotliska, Skalkę itd. tu znajdziesz
http://www.nizketatry.sk/mapy/mapa/77.html#bod2

_________________
Nutko moja
https://www.youtube.com/@CarpathianMusicWorld/playlists


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 15, 2016 7:54 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
Krabul napisał(a):
zephyr, a generalnie ze Skalki są lepsze widoki niż z tych pobliskich górek położonych już na grani głównej czy niemal to samo?


będąc na innych szczytach w tym paśmie to właśnie Skałka zawsze coś zasłaniała ze względu na swoją wysokość. Będą na Chopoku i Dumbierze zasłania Wielką Fatrę i np. początek Niżnych (np. V.Chochule)

Krabul napisał(a):
I jeszcze takie pytanie - Czy z Dziumbiera do Chaty Stefanika tym zimowym szlakiem latem też ludzie chodzą?

tego to nie wiem bo nigdy w tej chacie nie byłem.

Krabul napisał(a):
A "chodzi się" w ogóle na Stiavnicę? Bo to chyba drugi najwyższy szczyt Niżnych i do tego rut kamieniem to można by wleźć przy okazji.
zgadza się. Będą na Dumbierze też mnie ten szczyt zainteresował i zastanawiałem się czy ktoś tam chodzi bo nie wiedziałem nikogo. Tam jest ponoć Rezerwat Przyrody. Na moje oko z Dumbiera to tam będzie maks 30min.


Krabul napisał(a):
W Niżnych schodzenie ze szlaków jest jakoś mocno piętnowane, czy tj. w Tatrach "hulaj dusza piekła nie ma"

tego nie wiem bo tam poza szlakami nie ma gdzie chodzić. Praktycznie na wszystkie wyższe szczyty są oznaczone drogi. Tylko ta Stiavnica taka pominięta.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 15, 2016 9:01 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sie 25, 2013 10:23 am
Posty: 1499
anke napisał(a):
Do najwygodniejszych to ta mapa nie należy, ale Mikulasską chatę, skąd startował Zephyr, Kotliska, Skalkę itd. tu znajdziesz
http://www.nizketatry.sk/mapy/mapa/77.html#bod2




Dzięki anke ;-) W sumie na potrzeby krótkich wycieczek byłaby pewnie wystarczająca, ale jeszcze coś takiego znalazłem: http://odkryjplener.pl/images/stories/t ... 4/mapa.jpg , obejmuje chyba spory obszar Niżnych.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 15, 2016 6:08 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
zephyr napisał(a):
Krabul napisał(a):
zephyr, a generalnie ze Skalki są lepsze widoki niż z tych pobliskich górek położonych już na grani głównej czy niemal to samo?


będąc na innych szczytach w tym paśmie to właśnie Skałka zawsze coś zasłaniała ze względu na swoją wysokość. Będą na Chopoku i Dumbierze zasłania Wielką Fatrę i np. początek Niżnych (np. V.Chochule)

No i pięknie prezentuje się właśnie główna grań.
Krabul napisał(a):
A "chodzi się" w ogóle na Stiavnicę?

Na zdjęciu z mojej wrześniowej relacji widać barierki i znak zakazujący ich przejście. Akurat tego zakazu turyści chyba przestrzegają, chociaż zimą widziałem w kierunku Stiavnicy ślady nart...
Krabul napisał(a):
W Niżnych schodzenie ze szlaków jest jakoś mocno piętnowane, czy tj. w Tatrach "hulaj dusza piekła nie ma"

Schodzenie ze szlaków piętnowane jest głównie przez polskich internautów, co po górach nie chodzą, oraz kilku leśnych dziadów z TPN-u. Chociaż w Niżnych za bardzo nie ma gdzie z tych szlaków schodzić, tak jak napisał zephyr.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 15, 2016 7:42 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz paź 22, 2015 5:17 pm
Posty: 2496
Lokalizacja: Poznań
magis napisał(a):
Na zdjęciu z mojej wrześniowej relacji widać barierki i znak zakazujący ich przejście.
Czy to zdjęcie nr 13? I Štiavnica to ta góra na nim widoczna?
magis napisał(a):
Akurat tego zakazu turyści chyba przestrzegają
Słowacy są chyba bardziej zdyscyplinowani niż polscy turyści.
magis napisał(a):
Schodzenie ze szlaków piętnowane jest głównie przez polskich internautów, co po górach nie chodzą
Dokładnie :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 15, 2016 8:30 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
e_l napisał(a):
Czy to zdjęcie nr 13? I Štiavnica to ta góra na nim widoczna?

Tak. Tak. :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL